Tekneler Ve Tekne Incelemeleri Burada!

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Accipiter Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,630

Accipiter

Ana Kamp
Mesajlar
41
Tepkime puanı
8
Arkadaşlar uzun süredir teknelerle ilgileniyorum. 3 tekne değiştirdim ve şimdi yeni bir karar aşamasındayım. Tekneleri incelemek benim için müthiş bir uğraş. Bu noktada belli başlı teknelerin bir arada bulanabileceği sade anlaşılır bir web sitesi hazırlamak için çalışıyorum. Bazı incelemeleri ekledim ve yakın zamanda kendi kameramla inceleme videolarını da kendim çekeceğim. Tekne almak isteyenlerin işine yarayacağını umuyorum.

Site adresi: Tekne İncelemeleri
 

Etiketler

Ege Engür

Offroad - Camping
Mesajlar
23
Tepkime puanı
5
2. el yelkenli bir tekne almadan önce teknede neye dikkat edilmesi gerekir?

Örnek olarak baktığım tekneleri de yazayım.

- Bavaria Cruiser 44-46
- Beneteau Oceanis 45-46

Yani 15 metreye yakın fiber bir yelkenlide almamız veya almamamızı etkilemesi gereken faktörler nelerdir.

Şimdiden teşekkürler.
 

Accipiter

Ana Kamp
Mesajlar
41
Tepkime puanı
8
2. el yelkenli bir tekne almadan önce teknede neye dikkat edilmesi gerekir?

Örnek olarak baktığım tekneleri de yazayım.

- Bavaria Cruiser 44-46
- Beneteau Oceanis 45-46

Yani 15 metreye yakın fiber bir yelkenlide almamız veya almamamızı etkilemesi gereken faktörler nelerdir.

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba, yelkenliler çok hakim olduğum bir konu olmamakla birlikte bildiğim kadarını size yazmak isterim. Bizim motoryat seçerken belirlediğimiz kriterlerin dışında yelkenlilerde dikkat edilmesi gereken bir çok ayrıntı vardır.

Yelkenli satın almadan önce onu inceleyecek kişinin yelkenliler konusuna hakim olması gerekir. yelkenlilerin gerilim noktalarının, maruz kaldığı zorlanmaların tespiti için bu kesinlikle gereklidir. bir sebeple bu donanımları zarar görmüş bir yelkenliyle seyir halinde çok olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir.

motorunu inceleyecek kişi zaten bir motor ustası olacaktır.

Bu arada Beneteau Oceanis 45-46'a bakınca hayran kalıyorum..
 

Ege Engür

Offroad - Camping
Mesajlar
23
Tepkime puanı
5
Anlaşılan aynı hayranlığı yaşıyoruz.

Ben bir kaç tekneye bakma fırsatı buldum gerek marinalarda gerek boat showlarda.

Özetlemem gerekirse (fuarlara çıkan teknelere kıyasla) gördüğüm farklar arasında kesinlikle ayrıntılar önemli oluyor bu konularda. Dediğiniz gibi seyir halinde üstüne yük binen bir çok bağlantı noktası marinalarda gezdiğim teknelerde oldukça eskimiş ve zarar görmüş durumdaydı. Çarmıhtaki çelik halatlar sakal vermişti ve bakımsızdı. Aynı şekilde ırgatlar beni rahat bırakın artık deresine çalışıyordu.

Fiber tekne ahşaba göre daha az bakım istese de ekipmanın bakımı aksatılmamalı. Özellikle ana ekipmanların (seyir halinde kullanılanlar) bakımı yapılmalı.

Bunlar haricinde motordan anlıyorum. makine bölümünde özellikle kullanılan ekipman saati ve markaları önemli.

Ana gövdenin sağlamlığı önemli bir husus ama o noktada teknenin hasarsızlığını yada alınan hasarın sağlam tamir edilip edilmediğini nasıl anlayabilirim onu bilemiyorum. Fiber oldukça kolay tamir edilse de işçiliğin düzgün yapılması gerekir denizin ortasında bir felaketle karşılaşmamak için bu konuda nasıl bir gözlem yapabilirim. Sağlam bir tekne aldığıma nasıl emin olabilirim?
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,336
Mesajlar
1,491,381
Kayıtlı Üye Sayımız
169,693
Kaydolan Son Üyemiz
Jazizza

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

SON MESAJLAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst