Tanışma Bölümü (Karavan)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vural Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3,241
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 598,644

Etiketler
Herkese merhaba,
Gezenbilir'de değilse de karavan bölümünde yeniyim.
Bir kaç yıldır arazi aracı ve araç üstü çadır ile ailece kamp yapıyoruz (2 yetişkin, 2 çocuk (14,10))
Araçta karavanlarda olan çoğu ekipman mevcut (200w güneş paneli, şarj reg, yaşam aküsü, waeco 40lt buzdolabı, wabsco 7lt/dk pompa+90lt su deposu, eberspacher ısıtıcı, inverter, omnistor tente vs.). Yani karavan yaşam tarzına uzak değiliz.

Konforumuz az belki ama ıssız, bakir yerlere erişim imkanımız daha fazla.
Bir süredir panelvan kamper araçlar ilgimi çekiyor. Konforu ve araç dışına çok yayılmadan kamp imkanı beni cezbediyor. Eşim ve çocuklar kamp olayına bayılsa da, gidiş ve dönüş yolu onlar için eziyet oluyor.
Hem konfor hem her yere erişimim olsun dersem 4x4 panelvanlar var ancak hacimleri düşük ve çok ta pahalılar.
Başlıklardan incelediğim kadarıyla PSA araçlar tercih ediliyor ve gördüğüm birkaç 17m3 Ducato dönüşümü hoşuma gitti. ÖTV'den muaf olmak için dönüşüm yapılacak aracın 5 yaşını doldurmuş olması şartı ve o yaştaki ticari araçların çokça ezilmiş olacağı çıkmazına girdim.
Bulabilirsem temiz, az km yapmış 2015 model bir araç bulsam ve 5 yaşını doldurana kadar elimdeki ekipmanlarla bir nev'i kamper gibi kullansam diyorum. Benzer düşüncede olanlara verilen cevapları okudum, muayene, herhangi bir kaza halinde doğabilecek hukuksal ve maddi sıkıntıları göze almam gerekiyor. Bir de kanun, yönetmeliklerde değişiklik olma riski ve motokaravan dönüşümü yapamayabilirim.
İlk bahsettiğim, göze almam gereken hususlar aslında gözümü çok korkutmuyor. Şu an aracımda olan donanımları panelvana taşısam, içerisine yatak ve mutfak için portatif çözümler bulsam yeter sanırım. Diğer konuda ise, karavancı sayısının artışı ve ekonomiye katkıları sebebiyle kanun ve yönetmeliklerde olumsuz değil de olumlu değişiklikler olacağını ummak çok mu iyimser bir yaklaşım olur?

Görüş ve önerilerinizi almak isterim.
Şenol
kdz.Ereğli

Herkese Merhabalar. Benim adım Kandemir sağdinç 22 yasindayim Fethiyede ikamet ediyorum. yillardir karavan sevdalisi ve 1 seneden uzun zamandir gezenbilir forumunun takipcisiyim. Ozellikle son bir senedir aklimda,aklimin her kosesinde dolanan karavan fikiri, sevdası, planları bugun itibari ile gerçek anlamda hayata geçmeye hazirlandi. Nişanlimla birlikte uzunsuredir icimizdeki karavanda yasama sevdasinin sonucunda; dün bankadan kucuk bir miktar kredi cekmis bulunuyorum. İstedigim Araç m29 ve hedefim kendi ellerime icinde surekli yasiyabilcegimiz bir karavan yaratmak. Maddi olarak imkanlarim super degil ama sabrimiz ve azmimiz bizimle. Karacani araç olarak degil amaç olarak hayatimizda bulundurmaktayiz. Benim meslegimin sanayi dalgicligi olmasi gezmeyi gerektirmesi ve nisanlimin okulunu bitirince tercuman olucak olmadi bizi bu yolda dahada inanclandirdi. Daha cok genciz ama hayatimizi boyle gecirmek istiyoruz. Simdiden herkele memnun oldum herkese tum abilerime saygilarimi sevgilerimi takdim ediyorum. Daha sik konu acip hepinizin basini agritacagim bundan sonra yardimlariniz tavsiyeleriniz icin tesekkur ederim.

Herkese Merhabalar. Benim adım Kandemir sağdinç 22 yasindayim Fethiyede ikamet ediyorum. yillardir karavan sevdalisi ve 1 seneden uzun zamandir gezenbilir forumunun takipcisiyim. Ozellikle son bir senedir aklimda,aklimin her kosesinde dolanan karavan fikiri, sevdası, planları bugun itibari ile gerçek anlamda hayata geçmeye hazirlandi. Nişanlimla birlikte uzunsuredir icimizdeki karavanda yasama sevdasinin sonucunda; dün bankadan kucuk bir miktar kredi cekmis bulunuyorum. İstedigim Araç m29 ve hedefim kendi ellerime icinde surekli yasiyabilcegimiz bir karavan yaratmak. Maddi olarak imkanlarim super degil ama sabrimiz ve azmimiz bizimle. Karacani araç olarak degil amaç olarak hayatimizda bulundurmaktayiz. Benim meslegimin sanayi dalgicligi olmasi gezmeyi gerektirmesi ve nisanlimin okulunu bitirince tercuman olucak olmadi bizi bu yolda dahada inanclandirdi. Daha cok genciz ama hayatimizi boyle gecirmek istiyoruz. Simdiden herkele memnun oldum herkese tum abilerime saygilarimi sevgilerimi takdim ediyorum. Daha sik konu acip hepinizin basini agritacagim bundan sonra yardimlariniz tavsiyeleriniz icin tesekkur ederim.

Hoş geldiniz Kandemir ve nişanlısı .

Yazınızı çok beğendim . Hem heyecanlı , hem de çok istekli.
Selamlar :smiley:

Merhaba dostlar öncelikle selam sevgiler. Bir kamu kurumundan çalışıyorum yaşım 56 kısmetse bir kaç yıla emekli olmayı düşünüyorum uzun zamandır da karavan almak yada yapmak istiyorum değerli ve tecrübeli büyüklerimizden öğrenmek istediğim husus ise örneğin 3 yıl sonra karavan işine başlayacağım diyelim şuan karavan alacak durumun yok ama malzemelerini alıp biriktire bilir miyim örneği webasto, güneş paneli diğer mutfak malzemelerini alsam 3 yıl sonra değer kaybı olabilir mi. Bu konuda düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim teşekkürler.
Hoş geldiniz Kandemir ve nişanlısı .

Yazınızı çok beğendim . Hem heyecanlı , hem de çok istekli.
Selamlar :smiley:

Karavancıların yaş ortalaması gittikçe düşüyor,Aramızda gençlerin çoğalması ne güzel.
Merhaba dostlar öncelikle selam sevgiler. Bir kamu kurumundan çalışıyorum yaşım 56 kısmetse bir kaç yıla emekli olmayı düşünüyorum uzun zamandır da karavan almak yada yapmak istiyorum değerli ve tecrübeli büyüklerimizden öğrenmek istediğim husus ise örneğin 3 yıl sonra karavan işine başlayacağım diyelim şuan karavan alacak durumun yok ama malzemelerini alıp biriktire bilir miyim örneği webasto, güneş paneli diğer mutfak malzemelerini alsam 3 yıl sonra değer kaybı olabilir mi. Bu konuda düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim teşekkürler.
Teşekkürler mehmet bey saygılar

S. A. herkese selamlar, Bu Forumun Tanışma bölümünü daha yeni keşfettim ... Mazur görün . Çünkü başka bir FORUM 'a bile yazmışlığım yok ... Eski kafalımıyım ne !!! teknolojinin nimetlerini yeni yeni kullanıyoruz ...
Doğa sevgim vede oralara ulaşmak isteğim , imkanlara kavuştukça hayallerini gerçekleştirebilmek , vede geçmişten gelen KARAVAN sevdası benide buraya taşıdı . Birkaç aydır yoğun bir şekilde ( geceleride )
GEZEN BİLİR 'in Kendi Karavanını Yapanlar Başlığını ve Diğerlerini takip ediyor ve Notlarımı alıyorum .
ALLAH nasip ederse eninde sonunda kendi karavanıma kavuşacağım ..... Siz güzel İnsanların bilgilerine ulaştıkça , insanın kafasındaki yolda değişiyor . Çünkü yanlışları ve hataları gösteriyorsunuz .
'' Sobanın sıcak olduğunu denemeye gerek yok . Çünkü uyaran var , Laf dinle '' misali .... O yüzden herbirinize çok ama çok TEŞEKKÜRLER
Ben nasip olursa, ilk adım olarak çekme karavan ile merdivenin ilk basamağına adım atmak istiyorum . Heleki arkadaşımla beraber yapabilirsek kendimiz , onun zevkinede ulaşırız . Daha sonra ilerleyen senelerde yol yordam öğrendikten sonra asıl hedefim MOTOKARAVAN ...
Kardeşime bile diyorumki araba senin olsun , ben minibüs alacağım .... En azından manevralarda alıştırma yapmış olurum .
Bu arada ben İstanbulda yaşıyorum. 69 doğumluyum.Orduluyum ( Pardon dilim sürçtü ..Rizeliyim Eşimden dolayı ) İkitelli Organize Sanayisinde , Ağır sanayi üzerine Torna atölyemiz var. İki kardeş Borwerk tezgahı ve torna üzerine haşır neşiriz.
( Forumun bu bölümünü yazıyı bitirdikten sonra okuyacağım malum 200 syf. ) Ama biçoğunuzu tanımaya başladım, Benim memleketimin yüreği güzel İnsanları .. çokda memnun oldum .
Hayalime ulaşayım, ilk işim Karavanla Ayder yaylası ve Uzungöle gitmek .... Ençok da Eşimi gezdirmek istiyorum . Gitmediğimiz yerlere ... Görmeden Göçüp gitmek olmaz değilmi ...!!!!
Herkese Huzurlu ,Mutlu ,Sakin günler Dileğiyle ...
H.Selçuk Yıldırım

Herkese merhaba,
Gezenbilir'de değilse de karavan bölümünde yeniyim.
Bir kaç yıldır arazi aracı ve araç üstü çadır ile ailece kamp yapıyoruz (2 yetişkin, 2 çocuk (14,10))
Araçta karavanlarda olan çoğu ekipman mevcut (200w güneş paneli, şarj reg, yaşam aküsü, waeco 40lt buzdolabı, wabsco 7lt/dk pompa+90lt su deposu, eberspacher ısıtıcı, inverter, omnistor tente vs.). Yani karavan yaşam tarzına uzak değiliz.

Konforumuz az belki ama ıssız, bakir yerlere erişim imkanımız daha fazla.
Bir süredir panelvan kamper araçlar ilgimi çekiyor. Konforu ve araç dışına çok yayılmadan kamp imkanı beni cezbediyor. Eşim ve çocuklar kamp olayına bayılsa da, gidiş ve dönüş yolu onlar için eziyet oluyor.
Hem konfor hem her yere erişimim olsun dersem 4x4 panelvanlar var ancak hacimleri düşük ve çok ta pahalılar.
Başlıklardan incelediğim kadarıyla PSA araçlar tercih ediliyor ve gördüğüm birkaç 17m3 Ducato dönüşümü hoşuma gitti. ÖTV'den muaf olmak için dönüşüm yapılacak aracın 5 yaşını doldurmuş olması şartı ve o yaştaki ticari araçların çokça ezilmiş olacağı çıkmazına girdim.
Bulabilirsem temiz, az km yapmış 2015 model bir araç bulsam ve 5 yaşını doldurana kadar elimdeki ekipmanlarla bir nev'i kamper gibi kullansam diyorum. Benzer düşüncede olanlara verilen cevapları okudum, muayene, herhangi bir kaza halinde doğabilecek hukuksal ve maddi sıkıntıları göze almam gerekiyor. Bir de kanun, yönetmeliklerde değişiklik olma riski ve motokaravan dönüşümü yapamayabilirim.
İlk bahsettiğim, göze almam gereken hususlar aslında gözümü çok korkutmuyor. Şu an aracımda olan donanımları panelvana taşısam, içerisine yatak ve mutfak için portatif çözümler bulsam yeter sanırım. Diğer konuda ise, karavancı sayısının artışı ve ekonomiye katkıları sebebiyle kanun ve yönetmeliklerde olumsuz değil de olumlu değişiklikler olacağını ummak çok mu iyimser bir yaklaşım olur?

Görüş ve önerilerinizi almak isterim.
Şenol
kdz.Ereğli

Türkiye karavancılığa ilgi bakımından Avrupa’da önde gelen ülkelerden birisi. Türkiye gezilerimizde bu ilgi hep dikkatimizi çeker. Türkiye tarihi yerleri, güler yüzlü insanları, kültürü ve tabiatı ile Avrupa karavancıları arasında çok ilgi çeken bir ülke. Alman karavan forumda Türkiye gezi anılarında Türkiye insanının güler yüzlülüğü, misafirperverliği hep dile getirilir. Aslında bugün ülkemizin bir karavan cenneti olması için her şey var.

Karavancılık ve kampçılık küçük yerleşim yerlerindeki esnafa destek, insanın kendi ülkesini daha iyi tanımasını, çocuklu ailelere uygun ortamda ve şartlarda dinlenme olanakları, on binlerce ailenin de geçimini sağlar.

Türkiye’de karavancılığı lüks görmek, bence bir yanlış anlamanın neticesi olsa gerek. Bu yanlış anlamayı düzeltmeye çalışmamız lazım.

Size gönlünüzce bir karavan ve güzel geziler dilerim.

Foruma hoşgeldiniz.
Bazı malzemeler karavana göre değişebilir. Güneş panellerinin zamanla daha verimlileri üretiliyor. Önce bilgi edinmenizde fayda var diye düşünüyorum.

Merhaba,

Ben Mantez.
Emekli bir mühendisim, 59 yaşındayım ve İstanbulda yaşıyorum.

Gezenbilir'e yeni katılmadım ama karavan merakım yeni başladı. Hedefim "iri" bir (tercihen) motokaravan edinebilmek ve yurt içi / dışında, her mevsimde uzun tatiller yapabilmek. El becerimi çok yeterli görmediğim için kendim yapmayı pek düşünemiyorum.

Forumda ben mi bulamadım, emin değilim ama yeni başlayanlar için;
  • çekme / moto karavan tercihin etkileyecek faktörler,
  • bir karavanın olmazsa olmazları,
  • farklı planların birbirleri ile kıyaslamaları,
  • çekme karavan için kullanılacak bir araçta olması gereken / tercih edilecek özellikler,
  • motokaran yapılacak bir araçta olması gereken/ tercih edilecek özellikler
gibi başlıkları göremedim. Bu bilgilerin büyük bir kısmı farklı başlıklar altında yer alıyor ama toparlamaya çalışmak "1 gr şeker için 1 araba şeker kamışı kemirmek" gibi.

Yeni başlayanların bazı temel bilgilere daha kolay / hızlı ve derli toplu erişmesi için moderatörlerin kontrolü altında olacak bu tip başlıkların, her zaman forum en üstünde olmak üzere açılması mümkün müdür?

Saygılarımla

Merhaba,

Ben Mantez.
Emekli bir mühendisim, 59 yaşındayım ve İstanbulda yaşıyorum.

Gezenbilir'e yeni katılmadım ama karavan merakım yeni başladı. Hedefim "iri" bir (tercihen) motokaravan edinebilmek ve yurt içi / dışında, her mevsimde uzun tatiller yapabilmek. El becerimi çok yeterli görmediğim için kendim yapmayı pek düşünemiyorum.

Forumda ben mi bulamadım, emin değilim ama yeni başlayanlar için;
  • çekme / moto karavan tercihin etkileyecek faktörler,
  • bir karavanın olmazsa olmazları,
  • farklı planların birbirleri ile kıyaslamaları,
  • çekme karavan için kullanılacak bir araçta olması gereken / tercih edilecek özellikler,
  • motokaran yapılacak bir araçta olması gereken/ tercih edilecek özellikler
gibi başlıkları göremedim. Bu bilgilerin büyük bir kısmı farklı başlıklar altında yer alıyor ama toparlamaya çalışmak "1 gr şeker için 1 araba şeker kamışı kemirmek" gibi.

Yeni başlayanların bazı temel bilgilere daha kolay / hızlı ve derli toplu erişmesi için moderatörlerin kontrolü altında olacak bu tip başlıkların, her zaman forum en üstünde olmak üzere açılması mümkün müdür?

Saygılarımla

Öneriniz için teşekkürler. Şu anda bulduklarımı aşağıdaki başlıkta topladım. Vakit oldukça devam edeceğim. Önemli bulduklarınızı siz de ilave ederseniz sevinirim.
Karavancılığa Yeni Başlayanlar Için Bilgiler

Merhabalar herkese, forumda emeği geçen herkese, özellikle müdavimlere ve moderatörlere çok çok çok teşekkür ederek söze başliym.. Çok keyifle ve şükranla okuyorum yazıları uzun süredir.. (10-12 ay) sonunda ben de yazmaya karar verdim..

Karavancılıktaki en somut adımım şimdilik bu yazı :smiley: .. Ama aylardır hayalimdeki karavanı çiziyorum ve hemen her akşam benzer modelleri inceliyorum internette.. Bu arada, ilk yazım olduğu için baya heyecanlıyım şuan.. Hatta sanırım herhangi bir foruma yazdığım ilk yazı.. (ekşisözlük hariç)

Bu sene (2018) sonu karavanımızı yaptırmaya başlıycaz inşallah.. 2019 mart/nisan gibi de 6-24 aylık bir Avrupa turuna çıkıcaz kısmet olursa.. Nişanlım romanya vatandaşı olduğu için vize sorunu yaşamayacağız evlendikten 4 ay kadar sonra..

Adım barış.. yaşım:40.. boyum 1.80.. (boy ne alaka demeyin!! karavan tasarımında çok önemli bir konu olmasının dışında, müstakbel eşim rita'nın boyu 187:smiley: ) ..

Karavanımın projesini çiziyorum dedim ama mimar ve inşaat mühendisi olduğumu söylemeyi unuttum.. :smiley: Dolayısıyla autocad,çizim,fonksiyonel tasarım vb. konularında epey bilgiliyim.. ama hayatım boyunca bir kez lastik bile değiştirmedim.. hatta silecek suyu eklemekten başka hiçbir şey bilmiyorum araçlarla ilgili.. :(

Hayalimizdeki camperlar ise: sprinter veya 2018 crafter (1-tiplerini beğendiğimiz için, 2-alman mekaniğine belki de gereksiz yere çok güvendiğimiz için)

Aslında iki A4 dolusu sorum var sizlere, ama sanırım selam verir vermez bu kadar soru sormak baya ayıp olur :smiley:.. gerçi ben burdaki birçok abiyi/arkadaşı az da olsa tanıdım ama yine de tutmam lazım kendimi 3 sistem buzdolabı, güneş enerjisi, ötv vb. konulara dalmamak için :smiley:

daha da uzatmiym.. güzel ortamınızda kabul görmek dileğiyle sevgiler,saygılar..

Öneriniz için teşekkürler. Şu anda bulduklarımı aşağıdaki başlıkta topladım. Vakit oldukça devam edeceğim. Önemli bulduklarınızı siz de ilave ederseniz sevinirim.

Sn. "Mantez", resmen benim bikaç aydır yazmayı düşündüğüm şeyi yazmışsınız.. inanılmaz mutlu oldum.. birazcık da kıskandım açıkçası..

ben de 40 yaşında bir mühendisim.. (kafa benzer çalışıyor sanırım:smiley: ) aylardır cepten bu forumu okuyorum.. hep bu konunun eksikliğini yaşıyordum.. ama ukalalık gibi algılanabilir diye yazamamıştım bi türlü..

bugün ise, ilk yazımı yazmaya karar verdim forumda.. O yüzden de ilk kez PC de açtım forumu.. bi baktım ki aylardır aradığım başlık varmış aslında.. "herhalde cepten girdiğim için göremedim" diye düşündüm.. (yazının tarihine bakmamıştım)

Sn. "Akdeniz54" , ilginiz ve emeğiniz için çok teşekkür ederim.. 5 yaş öncesi ve sonrası Ötv konusunu, yaklaşık güncel fiyatları da kullanarak örnekleyebilir misiniz ilgili yerde lütfen.. hangi fatura bedeli üzerinden %84 olduğu çok açık değil sanki..

örneğin:
0 km. aanhatar teslim fiyatı 130.000 TL olan bir sprinter panelvan, motokaravana çevrildiğinde yaklaşık ............. TL daha ödemeniz gerekir.. dolayısı ile size salt araç maliyeti ........ TL ye gelecektir.

ama 5 yaşını doldurmuş bir sprinter panelvan'ı 60-70.000 TL ye alabilirsiniz..

gibi güncel rakamları kullanabilirseniz çok pratik olacaktır diye düşünüyorum nacizane..

saygılarımla..

Sn. "Mantez", resmen benim bikaç aydır yazmayı düşündüğüm şeyi yazmışsınız.. inanılmaz mutlu oldum.. birazcık da kıskandım açıkçası..

ben de 40 yaşında bir mühendisim.. (kafa benzer çalışıyor sanırım:smiley: ) aylardır cepten bu forumu okuyorum.. hep bu konunun eksikliğini yaşıyordum.. ama ukalalık gibi algılanabilir diye yazamamıştım bi türlü..

.
.
.

Mesleki bozukluk diyelim. Bir yazılımcı olarak detayları öğrenmeden işe başlıyamıyorum. :smiley:

herkese merhabalar. İzmir Aliağa Adliyesinde zabıt katibi olarak görev yapan 31 senedir hayatta kalmış ev sahiplerinden bıktığı için artık karavanda yaşamaya karar vermiş, bütçesine uygun bir karavan bulduğunda artık karavanda yaşamaya başlayacak olan bir adet güvenç de burada =) iğrenç bir giriş oldu kusuruma bakmayın =)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR