Tekneler Ve Tekne Incelemeleri Burada!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Accipiter Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,345

Accipiter

Ana Kamp
Arkadaşlar uzun süredir teknelerle ilgileniyorum. 3 tekne değiştirdim ve şimdi yeni bir karar aşamasındayım. Tekneleri incelemek benim için müthiş bir uğraş. Bu noktada belli başlı teknelerin bir arada bulanabileceği sade anlaşılır bir web sitesi hazırlamak için çalışıyorum. Bazı incelemeleri ekledim ve yakın zamanda kendi kameramla inceleme videolarını da kendim çekeceğim. Tekne almak isteyenlerin işine yarayacağını umuyorum.

Site adresi: Tekne İncelemeleri

Etiketler
2. el yelkenli bir tekne almadan önce teknede neye dikkat edilmesi gerekir?

Örnek olarak baktığım tekneleri de yazayım.

- Bavaria Cruiser 44-46
- Beneteau Oceanis 45-46

Yani 15 metreye yakın fiber bir yelkenlide almamız veya almamamızı etkilemesi gereken faktörler nelerdir.

Şimdiden teşekkürler.

2. el yelkenli bir tekne almadan önce teknede neye dikkat edilmesi gerekir?

Örnek olarak baktığım tekneleri de yazayım.

- Bavaria Cruiser 44-46
- Beneteau Oceanis 45-46

Yani 15 metreye yakın fiber bir yelkenlide almamız veya almamamızı etkilemesi gereken faktörler nelerdir.

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba, yelkenliler çok hakim olduğum bir konu olmamakla birlikte bildiğim kadarını size yazmak isterim. Bizim motoryat seçerken belirlediğimiz kriterlerin dışında yelkenlilerde dikkat edilmesi gereken bir çok ayrıntı vardır.

Yelkenli satın almadan önce onu inceleyecek kişinin yelkenliler konusuna hakim olması gerekir. yelkenlilerin gerilim noktalarının, maruz kaldığı zorlanmaların tespiti için bu kesinlikle gereklidir. bir sebeple bu donanımları zarar görmüş bir yelkenliyle seyir halinde çok olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir.

motorunu inceleyecek kişi zaten bir motor ustası olacaktır.

Bu arada Beneteau Oceanis 45-46'a bakınca hayran kalıyorum..

Anlaşılan aynı hayranlığı yaşıyoruz.

Ben bir kaç tekneye bakma fırsatı buldum gerek marinalarda gerek boat showlarda.

Özetlemem gerekirse (fuarlara çıkan teknelere kıyasla) gördüğüm farklar arasında kesinlikle ayrıntılar önemli oluyor bu konularda. Dediğiniz gibi seyir halinde üstüne yük binen bir çok bağlantı noktası marinalarda gezdiğim teknelerde oldukça eskimiş ve zarar görmüş durumdaydı. Çarmıhtaki çelik halatlar sakal vermişti ve bakımsızdı. Aynı şekilde ırgatlar beni rahat bırakın artık deresine çalışıyordu.

Fiber tekne ahşaba göre daha az bakım istese de ekipmanın bakımı aksatılmamalı. Özellikle ana ekipmanların (seyir halinde kullanılanlar) bakımı yapılmalı.

Bunlar haricinde motordan anlıyorum. makine bölümünde özellikle kullanılan ekipman saati ve markaları önemli.

Ana gövdenin sağlamlığı önemli bir husus ama o noktada teknenin hasarsızlığını yada alınan hasarın sağlam tamir edilip edilmediğini nasıl anlayabilirim onu bilemiyorum. Fiber oldukça kolay tamir edilse de işçiliğin düzgün yapılması gerekir denizin ortasında bir felaketle karşılaşmamak için bu konuda nasıl bir gözlem yapabilirim. Sağlam bir tekne aldığıma nasıl emin olabilirim?

Merhaba bizde hanse 458 aldık 4 ay önce.
Çok fazla konuya hakim değildik, her markayı gezdik fiyat performans olarak en çok bunu beğendik.
Slovenyadan teslim aldık, Türkiyeye doğru yol alıyoruz.
Bizi şu ana kadar üzmedi. Webastomuz bozuldu sadece, havalar pek soğumadan geliyoruz TR ye dert etmedik😊
Biz tavsiye ederiz Hanse.
Sormak istedikleriniz olursa yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince.
Ayrıca yolculuğumuzu da görüntüleyip paylaşıyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri