T5 Panelvanıma Koltuk Montajı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mayıstosböce Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,791
Ynt: T5 Panelvanıma Koltuk Montajı

Atilla hocam kendimi iyi anlatamadım.
Benim derdim arkaya arkadaşlarımı ailemide alıp öyle gezmek,örnek dün akşam bir çift arkadaşımla İzmit e rakı balığa gittik :D(senin seveceğin örnekten gideyim dedim),içmeyeceğim için ben kullanırım gelirken dedim,normalde başkasının kullandığı aracı sevmem çok tedirgin olurum.Eğer arkadaşlarımı benim araca bu koltuğa oturttursam ve polis çevirmesinde yakalansam aracım direk bağlanır.Kaza geçirsem ve arkadakiler yaralansa Allah korusun ölse hayatım biter(vicdani boyutunu kastetmiyorum).Ben Haldun(hiç) hocamın Poyrazlar kampındaki telkinlerini baz alıp yatağı yukarı yapmaya planlıyorum ama kesinlikle yatarlı koltuğumda olacak bu yüzden yatma sorunum yok,sorunum arkaya legal bir şekilde koltuk koyup gezmek he bu koltukta yatarlı olursa karavana çevirdiğimde aynı şekilde ikinci kez para vermeden işimi bitirmiş olacağım(üst kat yatağın performansından emin olmadığım ve olurda 4 kişi olursak yatak olması da iyi birşey).
Ama verilen bilgiler bu işin gerçekten çok tehlikeli ve doğru dürüst bir çerçevede gitmesinin zor olduğunu gösteriyor.

Etiketler

http://www.huroglu.com/default.asp

VIPKizak on

Aracı ileride karavana çevirsende aynı şeyi yaşamayacakmısın, panelvandan N1 den M1 dönüp, motokaran ruhsatı alıp 1+1 den fazla yolcu iznimi almayımı hayal ediyorsun, yine şehirde karavan kısmına bir arkadaşın oturamayacak veya 4 kişi bir kampa resmi olarak gidemeyeceksiniz..
Yoksa sende, önce proje ile 3+1 camlıvan yapayım, sonra karavana dönerkende 3+1 devam ederim diye düşünüyorsan, yanılıyorsun...
N1 den M1'e dönüştürülerek karavan ruhsatı alınan bir panelvanda, arka kupa içinde seyahat sırasında yolcu taşıma izni yok, bu kesin..Araç 3+1 camlı van olsada, bu avantajdan düşüyor....Sadece araç park edildikden sonra arka kısımda yemek yapmaya ve uyumaya izin var, tabiki resmi olarak..
Tek şans, araç orjinal M1 ise, ve ABS'li ise, söför arkasındaki orjinal yolcu koltuklarını biçim ve monte edildikleri yer ve emniyet kemerleri ile birlikde orjinal olarak muhafaza edersen, kupa içinde seyehat sırasında yolcu taşıma iznini alma ihtimalin, il bazında farklılık gösterme koşulu ile var...

Bülent %84 ÖTV için baz alınan kriter "motokaravana dönüşüm" değil, "N1 sınıfı Yük taşıma amaçlı" araçtan "M1 sınıfı Yolcu taşıma amaçlı" araca dönüşüm diye biliyorum. Motokaravanlar M1 sınıfı özel amaçlı taşıtlardır. Yolcu koltuğu taktırdığın anda seninki de "M1 sınıfı araca tadilat" olacak. Aynı şekilde %84 ÖTV alınır. Bu konuyu iyi araştır derim. Cevdet bey'e sor istersen.

Ayrıca ÖTV ye razı olsan bile (ABS'den yırtıyorsun, zaten araçta var) arkaya takılacak koltukların CE belgeli olması gerekiyor. Motokaravan araçlara da zaten 1+1 ya da 2+1 den fazla yolcu taşıma ruhsatı alınamamasının ABS dışında bir sebebi de bu...

ayrıca arkadaşların dediği koltukda CE belgesi ve baştan aşağı proje yapım faturası imza sirküleri vs.isteniyor

panelvandan N1 den M1 dönüp, motokaran ruhsatı alıp 1+1 den fazla yolcu iznimi almayımı hayal ediyorsun, yine şehirde karavan kısmına bir arkadaşın oturamayacak veya 4 kişi bir kampa resmi olarak gidemeyeceksiniz..

N1 den M1'e dönüştürülerek karavan ruhsatı alınan bir panelvanda, arka kupa içinde seyahat sırasında yolcu taşıma izni yok, bu kesin..Araç 3+1 camlı van olsada, bu avantajdan düşüyor....Sadece araç park edildikden sonra arka kısımda yemek yapmaya ve uyumaya izin var, tabiki resmi olarak..
Tek şans, araç orjinal M1 ise, ve ABS'li ise, söför arkasındaki orjinal yolcu koltuklarını biçim ve monte edildikleri yer ve emniyet kemerleri ile birlikde orjinal olarak muhafaza edersen, kupa içinde seyehat sırasında yolcu taşıma iznini alma ihtimalin, il bazında farklılık gösterme koşulu ile var...

Aracı City van a çevirip yani arkaya 3 lü koyup (ce belgeli olması kaydıyla)yukarıya yatak yapıp,gezilere giderken ocak ve lavabo dolabını içine koymak en mantıklı çözüm gibi gözüküyor ama bu malesef 5.yıl dolduktan sonra olacak.Yani aracın N1 den m1 çevirebilirsem M1 olarak kalması daha mantıklı gibi gözüküyor.O olmazsa karavan yapacağız sanırım seçenek bu ikisi dışında pek yok.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR