Suzuki Sj Kararsızlık..lütfen Yardım..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kaunos Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,844

kaunos

Yeni Üye
Hocalarım merhaba,
Foruma yeni katildim, Antalyada yasiyorum.
Uzun suredir forumu takip ediyorum. Bugüne kadar cok faydalı bilgiler edindim. Simdi ise sizlerden bir konuda yardım istiyorum.
(Benzer konular var farkindayim ama net soru ve net bir cevap icin bu konuyu actim affiniza siginarak)

Okumalarim sonrasinda, sizin tecrubeleriniz dogrultusunda kararimi verdim ve 96-98 model samurai almak icin harekete gectimEvin 2. araci olacak ve haftaici 5-10 km kisa asfalt suruslerinde haftasonlari ise hafif arazide orman ve yayla yollarinda kullanilacak.
Aslında gecen sene Ankara'da az kalsın alacaktim ancak esim de yanimdaydi ve "bu ne böyle 4 teker 1 direksiyon bu" :smiley: dedi ve pazarlik yapildigi esnada vazgecmek zorunda kaldim.
Forumda yazilanlari okuyarak almam gereken araca, ihtiyaclarimi ve ne istedigimi goz onunde bulundurarak karar verdim.
Özetle; 96-98 arasi, enjeksiyonlu, hidrolik direksiyonlu ve helezonlu bir samurai olacak sekilde aramami daralttim. Ama kafami kurcalayan ve siz ustadlara sormam gereken bir husus var:
Asfaltta 50-60 km hızı gecmeyecek sekilde kullanilacak olan bu model bir samurai kolay kolay takla atar mi? Konfordan ziyade yol tutus acisindan makasli mi yoksa yayli mi tercih edilmelidir?
En son sanayiye ugradigimda tanidik bir ustanin garajinda kaporta onarimi icin oraya birakilan bir sj gordum ve usta sakin aklindan bile gecirme, cunku bunlar cok cabuk takla atiyor dedi.Bende aks mesafesinin kisaligindan ve aracin hafif olmasindan dolayi tehlikenin farkindayim ancak soylendigi kadar risk teskil ediyor mu onu merak ediyorum (3. Yasinda bir oglum var, onu da yanima alip dolasacagim icin aklima takiliyor bu konu)
Ve son olarak yol tutusu artirabilmek icin yapabilecegim ekstra bir eklenti veya lastik secimi vb. Neler tavsiye edersiniz?

Simdiden tavsiyeleriniz ve yardimlariniz icin cok teskkur ederim. Saygilar..

Etiketler
Merhaba. Samurai aldınız mı durum nedir bilmem ama iletinizi şimdi gördüm. Belki başka bşr arkadaşa yardımcı olur.

Suzuki samurai gerçekten çok keyifli arabadır. Arazide yolda kampta piknik vs kullanımı gayet güzeldir. Arama kriterleriniz gayet güzel 96/98 model ve helezonlu. Bu helezonlu araçlar 96 model altı diğer makaslı araçlardan çok daha konforludur. Takla atma devrilme olayına gelince; aks mesafesi kısa her aracın takla atması devrilmesi muhtemeldir. Suzuki samurai ile ilgili bir durum değil yani. Parça konusu biraz sıkıntılı, sanayi konusu çok sıkıntılı araçlardır. Eğer suzuki samurai alacak iseniz tamir işlerinden az çok anlamanız sanayide mutlaka ya kendiniz ya da yakın bir tanıdık akrabanızın iş yapmış olması çok önemlidir. Sanayide pek işiniz bağlantınız olmayan biri iseniz başınız çok ağrıyacak evinizin ortasına kocaman bir incir ağacı dikeceksiniz. Abartıyorsun diyenler olacak. Bu dediklerimi suzuki samurai aracı olanlara iyi bir sorun derim.

SM-A305F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba. Samurai aldınız mı durum nedir bilmem ama iletinizi şimdi gördüm. Belki başka bşr arkadaşa yardımcı olur.

Suzuki samurai gerçekten çok keyifli arabadır. Arazide yolda kampta piknik vs kullanımı gayet güzeldir. Arama kriterleriniz gayet güzel 96/98 model ve helezonlu. Bu helezonlu araçlar 96 model altı diğer makaslı araçlardan çok daha konforludur. Takla atma devrilme olayına gelince; aks mesafesi kısa her aracın takla atması devrilmesi muhtemeldir. Suzuki samurai ile ilgili bir durum değil yani. Parça konusu biraz sıkıntılı, sanayi konusu çok sıkıntılı araçlardır. Eğer suzuki samurai alacak iseniz tamir işlerinden az çok anlamanız sanayide mutlaka ya kendiniz ya da yakın bir tanıdık akrabanızın iş yapmış olması çok önemlidir. Sanayide pek işiniz bağlantınız olmayan biri iseniz başınız çok ağrıyacak evinizin ortasına kocaman bir incir ağacı dikeceksiniz. Abartıyorsun diyenler olacak. Bu dediklerimi suzuki samurai aracı olanlara iyi bir sorun derim.

Hocam merhaba,
Öncelikle yanıtınız icin tesekkur ederim. En azindan birisi cevap yazdı:smiley:
Halen bir suzuki sj alamadım maalesef. Bunun birkac nedeni var. Arayıslarım hep surdu ancak tam istedigim gibi bir arac bulamadim. Zaten 96 sonrasi- 2000 oncesi baktigim icin secenek cok cıkmıyordu. Buldugum birkac tanesi ise ya uzak bolgelerdeydi yada yukseltilmis degildi, kiminin biraz masrafi vardi, kiminin jant lastik eksigi vardi vs... Zaten son 2-3 ayda otomobil piyasasindaki gelismeler yuzunden ne hikmetse 55-60k civarindaki 96 modeller, suan 90k civarina cikti. Tabiki kimse piyasa boyleyken ucuza koymaz ilana ancak suan istenen fiyatlar eder mi ondan emin degilim..
Ayrıca evin ikinci araci gezi ve keyif araci olacak. Ama gel gelelim sigorta fiyatlarinin ve yakit maliyetlerinin nerdeyse 2 katina yukselmesi, biraz agirdan almama neden olmadi desem yalan olur.
Aslinda bu tarz araclara sahip olmak, yasam tarzi ve tutku meselesi oldugundan, bu maliyetlere de katlanilabilir ama sizin de bahsettiginiz uzere sanayide cıkacak olası masraflar ve surekli arizalarla karsilasmak beni bu sevdadan sogutur diye cekindim hep açıkçası..
Kendim teknik konularda hic yeterli degilim ama sanayide tanidigim cok ve severim sanayiye girip cıkmayı. Ama tabi birgun yolda kalirsam, forumdaki ustadlar gibi kendi basima ustesinden gelebilir miyim sanmıyorum.
Diger bir konu ise bu araci aslinda 3 yasindaki oglumla geziler yapmak icin istiyorum daha cok. Burda da guvenlik konusu devreye giriyor. Bu da beni dusunduren ve bu araca sahip olmami geciktiren bir konu..
Ozetle hala cok istiyorum almayi ama sanirim biraz daha odaklanmak ve piyasanin biraz daha rayına oturmasi adina, en azindan bahar aylarini beklemeye karar verdim.

Tekrar cevabiniz icin sagolun hocam. Saygilar.

Hocam merhaba,
Öncelikle yanıtınız icin tesekkur ederim. En azindan birisi cevap yazdı:smiley:
Halen bir suzuki sj alamadım maalesef. Bunun birkac nedeni var. Arayıslarım hep surdu ancak tam istedigim gibi bir arac bulamadim. Zaten 96 sonrasi- 2000 oncesi baktigim icin secenek cok cıkmıyordu. Buldugum birkac tanesi ise ya uzak bolgelerdeydi yada yukseltilmis degildi, kiminin biraz masrafi vardi, kiminin jant lastik eksigi vardi vs... Zaten son 2-3 ayda otomobil piyasasindaki gelismeler yuzunden ne hikmetse 55-60k civarindaki 96 modeller, suan 90k civarina cikti. Tabiki kimse piyasa boyleyken ucuza koymaz ilana ancak suan istenen fiyatlar eder mi ondan emin degilim..
Ayrıca evin ikinci araci gezi ve keyif araci olacak. Ama gel gelelim sigorta fiyatlarinin ve yakit maliyetlerinin nerdeyse 2 katina yukselmesi, biraz agirdan almama neden olmadi desem yalan olur.
Aslinda bu tarz araclara sahip olmak, yasam tarzi ve tutku meselesi oldugundan, bu maliyetlere de katlanilabilir ama sizin de bahsettiginiz uzere sanayide cıkacak olası masraflar ve surekli arizalarla karsilasmak beni bu sevdadan sogutur diye cekindim hep açıkçası..
Kendim teknik konularda hic yeterli degilim ama sanayide tanidigim cok ve severim sanayiye girip cıkmayı. Ama tabi birgun yolda kalirsam, forumdaki ustadlar gibi kendi basima ustesinden gelebilir miyim sanmıyorum.
Diger bir konu ise bu araci aslinda 3 yasindaki oglumla geziler yapmak icin istiyorum daha cok. Burda da guvenlik konusu devreye giriyor. Bu da beni dusunduren ve bu araca sahip olmami geciktiren bir konu..
Ozetle hala cok istiyorum almayi ama sanirim biraz daha odaklanmak ve piyasanin biraz daha rayına oturmasi adina, en azindan bahar aylarini beklemeye karar verdim.

Tekrar cevabiniz icin sagolun hocam. Saygilar.
Hocam umarım istediğiniz gibi bir samurai bulursunuz. :smiley:

Konuyu Tekrar ediyorum, türkiyede sayısı oldukça az olan bu araçlar, parça usta konusunda çok sıkıntılı. E zaten arabalar yazlık bölgelerde safari vs amaçlı kullanılmış haşat edilmiş ekmeğini yemiş araçlar. Senin benim gibi sıradan insanlar bu araçlara sahip olduğunda, altından kalkılamaz sıkıntılara neden olduğundan bizim gibilere fazla maliyetli geliyor. Her gittiğin gezi bölgelerinden çekici sırtında sanayiye geri gelirsin. Vergi, sigorta, yakıt yok denebilecek kadar az. O konuda sıkıntı yok. Ama şuan piyasada istenen fiyatlar kesinlikle ederi değil. En iyisi şuanda 60/70 eder benim gibi tecrübe edinmiş birinin gözünde.

Size nacizane tavsiyem uzak durun. Diğer muadil araçlara bakın. Lada niva gibi. Lada nivanın parçası çok ustası çok arazi kabiliyeti çok iyi. Tamam kaporta vs kanser ama iyi bir niva aldıktan sonra sizi hiç üzmez.

Hocam umarım istediğiniz gibi bir samurai bulursunuz. :smiley:

Konuyu Tekrar ediyorum, türkiyede sayısı oldukça az olan bu araçlar, parça usta konusunda çok sıkıntılı. E zaten arabalar yazlık bölgelerde safari vs amaçlı kullanılmış haşat edilmiş ekmeğini yemiş araçlar. Senin benim gibi sıradan insanlar bu araçlara sahip olduğunda, altından kalkılamaz sıkıntılara neden olduğundan bizim gibilere fazla maliyetli geliyor. Her gittiğin gezi bölgelerinden çekici sırtında sanayiye geri gelirsin. Vergi, sigorta, yakıt yok denebilecek kadar az. O konuda sıkıntı yok. Ama şuan piyasada istenen fiyatlar kesinlikle ederi değil. En iyisi şuanda 60/70 eder benim gibi tecrübe edinmiş birinin gözünde.

Size nacizane tavsiyem uzak durun. Diğer muadil araçlara bakın. Lada niva gibi. Lada nivanın parçası çok ustası çok arazi kabiliyeti çok iyi. Tamam kaporta vs kanser ama iyi bir niva aldıktan sonra sizi hiç üzmez.

Hocam tekrar merhaba,
Eş zamanlı olarak lada nivalara da baktım bugune kadar. Zaten tipini begenmiyorum (birkac tane guzel yapılmış olanlar var tabiki) görünüşünü bir kenara koyarsak, araştırmalarimda aşırı yakıt tüketimi, hararet sorunu ve benzer birkac adet problem yuzunden elemistim nivayı..
Samurai konusunda ise, komple soyulup pütür atılmış, çürüğü olmayan, yağ kaçağı bulunmayan, elektrik aksami ve alt takimlari elden gecirilmis, motor sıfırlanmıs, yeni muayeneden gecmis bir suzuki sj tercih edilmez mi sizce?
Her ne kadar bakimli ve elden gecmis bir sj yine de hep sorun cıkarır mı diyorsunuz?
Antalya ' da yasadıgım icin parça ve usta konusunda cok sorun yasamam diye dusundum hep, sizce yanılıyor muyum?
Tesekkur ederim fikir ve yorumlariniz icin..Saygılar hocam.

98 model arkadaşımda vardı araç arazi görmemiş açık mavi görsel harikaydı ve orjinal kmsi 120bin civarı fakat sanayiden çıkmazdı arkadaşlara katılıyorum sanayici bile olsan sıkıntı parça bulunmuyor yaşadığım yer konya bu arada ve ustası yok yada yapmak istemiyorlar. Paranız çöp olmasın niva bakın derim ben

98 model arkadaşımda vardı araç arazi görmemiş açık mavi görsel harikaydı ve orjinal kmsi 120bin civarı fakat sanayiden çıkmazdı arkadaşlara katılıyorum sanayici bile olsan sıkıntı parça bulunmuyor yaşadığım yer konya bu arada ve ustası yok yada yapmak istemiyorlar. Paranız çöp olmasın niva bakın derim ben
Merhaba hocam,
Tesekkur ederim fikirleriniz icin. Sanırım cok temiz bir samurai denk getiremezsem nivaya dönüş yapabilirim. Bunlar dısında pek alternatif kalmiyor zaten bu bütcelere bu klasmanda..ya samurai ya niva..hayırlısı artık.

Merhaba hocam,
Tesekkur ederim fikirleriniz icin. Sanırım cok temiz bir samurai denk getiremezsem nivaya dönüş yapabilirim. Bunlar dısında pek alternatif kalmiyor zaten bu bütcelere bu klasmanda..ya samurai ya niva..hayırlısı artık.
Bende uzun zamandır niva araştırıyorum çok detay var hocam rica ederim dilerim gönlümüze göre araçlar ediniriz saygılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri