Tek Kat Çadırı Çift Kata Dönüştürmek?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Alfonse Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,492

Alfonse

Zirve
Fiziksel yapımdan dolayı çadır kurmak toplamak benim için çok zahmetli...

Bu nedenle yazlık, Pop-Up çadır kullanıyorum...

Ama, bildiğiniz gibi tek kat olduğu için içi aşırı nem yapıyor...

Son kampımda arkadaşların tüm uyarılarına rağmen çiğ ve hafif yağmur altında çadırı kullandım ve neredeyse ölüyordum diyebilirim, tam bi kabustu... :-[

Brandacıya bu çadırın üstüne çok basit, neredeyse dirtdörtken bişey diktirmek istiyorum...

Diktireceğim kap, örtü v.s. çadırın en üst ve dışlarında olan çelik tellere baskı yapacak ve gergin bi şekilde yere çakılacak...

Dört tarafını kapatacak...

Örtü çelik tellere basacağı için mümkün olduğunca iç çadıra değmeyecek...

Fakat örtü ile iç çadırın arasındaki hava boşluğu -fabrikasyon çift kaç kat çadırlar gibi- her yerde eşit olmayacak...

Amacım iki kat çadırdakine benzer, bi nebze nem dengesini koruyacak bi ara alan yaratmak ve hafif yağmur, çiğden içerdeki çadırı bi nebze korumak...

Yeni bir çadır alma harcamasına giremeyeceğim ve zaten piyasadaki mevcut çift kat çadırları kuramam...

Kilom ve dizlerimdeki rahatsızlık nedeniyle çömelme eğilme hareketlerinde çok kısıtlıyım...

Sorumu mümkün olduğunca basitleştirmek için naçzane bi çizim yaptım...

kırmızı çizgiler pop up çadırın üstüne germeyi düşündüğüm örtü...

Bu örtü iş görür mü?

ve

Bu örtünün malzemesi, hava su nem geçirgenliği nasıl olmalı?

Teşekkür ederim...

[attachment=1]

Pop up tent

Etiketler
Ynt: Tek Kat Çadırı Çift Kata Dönüştürmek?

İki katmanlı çadırların içte kalan katmanının kuması üsttekinden çok farklı, pamuklu kumaş gibi ve çok geçirgen, yada benim şimdiye kadar gördüklerim öyle. Sizin mevcut çadırın kumaşı ise geçirgenliği azdır, böyle oluncada siz gene soğuk havalarda içeride hapsolmuş nemden dolayı sıkıntı yaşıyabilrsiniz diye düşünüyorum.
Saygılar
Ersan

tasarımını yaptığınız üstteki brandayı da kurmak çok kolay değil gibi zaten. ona harcadığınız enerji ile kolay kurulabilen 2 tenteli bir çadırı kurmak aynı, hatta daha çabuk bile olabilir bence.

forester' Alıntı:
İki katmanlı çadırların içte kalan katmanının kuması üsttekinden çok farklı, pamuklu kumaş gibi ve çok geçirgen, yada benim şimdiye kadar gördüklerim öyle. Sizin mevcut çadırın kumaşı ise geçirgenliği azdır, böyle oluncada siz gene soğuk havalarda içeride hapsolmuş nemden dolayı sıkıntı yaşıyabilrsiniz diye düşünüyorum.
Saygılar
Ersan

hımmmm... :smiley:

bunu düşünmemiş ve incelmemiştim arkadaşlarımın çadırında...

ama iç çadır gibi olacak çadırım kumaşının oldukça geçirgen olduğunu söyleyebilirim...

teşekkü ederim...

yorum, tecrübe ve bilgilerinizin devamını paylaşırsanız senirim...

Selamlar..

gncr' Alıntı:
tasarımını yaptığınız üstteki brandayı da kurmak çok kolay değil gibi zaten. ona harcadığınız enerji ile kolay kurulabilen 2 tenteli bir çadırı kurmak aynı, hatta daha çabuk bile olabilir bence.

ben,
net ve digital ortam olduğu için düşüncemi yeterince iyi paylaşamadığı düşünüyordum zaten...

planladığım örtü,
kenarları bastırılmış, bi kaç yerine çadır kazığı geçirilebilecek halkaları basılmış basit bir şey...
neredeyse tam dirdörtgen olacak....
bolluklarını ya tecrübe ile deneyip umursamayacağım...
yada pratik bi şekilde bağlayarak o bollukları alacağım....

sonuçta,
pop up atarak kurduğum çadırın üstüne serperek atacağım, sonrada en fazla 8 yerinden kazıkları yere batırarak gereceğim bi örtü düşünüyorum...

Zaten Yukarıdaki cümlemden daha kompleks bi sisteme fiziksel problemim müsade etmiyor..
Bir gecelik kamp benim için yaylaya göç kadar yorucu oluyor :smiley:

Ya pahalı yöntemlerle sorunuma çözüm arayacağım...

Yada kaderime razı olup savaşa yenileceğim...

Ben vazgeçmek istemiyorum.....

farklı yorumlarınız varsa öğrenmek isterim....

Teşekkür ederim...

Ben sizin sorduğunuz 2. kat uygulamasını yaptım. tamamiyle yazlık, tek katlı klasik 2 kişilik sahra tipi çadıra kaliteli yağmur geçirmez bir kumaştan 2. kat diktirdim. alt çadıra 2. kat tamamiyle temas ediyor. Astar ve elbise kumaşı gibi.
İçerde nem yoğuşması yaşamadım, bunun nedeni alt yazlık çadırın uzun alt kenarlarında boydan boya tül var, beşik çatı gibi üst 2 tarafında da hava çıkış tülleri var. Dolayısı ile iiçi devamlı bol hava alıyor. Altını da su geçirmez branda ile yanlara katlanır şekilde kaplattım.
Tüm dikişlerine kaportacıların kullandığı mum spreyi sıktım. eski iki alüminyum dikmesini de daha kalın dikme ile değiştirdim. kışın içini ısıtmak olanaksız ancak kar ve yağmurdan çok iyi korunuyor. İç ısı dışarı ile aynı, ısınmayı kaliteli bir uyku tulumu ile çözüyorum.
Maliyet olarak da çok ucuza maloldu. iç çadıra taban ve üst örtü dikilmesi 60 lira gibi birşeye maloldu. gergi iplerini kendim ekledim. yaklaşık 100 lira civarında 4 mevsim, kumaşlarını kendinizin seçtiği çadır elde ediyorsunuz. şu anda kurulu resmi yok, imkanım olup yeni bir kamp yaptığımda çekip gönderirim.
İyi günler.

mimar_ankara' Alıntı:
Ben sizin sorduğunuz 2. kat uygulamasını yaptım. tamamiyle yazlık, tek katlı klasik 2 kişilik sahra tipi çadıra kaliteli yağmur geçirmez bir kumaştan 2. kat diktirdim. alt çadıra 2. kat tamamiyle temas ediyor. Astar ve elbise kumaşı gibi.
İçerde nem yoğuşması yaşamadım, bunun nedeni alt yazlık çadırın uzun alt kenarlarında boydan boya tül var, beşik çatı gibi üst 2 tarafında da hava çıkış tülleri var. Dolayısı ile iiçi devamlı bol hava alıyor. Altını da su geçirmez branda ile yanlara katlanır şekilde kaplattım.
Tüm dikişlerine kaportacıların kullandığı mum spreyi sıktım. eski iki alüminyum dikmesini de daha kalın dikme ile değiştirdim. kışın içini ısıtmak olanaksız ancak kar ve yağmurdan çok iyi korunuyor. İç ısı dışarı ile aynı, ısınmayı kaliteli bir uyku tulumu ile çözüyorum.
Maliyet olarak da çok ucuza maloldu. iç çadıra taban ve üst örtü dikilmesi 60 lira gibi birşeye maloldu. gergi iplerini kendim ekledim. yaklaşık 100 lira civarında 4 mevsim, kumaşlarını kendinizin seçtiği çadır elde ediyorsunuz. şu anda kurulu resmi yok, imkanım olup yeni bir kamp yaptığımda çekip gönderirim.
İyi günler.

İki katın birbirine temas etmemesi lazım denir hep. Mantıklıdır bu, arada bi boşluk olmalıki dış-iç ısı ve nem farkı orada sönümlensin...

Verimli havalandırma nedeniyle zaten sizin çadırın içerde buhar-nem yoğunlaşma problemi yokmuş bence...

Dışınıda havalandırmaları iptal etmeden suya karşı izole edince tam olmuş...

Bu tür dikim işlerini Ankara' da kime yaptırabilirim, bilgi verir misiniz....

Decatlon' dan çift kat pop-up çadır buldum-aldım, şimdilik sorunumu çözdüm... Fazladan iki çadır kaldı elimde sadece :smiley:

Teşekkürler herkese...

ilk olarak resimdeki çadır ise çadırınız zaten havalandırması yeterli olmadığında terleme yapması çok normal. ama artık 60 70 tl ye çift katlı çadır bulmak mümkün. hatta igloo markasının 3 kişilik ışık geçirmeyen bir modelini arkadaşım 65 tl ye aldı. yani diktireceğiniz veya temin edeceğiniz su geçirmez örtü de daha aza mal olmayacaktır. (basit bir naylon germeyecekseniz eğer)

olmaz derseniz sizin istediğiniz şekilde bir örtü biliyorum aslında, ankara da amerikan pazarından almıştım ve çok kullanışlı, yaklaşık 2,5 m x 2,5 m ebatlarında acil durum battaniyesi diye satılıyor, rüzgar yağmur geçirmiyor ve inanılmaz sağlam.
Rt

keyfkeka' Alıntı:
ilk olarak resimdeki çadır ise çadırınız zaten havalandırması yeterli olmadığında terleme yapması çok normal. ama artık 60 70 tl ye çift katlı çadır bulmak mümkün. hatta igloo markasının 3 kişilik ışık geçirmeyen bir modelini arkadaşım 65 tl ye aldı. yani diktireceğiniz veya temin edeceğiniz su geçirmez örtü de daha aza mal olmayacaktır. (basit bir naylon germeyecekseniz eğer)

olmaz derseniz sizin istediğiniz şekilde bir örtü biliyorum aslında, ankara da amerikan pazarından almıştım ve çok kullanışlı, yaklaşık 2,5 m x 2,5 m ebatlarında acil durum battaniyesi diye satılıyor, rüzgar yağmur geçirmiyor ve inanılmaz sağlam.
Rt

Teşekkür ederim...

Buna benzer bişey aldım Decatlondan...

Ama sizin bahsettiğinizin ölçüleri bana daha uygun
ve
başka bi amaçlada iki tane daha lazım bana...
Almak isterim...

Amerikan pazarı dediğiniz yer, Amerikan pasajı diye bildiğim İzmir caddesindeki yerler mi?

Tarif eder misiniz satılan dükkanın yerini lütfen?
Ne zaman? ve -sakıncası yoksa- ne kadara aldığınızı söyler misiniz?

Alfonse' Alıntı:

Decatlon' dan çift kat pop-up çadır buldum-aldım, şimdilik sorunumu çözdüm... Fazladan iki çadır kaldı elimde sadece :smiley:

Teşekkürler herkese...

Fazlalık Çadırları ileride yapılacak Gezenbilir Bit Pazarı " Ankara " etkinliğinde kulanmak üzere saklayınız.
:smiley:

evet izmir caddesindeki amerikan pazarı, "AS kürk deri" mağazasının tam karşısından girince ilk sağdaki dükkan, arkadaşın adı sedat kardeşi var sinan, hatta bugün öğlen gidince elinde var mı sorup burada yazarım size. fiyatıda yanlış hatırlamıyorsam 20 tl idi...

ÖZÜR GEÇ OLDU BİRAZ AMA... SEDATA SORDUM ELLERİNDE VAR MIŞ İSTENİRSE GETİREBİLECEĞİNİ SÖYLEDİ, FİYATI DA 30 tl

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri