Tek Başına Doğa Yürüyüşü Ve Kamp Güvenliği..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan doganizm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,226

doganizm

Kamp I
Yer
İzmir
Merhaba arkadaşlar,
Biz geçen sene kampçılığa merak sardık hanımla birlikte, çevremizde maalesef kafa dengi çift bulmakta zorlanıyoruz.

Hanımla kampa gittiğimizde daha çok kamp alanlarında konaklıyoruz.
Fakat ben tek başına kimsenin olmadığı ıssız orman içlerine girmek ve 1-2 gece kamp yapmak istiyorum.
Güvenliği nasıl sağlayabilirim? Sorun olur mu? Tavsiye eder misiniz?

Güvenlik amaçlı biber gazı, şok cihazı vs aldık.
Yivsiz av tüfeği taşımak nasıl olur acaba bu tür etkinliklerde?

Önerileriniz nelerdir?

Yaşım 49 bu arada. :smiley:

Etiketler
Merhaba arkadaşlar,
Biz geçen sene kampçılığa merak sardık hanımla birlikte, çevremizde maalesef kafa dengi çift bulmakta zorlanıyoruz.

Hanımla kampa gittiğimizde daha çok kamp alanlarında konaklıyoruz.
Fakat ben tek başına kimsenin olmadığı ıssız orman içlerine girmek ve 1-2 gece kamp yapmak istiyorum.
Güvenliği nasıl sağlayabilirim? Sorun olur mu? Tavsiye eder misiniz?

Güvenlik amaçlı biber gazı, şok cihazı vs aldık.
Yivsiz av tüfeği taşımak nasıl olur acaba bu tür etkinliklerde?

Önerileriniz nelerdir?

Yaşım 49 bu arada. :smiley:

Merhaba;
İnsandan korktuğum kadar hiç bir hayvan beni endişelendirmedi. Mesire alanları ve yakınlarından uzak durdum. Ama milli park ilan edilen girişi olan yerleri ercih ederim. Ormana doğru rahatça kamp atabilirsiniz. Ama tek başınıza yapacağınız kampta, çadır kuracağınız yer ve bölge önemli. Yabani hayvanlar biz insanlar gibi patikaları, su kaynaklarını kullanır. Tekli ağaçların altı yıldırım düşme ihtimaline karşı güvenli değil, küme ağaç tercih edin. Hiç bir şekilde açıkta yiyecek bırakmamalısınız. Çöpleri uzağa ağzı kapalı koymaya ve yiyecekleri uzak bir mesafede ağaca asmaya dikkat edin. uLUDAĞ' da orman içerisinde tek başınıza kamp önermem. Ayı ile karşılaşma ihtimali yüksek.

o yönlerden toros dağları özellikle bolkar dağları ve aladağlar, demirkazık çok avantajlı. toroslarda ayı yok. hiç kurt saldırısı da yok. ağaçlık alanda domuzlar çok olduğu için kurtlar aç kalmıyor. ağaçlık alan rakımını biraz geçerseniz hiç bir tehlikeli hayvan olmaz...

Merhaba;
İnsandan korktuğum kadar hiç bir hayvan beni endişelendirmedi. Mesire alanları ve yakınlarından uzak durdum. Ama milli park ilan edilen girişi olan yerleri ercih ederim. Ormana doğru rahatça kamp atabilirsiniz. Ama tek başınıza yapacağınız kampta, çadır kuracağınız yer ve bölge önemli. Yabani hayvanlar biz insanlar gibi patikaları, su kaynaklarını kullanır. Tekli ağaçların altı yıldırım düşme ihtimaline karşı güvenli değil, küme ağaç tercih edin. Hiç bir şekilde açıkta yiyecek bırakmamalısınız. Çöpleri uzağa ağzı kapalı koymaya ve yiyecekleri uzak bir mesafede ağaca asmaya dikkat edin. uLUDAĞ' da orman içerisinde tek başınıza kamp önermem. Ayı ile karşılaşma ihtimali yüksek.

kesinlikle doğada tek tehlike insan..çok güzel yazmışsın yazına sağlık..tercihim dağ orman kampları kapıdağ ve çataldağ da çok konakladım domuz ve çakal çok var ama asla saldırı yaşamadım yakınlaştım karşılaştım ama asla saldırı olmadı..piknik adı altında mangalı yakıp içen takımdan hep uzak durdum ve hap o pisliklerini atıklarını temizledim..ruhsatlı 5 adet silahım var sadece çok uygun hafif ve ucuz olan tek kırmayı yanıma alırım o da doğada yaşayana değil kendi cinsime karşı tedbir..iki kez çadırım yağmalandı ikisi de deniz kenarı kamp yaptığım yerlerde oldu..hep tek başımaydım bolu kampları hariç..tavsiyem konaklayacağınız bölgeyi iyi çalışmanız ve mutlaka kendi cinsinize karşı silah bulundurmanız..diğeri yukarıda arkadaşımızın yazdığı gibi doğaya karşı bazı küçük önlemler yiyecek içecekleri mümkünse kamptan uzağa araç gibi ağaç gibi yerlerde saklamak ki çakal kurt asla kamp alanına ateş varsa siz yemek vererek davet etmiyorsanız gelmiyor ama ayı çok çok zeki ve meraklı tıpkı bizim gibi iki ayak üzeri kalkan yürüyen zeki et ve otobur güçlü bir canlı hızlı ve güçlü dikkat etmekte fayda var... uludağ ile komşu olduğu için dursunbey çataldağ ormanlarında ayı var kurt var ama saldırı olmuyor...çok uzatmadan ateş yakmak ve devamını sağlamak ,yiyecek içeceğe dikkat etmek, bölgeni işaretlemek bu idrarla oluyor ,yürürken konuşmak gürültü çıkartmak bu tek başınayken çok önemli, mutlaka balta ve iyi bir bıçak taşımak orman içinde kamp alanları dışında çok önemli..kusurumuz varsa af ola..keyifle kalın..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.