Suzuki Samurai Kalorifer Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan İbrahim Önde Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,139

İbrahim Önde

Yeni Üye
Yer
Konya
Arkadaşlar merhaba, bir Samurai'ci olarak aranıza yeni katıldım. Bir çok platformdan araştırdım ve Daihatsu'nun Feroza'sı ile Suzuki'nin Samurai'si arasında kaldım. Suzuki gördüğüm kadarı ile piyasada daha fazla idi ve bütçem ile alabileceğim en temiz araçlarda olan bir Samurai ilanı bir kaç adım önde idi. Ben de tercihimi Samurai'den yana kullandım.

Ben bu tarz bir araç seçerken tek beklentim arazide sorunsuzca ilerlemek, kış aylarında, çok yağışlı zamanlarda, motosiklete binemediğim dönemlerde ailemle dağ bayır gezebilmekti. O nedenle makaslı bir sisteme sahip olmasından dolayı asfalt üzerindeki konforsuzluğunu çok önemsemedim. Yeter ki off road ve benzeri amaçlarla yorulmamış ezilmemiş bir araç olsundu.

Her şeyi ile mükemmel fakat tek kusuru kaloriferi sıcak üflemiyor. Fanı çalışmasına rağmen sıcak hava çıkışı konusunda bir problem var. Ben de zaten çalışsa da yetersiz olacağı düşüncesiyle piyasada ''çorum kaloriferi'' olarak geçen ve gayet başarılı olduğu söylenen bir harici kalorifer taktırmak istiyorum. Böylece mevcut kaloriferini hiç kullanmadan yeni taktıracağım çorum kaloriferi ile ısınma gayretim var.

Benim sorum ise şu. Mevcut kaloriferin sıcak üflememe sorunu, yeni takılacak çorum kaloriferinin çalışmasına etki eden bir durum mudur? Aslında bu soruya cevaben takılacak kaloriferin araç radyatöründen besleneceği ifade edilmiş. Halihazırdaki sislemle bir bağı bulunmamakta ama ben yine de sizlere; aramızda bu hususlarda daha bilgili olan arkadaşlara danışmak istedim.

Bu da arabamın resmi. 1990 model. Herkese kazasız ve keyifli sürüşler diliyorum.
20170729 195504

Etiketler
Sayın Önde, şahsi fikrim olarak çorum kaloriferi ile aracında mevcut ısıtma sisteminin hiç farkı , yegane fark alet içeride olduğu için içeriyi daha kolay ısıtıyor. Bence aracının kalorifer sıcak su musluğu kapalı veya arızalı, bir diğer alternatif petek tıkalı. Bence sen iyi bir kaloriferci (radyatörcü) ile kontak kur bayağı hesaplı halledersin. (Ben 1987 model Fiat ducato karavanda aynı problem vardı,orijinal musluğu söküp direk bağladık, araya küresel standart musluk taktık problem çözüldü. Ancak manuel olarak açıp kapatıyorum.)

Sayın Önde, şahsi fikrim olarak çorum kaloriferi ile aracında mevcut ısıtma sisteminin hiç farkı , yegane fark alet içeride olduğu için içeriyi daha kolay ısıtıyor. Bence aracının kalorifer sıcak su musluğu kapalı veya arızalı, bir diğer alternatif petek tıkalı. Bence sen iyi bir kaloriferci (radyatörcü) ile kontak kur bayağı hesaplı halledersin. (Ben 1987 model Fiat ducato karavanda aynı problem vardı,orijinal musluğu söküp direk bağladık, araya küresel standart musluk taktık problem çözüldü. Ancak manuel olarak açıp kapatıyorum.)
Merhaba, fikir verdiğiniz için teşekkür ederim. Dün kaput içerisinde daha dikkatli yaptığım inceleme sonucunda gördüm ki kontrolü arabanın içinden yapılan kalorifer sıcak-soğuk ayar kolu, son çıkış noktasında yani kalorifere sıcak su girişini sağladığı ayrıştırıcı aparatında bir tel kopması meydana getirmiş. O da mandal benzeri bir aparat. Arabanın içinden sıcak-soğuk pozisyonunu değiştirdiğinizde hareket kazanan bir tel bu aparatı açıp kapatıyor. Telin koptuğunu gözlemleyip elimle manuel olarak pozisyon değiştirince sıcak havayı elde ettim. Fakat mevcut sıcak hava, havalar soğuduğunda kafi derecede yeterli olur mu olmaz mı tam emin değilim. Muhtemelen sizin de tavsiyeniz neticesinde işinin erbabı bir radyatörcüye müracaat edeceğim. Fakat yukarıda da belirttiğim ve halihazırda dün de başıma gelen bir hadiseyi de aktarmak istiyorum. Arabamın kilometre saatinin aydınlatması yetersiz olduğu için ve benden önceki sahipleri beyaz led takmış olduğu için bunları söktüm ve orijinalindeki ampulleri taktım. Fakat takometre devresine takılan soketlerin takıldığı devrede biraz tahribat farkettim. Dedim bir elektrikçiye gideyim. Gelin görün ki ofun sofun iş yapan bir esnaf. Kardeşim sen bu işi parasıyla yapmıyor musun? Parasıyla yapıyorsun. Ama işimi yaptırana kadar kırk naz çektim. Demem o ki ufak tefek keyfe keder problemler dışında Allah bizi sanayilere düşürmesin. İşlerini iyi yapan, inovatif ve samimi zanaatkarlarımızı taktir ediyorum. Varsa etrafınızda bu statüde zanaatkarlar değerini bilin. Ben henüz denk gelmedim :smiley:

Sağlıcakla kalın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri