T5 Yüksek Tavan Vb Araç Tasarımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BünyaminT Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,748
Bünyamin bey,
Sizin planınızın aynısını Egekaravan Mehmet abi yaklaşik iki yıl önce uygulamıştı. Tek fark arka kısımda 3. yolcu koltuğu yoktu. Onun yerine arac sahibi yurtdışından ön taraftaki 2'li yolcu koltuğu için dönebilen mekanizmasını getirtmişti onu uyguladilar. WC ve duş cok başarılıydı. Tüp olarak yat tipi ince uzun olandan seçilmiş, kapıdan girişte bulunan tezgahın altına konumlandırılmıştı. Dış kamp sandalyeleri arka kapıların iç kısmına yerleştirilmisti.
Çok başarılı bir çalışmaydı doğrusu.
Kolaylıklar dilerim. İnşallah arzuladığınız karavana kavuşursunuz:smiley:
teşekkür ederim bu planlar zaten sizlerin karavanlarından esinlenilerek kendi düşüncelerimi kattığım planlar
ikili koltuğun dönebilmesi mükemmel bir düşünce
mehmet bey buralardaysa ya da sitede konusu resmi varsa planları görmek veya ege karavana uğramak isterim

Etiketler
.

Doğru. Keşke en azından resimlerini görebilseydik.
Ben de 3 sene kadar evvel Gaziemir’de Ege Karavan’da, İstanbul’dan genç bir bayanın yaptırmış olduğu banyolu versiyonunu gördüm. Açıkcası çatısı değiştirilmemiş, yani düşündüğünüz normal T5 için Westfalia gibi saygın firmaların neden bu tarza yönelmediğine ve yüzbinlerce kullanıcısının da neden alışılan tarzda kullandığına, tekrar hak verdiğimi söylemeliyim.

Bu aracın dezavantajları, diğerlerine göre yukarıya doğru eninin çok azalması ki bu üst dolaplar yüzünden 3 kişi için yeterli depolamayı çok sorunlu kılmakta ve banyo da bu durumda altta enin neredeyse yarısını kaplamakta, diğeri de iç boyunun az da olsa kısalığı olmakta.
Sonuçta bu iki faktör bir tarafta mutfak, diğer tarafta yatak olarak beraberce sizin planda olduğu gibi banyonun nasıl açılacağı sorununu da gündeme getirmekte..

Üstelik bu sorun, Westfalia’nın çatısı yükseltilmiş modelinde bile ancak böyle çözülüyor. Dikkat, yatak yukarıda önde noktalı çizgilerle gösterilmiş durumda.
.
7983EB68 826A 487B A0F0 761EDF5F6B9A

Herşeye rağmen evi yanda taşımak isteği, bazen karavancılık düşüncesiyle çakışıyor olmalı ? Umarım yanlış anlatmıyorumdur; sorun istenenleri herhangibir şekilde olsa da sığdırabilmekden çok, kullanıma uygunluk !
İnanın bütün bunlar benden çok, profesyonel yapımcı ve kullanıcılarının düşüncesi..
Benimkisi, kısaca elçilik..

Böyle ender bir çözüm için; bizler ne dersek diyelim sonuçta yapılmışını sizin mutlaka kendi gözlerinizle görmenizin yararı olmalı?
Umarım, hepimiz ayni düşüncedeyiz ? :yum:

Kaliteli masa ve sandalyelerin kapı boşluğuna sığması da sanırım biraz şüpheli. Basit cinsleri için ise sorun olmamalı.

...
Size çift bölümlü panelvan tipinin boyutlarını göndermişim.
Bu da 0,3 m3 daha büyük kombi versiyonunun boyutları.
.
5D51B98F 366A 485D B5EB CA5FB4F08E38

.
3D çiziminiz için yukarıya doğru eninin azalmasını, belki yukarıdaki plandan çıkarabilirsiniz ?
Toplamda tabana göre 38 cm den fazla daralıyor. 2x18,51 cm yani.
.
DCED3124 96B6 4411 AFF7 219465A1C0AE

.
Transporter, babanızın oğlu mu ?
Boyunuz 1,80 i geçmiyorsa, neden Sprinter olmasın ? ;)
Yoksa diğerleri de sizi bekliyor.
.

Son düzenleme:

Mesut Bey Transporter'a aşık olan bir daha zor bırakır :smiley:

Bence Transporter'a tek yakışan ve seri üretimi olan tek model California modeli.
VW California Camper Van | VW Vans
Bu model herkesin bildiği gibi portatif tuvalet kullanımlı ama banyosuz.
(Evye hattında T ile dışarıda duş alma imkanı olabilir)

Bildiğim banyolu transporter kamper tipini tek profesyonelce yapan autosleepers firması ;
VW T6 Camper| Topaz | Auto-Sleepers

Benim de şahsi fikrim banyolu T5 yapmak çok zorlama oluyor. Galiba Türkiye'de de bu işi deneyen ve herkesin iyi imalatcı diyebileceği tek firma Ege Karavan. (Imaj karavan yaptı mı bilmiyorum. )

Hayaller Transporter, gerçekler PSA derim ben .

Mesut Bey Transporter'a aşık olan bir daha zor bırakır
.

Rica ederim Teoman bey, müsaadenizle tatlı VW Transporter benim de platonik aşkım. :yum:
Emekli olmadan karavancılığı düşünmüş olsaydım, sanırım en çok onunla mutlu olurdum. Tabi evin carportuna nasıl sığdıracağım da düşünmem gerekirdi.
Herneyse..

Konu sizin de de dediğiniz üzere “zorlama” katagorisinde, diye düşünüyorum.
Üzerine vurgu yapmak istediğim sadece bu..
Kendisine lafım yok yani..
.

Son düzenleme:

Bahsedilen ege karavan yapımı tasarım bu galiba fakat tasarımda yukarıdan çıkan yatak bana göre değil tavanla arada 25-30 cm kalan dar bir yatak yerine yatak olabilen bir kanepe bence daha iyi
7983EB68 826A 487B A0F0 761EDF5F6B9A
IMG 1498
IMG 1498
IMG 1500
IMG 1501
IMG 1505

IMG 1499

benim düşündüğüm 3 tasarım şekli aşağıdakiler hem daha geniş alan hem kullanışlılık açısından ---yukarıdakilerde gördüğüm tasarımlar benim yaptığım tarasımın bu araca uyabileceğini gösteriyor
Roller team triaca 232 tl grundriss
Roller team triaca 1232 tl grundriss
Roller team triaca 21232 tl grundriss

BU TASARIMI ZATEN TOPAZDAN ESİNLENEREK YAPMIŞTIM TOPAZA SIĞAN TASARIM ÜZERİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER TABİ ARAÇ GİRİŞİ TAM TERSTE ÖYLE DÜŞÜNÜN
AUTO SLEEPER Topaz DANVAN LAYOUT 2014 013

.

Hepsinde eşya ve su depoları için yer kısıtlı.

Benim için ikisi de sorun değil. Aracım çok az daha büyük ama duşsuz.
Sonuçta yine de sıkışıklık açısından ayni sınıfdanız.
Şu an için de kişi başı sadece 7 kg kabin bagajı ile araçsız en az 2 ay daha yollardayız. Az eşya ile yetinmeyi öğrendik.
Ama çoğumuzun 2-3 gün için en fazla 60 litre su ile banyo ve diğer kullanımlarını ayarlayabileceğine inanmak isterdim.
Öğrenmesi zamana bağlı. Sonuç ise şüpheli. 3. kişinin de sorunu
büyüttüğünü kabul etmek yerinde olurdu.

Biliyorum aşk bu, hiçbirşey dinlemiyor.. :yum:

Bünyamin bey, içiniz rahat olsun, daha fazla çomak sokmayacağım..:yum:

.

Son düzenleme:

.

Hepsinde eşya ve su depoları için yer kısıtlı.

Benim için ikisi de sorun değil. Aracım çok az daha büyük ama banyonuz.
Sonuçta sıkışıklık açısından ayni sınıfdanız.
Şu an için de kişi başı sadece 7 kg eşya ile araçsız en az 2 ay daha yollardayız. Az eşya ile yetinmeyi öğrendik.
Ama çoğumuzun 2-3 gün için en fazla 60 litre su ile banyo ve diğer kullanımlarını ayarlayabileceğine inanmak isterdim.
Öğrenmesi zamana bağlı. Sonuç ise şüpheli. 3. kişinin de sorunu
büyüttüğünü kabul etmek yerinde olurdu.

Biliyorum aşk bu, hiçbirşey dinlemiyor.. :yum:

Bünyamin bey, içiniz rahat olsun, daha fazla çomak sokmayacağım..:yum:

.
yok kesinlikle söyledikleriniz benim için çok önemli teşekkür ederim
hepsini dikkate alıyorum su deposu için aracın altını düşündüm eğer araç altı depolar için uygun değilse tasarımı ona göre değiştireceğim tabi aracı görmediğim için ne kadar depo alta yerleştirilir bilmiyorum

kanepelerin altı mutfak kısmındaki üst ve alt dolaplar şöför kabini üstündeki alan eşyalar için yeter diye düşünüyorum

yok ne yaparsam yapayım bu araca sığamıyorsam o zaman daha büyük alternatifler denerim
tabi en sevdiğim araç bu t5 yüksek tavanı tamamen sömürüp herşeyi denemeden diğer araçlara geçmek istemiyorum :sweatsmile::sweatsmile:

Sayın Gezenbilir üyeleri aklımda karavan fikrinin oluşmasında bu sitenin ve değerli bilgilerinizin önemini belirterek söze başlıyorum.
Henüz bir karavanım yok ama bu işe kesinlikle kararlıyım sadece zaman meselesi
hem şehirde rahat edilebilecek hem tam donanımlı olsun istediğimden en mantıklı seçim ww t5 yüksek tavan görünüyor.
kapalı tuvalet ve banyo hiç kullanmasam dahi olmalı
kendine kesinlikle yetmeli
içi dar olmamalı (tüm tasarımlarda arkaya konulan sabit yatak ortada bulunan kabinler karavanı daraltmış gözüküyor.
bunun yerine aşağıda resimleri bulunan tasarımı yaptım. (tabi yapılan tüm tasarımlardan ilham alarak.
kıymetli görüşlerinizi bekliyorum.
bu tasarımda gündüz kanepe akşam yatak olacak bir koltuk
yolcu koltuğu arkasında bir yolcu koltuğu daha (yolcu koltuğu ve arkasındaki koltuk açılarak tek kişilik extra bir yatak daha olacak)
gündüz 3 koltukta dönerek oturma grubu olacak.
ölçüler ww t5 yüksek tavana uyuyor (ölçüler ve yapılan tasarımlar dikkate alındı)
banyo 100x70 koltuk 70x190 (yatak olduğunda enini siz belirleyebilirsiniz.)
ocak altında buzdolabı mutfak lavabosu altında bagaj boşluğu ve tüp konulacak alan
resimlerde tam ölçeklendirme yok
(bu cümle yanlış anlaşılmasın ölçek var tabiki sadece bazı kısımlar tahmini çünkü koltuk ölçülleri şöför kısmı aracın daralan tavan yapısı gibi ayrıntılar hesaplanmadı )
yaklaşık olarak yerleştirdim şu an aracım yok araç aldığımda tam ölçülerinde bir tasarım yapıp sizlerle paylaşacağım.Ekli dosyayı görüntüle 508106 Ekli dosyayı görüntüle 508107 Ekli dosyayı görüntüle 508108 Ekli dosyayı görüntüle 508109 Ekli dosyayı görüntüle 508110

youtube da caylakihtiyar kanalında karavan turu baslıklı videomuzda T5 i nasıl sekillendirdiğimizi anlattık

Merhaba. Bugün Eşim Gülseren Hanım ile konustu. Sizin de Gürcistan veya Nahcivan civarında oldugunuzu soyledi. Ben Soyadınızdaki "T" den Soyadınızın TOKMAK oldugunu düşünerek acaba mı dedim. Uzun lafın kısası Biz Nahcivan Batabat dayız. 2100m de 22 derecede Yayıldık.

Merhaba. Bugün Eşim Gülseren Hanım ile konustu. Sizin de Gürcistan veya Nahcivan civarında oldugunuzu soyledi. Ben Soyadınızdaki "T" den Soyadınızın TOKMAK oldugunu düşünerek acaba mı dedim. Uzun lafın kısası Biz Nahcivan Batabat dayız. 2100m de 22 derecede Yayıldık.
bu kadar uzun zaman sonra cevaplıyorum kusura bakmayın evet o tarihlerde gürcistanda olabilirim karadeniz turunda uğramıştık Gürcistana

bu başlığı açan ve bu hayali kuran insan olarak
bir sonraki aşamaya yani araç almaya en yakın durumdayım
sonunda cesaretimi toplayıp aracımı sattım bir t5 transporter yüksek tavan almak için anlaştık önümüzfeki hafta inşallah işlemleri halledeceğiz
sonrasında boya kaporta ve bakım işlemleri yapılacak
gerçek planlamalar ve ölçülerle siz değerli insanların katkılarıyla başarabileceğimi umuyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR