DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Tanışma Bölümü (Karavan)

'GENEL KONULAR' forumunda vural tarafından 3 Nisan 2008 tarihinde açılan konu 477132 kişi tarafından okunmuş, 3223 cevap yazılmıştır

 1. Akdeniz45

  Akdeniz45 Otelde misafir karavanda evimizdeyiz.

  Mesaj:
  2.107
  Alınan Beğeni:
  2.656
  Şehir:
  Almanya

  Sayın Boris none,
  foruma hoşgeldiniz. Ötv konusundaki sorunuza cevabı, Istanbul Vergi Dairesi Başkanlığı aşağıdaki yazısında veriyor. Bir kaç defa okudum (yarım yüzyıla yakın bir zamadır yurt dışında yaşayan birisi için anlaşılması kolay değil). En iyisi sizde bir okuyun.:smiley: ÖTV oranı % 145, eğer son zamanda bir değişiklik olmadıysa.
  87.04 ve 87.02 tarife pozisyonunda ki araçların karavana dönüştürülme si halinde KDV ve ÖTV uygulaması hk. | Gelir İdaresi Başkanlığı
   
  boris none bunu beğendi.

 2. Mantez

  Mantez Ana Kamp

  Mesaj:
  60
  Alınan Beğeni:
  5
  Meslek:
  Bilgisayar Mühendisi
  Şehir:
  İstanbul
  60 yıldır burada yaşayan birisi olarak bende pek anladığımı iddia edemeyeceğim.

  Ancak,
  2- 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu Uygulaması:
  başlığından önceki cümle şöyle:
  • İlk iktisap tarihlerinden itibaren 5 yıl geçtikten sonra "motorlu karavan"a dönüştürülerek kayıt ve tescilinde ise ilave ÖTV beyanı ve ödemesi aranmayacaktır.
  Yani araç 5 yaşından büyük ise ÖTV yok.

  Eğer doğru anladıysam KDV'de ÖTV üzerinden hesaplandığı için KDV'de doğmuyor diye anladım.

  Tabii dönüştürme işlemi ticari bir işletme tarafından yapılır ise onun keseceği faturanın KDVsi olacaktır.

  Bu benim anladığım. Yanlış anladımsa forumu takip eden daha bilgili birileri müdahale edecektir her halde.
   
  Akdeniz45 bunu beğendi.

 3. boris none

  boris none Kamp I

  Mesaj:
  153
  Alınan Beğeni:
  96

  merhabalar tekrar.. evet forumda okuduğum bir çok yazıda, aracın 5 yaşından büyük olması halinde ötv uygulanmayacağı çok belli.. Ancak bu ötv konusunu rakamsal örneklerle açıklayabilecek birini bulabilirsem çok iyi olacak :smiley: Benim buradaki arkadaşların %95'inden farklı durumlarım var..

  1- tanışma yazımda bahsettiğim gibi, bırakın motor tamirini, aracın lastiğini bile değiştirirken zorlanacak biriyim ben :( bu sebeple de sıfır veya 1 yaşında(garantisi dolmamış) bir araç almak istiyorum..

  2- çok iyi bir araca ihtiyacımız var çünkü, gezi planımız, aralıksız minimum 12 ay(maksimum 24 ay.) nişanlım AB vatandaşı olduğu için vize sıkıntımız yok.

  3- Aracı avrupa'dan almak, içini burda veya orda yaptırmak gibi alternatiflerimiz de var..

  Herşeyi türkiye'de yaptırmak üzerinden gidersem,

  benim bütçe planım şöyle:
  2016 model sprinter panelvan.... : 100.000 TL
  yüksek kaliteli dönüşüm............. : 100.000 TL
  toplam .................................... : 200.000 TL


  bu bütçe ne kadar gerçekçi bilemiyorum.. 2016 model sprinter veya crafter'ın karavan ÖTV farkı ne olur bilen var mı acaba?
   
  Son düzenleme: 11 Mart 2018

 4. Mantez

  Mantez Ana Kamp

  Mesaj:
  60
  Alınan Beğeni:
  5
  Meslek:
  Bilgisayar Mühendisi
  Şehir:
  İstanbul
  Öncelikle ticari araç alma avantajınızi yetirmiş olacaksınız. Sıfır araç için bunun ne demek olduğunu bayiler size söyleyebilir.
  Bir dönem yurtdışından motorlu karavan getirmeyi düşünmüştüm, o zamanlar vergisini ödemeye razı idim ama ithalatıyasaktı. Şimdi izin var mı, bilmiyorum.
   

 5. gokergulay

  gokergulay Yeni Üye

  Mesaj:
  18
  Alınan Beğeni:
  10
  Merhaba,

  Gezenbilir'e önceleri trekking ve kamp merakım nedeniyle üye olmuştum. Yıllar içinde sayısız defa kamp deneyimim oldu. Bu süreçte evlendim ve çocuk sahibi oldum ve pek çok kampçı gibi çocuk olduktan sonra dümeni karavana kırdım. Halen uygun bir çekme karavan arayışındayım. Konunun çok derin ve detaylı olduğunu forum sayesinde öğrendim. Bu birikimi oluşturan tüm kullanıcılara teşekkürler. Umarım bir gün karavan hayalim gerçekleşir.
   
  drares bunu beğendi.

 6. Yaman17

  Yaman17 Deniz aşığı..

  Mesaj:
  8
  Alınan Beğeni:
  1
  Meslek:
  Öğretmen
  Şehir:
  Çanakkale
  Herkese merhaba ben Yağmur. Erkeğim :smiley: İsmimden dolayı genelde karıştırılıyor. Öğretmenim. Eşimle beraber karavan sevdasına tutulduk uzun bir süredir. Bir de bebeğimiz var. Siteyi uzun zamandır takip ediyorum. Özellikle 4 çeker araçlarla alakalı ama karavan konusuna hakim değilim. Almayı düşündüğümüz karavan öncelikle bize Gökçeadada sahil kenarında ikinci bir ev gibi olacak. Herkese iyi akşamlar.
   
  drares bunu beğendi.

 7. Halil Barış

  Halil Barış Yeni Üye

  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeni:
  4
  Bursa' dan selamlar. Trekking ve balıkavı hobilerim nedeniyle bir süredir takip ediyordum sitenizi. Bir süre önce çekme karavan merakı hasıl oldu. Eşimde en son çadır kampımızda " bize bir karavan lazım" şeklinde serzenişte bulununca dedim bu iş tamam. :smiley:
  Yeni yeni sitede karavanla ilgili olan bilgileri not etmeye başlıyorum. İlk izlenimlerimden edindiğim çıkarım şu;
  *3 kişilik bir aile olduğumuz için 3,25-4,25 arasında bir ebatın uygun olacağı kanaatindeyim. (İlk başlarda caretta gibi bir karavan düşünüyordum. Fakat benim için karavan içinde duş ve tuvalet olmazsa olmaz bir ihtiyaç gibi geliyor.)
  Karavanda olmazsa olmazları inceliyorum,
  *Yedek yaşam aküsü, redressör, Torsiyon, tethfort kasetli tuvalet, webasto, thruma ısınma vb. terimlerle ilgili yeni bilgi toplamaya başlasam da en elzem ihtiyaçlar olduğunu anlamış bulunmaktayım.
  *Hiç karavan kullanmadığım için trafikte seyretme, geri manevra vb. konular gerçekten beni ürkütüyor.
  *3,25-3,60 arası bir karavanın boş ağırlığı 850-950 kg gibi tahmin ediyorum. Aracım Opel astra HB K kasa 136 Hp 320 nmt. Bu ağırlık civarını kaldırabileceğini düşünüyorum.

  İlk önce sitede gerektiği gibi ve bu güzel sitenin hak ettiği gibi bir araştırma yaptıktan sonra kafamdaki deli soruları sormak amacı ile siz değerli kardeşlerime, abilerime, ablalarıma müracaat edeceğim inşallah.
   
  drares bunu beğendi.

 8. mollasalih

  mollasalih Yeni Üye

  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeni:
  1
  merhaba güzel insanlar.ben salih mollaoğlu.öncelikle hepinizi saygı ile selamlıyorum.yaşım 37 evli bir çocuk babasıyım.matematik öğretmenliği mesleğini icra etmekteyim.yıllardır bir karavan sevdası ile dolu içim ve artık bir karavan sahibi olabilecek maddi imkanlara ulaştım şükür.ama hazır yaptırma maliyetleri bütcemi son limitine kadar zorladığı için ve aslolan karavanı el yatkınlığım ve isteğim olduğu için kendim yapmak istiyorum.meramım odur ki bu yolda deneyimli olan üstatların bilgisine desteğine ihtiyacım var.formu uzun süredir takip ediyorum müthiş bilgiler var emek var saygı var huzur var yardım var.beninde cesarete ve tıkanıp kaldığımda çekinmeden arayıp bilgisine başvurabileceğim dostlara gerçekten çok ihtiyacım var.şimdiden çok ama çok teşekkür eder tekrar saygı ve sevgiirimi sunarım.
   
  drares bunu beğendi.

 9. erol yaralı

  erol yaralı Ana Kamp

  Mesaj:
  72
  Alınan Beğeni:
  105
  Merhaba arkadaşlar,

  Şu an itibariyle 2012 model 15 m3 peugeot boxer aldım. Karavan bilgim sadece bu forumdan ve internetten araştırmalarımla sınırlı. Emekli memur olmam sebebiyle karavana yönelik bazı şeyleri kendim yapacağım (yalıtım, izalasyon v.s) Ancak özellikle elektrik tesisatı gibi teknik konularda yardıma ihtiyacım var. Ankara çankaya da ikamet etmekteyim. öncelikle elektrik tesisatı konusunda beni yönlendireceğiniz ehil bir ustaya ihtiyacım var. Tavsiyeleriniz bekliyorum. Saygılar ve de iyi günler...

  not : ankara da karavan malzemelerini uygun fiyata alabileceğim bir yerler var mı?
   
  jivang bunu beğendi.

 10. Aitor03

  Aitor03 Yeni Üye

  Mesaj:
  1
  Alınan Beğeni:
  2
  Tüm karavanseverlere merhaba.

  Orta yaşlı (Tarancı'nın orta yaşından daha yaşlı), evli, ufak bir çocuğu olan bir fikir emekçisiyim. Her ne kadar Ege'nin bir sahil kasabasında yaşasam da, ailemle gezmeyi sevdiğim için karavancı-kampingci olmaya karar verdim. Şu sıralar gözüme kestirdiğim 2005 civarı Transporter ve Traffic'lerle (ağırlıklı olarak City Van) flört ediyorum, campercı olarak aranıza katılacağım mümkünse. Köpek kulübesinden, ufak tefek dolaplara bir alay şey yapmakla beraber, geçen yıl tanıştığım komşumla da su kontraplağından 6 metrelik tekne yapımında yardımcı/çırak olarak çalıştım (tekne suya indirildi, 3 aydır gayet keyifli bir şekilde denize çıkılıyor)... falan filan.

  Şu anda forumun sağını solunu okuyup kısa kısa notlar alıyor, bilgileniyorum. İlerleyen aylarda soru/sorun ve bulduğum çözümlerle tecrübeli kullanıcıların başını ağrıtmayı planlıyorum.

  Herkese esenlikler dilerim, yolunuz ve bahtınız her daim açık olsun.
  Saygılar.
   
  drares ve OktayS bunu beğendi.

 11. kyenipazar41

  kyenipazar41 Kamp II

  Mesaj:
  203
  Alınan Beğeni:
  165
  Herkese merhaba,

  Kocaeli'den 43 YAŞINDA , biri kız biri erkek 8 ve 6 yaşlarında iki çocuk babası olarak sevgiler saygılar.

  Birçoğumuz gibi karavan tutkum var , yaklaşık 3 senedir bu işle ilgileniyorum yani çok da eskiye dayandığı söylenemez. Başlangıcı da yine bu siteden sayın Mustafa YETİM'in yol , gezi hikayeleridir. Kendisinin 2 çocuğuyla ve eşiyle yurtdışından karavan kiralayarak gerçekleştirdiği gezi benim kendimi sorgulamam sürecindeki virajlardan biridir . Daima çocuklara nasıl daha iyi bir hayat yaşatırız düşüncesinin peşindeyiz birçoğumuz. Bu yüzdendir ki çocuklarıma tablet bilgisayar, cep telefonu vs almadım , çok şükür henüz bilgisayar oyunu vs oynatmadım , evde televizyon açmayız , belli birgün sinema günleri var , bazen de sadece çocuklara yönelik 1-2 program seyrederler. Gıdalara dikkat etmeye çalışırız , doğayla iç içe büyütmek için biraz da olsa anne baba olarak çaba sarfederiz. Kocaeli'den İstanbul'a tiyatroya götürürüz. Bursa'ya Teknoparkta deneylere götürürüz. İmkanlar elverdiği müddetçe kayak öğretebilmek için Ilgaz'a , Uludağ'a hatta EUR böyle çılgın değilken Avusturya'ya götürmüşlüğüm vardır. Hepimiz böyle değil miyiz , önce evlatlarımız iyi olsun , onlar herşeyin iyisine imkanlar ölçüsünde kavuşsun. AVM'lere sıkışsınlar istemeyiz.

  Tabii insanın kendini de ihmal etmemesi lazım , kendimiz mutlu değilsek ailemize , çevremize de faydamız olmaz sanırım. İşte bu sebeple bana gına getiren 5 yıldızlı herşey dahil animasyonlu açık büfeli otel tatillerinden ne şekilde sıyrılayım diye düşünürken karavan hep aklımın bir köşesindeydi. Aslında 2 - 3 senedir de sırf çocuklar su kaydırağı , çocuk havuzu vs tatmin etsinler diye gidiyordum.

  Ancaaaak ... Mustafa Bey'in bir cümlesi bile bende iz biraktı.. "çocuklarımın farklı kültürlerden yabancı çocuklarla yanyana gelmesi bence çok faydalı oldu" Bunu elbette biliyordum , tabii ki değişik kültürleri tanımasının yararları tartışılmazdı ama bu cesareti yani karavana çocukları koyup haydi bismillah yola çıkmayı biryerden görmem gerekiyordu işte bu da Mustafa bey sayesinde oldu.

  Bu konuya daha sonra ilgili konu başlıklarında değineceğim. Burada sanırım sadece kendimi tanıtsam yeter :smiley:

  Henüz karavanım yok , 6 kişiye kadar konaklayabileceğim bir karavan peşinde araştırma ve bu siteden de çok şey öğrenme aşamasındayım. Şimdiye kadar çektiğim römork sadece 5.5 metre tekneyi Karamürsel'den Urla'ya oradan da Bodrum'a Nissan Pick Up ile çekerek götürmekten ibaret :smiley:

  Ne iş yapıyorum ? Otomobil , kamyon , otobüs , traktör vs lastiği üreten firmalara (Brisa , Sumitomo , Petlas vb) makina parçası , lastik üretim kalıp parçaları vs yapan bir firmamız var 3 ortak çalışıyoruz. Ben makinacı değilim aslen ama biraz kafam basar biraz da tamir tadilata yatkındır elim . Klasik otomobil hastalığını yaklaşık 25 sene taşıdım , en sonunda 63ümü de satarak karavan yolunda bir adım attım.

  herkese iyi günler dilerim.
   
  Son düzenleme: 12 Ekim 2018
  drares, Akdeniz45 ve göksel keçeli bunu beğendi.

 12. göksel keçeli

  göksel keçeli Yeni Üye

  Mesaj:
  12
  Alınan Beğeni:
  7
  Şehir:
  Antalya
  Hoşgeldin kyenipazar41

  GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   

 13. yugun

  yugun YÜCEL GÜNDÜZ

  Mesaj:
  6.848
  Alınan Beğeni:
  1.060
  Şehir:
  Ankara
  Web Sitesi:
  http://www.yucelgunduz.com
  Yeni katılan arkadaşlar hoşgeldiler...

  SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   

 14. göksel keçeli

  göksel keçeli Yeni Üye

  Mesaj:
  12
  Alınan Beğeni:
  7
  Şehir:
  Antalya
  Teşekkürler Sn.yugun

  GM 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   

 15. kyenipazar41

  kyenipazar41 Kamp II

  Mesaj:
  203
  Alınan Beğeni:
  165
  Tekrar merhaba, iki hafta önce BE ehliyet icin kayıt yaptırarak ilk adımı atmıştım, dün de ceki demirimi taktırarak ikinci adimi atmış bulunuyorum :smiley: , hadi bakalim hayırlısı

  upload_2018-11-5_11-16-43.png
   
  uysalburak, Akdeniz45 ve yugun bunu beğendi.

 16. yugun

  yugun YÜCEL GÜNDÜZ

  Mesaj:
  6.848
  Alınan Beğeni:
  1.060
  Şehir:
  Ankara
  Web Sitesi:
  http://www.yucelgunduz.com
  Sn. Kyenipazar41

  Önemli bir adımı geride bırakmışsınız. Hayırlı uğurlu olsun.

  SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. OTOMATİK VİDALI MAKİNA DÜZENLEME BÖLÜMÜ mail