Teknelerde ÖTV İndirimi Aldatmaca mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Selcuk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,896

Selcuk

Ana Kamp
Yer
Zegabon
Söz konusu indirim ve sıfırlamalar 30 Kasım 2009 a kadarmış;
Yani şayet yanlış anmadıysam Türkiye'nin denizciliği bu tarihe kadar... hayırlı olsun !!

İlgili haberden alıntı;
Otomotiv sektöründen sonra bir ÖTV indirimi de turizm sektörüne geldi. Bazı deniz araçlarında KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülürken, ÖTV ise sıfırlandı. Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre, 30 Kasım 2009 tarihine kadar yüzde 6.7 oranında ÖTV uygulanan 18 Gros tonilatoyu geçmeyen gezinti gemileri (denizde seyretmeye mahsus olanlar) ve yolcu ve gezinti gemileri (denizde seyretmeye mahsus olmayanlar) ile yüzde 8 oranında ÖTV uygulanan yatlar ve diğer eğlence ve spor tekneleri, kürekli kayıklar ve kanolarda (şişirilebilir olanlar, birim ağırlığı 100 kilogramı geçmeyenler, kürekli kayıklar ve kanolar hariç) ÖTV sıfırlandı. Bu araçlarda yine 30 Kasım 2009 tarihine kadar KDV oranı ise yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü. Böylece daha önce 100 bin liradan satılan bir teknenin fiyatı KDV’nin yüzde 1’e çekilmesi ve ÖTV’nin sıfırlanmasıyla birlikte 76 bin 500 liraya gerilemiş oldu. Mükellefler alım satım sırasında ödedikleri bu iki verginin yanı sıra ayrıca Motorlu taşıtlar Vergisi de ödüyorlar. Her yıl ödenen bu vergi bazı teknelerde değerinin yüzde 40’ını aşıyor. Bu yüzden birçok tekne sahibi bu bu vergiden kurtulmak için yabancı ülke bayrağı çekmeyi tercih ediyor.
Alıntı sonu.

Etiketler
Ynt: Teknelerde ÖTV İndirimi Aldatmaca mı?

Benim anlamadığım ortada bu kadar büyük sorunlar varken bu umursamazlık neden?Yoksa denizciler mi olayı abartıyorlar?

Türkiye' de ki teknelerin %60' ı yabancı bayraklı. İlk etapta bu bayrakları Türk bayrağına çevirmek için yapılan bir kampanya gibi algılıyorum ben.
Bir seferlik vergi affı gibi. Adam gibi bir vergi düzeni getirmek yerine böyle geçici düzenlemeler yapılması çok mantıksız.
Konu vergi olunca söylenecek çok şey var ve en adaletsiz vergi uygulaması bizim ülkemizde. Aklıma geldikçe sinir oluyorum.

Öncelikle şunu belirteyim ki bizler Mac Gregor yelkenlinin ve Crownline motoryat ve sürat teknelerinin Türkiye genel distribütörlüğünü yapıyoruz.Bunu belirtmemdeki sebep bu işi yapan ve bilen biri olmamdır.
Yıllardır Türkiye'de teknelerin CIF fiyatları üzerinden alınan 8% ÖTV + 18% KDV'den ve teknelerden heryıl alınan motorlu taşıtlar vergisinin yüksek olmasından ötürü büyük bir çoğunluk teknelerini yabancı bayraklı olarak almaktadır.Devlet kısacası Türk Bayraklı tekneden çok fazla vergi alayım derken,yabancı bayraklıdan hiç vergi alamamaktır.
Yıllardır bu konu medya tarafından yazılmakta ve ancak şimdi bu konu ciddiyete alınıp türk bayraklı teknelerdeki vergi 1%'e indirildi,o da geçici bir süre için yani 30 Kasım tarihine kadar.30 Kasımdan sonra tekrardan insanlar teknelerini yabancı bayraklı olarak almaya devam edecekler.Umarım devlet bunu idrak eder ve vergi indirimi daimi olarak yasalaşır.

Ben de teknemi Türk bayrağına çevirdim. Ama bu işe yaramayacak bir indirim. Bu tarihten sonra alınan teknelerin çoğu yine yabancı bayraklı olarak alınacak. Yüzde 1 uygulaması devamlı olmalı ki Türk bayraklı tekneler sularımızda yüzmeye başlasın. İnşallah hükümet bunu anlar.

Vergi kazançtan alınır, harcamalardan değil.bizde daha çok harcamadan alındığı için adalet mülkün temelidir lafı ancak mahkeme duvarlarında kalır.

Size kesinlikle katılıyorum Ahmet Bey. Zaten devlet gelir vergisini takip edecek ve vergilendirecek kadar kontrollü olmadığı için harcamalardan vergi alma yoluna gidiyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR