Teleskop/Dürbün seçiminde yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cumhurkose@msn.com Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,741
Yer
Ankara
Merhaba arkadaşlar,
8 ve 6 yaşında ki iki oğlum için, gökyüzü gözleminde ve yeryüzü gözleminde (kuş,doğa,yabani hayvan gözlemi) kullanabileceği teleskop/dürbün önerinize ihtiyacım var.
Kabaca beklentilerimiz;
- Kullanımı ve bakımı kolay olmalı.
- Gökyüzü gözlem yapabilmeliyiz.
- Aynı teleskop/dürbün ile hafta sonları 4x4 aracımızla gittiğimiz kamplarda (daha iyi gözlem yapabilmesi için karanlık ve açık alanlar) yanımızda rahatlıkla götürüp, yaya olarak da taşıyabilmeliyiz. (Araçtan uzakta mevkilere rahatlıkla taşıyabileceğimiz büyüklük ve hafiflikte olması)

Önceleri kuş gözlem odaklı dürbün arayışım olmuştu. Çeşitli yönlendirmeler neticesinde avcıların kullandığı dürbünlerden almak üzere incelemelerde bulundum. Fakat benim bile kullanırken zorluk çektiğim dürbünde (titremesine engel olamıyordum) onun ve kardeşinin rahat bir gözlem yapamayacağı düşüncesine kapılarak almaktan vazgeçmiştim. Sadece kuş gözlem olarak kalsaydık, taşıması daha kolay olacağı için yine dürbün tercihim olurdu. Fakat gökyüzü gözlemde işin içine girince iyi ki dürbün almamışım diyorum. (Doğru mu düşünüyorum?)

Gökyüzü gözlem yapabileceğim bir dürbün alıp, üç ayağa yerleştirilebilmesi için gerekli donanıma sahip olanlardan mı seçmeliyim? Böylelikle hem taşınabilir olur hem de iki gözle bakılabileceği için daha rahat bir görüntü sağlar...

Sizlerin yönlendirmesiyle alacağım teleskobu/dürbünü, önümüzde ki hafta itibariyle Samsun 19 Mayıs Kızılırmak deltası, Kuş Cennetinde kuş gözlem için kullanmayı düşünüyoruz.

Günümüzde bir çok üründe olduğu gibi bu seçimin en büyük kriteri tabiki bütçe :smiley: 1000 TL ye kadar bütçe ayırabilirim. Fakat bu kadar profesyonel bir ürüne ihtiyaç var mı? Değer mi?.... v.b. Yanımızda taşımayı da düşündüğümüz için başına doğada her şey gelebilir... Bu konuda farklı fikirler gelebileceğini de düşünerek teknik ayrıntıya çok girmeden beklentilerim ışığında alabileceğim ürünleri paylaşırsanız çok sevinirim.

NOT: Belki hesaba katmadığım parametreler olabilir. Bu konuda da bilgi paylaşımınız olursa daha bilinçli bir seçim yapmış olurum. Bu arada şimdi son bir gözden geçirirken farkettim :smiley: İkisi de aynı anda bakmak isteyebilecektir malum kavga çıkmasın diye 2 adet bile olabilir... :smiley: ???

Etiketler
Ynt: Teleskop seçiminde yardım

Merhaba Cumhur bey,

Karavan Dünyasından Ferhat arkadaşımız AKAT üyesi ve yılda birkaç kez gökyüzü gözlem etkinliklerine katılıyor, forumdaki
nicki '' fsirin '' şu anda tatilde sorunuza en iyi cevap verebilecek arkadaşımızdır. Mesajınızı kendisine özel mesaj olarakta
göndereceğim müsait olduğunda cevap yazacağından eminim.

Selamlar.

Ynt: Teleskop seçiminde yardım

güngör' Alıntı:
Merhaba Cumhur bey,

Karavan Dünyasından Ferhat arkadaşımız AKAT üyesi ve yılda birkaç kez gökyüzü gözlem etkinliklerine katılıyor, forumdaki
nicki '' fsirin '' şu anda tatilde sorunuza en iyi cevap verebilecek arkadaşımızdır. Mesajınızı kendisine özel mesaj olarakta
göndereceğim müsait olduğunda cevap yazacağından eminim.

Selamlar.

Merhaba Levent Bey,
İlginiz için çok teşekkürler.

Ynt: Teleskop/Dürbün seçiminde yardım

Kuş gözlemi için gerekenleri fazla bilemiyorum tahminimce Astronominin gerektirdiği gözlem aletlerine benzer olsa da biraz farklılık gösterir. Ben pek kuş gözlemi yapmadım ancak tahminimce kuş gözleminde yüksek büyütmeli ve tripoda takılı dürbüne ihtiyaç duyulur. Astronomide ise büyütmeden çok açıklık yani gözlem aletinin çapı önem taşır. Bu da fazla ışık toplamak içindir. Astronomik gözlem amaçlı en önemli araç gözümüzdür. Gökyüzündeki cisimleri tabnımaya başladıktan sonra tercihan 7x50mm'lik bir dürbün ile daha detaya girebilirsiniz. Taşınabilir teleskop olarak Meade ETX serisi bir teleskop düşünülebilir. Daha uygun fiyatlı olarak Konus'un da değişik modelleri var.

Konuyla ilgili biraz daha inceleme yapmak için aşağıdaki linkteki konuları okumanız yararlı olacaktır.
http://www.akat.org/sizin_icin/index.html

Ynt: Teleskop/Dürbün seçiminde yardım

fsirin' Alıntı:
Kuş gözlemi için gerekenleri fazla bilemiyorum tahminimce Astronominin gerektirdiği gözlem aletlerine benzer olsa da biraz farklılık gösterir. Ben pek kuş gözlemi yapmadım ancak tahminimce kuş gözleminde yüksek büyütmeli ve tripoda takılı dürbüne ihtiyaç duyulur. Astronomide ise büyütmeden çok açıklık yani gözlem aletinin çapı önem taşır. Bu da fazla ışık toplamak içindir. Astronomik gözlem amaçlı en önemli araç gözümüzdür. Gökyüzündeki cisimleri tabnımaya başladıktan sonra tercihan 7x50mm'lik bir dürbün ile daha detaya girebilirsiniz. Taşınabilir teleskop olarak Meade ETX serisi bir teleskop düşünülebilir. Daha uygun fiyatlı olarak Konus'un da değişik modelleri var.

Konuyla ilgili biraz daha inceleme yapmak için aşağıdaki linkteki konuları okumanız yararlı olacaktır.
http://www.akat.org/sizin_icin/index.html

Merhaba Ferhat Bey,
Celestron UpClose 10x50mm (795gr) serisi ve Celestron SkyMaster 15x70mm (1360 gr) serisi dürbünler dikkatimi çekmişlerdi. Kolay taşınabilir olsun iki gözü de kullanabilsinler ve dar bir alandan ziyade geniş bir alanı görebilsinler diye dürbüne odaklanmıştım. Fakat bir arkadaşım go-to lu ve Maksutov 15-18cm ürünler bakmamı söyledi. www.teleskobum.com dan bakabileceğimi söyledi.

Benim bakış açım; dürbün olursa ben kendimde arazide boynuma asıp yada SkyMaster 1360gr ağırlığında olduğu için çantada taşıyabilir ve kullanabilirim diye düşünüyorum. Çocuklar kullanacağı zamanda bir tripod ile dürbünü sabitlerim öyle kullandırırım diye düşündüm. Halen dürbün mü? Teleskop mu? kararını veremedim.

Sizin 7x50mm lik bir dürbün gökyüzü gözlem için bile yeterli demeniz aslında bana Celestron SkyMaster 15x70mm nin baya bir iş görebileceği fikrini verdi. dolayısıyla geriye sadece ağılığı ve kullanımı kalıyor(çocuklar için). İyi bir Tripod da dürbün fiyatında.

Sanırım şu iki fikir arasında önce karar vermeliyim;
1. İyi bir Dürbün + Tripod almak.
2. Go-to özellikli bir Teleskop(tripod ayrıca fiyatlandırılmadığını düşünüyorum?) + Konus marka 7x50 mm lik tripod özelliği olmayan hafif bir dürbün almak

Sizce bu noktada hangisi mantıklı ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri