Suzuki Vitara JLX 1.6'yı Monster Vitara'ya Dönüştürmek İçin Yardım?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cypriot4x4 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,839

cypriot4x4

You can go faster but I can go everywhere
Web
www.trncipclawyer.com
Forumdaki herkeze Girne - Kıbrıs'tan merhabalar,

1992 yılında babamın sıfır kilometre aldığı ve son 8 -10 aydır, yağ yakan motoru, arızalanan klima pompası, yıpranan ön koltuk döşemeler, kapı döşemeleri (kartonları) ve regülatörü (krikosu) bozuk sol ön kapı camı nedeniyle ev önünde yatan
ve babamın tamamen gözden çıkarmış olduğu 1.6 16valve 5 kapılı, manuel vitesli Suzuki Vitara JLX aracı toplayıp eski düzgün günlerine döndürmek için son 1-2 aydır internette araştırmalar yapmaktayım.

Aracı toplarken Calmini 3" süspansiyon ve 3" kasa yükseltme, Lockrigth Powertrax arka diferansiyel kilidi,
ayrıca yeterli bilgi, ölçü, çizim bulabilirsem ön vinç tamponu yaptırmayı düşünüyorum.

ilk adım olarak ebay açık artırma sitesinden aracın orjinal çamurluk kabartmalarını satın aldım.

Allah izin verirse bahsettiğim bu araç bittiğinde sadece hafta sonları şehir içi ve arazide gezinti için kullanılacak, aşırı derecede, aracı kıracak şekilde offroad yapmak (kaya tırmanmak gibi) gibi bir niyetim yok ama aracın gerektiğinde arazide iyi performans vermesini tercih ederim.

aklımdan asıl geçen youtube da gördüğüm http://www.youtube.com/watch?v=NP13P_hfAkU bu vitara gibi büyük lastikleri olan ve benzer şekilde görünen bir 5 kapılı vitara yaratmak.

videoda görünen aracın motoru Volvo b21 turbo motor ile değiştirilmiş, üzerindeki lastiklerde 38"

elimdeki Vitaranın 1.6 16 valve standart motoru ile gereken yükseltme modifikasyonalarını da yaptıktan sonra, gerekmesi halinde jant arkasında flanş kullanarak, en çok ne büyüklükte lastik takabilirim?

toplam 6" yükseltme yapıldığında 33" x 10.50 (11.50 veya 12.50 gibi daha geniş lastik kulanılıp kullanılmadığını tam olarak bilmiyorum)x 15" lastik kullanılabildiğini yabancı forumlarda yaptığım araştırmalarda keşfettim.

ancak videoda görünen ve 38" lastikleri olan vitaraya benzetebilmek için motor değişimi yapmadan ne yapmam gereklidir?

planımda olan

- calmini 6" combo sistem

- 15" x 9" veya 10" jant

- orjinal 5 kapı vitara çamurluk kabartmaları (ölçmedim ama sanırım 8cm bir kabarıklık sağlıyorlar)

şimdiden bana yazacağınız cevaplar için herkese teşekkürler

saygılarımla

Ali

Etiketler
Ynt: Suzuki Vitara JLX Lwb 1.6 16v'i Monster Vitara'ya Dönüştürme İçin Yardım?..

Bence ilk önce madem motor yağ yakıyor ilk motoru yaptırın, şanzımana baktırın. Aracınız eğer 8 V modelse gücü biraz düşük olabilir. Tek nokta enjeksiyonlu motorda hazır motor açılmışken sübap guide'larını genişleterek ve headers uygulaması ile güç alabilirsiniz.

Sattığım aracım 5 kapı 94 model bir Vitara idi. Yükseltme kiti ve kupadan yükseltme sonucu 235/85/16 (32'') lastikler takılıydı.

En başta Suzuki başlığında görebileceğiniz alt koruma yapılabilir. Ayrıca dıştan roll cage, içten roll bar yapılabilir.

Bu araç için çeşitli markalar snorkel üretiyor. Snorkel önemli bir gereklilik.

Dif. kilit için çok iyi durumda bir kilidi Shweps nick'li arkadaşımız satıyor.

4xfourart firmasını aratırsanız Türkiye'de bu araç için üretilen kitlere göz gezdirebilirsiniz.

Aracınız büyük tekerleri döndürebilmek için ayna mahruti değişimine de ihtiyaç duyacak. 5.83 oranlı gibi.

Benden size tiyo aracın gücü düşük, yürürü çok sağlam olmadığından 15 jantta 30/9.5/15, 16 jantta 235/85/16 ölçüsünü geçmeyin.

Bir de aracınızın difransiyelleri 30'' üzeri için zayıf olacağından arka dif için Calmini akslar, ön dif için Vitara Dizel'in döküm karpuz ve kovanı ve 2.5 Grand Vitara'nın aksları gerekli olabilir. Ön dif.'de ayrıca aksın difransiyele girdiği yerde aksın açısı değişimi sonucu çıkmaması için ekstra bir parça koymak gerekir.

Bence siz en iyisi bir 4xfourart'dan Mehmet Becce ile görüşün.

Anlatacaklar uzun. Az çok bütçenizi çıkarın daha sonra karar verin. 30'' üstü lastik için Vitara zayıf bir araç.

Kısa bir süre Kıbrıs'da bulundum araç çeşitliliği ve fiyatları daha uygun Türkiye'ye göre belki bir MB G serisi, 97 sonrası bir Wrangler, kısa şasi bir Toyota, kısa şasi 93 sonrası Pajero ihtiyaçlarınızı daha iyi karşılayabilir.

Ynt: Suzuki Vitara JLX Lwb 1.6 16v'i Monster Vitara'ya Dönüştürme İçin Yardım?..

Merhaba,

öncelikle şunu söyleyim başka araç almak gibi bir niyetim yok, elimdeki aracı toparlayıp birşeyler yapmak niyetindeyim.

ayrıca MB G serisi 15 bin sterlin civarında rakam telafuz ediliyor, Kıbrısta Wrangler bulmak biraz zor, 2 yıl civarında 93 model (MK2) SWB 2.5 turbo dizel Pajero araç kullandım, motoru çok ağır olan kasasına göre zayıf, 2.8 turbo dizel olanlarının da motorları yaşlarından dolayı problem çıkarıyor.

benim aracın motoru 1.6 16 sübap, bildiğim kadarıyla da tek noktadan değil, çok noktadan enjeksiyonlu model

tekrar edeyim, başka bir araç değil mevcut bu aracı toplayıp, üzerinde değişiklikler yapmak niyetindeyim.

calmini 6" combo lift ile ne kadar büyük lastik takabilme şansım var?

Aracınızın çok nokta enjeksiyonlu 16 V motorlu olması büyük şans.

Türkiye'de Calmini kit kullanılan tek araç vardı Türkiye'de o da 4xfourart kite geçti.

Ama bahsettiğim markanın süspansiyon lift kit ve body lift kit uygulaması sonrası 32'' lastik kullanılabiliniyor.

İlk etapta en azından ayna mahruti uygulamasına ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü aracınız güçten düşecek. Benim aracımda 5.83 ayna mahruti ve 32'' lastiklerle bir kaç kere dik yokuşlarda aracı 4L'ye alarak kalkış yapmak zorunda kalmıştım. Uzun yolda da yokuşlarda 3000 devir altına düşüldüğünde araba çekişten düşüyordu.

15 jantta daha çok Amerikan malı araçlar için dizayn edilmiş geniş tabanlı, aracınızı yoracak 31/10.5/15 ve 32/11.5/15 ebatları tavsiye etmem.

tekrardan merhaba,

yazılan mesajlardan anladığım kadar büyük lastik takıldığında ayna ve mahruti değişimi de gerkiyor.

ayna ve mahruti rack & pinion denilen ön ve arka diferansiyel içindeki dişliler midir? Calmini websitesinde 5.83:1 olarak gördüm ayrıca bunu araştırırken 4.24:1 Rockcrawler transfer case (aktarma kutusu) gearset diye güzel birşey çıkarabil de bir ürün buldum. bu 4.24:1 olan aktarma kutusu dişli seti arazi vitesinin hem 4H hemde 4L dişli oranlarını mı değiştiriyor yoksa sadece 4L konumu için bir değişiklik mi oluyor?

5.83:1 olan calmini ayna mahruti değişimi yapılacaksa aynı anda set olarak hem arka hemde ön diferansiyel ayna mahruti mi değiştirilir?

konuyu araştırdıkça aklıma takılan sorular artıyor, sizlerin de tavsiye ve yönlendirmeleriyle sanırım en sonunda ortaya güzel birşey çıkarmayı başarabilirim.

saygılar

Ali

Ali bey
örnek gösterdiginiz aracın aynısını yapmayı düşünüyorsanız bayagı bi işler yapmalısınız
ayna mahruti ön+arka ,ön defransiyel demir döküm kovan,(Rear Axles)arka aks milleri ,2.5 grand vitara ön aksları ,(Locking Hubs)manuel 1 cift,(Clutch Kit)metal baskı debriyaj için ,metal sac jant,
süspansiyon ve kupa yükseltme kiti, vss. bu işler için 4xfourart M.Becce ve Aksiyon oto murat abimizden yardım almanız gerekir . http://www.4xfourart.com/
onların işi bu bizler sadece nacizhane sadece fikir verebiliriz. dogru adres yukarıdadır ,benim anladıgım tüm bu işleri yapınca 1.6 4cl suzuki motoru sizi kesmeyecek 2.0 turbo beslemeli başka bi motorla dahada zevkli olur derim . hoşçakalın..

Öncelikle böyle teknik bir konuda değerli bilgileri paylaşan Onur'a ve Oguz bey'e teşekkür ederim. Sanırım bu yazılarımızı bir çok kez tekrarladık, forum konu başlıkları incelenirse birçok detayada ulaşmak mümkün..

cypriot4x4 arkadaşım Suzuki Vitara aracına 38" inç lastik takmak istiyorsan mevcut alt yapının hemen hepsini değiştirmen gerekcektir.

Orjinal Vitara aks ve difransiyelleri max 30" lastikle çalışır 32" ve üstünde dayanımları yeterli olmaz, tüm aktarma organlarını modifiye etmen gerekir.

30" Lastik içinde 3" yükseltme kiti yeterli ve uygundur. Calmini ve Mehmet Becce ve Avrupadan birçok yerden temin edilebilir.

38" Lastik koyacaksan Lowrange Offroad.com'a mutlaka bakmak gerekecek.Burada özel şanzuman dişlileri bulunur.Akslar,Defransiyeller ve Ayna&Mahruti gurubu baskı balata..vs ilaveler.. değiştirip 6"Yükseltme ve flaş ile 38" lastik kullanman mümkün olacaktır.

38" İçin fikir;Bu uygulamayı yaparsan kırılma kopma ve yine birçok olası masrafa hazır olmalısın. Birkere yapayıp uzun yıllar bineyin dersen yanlış düşünmüş olursun ;)

30"İçin fikir;3"kit uygulaması ve 30x9,5 Lastik ve 5.72/5.82 Mahrutiler ile uzun yıllar sorunsuz gezersin.. ;)

Şimdiden kolay gelsin. Uzun ve zor bir yoldasın..

Slmlar
Hakan Irıklı

bana kalırsada suzıkı lerin en ideal ölçüsü 30x9,50 r 15 sorunsuz yıllarca kullan:smiley:

herkese merhabalar,

vermiş olduğunuz cevaplardaki tavsiyeler ve yönlendirmeleriniz ışığında en azından ilk nazarda Monster Vitara projesinden kısmen vazgeçmiş bulunmaktayım, kısmen dedim çünkü projeyi kafamda Little Monster Vitara olarak değiştirdim.

bu nedenle uygulama şu şekilde olacak,

1- öncelikle motor yapılacak,
2- Kıbrıs çooook sıcak, klima tamir ettirilecek,
3- sol ön cam regülatörü değiştirilecek,
4- eğer uygun fiyata bulabilirsem orjinal döşeme ile uyumlu çıkma ön koltuklar ve kapı kartonları değişecek

5- Calmini veya 4xfourart 3" süspansiyon sistemi takılacak
6- herkes 30x9.50 15" lastik tavsiye ediyor ama araba bittikten sonra gerçekten çok az kullanılacağı için ben 31x10.50 15" lastik takmayı düşünüyorum (bu arada orjinal aleminyum vitara jantına bu ebat lastik takılabilir mi?)
7- çamurluk kabartmalarını kasa renginde boyatıp monte ettirecem
8- ön ve arka diferansiyel ayna - mahuriti 'lerini 5.82/1 oranlı ile değiştirecem
9- lockright arka difereansiyel kiliti taktıracam.

Allah 'ın izni ile bittiğinde sanırım güzel görünüşlü ve arazi kabiliyeti %30 - 40 daha iyi olan bir vitara sahibi olacağım

bu yukarıda saydığım ve "5" ten başlayan konfigürasyon ile ilgili olarak eklemek istediğiniz veya beni yönlendirmek istediğiniz herhangiş birşey varsa seve seve yorumlarınız okumak isterim.

Saygılar

Ali

Ek olarak orjinal jantta 31x10.5 kullanabilrsin diye düşünüyorum..
Ancak 2"Body kit de yapman gerekecektir.;(yani şasi kupa arasına 2" yükseltme)

Bahsettigin hali ve son tavsiyemiz ile yaparsan uzun yıllar sorunsuz arazide keyifli bir aracın olur..şimdiden kolay gelsin, yapım aşamalarını Garaj Bölümünde Suzuki yapım hikayesi olarak yazabilirsin. Bol resim ve anlatımla Suzukicilere örnek bir çalışma daha eklemiş olursun.. ;) Çağlar ve benim Garaj bölündeki Suzuki yapım hikayelerimizi incele derim..fikir verecektir... ;)

Offroadpassion' Alıntı:
Ek olarak orjinal jantta 31x10.5 kullanabilrsin diye düşünüyorum..
Ancak 2"Body kit de yapman gerekecektir.;(yani şasi kupa arasına 2" yükseltme)

merhaba,

sadece 3" süspansiyon lift ile 31x 10.50 neden kullanma şansım yok? tekerleklerin dönüşlerde içe değme tehlikesi mi var? 2" body lift yerine jant arkasına flanş kullanırsam sorun çözülür mü?

daha büyük lastik kullanamayacağım için toplam 3" süspansiyon + 2" body lift yaparsam aracın görüntüsü kötü olabilir gibi bir his var içimde.

bu nedenle jant arkasına flanş ile sorun çözülürse hem tekerlek araları genişleyeceği için daha iyi bir yol tutuşa sahip olacağım hemde çamurluk ile tekerlek arası çok boşluk olmayacağından dolayı görüntü de daha güzel olacakmış gibi düşünüyorum.

yorum ve düşüncelerinizi bekliyorum.

saygılar

Ali

Adım adım yanıtlayayım..

31x 10.50 neden kullanma şansım yok? / Sürtme ihtimali için sürtme olmayabilirde

tekerleklerin dönüşlerde içe değme tehlikesi mi var?/ Hemen her ölçüde lastiklerin içerden şasiye degecek(Önler)

2" body lift yerine jant arkasına flanş kullanırsam sorun çözülür mü?/ Flanş kullanımı kastik artikülasyon mesafesini bozar sınırlar,senin uygulama konusu bir işlem degildir.

Toplam 3" süspansiyon + 2" body lift yaparsam aracın görüntüsü kötü olabilir gibi bir his var içimde.( Benim araca bir bak sadece 2,5cm daha yüksek olur) ;)

jant arkasına flanş ile sorun çözülürse (Çözülmez) / hem tekerlek araları genişleyeceği için daha iyi bir yol tutuşa sahip olacağım (Yol tutuşun zaten bozulacak,flanşda bunu tahmin ettiğin oranda düzeltmeyecek)

hemde çamurluk ile tekerlek arası çok boşluk olmayacağından (olmaz) dolayı görüntü de daha güzel olacakmış gibi düşünüyorum.(Görüntü degil fonksiyonellik öenmlidir. Arazide ne görünümlü araçlar gördük, çekmekten bıktık :smiley:

yorum ve düşüncelerinizi bekliyorum./ Yukarıdaki gibidir... ;)

İlave olarak sac tamponlar unutulmamalı. Ben aracımı modifiye ederken önce 35 lastikleri aldım. Sonra da bunlarla nasıl yürütürüm, nasıl sığdırabilirim, diye uğraştım durdum. Ama cj de bunu yapmak çok kolay. 4" lift kit işi çözüyor. Ayna mahruti de değişince zorlamıyor bile.

Herkese tekrardan merhaba,

uzun zaman foruma girmek için zaman bulamadım ama daha önce bahsetmiş olduğum aracın arızalı kısımlarının bir çoğunu tamir ettirdim.

aracı tanıdık oto tamircileri ile birlikte yakından incelediğimizde, yağ eksiltme sorunun çoğunlukla motora yağ konan yerdeki kapağın kırılmış olması ve bu kapağın alt kısmında olması gereken lastik contanın yerinde olmamasından kaynaklandığını farkedip, kapağı değiştirdik.

eksozdan duman atması ile ilgili olarak tanıdık makinistin yapmış olduğu kısa inceleme neticesinde, arabanın eksozundan duman atması ve yağ yakmasının piston sustalarından değilde sübap lastikleri veya sübap guide 'larından kaynaklandığını keşfettik. araç çalışırken motorun subap havalandırma hortumunu çıkardığımızda "üfleme" tabir ettiğimiz dışa herhangi bir hava basıncı yoktu.

bu arada aracın motoruna şu anda markasını hatırlamadığım yağ katkısını ilave ettikten sonra yüksek devirler haricinde araba eksozundan hiç duman atmamaya başladı.

ebay 'dan çıkma sol ön kapı krikosunu da temin etmiş olup monte etmek için postadan elime ulaşmasını bekliyorum.

bu arada aracı oto elektrikçide kontrol ederken ön cam sileceklerinin çalışmasında bir tuhaflık olduğunu çalıştırıp - durdurduktan sonra sileceklerin aşağıya inmesi gerekirken, oldukları yerde kaldıklarını ayrıca fasılalı devrenin çalışmadığını fark ettik.

arızanın kaynağı olduğunu düşündüğümüz cam silecek rölesini ararken, aslında direksiyon arkasında bulunan ve solda silecek ve fıskıyeleri çalıştıran kol, sağda ise sinyal ve ışıkları çalıştıran kolun bağlı bulunduğu parçada oksitlenme olduğunu keşfettik.

bahsedilen parçayı söküp temizledikten sonra bu sorunda ortadan kalktı.

şöför tarafından dışardan merkezi kilidin de çalışmadığı dikkatimizden kaçmadı, kapı iç döşemesini, kapı kilit mekanizmasını söküp dışardan anahtar ile açma anında mekanik bir anahtarın şase devresi tamamlayıp merkezi kilit beynine (veya rölesine) komut vermediğini bulduk. bunun da sebebi yine oksitlenme. basit bir temzilikten sonra bu sorun da halloldu.

aracın klimasındaki arıza da çıkma bir klima kompresörü takılıp sistem kontrol edildikten sonra çalışır hale getirildi.

yalnız araba da fark edilen sorunlar henüz bitmedi.

1, 2, 3 ve 5 'inci viteslerde (4. viteste hiç ses yok) gaza basılan zamanlarda şanzımandan bir uğultu geliyor. internette yabancı forumlarda yapmış olduğum araştırma neticesinde türkçesini bilmediğim (input shaft pilot bearing denilen) ama sanırım şanzımanın ön kısmındaki şaftın rulmanının arızalanması nedeniyle şanzıman içinde bozulan dişliden kaynaklanan bir ses olduğu sonunucuna vardım.

bu arızanın giderilmesi için şanzıman tamir takımına ihtiyaç duyuluyormuş veya ikinci el bir şanzıman alıp takılması gerekiyor.

bu arada 5 kapılı model için Kıbrıs 'ta henüz bulamadığım kapı kartonlarını (iç kapı döşemeleri) Türkiyede çıkma veya sıfır bulabileceğim yer var mı?

şimdilik bu kadar, yavaşta olsa araba ile ilgili gelişmeler var,

umarım en kısa zamanda komple kaporta, fırın boya, 3" + 3" yükseltme, geniş jant ve lastik takıp asfalt yollardan uzaklaşma şansını elde edebilirim.

Ali

bence araca 30x9.5 r 15 yada 31x10.5 r 15 takmalısın lastik olarakta federal M/T öneririm. www.lastix.com sitesinden lastikleri temin edebilirsin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri