Suzukinizi Anlatın (Off-Road Araçları)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hazanfer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,723

hazanfer

Uçmasamda Yükseklerde Hayalim :)
Yer
istanbul
Web
www.fotobiyografi.com
Arkadaşlar sizden kullandığınız veya daha önce kullandığınız Suzukileri, yine kullandığınız diğer araçlar ile karşılaştımanızı rica ediyorum tabi tarafsız olarak ;) .
Mesala ben yakıt, iç hacim, bagaj hacmi, iç gürültü, hızlanma, maksimum güvenli sürat, donanım gibi konularda kullanıdığınız diğer araçlar ile karşılaştırmanızı rica edeceğim siz bunlara daha fazlasını da katabilirsiniz tabi.

Şunun yakıtı daha azdı ama içi dardı, öteki çok sezsizdi ama çokta yakıt yakardı, diğerinin parçası hiç bulunmazdı gibi... ??? ???

Etiketler
Ynt: Suzukinizi Anlatın

1.5 yıl lada niva kullandım başlangıçta sorunsuz bir araç yapmak adına çok masraf ettim ancak geriye dönüp baktığımda harcadığım toplam parayla başlangıçta çok daha iyi bir araç alabileceğimi düşündüm sonra sorunsuz hale gelince sattım ve daha az sorun yaşayacağımı düşündüğüm ve uzun yolda beni daha az yoracak bir suzuki X90 aldım suzukinin benzinde yaktığını Niva LPG ile yakıyordu belki biraz daha az ucuza bile geliyordu. Konfor olarak niva ile suzuki karşılaştırılamaz bu konuda farklı kategorilerin araçları. Suzukiyi alalı 1 yıl oldu rutin bakım dışında bir masrafım olmadı 20 000 km yol yaptım belki LPG taktırsam kendini çoktan amorti ederdi ancak hala benzinle biniyorum. Arazi performansı olarak OK144 lastikli bir niva arazi canavarıdır ancak suzuki ile de nivanın geçtiği heryerden dikkatli olmak kaydıyla ve iyi bir lastikle geçersiniz araçtaki konfor da üstüne cilası olur. Yok ben nivayı sürdüğüm heryere suzukiyi de sürecem derseniz yükseltirsiniz iyi bir mt takarsınız arada arazi performansı olarak da fark kalmaz. Nivanın parçaları ucuz olduğundan arazide hor kullanırken korkmazsınız ancak suzukiye geleneksel olarak :smiley: daha nazik davranırsınız.

1992 model vitara 1600 cc aracım var. yıl 2009 un son ayları.geriye dönüp geçen zamana bir baktım, yeter artık vitaram kahrımı çok çekti.ödül olarak iyi bir bakımı hak etti.kapsamlı bir kaporta ve motor bakımı yapmaya karar verdim.dile kolay tam 17 yıl.yağ, su fren balatası,debriyaj balatası haricinde tamirci görmedi.bugün aracımı sökmeye başladım.bakalım bakım çalışması sonucunda karşımıza neler çıkacak.ve ne kadar zaman alacak.yine burada paylaşacağım.[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]

Photo 0014

Photo 002tm

Photo 0018

Photo 0024Ngatdag

Photo 0027

hudev' Alıntı:
1992 model vitara 1600 cc aracım var. yıl 2009 un son ayları.geriye dönüp geçen zamana bir baktım, yeter artık vitaram kahrımı çok çekti.ödül olarak iyi bir bakımı hak etti.kapsamlı bir kaporta ve motor bakımı yapmaya karar verdim.dile kolay tam 17 yıl.yağ, su fren balatası,debriyaj balatası haricinde tamirci görmedi.bugün aracımı sökmeye başladım.bakalım bakım çalışması sonucunda karşımıza neler çıkacak.ve ne kadar zaman alacak.yine burada paylaşacağım.[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]
Hocam yanlış anlamadıysam aracınızı sıfır aldınız ilk sahibisiniz. Merak ettiğim aracın km'si kaç ve motor durumu nasıl? Lpg var mı, varsa kaç bin km ve yıl oldu? Teşekkürler.

sayın abdullah bey merhaba.aracımı ikinci el aldım.2.sahibiyim.ilk sahibi aile dostumuzdu.aracın geçmişini iyi bilirim.özellikle ben aracı ilk sahibinden zorla ve ısrarla aldım.aracımda önden küçük bir kaza geçirdik.tanpon panjur ve far değişti.sanırım 450 bin civarlarında.mavi duman çıkarmasada2500 km de 1 litre gibi yağ tüketimi var.fotoğrafta gördüğünüz gibi çürüklerde temizlenip komple boya yaptıracağım.çünkü aracımı satmaktan vazgeçtim.komple motor bakımıda yaptıracağım.sanırım beni 10 yıl daha idare eder.sormak istediğiniz bir konu varsa bilgim dahilinde yardımcı olmaya hazırım.iyi günler.aracımda lpg yok.ben aracımı normal koşullarda gerekmedikçe sakin kullanırım. yakıtından memnunum.aracımı yüksek km de aldığım için motoru bozmamak vede uygulanacak lpg nin 2000 tl yi bulacağı için riske girmedim.birde çevremdeki nivalarlaçıktığımız gezilerde gördüm ki lpg li bir niva lpg siz bir vitaradan vazla yakıt maliyeti çıkıyordu.bende orjinal haliyle kullanmaya devam ettim.araç bende 7 yıldır var.

Sn Hudev cevabınız için teşekkürler. Benim aracım da 230,000'i geçti. Şu an şükür hiç bir sorunu yok 10.000'de yağ değişiminde yarım lt kadar bir eksilme ancak oluyor. Merakım acaba bu aracı kaç bine kadar kullanabileceğimi merak ettim, sizin araç 92 model olunca bir fikir edinmek için size sordum. Ben de sizinkine benzer sebeplerle benzinli kullanıyorum. Tekrar teşekkürler.

merhabalar.bir ara model yükseltmeyi düşündüm 5-6 bin tl üzerine ekleyip.fakat alacağım aracada büyük bakımını yapmak gerekir.çünkü satın alacağınız kişi ne kadar dürüst bilemiyorsunuz.xaten aracımdan memnunum.yeni alacağım arabanında masrafı çıkabilir.ben bu parayı seve seve şimdiki aracıma arcarım en azından huzurla kullanırım diye düşündüm.daha bugün aracımı kaporta ustama bıraktım.kendisi yakınım olur bende arada yardıma gideceğim.bütçemin el verdiği kadar güzel birşeyler çıkar inşallah.maliyetlerinide yine burada yazacağım.dediğim gibi 450 bin km yi geçti.umarım motordada fazlabirşey çıkmaz.

Sevgili hudev 450 bin km'de bir vitara için yakıt tüketimi hakkında bilgi alabilirmiyiz ne durumda? Birde kaporta dışında döşeme ve plastik aksamda bozulma varmı, ne durumda?

yüksel bey merhabalar.aslında döşemede hiç bir sorun yok neredeyse ilk günkü gibi.ben kendi hatalarım yüzünden bir kaç yerinde sorunlar oluştu(camların açık kalması sonusu aracın sol ön kapı cam düğmelerinin olduğu kısım yağmur girmesi sonucu yumuşadı ve cam düğmelerinin bulunduğu kaplamayı kurutmadan kullandığım için düğme yelerinde kopmalar meydana geldi.ben daha sonra siyah çekomastikle onarımını yaptım.birde cam mekanizmalarını temizlemek amacıyla özensiz bir şekilde kaplamaları söktüm. bağlantı soketlerinin yerlerini kopardım).yakın bir zamanda aracımın yanına gideceğim.unutmazsam döşemelerin fotoğraflarını çekerim.yakıt konusuna gelince şehir dışı kullanımda 80-110 km hızla 230 ila 250 tl arası km de yakıt tüketim maliyeti oldu.
ortalama yakıt tüketimim 7.6 l 100 km de değerler yakaladım.aracımı genelde 2000- 2500 devir aralığında kullanırım.5. viteste dahil olmak üzere.
** merhaba .biraz geç oldu ama belki ihtiyaç olabilir diye yazıyorum. aynı sorun bendede vardı ve tüm denemeler tamirler ve ayarlar çabasına karşılık şehir dışı kullanımda en iyi değer olarak aracım 100 km de 11 lt civarından aşağı düşüremedim. verdiğim paralarda 1500 tl civarını buldu.**
** taa ki maslak aksiyon suzuki servisini bulana kadar .murat bey siza fazlasıyla ve samimiyetle yardımcı olur. şimdi aracım tam yüklü arazi kullanımda dahil ettiğim karma kullanımda 7.6 100 km olarak tüketim değerleri sunmakta. size ayrıca küçük bir tüyo..torpido gözü altında bir yerlerde küçük vede para etmez bir değerde diyot benzeri bir parça değişti.birkaç yerinde bazı ayarlar yapıldı. sonuç harika**

**daha öncede forumlarda yazdım.şehir dışı sehir içi ve arazi kullanımlı karışık etapta full depo denememde bende ortalama 7.6 100 km de yakı tükettim. 1992 model 1.6 enjeksiyonlu 16 subaplı 5 kapılı aracımla 5 kişi ve tahmini 100 kg yük ile.ve diğer bir denememde 4 mevsim lastiklerle 185 km hıza kadar rahat bir şekilde çıkabldiğimdir. yani sizin ve benim yapmış olduğumuz tespitlerde vitara nın hiç bir şekilde ikinci bir araç olmayı kabullenemeyeceğini gösteriyor.vitara bence ne ararsan var dercesine mükemmel bir araç.**

yukarıdaki satırlar daha önceki yazılarımdan alıntıdır. size fikir vermek amacıyla kopyaladım.bu değerlerin daha aşağısını yakalayan gezenbilir üyeleride var. sanırım size yardımcı olabilmişimdir. vitara kaporta ve bakım konu başlığım var.burada yazmaya devam edeceğim bilginize.saygılar.[attachment=2]

Photo 00181

Photo 00181

merhaba,

bir düzeltme yapmak istedim.

**daha öncede forumlarda yazdım.şehir dışı sehir içi ve arazi kullanımlı karışık etapta full depo denememde bende ortalama 7.6 100 km de yakı tükettim. 1992 model 1.6 enjeksiyonlu 16 subaplı 5 kapılı aracımla 5 kişi ve tahmini 100 kg yük ile.ve diğer bir denememde 4 mevsim lastiklerle 185 km hıza kadar rahat bir şekilde çıkabldiğimdir. yani sizin ve benim yapmış olduğumuz tespitlerde vitara nın hiç bir şekilde ikinci bir araç olmayı kabullenemeyeceğini gösteriyor.vitara bence ne ararsan var dercesine mükemmel bir araç.**

bende de şu anda babam tarafından o kmh satın alınmış 1992 model 5 kapılı vitara var. aracı satın aldığımızda içinden çıkan kullanıcı el kitabında son sürat 164 kmh olarak yazıyordu diye hatırlıyorum. Yanlış da hatırlıyor olabilirim

merhaba. aracımın göstergesi 160 km son rakamlar.ama araç ibredeki 160 rakamını çok rahat aşıyor.bende diğer astra marka aracımı arkadaşıma verip denedik.çünkü vitaranın en son kaç km hız yaptığını bilmiyordum.diğer aracın km sinden okunan hız 185 km gösterriyordu.

8-10 yaşlarından beri ilgim olam 4x4 dünyasna 2000 yılnda ilk 4x4 ümü, 80 model cj 5 i alarak adım attım. arabayı hazırlamam 1 yıl sürdü,komple şase kupa motor dağıtarak arabayı sıfırdan topladım ve bende bulunduğu sürede de cam sileceklerinden "satarsanz arayın" notlu kartlar topluyordum... cj efsane...ama "efsane kelimelerin ardından onlarca "ama" geliyor. Özelliklede konfor, orta yada uzun mesafeli yolları katederken bitmeyen yollar vs vs... ancak arazide akıllara zarardı... arabay yollara çıkarttığımdan 1,5 yıl sonra kızım oldu ve doğada ailece beraber olma isteği ve doğaya çıkarken onları güvensiz hissetmem beni çok sevdiğim CJ'mden ayırdı. 2003 yılında CJ yi satıp yerine 98 model V6 2,0 litre düz jlx alarak segment değiştim. artık hafta sonu benim dağ bayır ailece konfor ve güvenle gezebileceğim, hafta içi gerek benim gerek eşimin güvenle kullanabileceği bir araç vardı. Wrangler ATR ile ve standart hali ile şimdiki off road anlayışımile olmasa da sınırlarını zorlamş ve oldukça iyi işler yapmıştım. Genel olarak masrafsız idi ancak daha komplike ve gelişmiş bir makine taşıdığından 1,6 L motora kıyasla ve o zamanlar yine diğer aracım olan astra G ye kıyasla parçaları pahalı idi ve sarf parçalarının dşnda çoğu parçasını orjinal tercih durumunda bırakıyordu. Araç bir V6 olmasına karşın ekonomik, dolu binek performansı sunuyordu ama yinede V6 dan beklendiği kadar da gaza basınca gözden kaybolan uzayan performansı sunmuyordu. Uzun rampaları 1,6 gibi bayılmadan aşıyor olmasna rağmen ben şahsen 2,0 litre ve V6 dan daha fazlasını bekliyordum. 2006 yıllarna gelince, gerek gezenbilir de gerek isoff ta bir şeylere denk geldikçe dedim ki "bu off road büyük makinelerle yapılır"...Güzelim V6 vitarayı sattım ve gidip V8 discovery 3,9 aldım...Ama kullandıkça anladım ki bu arabadan derhal kurtulmalıyım. V8 olmasına rağmen eski arabamın iki katı motor olmasına rağmen, ancak onun kadar ivmelenen, ama onun iki katı yakan, ağır hantal, herkesin bir kerede döndüğü yeri iki üç kerede dönebildiğim, ve en önemlisi vitara ile sanki "suyun üzerindeki kayık" gibi yüzerek geçtiğim arazilerde çamurlarda bu LR discovery V8 ağırlığından dolayı batıyordu ve batınca gücü de yetmiyordu çıkarmaya.Benzin ve vergi dışında traktör masraflarım da çıkmaya başlamştı Bu arada arabada dueler MT vardı. Evet çok konforlu geniş leb-i derya salon, lükse yakın hissettiren, dolu oturaklı bir arabaydı ama, vitarayı satıp yaptığım tercih üzmüştü , hayal kırıklığına uğramıştım.
En sonunda biri gelip, toyota avensis ile takas teklif etti bende kabul ettim de 3 ay içinde kurtıldum V8 discodan.ancak yinelem isterim asıl sebep hantal ve V8 gibi olmayışı idi, ekonomikliği vs daha sonraki sebepler. Toyota avensisi de bahar-yaz dönemi olduğu için5-6 ay kullandım. Çok farklı kategorinin aracı ama sınıfı için söyleyeyim 10 üzerinden 10 nımara bir binek.
Geçen sene sonbaharda avensisi satınca şimdi kullandığm 1,6 JLX i aldm 99 model otomatik. Kısa bir zamanda da arazi modifiyesini yapıp düştük dağa bayıra...

neden tekrara vitara :
alırken hesaplı, parça bol, ucuz, yan sanayi şansı var, çıkması bol, vergisi herkese uygun, ikinci el değeri ve piyasası var, konvansiyonel bir motor olduğu için servisi kolay, mekanik, modifiyeye son derece müsait ve en önemlisi ; yolda binek gibi, arazide uygun donanım ile keçi gibi...herşeyi optimal bir 4x4 ... birde 30" MT ler ile gaza basınca asfaltta yürüse (ayna mahruti değişmeden) süper olacak

Çünkü bu donanımı ayna mahruti değişmeden kullanınca, gaza basıp arabaya "yürü" diyorsunuz , araba size "ben mi ? , şimdi mi ? , yaaa abi ne güzel gidiyorduk paşa paşa , nerden çıkarttın şimdi yürü ! gitmesem olmaz mı ?" gibi bir sürü cevap veriyor ;D ukala ;D

mt fedarallerle gidemiyoruz gibi ama her turlu her şartta gidiyoruz sorun sadece yakıt olluyo gibi geliyor bana.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR