Syncro Hakkında Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tekinmedeni Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,430

tekinmedeni

Ana Kamp
Yer
YALOVA
Öncelikle herkese merhaba,foruma yeni üye oldum.
Yakın bir tarihte t3 syncro alıp toplamak niyetindeyim.syncro bulamazsam normal bir t3 alıp elimdeki audi v8 quattro yürür aksamıyla bir şeyler yapmak istiyorum.Parçaların uyumluluğu konusunda çok fazla bir fikrim yok şimdilik ama lütfeder de destek verirseniz başarılacağını düşünüyorum.

Etiketler
Ynt: Syncro Hakkında Yardım

T3 syncro ülkemizde bulunması gerçekten zor bir araç sahip olan kişiler çok zaruri olmadığı sürece satmıyorlar ve yine aşağı yukarı alıcıları belli pek el değiştiğinden haberdar olmanız olası değil....

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=86313.0

t3 modelini sonradan syncro olarak modifiye etmek mümkün uzun zamandır yaptığım araştırmalar sonucu 200 saatlik bir çalışma sonucu parçaların hepsinin temin edilmesi ile ki burada parça temini en büyük sorun bu proje gerçekleşebilir....

Audi V8 modelinin motorunun T3 e monteside olası bunun içinde elde edilmesi gereken parçalar var en önemlisi T3 şanzımanına bir ara aparat var nette bolca reklamı bulunmakta Audi markasının 4-5-V6 motorlarının montajı yapılabiliyor... fakat farklı bir quatro sistemi oturtmanız malesef motorun arkada olması en büyük sebep orjinal T3 şanzıman kullanmanız gerekecek bu da sizin başka bir quatro versiyonunu oturtmanızı imkansız kılıyor

bu yukarıda bahsi geçen modifiyeleri malesef ülkemizde yeterince az olan bu T3 modellerinin olabildiğince az ustası bulunmakta bu ustalara ulaşsanız da onların ne kadar vakti olur o ayrı mesele bu işe kalkışırken kendimden örnek vereyim montajımı kendim yapabileceğimi gözüm kesiyor parça temini konusunu araştırıyorum bu bağlamda kendi mekanik bilginiz ile bu montajı yapmanız gerekecek...

kolay gelsin barbaros

öncelikle ilginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim.benim mekanik konusunda pek korkum yok açıkçası,yıllarca ordu ve sivile yönelik prototip araçlar,yarış araçları ve kit car yapımıyla uğraştım.her türlü kaynak (tig,mig,elektrod),torna,freze vs.kullanmayı ve motor toplayıp modifiye etmeyi biliyorum.
aramızda "usta"lar vardır muhakkak ama ben kendi işimi kendim yapmayı daha çok seviyorum :smiley:
benim yardım istediğim asıl konu aracın görüntüsü,orijinal parçaları ve aksesuarları..yürür aksamla ilgili elimden geldiğince orijinal parçalar kullanmak istiyorum ve bu aracı tanıyan insanların bu parçaları benden çok daha iyi bileceğini düşünüyorum.
sıfırdan araç yap deseniz bir şeyi toplamaktan çok daha kolay oluyor.

tekin bey

yapmayı düşündüğünüz proje benim uzun zamandır araştırdığım hatta 2wd ve 4wd araçları gözlede incelediğim bir proje

T3 yapısı gereği arkadan motorlu olduğu için şanzıman ve diff önden çekerli bir araç gibi bütünleşik orjinal şanzıman veya modifiye edilmiş T3 şanzımanı kullanmaktan başka malesef bir seçenek ben bulamadım başka şanzıman derken daha yeni vw grubu syncro şanzıman olarak inceledim ben....

parçalar kendi imkanlar dahilinde bulunabiliyor dönüşüm için hatta yapılmış bazı dönüşümleri inceledim aslında çok zorlayıcı bir iş değil tabi sizin veya kendim gibi mekanik bilgisi ve becerisi olan insanlar için yurt dışında 200 saatlik çalışma ile dönüşüm gerçekten başarılı araçlar çıkarmış.... T3 modelinin mekanik yapısı buna müsait VW markasının masrafları kısmak adına versiyonlar arasında çok fark olmamasıda ayrı avantaj verdiğim linkte bahsini yapmıştım 1980-1991 arası araçlar %95 1986-1991 arası araçlar %99 benzerlik gösteriyor 2wd ile 4wd versiyonları arasında....

tek problem burada lazım gereken parçaların temini kalıyor ki bunun üzerinde çalışıyorum parçaları temin etmenin yolunu yada yollarını bulduğum gibi bir araç alıp projeyi hayata geçirmek bende istiyorum

kolay gelsin

bu arada ön diff ve şanzıman harici birde birkaç kontrol ünitesi sanırım bulmanız gereken parçalar eklediğim resimde mevcut

Photo 1

İlginize çok teşekkür ederim Barbaros Bey,yolladığınız fotoğraf kafamdaki projenin daha da netleşmesine yardımcı oldu.
Elimde bulunan V8 Audi'nin yürür aksamında otomatik şanzıman,akslar,frenler,taşıyıcılar ve direksiyon sistemi mevcut,motoru bir arkadaşıma vermek zorunda kaldım ısrarından dolayı.
Aklımdaki projeyi size de anlatmaya çalışayım;öncelikle bu otomatik şanzımanı ters çevirip kullanma imkanım var ki,bunu yapmam şart.Normalde önde kullanım için tasarlandığından dolayı ters çevirip arkada kullanacağım.Otomatik sistemini de iptal edip direksiyondan ufak bir kolla kontrol edebileceğim manuel hale getireceğim.Yerden çıkan vites pek hoşuma gitmiyor açıkçası.
Diğer diferanseli de normal haliyle önde kullanacağım.Bu mekaniğin oldukça fazla artısı var bana göre; hem şanzıman üzerindeki,hem de ön taraftaki Torsen diferansiyel (limited slip) Porsche'de de gücünü ve verimliliğini kanıtlamış bir sistem.Özellikle otoyol kullanımında aracı kasmamayı becerebilen bir yapısı var,düşük süratlerde kilitli yüksek süratlerde serbest kısacası.Diğer bir avantajı da tüm parçalar alüminyum-magnezyum alaşım ki ağırlıktan ciddi bir tasarruf sağlayacak.
Fren sistemini de aynen T3'e aktarmak istiyorum,Audi'nin piyasada "ufo"diye tabir edilen frenleri.Disk çapı 31 cm olmasına rağmen 15 inchlik jantlarla kullanılabilen bir fren sistemi,diğerlerinden farkı ise kaliper diskin dışından değil iç kısmından çalışıyor.Çok etkili,sağlam ve kompakt bir sistem kısacası.
Motor konusunu kafamda henüz netleştirmedim ama mutlaka dizel olacak,motoru şanzımana uydurmak problem değil karar verdikten sonra o kısım kolay :smiley:
Görüşmek üzere.

şanzıman üzerinde baya çalışmanız gerekecek o çalışmayı bende merak ettim teknik olarak baya zorlayıcı bir uygulaması var

eğer o şanzımanı çalıştırabilirseniz bende uygulamak için farklı şanzıman düşünebilirim....

dizel olarak motor düşünürseniz V6 TDI düşünün derim daha doğrusu en azından V8 benzinli motorun tork değerlerine yakın bir motor olmalı yoksa performans almanız çok zor olur hatta bu quatro sisteme bana göre güçlü bir benzinli daha yakışır Porsche motor uygulanmış T3 ler mevcut onlar kadar etkili olabilir

Aslında şanzıman o kadar karmaşık bir yapı değil,selenoid valfleri manuel olarak kontrol etme esasına dayalı,konuya odaklandıktan sonra çok fazla zaman alacağını zannetmiyorum.
Benzinli motoru ben de düşündüm aslında ama uzun yol yapmak niyetindeyim ve ilerde farklı bir proje için bu aracı satmak istersem benzinliyi kimse almak istemeyecektir.Audi 3.6 v8 motor hiç uğraştırmadan bu sisteme çok güzel uyardı aslında :smiley:
V6 tdi bence de en uygun seçim olacak gibi görünüyor.

yine yazıyorum farklı şanzıman kullanırsanız tekniğini görmek için yanınıza kadar gelirim gerçekten zor bir teknik işlem

dizelde olsa benzilide arazide çok zayıf bir makine olacak nedeni kullanmayı düşündüğünüz quatro sistem arazi için gerçekten çok zayıf kalacak bir versiyon

Elimdeki quattro sistemi 800 Nm.torka kadar kullanılıyor,ben kırılacağını pek düşünmüyorum.Diğer yandan bu şanzımanı land rover v8 motorlarında kullanıyor pek bir problem duymadım.
Sizi şanzıman konusu biraz düşündürüyor anladığım kadarıyla,aklınızdaki şanzıman-motor kombinasyonunu paylaşırsanız ben de elimden geldiğince fikir vermeye çalışırım.Kur'an ayeti değil bunlar sonuçta,istediğimiz gibi eğip büküp,değiştirme şansımız var.Motoru da ileri geri alabiliriz,problem olacağını zannetmiyorum.

Simdi benim anladigim millet diyor ki yahu bunun motoru sanzimani orani gucu yeri onu arkasi uymasi uymamasi vesaire sorun olabilir, tekin bey de diyor ki: abiler ben bu isin ustasiyim bunlar ivir zivir bize sifirdan bile yaparim da ugrasmak istemiyorum :smiley:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

tekinmedeni' Alıntı:
Elimdeki quattro sistemi 800 Nm.torka kadar kullanılıyor,ben kırılacağını pek düşünmüyorum.Diğer yandan bu şanzımanı land rover v8 motorlarında kullanıyor pek bir problem duymadım.
Sizi şanzıman konusu biraz düşündürüyor anladığım kadarıyla,aklınızdaki şanzıman-motor kombinasyonunu paylaşırsanız ben de elimden geldiğince fikir vermeye çalışırım.Kur'an ayeti değil bunlar sonuçta,istediğimiz gibi eğip büküp,değiştirme şansımız var.Motoru da ileri geri alabiliriz,problem olacağını zannetmiyorum.

işte konu burada başlıyor şanzıman oranlarınız ile diff. oranları birbirine uyumlu fakat bu tork a çıkacak yada yaklaşacak bir motor koymanız gerekecek burada kırılma söz konusu değil motorun bu şanzıman ve diff kombinasyonunu çevirmesi

bende yeni nesil bir şanzıman uygulamak isterim hatta daha kolay bulunabilecek bir 4x4 komple sistem hatta bir mercedes G alt yapısı fena olmazdı :D ama aracın motor konumlanması arkada olduğu için sorun olur diye düşünüyorum ve mühendislik çalışması gerekir astarı yüzünden pahalıya çıkar

benim yapılabilecek olarak öngördüğüm proje 2.1 benzinli bir T3 syncro altyapısını yeni nesil bir 1.9 tdi ile birleştirmek tork ve güçler uyumlu oluyor ki bu proje daha önce de birkaç kez uygulanmış yaptığım araştırmalar bunu gösteriyor fakat farklı bir altyapı uygulaması görmedim daha modifiye edilmiş mevcut standart sistemler uygulanmış hep.... bu arkadan motorlu bir aracın diff ve şanzıman yapısı önden motorlu araçlara göre çok farklıdır... saatin ters istikametine çevirmek bir saati bir dişli değişimi ile olmaz malesef komple mekanizma ona göre dizayn edilir ....

ayrıca kullanmayı düşündüğünüz alt yapı malesef arazide sizi üzecektir performans almanız çok olası değil

aklımda olan motor şanzıman kombinasyonu sprinter veya transporter 5 silindir dizel motor ile mercedes G altyapısı orta ön arka diff. kilitleri ile montaj gerçekten çok üst düzey bir araç çıkar ortaya... ama mümkün gözükmeyen T3 ün gerçekten çok farklı olan alt yapısı...

önden çekerli bir aracın şanzıman ve diff. nasıl bütünleşik olarak çalışıyorsa T3 te de bu işlem arkada çalışıyor bunu inceleyin derim

Aklınızdaki sistemi uyarlamanız mümkün bana göre.G sistemini elinize alın ve şanzımanı ters çevirerek işe başlayın.Bu tür işlerde komplike düşündükçe işler içinden çıkılmaz bir hal alır,en basit şekilde düşünerek işe başlarsanız adım adım problemleri çözerek ilerlersiniz.Eskiden yapmış olduğum birkaç işin resimlerini yolluyorum,belki bir fikir verebilir.

P3100076

P3100074

P3070067

P3070064

P3100087

Üstte yollamış olduğum resimler magirus motorlu,chevrolet 350 şanzımanlı ve unimog yürürlü aksamlardan oluşuyor.Şasi ise tamamen sıfırdan imaldir.En alttaki resim ise impreza motorlu ve özel yapım vw şanzımanlı.Olmasını isterseniz olur kısacası.

tekinmedeni' Alıntı:
Üstte yollamış olduğum resimler magirus motorlu,chevrolet 350 şanzımanlı ve unimog yürürlü aksamlardan oluşuyor.Şasi ise tamamen sıfırdan imaldir.En alttaki resim ise impreza motorlu ve özel yapım vw şanzımanlı.Olmasını isterseniz olur kısacası.

motoru arkaya aldığınız zaman vw şanzıman veya porsche türevlerini kullanmak zorundasınız yada başka arkada motor kullanan araçların.... mühendislik çalışması yapıp sıfırdan şanzıman üretmenizde olası....

T3 modelinde de aynı sorun var vw şanzımanlarını biliyorsunuz şaft çıkışlarının tam arkasına düşer şanzıman dişli grubu diğer önden çekişli modeller gibi.... ayrıca bir şase yoktur T3 modelinde....

eklediğim resimlerde bunu daha net anlarsınız herhalde elinizde bulunan audi şanzımanı bu şekilde çalıştırmanız çok zor

236182

238739

238740

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri