Suzuki Vitara İçin Tavsiyeleriniz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan his name is ares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 93
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,086
Ynt: Suzuki Vitara İçin Tavsiyeleriniz

Cenk bey, aracınızın
standart bir araçtan farklarını söyleyebilirmisiniz?
aracın iz genişliğini mi arttırdınız?

Etiketler

AL1820' Alıntı:
Cenk bey, aracınızın
aracta mt federal 30/9,5/15 lastık 5.72 yana mahrutısi ve kılıt defransıyelı,kn hava fıltresı var extra olarak

selamlar arkadaşlar veteriner arkadaş nekadar kızmış bana neredeyse vitara nın bütün klavuz kitapcığını yazmış sagol kardeş okitapcık bendede var 1.6 vitaranıza bişe demedik güle güle kullanın bak arazide 2.0 vitaralar agırkalır hantal diyen birarkadaş var anlaşıldı 1.6 cı arkadaşların alamleri farlklı size 1.6 larınızla mutluklar

AL1820' Alıntı:
Cenk bey, aracınızın
Aracım ruhsatta yazan 1170 kg Bugün kantarda tarttırdım 1520 kg geldi çeyrek depo benzin vardı lpg sıfırdı.[attachment=1]

Gökhanın yazdığı gibi
M/T Federal 30"
5.72 ayna mahruti
Arka kilit
T max 9000 lb vinç
Bull barlı tampon
Skid plate
Rock Slider
3" Mehmet Becce kit
1 cm Spacer
Telsiz
Roof rock
8 adet hella comet 500 sis lambası
Tmax hi-jack
Snorkel
K&N filtre
Müzik tesisatı araca extra koyduğum malzemeler bunlar tek tek yazdım sebebi standart halden 350 kg lık farkı anlatmak için..
Şimdi ben standart bir V6 dan (benim eski V6 standart halde 1375 kg yazıyordu ruhsatta )145 kg daha ağırım 1.6 olarak şimdi soruyorum Mustafa Ataş bey size 10 taneden az mesajınız var toplamda ama otoriter bir tavırla bize mutluluklar dilemişsiniz evet mutluyuz biz 1.6 ile buyrun gelin kuma çamura sokalım varsa V6 nız sizden daha ağır olmama rağmen ben zıplayarak kumda çamurda oynayayım sizde batan aracınızla 1.6 yı seyredin sıkıldığınız zaman söyleyin battığınız yerden kurtarayım ne dersiniz?????

FOTO1171

mustafa ataş' Alıntı:
selamlar arkadaşlar veteriner arkadaş nekadar kızmış bana
Yok canım niye kızayım, ama siz vitara ile 160-170 yaptığınızı ve bu sırada kendinizi güvende hissettiğinizi söyleyince bu konudaki yanlışınızı bizim değil suzuki üreticisinin ağzından duyun istedim.
mustafa ataş' Alıntı:
neredeyse vitara nın bütün klavuz kitapcığını yazmış sagol kardeş okitapcık bendede var
Varsa okuyun, okuduysanız anlayın, anladıysanız yalan yanlış iddialarda bulunmayın.
mustafa ataş' Alıntı:
selamlar arkadaşlar veteriner arkadaş nekadar kızmış bana neredeyse vitara nın bütün klavuz kitapcığını yazmış sagol kardeş okitapcık 1.6 vitaranıza bişe demedik güle güle kullanın bak arazide 2.0 vitaralar agırkalır hantal diyen birarkadaş var anlaşıldı 1.6 cı arkadaşların alamleri farlklı size 1.6 larınızla mutluklar
Söyleyecek söz bulamayanların yaptığı klasik demogojilere başlamışsınız. Olmuyor be, yemezler.
Size 1.6 nın yakıtta, vergide, yedek parça bulunabilirliği ve ucuzluğunda, off road modifiyesi konusunda sizin v6 larınızdan avantajlı olduğunu rakamlarla belgelerle söyledim.
Bak dostum bizim aracın triger kayışı ve rulmanı orjinali serviste 200 tl, yan sanayi 20 tl, sizin aracın orjinali 2000 yan sanayisi 40 tl civarı.
Yakıtta şehir içi şehir dışı karmada bizimkiler 8lt sizinkiler 11 lt/100 km yakar.
Aynı yıl üretilenlerde vergi de farklı
off road modifiyeleri de 1.6 da daha zengin çeşit ve uygun fiyat var. Bilmem anlatabildim mi?
Geyikle karşılık vereceğinize varsa bu konuda ispatınız yazın yoksa geyiğe karnımız tok.

lastik ve kit bendede var 180 yapmayı aklımdan bile geçirmem
bence çok tehlikeli.
1,6 nin ciddi yakıt avantajı var, 31-32 lt lpg ile karma 300 km gidebiliyorum.
sırf bu yüzden 1,6 derim.(max330-min250 yaptım, lpg markasına göre bile menzil değişiyor)

merhabalar.arkadaşlar tecrubenize dayanarak soruyorum.aracımda lpg yok.(1.6 16 valf enjeksiyonlu vitaram ). benim aracımda ki emsal vitaralarla en fazla kaç km dir lpg kullanıyorsunuz.o km civarlarındamı yoksa uzun bir kullanmadan sonramı lpg li yaptınız.merak ediyorum.bazı kesimller lpg sisteminin rolanti ayarlarını bozduğunu ve tamirinin uzun ve uğraşlı bir süreç olduğunu belirtmişler,veya daha başka dezavantajları nelerdir.kaç km tahmini sorunsuz kullanabiliriz.çünkü aracımın km si bayağı bir ilerlemiş durumda ama motorda hiç bir sorun yok.taktırdıktan sonra sorun ççıkarır diye korkumdan taktırmıyorum.lütfen fikirlerinize ihtiyacım var.

hudev' Alıntı:
merhabalar.arkadaşlar tecrubenize dayanarak soruyorum.aracımda lpg yok.(1.6 16 valf enjeksiyonlu vitaram ). benim aracımda ki emsal vitaralarla en fazla kaç km dir lpg kullanıyorsunuz.o km civarlarındamı yoksa uzun bir kullanmadan sonramı lpg li yaptınız.merak ediyorum.bazı kesimller lpg sisteminin rolanti ayarlarını bozduğunu ve tamirinin uzun ve uğraşlı bir süreç olduğunu belirtmişler,veya daha başka dezavantajları nelerdir.kaç km tahmini sorunsuz kullanabiliriz.çünkü aracımın km si bayağı bir ilerlemiş durumda ama motorda hiç bir sorun yok.taktırdıktan sonra sorun ççıkarır diye korkumdan taktırmıyorum.lütfen fikirlerinize ihtiyacım var.
ben aracımı aldımbır hafta sonra lpg taktırdım o nedenle benzındekı yakıtını bılımıyorum oma 30-32lt lpg ıle en an 300 km yaparsın aracta sorun veya arıza cıkarmıyor zaten aldıgın sıstem sıralı olmalı sıralılar motor ısınana kdar zaten benzınde calısır ısındıktan sonra lpgye gecer buda aracın zarar gormesını engeller

hudev' Alıntı:
Üstad benim duygularıma da tercüman olmuşsun. Bu LPG işini bir türlü çözemedim. Benim aracı 5 yıl önce 140 binde iken aldım. Şu an 280 binde ve hala benzinli.
LPG taktırıp daha az yakıt parası verelim diye düşünüyorum ama aşağıdaki sorulara net bir cevap bulamadım.
1- Benzinli araca LPG takıldığı zaman motora, elektronik sensörlere uzun vadede bir zarar verir mi? Verirse ortalama kaç km sonra ne kadar masraf açar ? Genelde zarar vermediği düşüncesi hakim ama bu konuda sizin sorduğunuz gibi uzun vade mesela 100 bin km sonra ne olur, net bir cevap bulamadım. Öyle ki, kimileri LPG taktırıyor ve sorunsuz biniyor. Kimileri de daha taktırır taktırmaz, arıza lambası yandı, çok yakmaya başladı, rolanti sürekli geziyor, stop ediyor, çekiş anormal.... vs. sorunlarla boğuşmaya başlıyor. LPG monte eden yer sorun araçta deyip, servise gönderiyor, servis sorun LPG 'den deyip LPG'ciye ... sorun bir türlü çözülemiyor. Bu konuda genel yaklaşım iyi bir marka iyi bir işçilik olursa sorun olmayacağı yönünde ama LPG konusunda meşhur firmaların internet siteleri forumları yetkili bayilerde montaj yapılıp bu tür sorunlarla boğuşanların mesajları ile dolu.
2- LPG takılan aracın tüketimi benzinli haline göre ne kadar artar? Bu soruya kimileri %10 kimileri %15 derken BRC kendi sitesinde %20 ye normal diyor.
3- LPG sisteminin bakım maliyeti nedir? Mesela bir kaç yıl önce bu rakam İtalyan markalar için 10 bin km'de 70 tl idi. Bunun haricinde araçların ağır bakımları gibi daha uzun km 'ler sonrası LPG sisteminde de rutin değişmesi gereken parçalar var mıdır? Bu tip maliyetleri km'ye bölerek yakıt tüketimine eklemek lazım.
4- Araçta LPG dolaysıyla arıza demeyelim ama aracın bazı parçalarının mesela buji, buji kablosu, motor yağı....vs ömrü kısalır mı? Eğer ömrü kısalan parçalar varsa bunların çıkardığı ekstra maliiyet de km'ye bölünüp km'de tüketilen lpg maliyetine eklenmeli.
5- Bir Vitara hava sıcaklığı kaç derecede iken çalıştıktan sonra kaç km'de LPG'ye geçer. Bildiğim kadarıyla kışın bu rakam yaklaşık 4 km' yi bulabiliyor. Ama daha net mesela; 0 derecede 5 km , 5 derecede 3 km, 10 derecede 1 km, 20 derecede 500 mt gibi rakamsal veriler olsa kısa mesafeli kullanımlar için taktırmaya değer mi, değmez mi? daha net karar verebiliriz?
Veya da bunun yerine vitaranın hem benzin deposunu hem lpg deposunu fulleyip şu kadar lt lpg tüketene kadar şu kadar lt de benzin tüketiyor şeklinde rakamsal bir veri olsa....
Bütün bunları net bilemediğimden km'de yapılacak tasarrufu hesaplayamıyorum. Son olarak siteden hem vitarayı iyi bilen hem makina mühendisi bir arkadaşımız da bu işe soğuk bakınca şimdilik benzinle devam ediyorum. Yanlış anlaşılmasın LPG zararlı veya takmaya değmez demiyorum ama yukarıdaki sorulara net cevap bulmadan düz mantıkla LPG 'nin litresi ucuz olduğuna göre taktıralım demek de doğru değil. Bu konuda özellikle taktırıp çok km yapmış vitaracılardan yardım bekliyorum.

veteriner' Alıntı:
Üstad benim duygularıma da tercüman olmuşsun. Bu LPG işini bir türlü çözemedim. Benim aracı 5 yıl önce 140 binde iken aldım. Şu an 280 binde ve hala benzinli.
LPG taktırıp daha az yakıt parası verelim diye düşünüyorum ama aşağıdaki sorulara net bir cevap bulamadım.
1- Benzinli araca LPG takıldığı zaman motora, elektronik sensörlere uzun vadede bir zarar verir mi? Verirse ortalama kaç km sonra ne kadar masraf açar ? Genelde zarar vermediği düşüncesi hakim ama bu konuda sizin sorduğunuz gibi uzun vade mesela 100 bin km sonra ne olur, net bir cevap bulamadım. Öyle ki, kimileri LPG taktırıyor ve sorunsuz biniyor. Kimileri de daha taktırır taktırmaz, arıza lambası yandı, çok yakmaya başladı, rolanti sürekli geziyor, stop ediyor, çekiş anormal.... vs. sorunlarla boğuşmaya başlıyor. LPG monte eden yer sorun araçta deyip, servise gönderiyor, servis sorun LPG 'den deyip LPG'ciye ... sorun bir türlü çözülemiyor. Bu konuda genel yaklaşım iyi bir marka iyi bir işçilik olursa sorun olmayacağı yönünde ama LPG konusunda meşhur firmaların internet siteleri forumları yetkili bayilerde montaj yapılıp bu tür sorunlarla boğuşanların mesajları ile dolu.
2- LPG takılan aracın tüketimi benzinli haline göre ne kadar artar? Bu soruya kimileri %10 kimileri %15 derken BRC kendi sitesinde %20 ye normal diyor.
3- LPG sisteminin bakım maliyeti nedir? Mesela bir kaç yıl önce bu rakam İtalyan markalar için 10 bin km'de 70 tl idi. Bunun haricinde araçların ağır bakımları gibi daha uzun km 'ler sonrası LPG sisteminde de rutin değişmesi gereken parçalar var mıdır? Bu tip maliyetleri km'ye bölerek yakıt tüketimine eklemek lazım.
4- Araçta LPG dolaysıyla arıza demeyelim ama aracın bazı parçalarının mesela buji, buji kablosu, motor yağı....vs ömrü kısalır mı? Eğer ömrü kısalan parçalar varsa bunların çıkardığı ekstra maliiyet de km'ye bölünüp km'de tüketilen lpg maliyetine eklenmeli.
5- Bir Vitara hava sıcaklığı kaç derecede iken çalıştıktan sonra kaç km'de LPG'ye geçer. Bildiğim kadarıyla kışın bu rakam yaklaşık 4 km' yi bulabiliyor. Ama daha net mesela; 0 derecede 5 km , 5 derecede 3 km, 10 derecede 1 km, 20 derecede 500 mt gibi rakamsal veriler olsa kısa mesafeli kullanımlar için taktırmaya değer mi, değmez mi? daha net karar verebiliriz?
Veya da bunun yerine vitaranın hem benzin deposunu hem lpg deposunu fulleyip şu kadar lt lpg tüketene kadar şu kadar lt de benzin tüketiyor şeklinde rakamsal bir veri olsa....
Bütün bunları net bilemediğimden km'de yapılacak tasarrufu hesaplayamıyorum. Son olarak siteden hem vitarayı iyi bilen hem makina mühendisi bir arkadaşımız da bu işe soğuk bakınca şimdilik benzinle devam ediyorum. Yanlış anlaşılmasın LPG zararlı veya takmaya değmez demiyorum ama yukarıdaki sorulara net cevap bulmadan düz mantıkla LPG 'nin litresi ucuz olduğuna göre taktıralım demek de doğru değil. Bu konuda özellikle taktırıp çok km yapmış vitaracılardan yardım bekliyorum.
abdullah bey benim aracım jlx lpgli olduğu için sanırım birkaç sorunuza cevap verebilirim.benden önceki sahibi yeni taktırmıştı romano marka şu ana kadar sensörlerle ilgili felan bi sorun yaşamadım 20.000km dir bende eski sahibinde lpg garanti kitapcığına göre 5.000 km civarı kullanılmış devir salınımı bendede vardı ama gaz kelebeği temizliğinden sonra araç şu an normal check engine ışığı nadirde olsa yanıyor fakat motor soğuduğunda sönüyor lpg ile ilgisi varmı tam çözemedim

lpg tüketimi benzine göre benim hesaplarıma göre %15 -25 civarı gazın kalitesi çok önemli örneğin milangaz kullandığımda %15 fakat diğerlerinde %25 olabiliyor.

şu ana kadar lpg sist hiç bakım yaptırmadım o yüzden bakım maliyetini bilmiyorum.

hiç 4 km benzinde gitmedi bu kış max 1km de gaza geçti oda en soğuk havalarda romanonun sanırım özelliği bu çok kısa sürede gaza geçiyor birde benim araç otm belki erken ısınıyor olabilir

Abdullah bey 99 model 2.0 Grand Vitara 4 silindir aracıma bende Atiker taktırmıştım. Bir yılda yaklaşık 35.000 km yol yaptım. Bu süre içerisinde montaj yapan yere bir kere LPG filtresini değiştirip, elinize sağlık demek için uğramıştım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR