Telsiz Frekans Ayarı (yardım)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan HarzemŞah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,976

HarzemŞah

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba..Adım Murat..Güvenlik görevlisiyim..
Telsiz elimden düşmüyor anlayacağınız..
Lakin bir sorunla karşılaştım ve içinden çıkamıyorum..
Kısaca izah edeyim..
Aselsan Cobra mt-975 kullanıyorduk..Ekranda görünen frekans 411..
Pek verimli değil..O bakımdan iki arkadaş daha güçlü telsiz alalım dedik..
Boafeng 888s telsiz aldık iki tane..Bu cihazın üzerinde ekran yok ve frekans ayarı USB kablo ile PCye bağlanarak yapılıyormuş..Kablo aldım programını indirdim uğraştım didindim bir türlü yapamadım..
İnternetten araştırdımsada bir sonuca ulaşamadım..

Programın görünümü bu..
5htu877v

Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok makbule geçer..
Teşekkürler..

Etiketler

Size bir frekans metre gerekli onun ile ASELSAN Tx yaparken frekansını okumanız ve okunan frekansi diğer telsizlere yüklemeniz gerekli.
Veya ASELSAN da 411 hangi frekansa tekabül eder onu bir şekilde bulmanız lazım.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrenizde ASELSAN servisi veya telsiz amatörleri derneği falan varsa yardımcı olabilirler.

Yarın bir telsiz servisine gitmeyi düşünüyorum..İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler..
Bazen telsiz frekansları başka frekanslarla karışıyor mecburen Aselsanları başka kanala taşıyoruz..
Her taşıma sorun olacak gibi görünüyor..Mesainin ortasında ben bir servise gidip geleyim deme lüksüm yok :smiley:

Bence telsiz sizin için çok elzem değil ise 1Aselsan ve 1 Baofengi götürüp ayarlattirin sonra diğer ikisini götürün ilk goturdugunuz cihazlar ile aynı ayarı onlarada yapsınlar. Hem isyeriniz uzun süre telsizsiz kalmamış olur.

Aselsanın frekanslarını bulabilsem kendim hallederim ama sorun orada başlıyor..
Başıma bela oldu resmen..Frekans ayarlayacak bir firma buldum oda telefonlarına bakmıyor..Başka firma adres koymuş internete,gittim taşınmış..
Telsizi duvara vurmak üzereyim.

Bence telsiz sizin için çok elzem değil ise 1Aselsan ve 1 Baofengi götürüp ayarlattirin sonra diğer ikisini götürün ilk goturdugunuz cihazlar ile aynı ayarı onlarada yapsınlar. Hem isyeriniz uzun süre telsizsiz kalmamış olur.

Biz iki arkadaş şirketin verdiği Aselsan telsizlerinden hoşnut kalmadığımız için kendimize baofeng aldık..Yani işyerinin telsizsiz kalması gibi bir sorun yok..
Sorun bizim aldığımız telsizleri şirketin aselsan telsizlerine ayarlama sıkıntımız..

Bahsettiğiniz Cobra modeli bildiğim kadarıyla pmr telsiz.
Bu telsizler 8 kanallı oluyor, frekansları:

1.frekans 446.00625mhz
2.frekans 446.01875mhz.
3.frekans 446.03125mhz.
4.frekans 446.04375mhz.
5.frekans 446.05625mhz.
6.frekans 446.06875mhz.
7.frekans 446.08125mhz.
8.frekans 446.09375mhz.

38 tone değerleri
1. 67.0
2 .71.9
3 .74.4
4 .77.0
5 .79.7
6 .82.5
7 .85.4
8 .88.5
9 .91.5
10. 94.8
11. 97.4
12. 100.0
13 .103.5
14 .107.2
15. 110.9
16 .114.8
17 .118.8
18. 123.0
19. 127.3
20. 131.8
21. 136.5
22. 141.3
23. 146.2
24 .151.4
25. 156.7
26 .162.2
27 .167.9
28. 173.8
29. 179.9
30. 186.2
31. 192.8
32. 203.5
33. 210.7
34. 218.1
35. 225.7
36 .233.6
37 .241.8
38 .250.3

Merhaba ; İyi geceler

- Öncelikle BAOFENG 888 S PMR değildir

- PMR cihazların üstünde PMR yazar eğer sokakta sorun olur ise 5809 sayılı kanun gereği yapılır

- Güvenlik görevlisi olmanız bunu değiştirmez.

- PMR Etiketi olmayan cihazlar ile iş yapmak için en azından RADYO AMATÖRÜ Lisansı almanız gerekir.

- Eğer almıyor iseniz o zaman iki tanesi 29 USD olan BAOFENG 888 S cihaz yerine , kaliteli ve YASAL bir adet , AIR 446 Ekranlı model PMR bir Telsiz alın derim ...

Bilgi için : PMR446turkey.org|PMR,446,Türkiye,Turkey,web sitesi,

Destek için : Güvenlik Kontrolü Gerekli

web adreslerinden faydalanabilirsiniz.

Saygılarımla

Merhaba,
0.5 Watt üzeri güç ile 446Mhz yani PMR aralığında kullananlar, mevcut band planına ayrkırılık teşkil ederler.
Yürürlükteki 5809 sayılı Elektonik Haberleşmeyi düzenleyen kanunda konu uzunca anlatılıyor.
Ben cezasını merak edenlere maddeyi kopyalıyorum :

(4) Kurma ve kullanma izni ile ruhsatname alınması gereken telsiz cihazı veya sistemlerini bu Kanunun 37 nci maddesine aykırı olarak, Kurumdan izin almaksızın satan, kuran, işleten ve kullananlar hakkında ikibin güne kadar adlî para cezası uygulanır. Bu cihazları, gerekli izinler alınmış olsa bile millî güvenliği ihlal amacıyla kullananlar eylemleri daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde altı aydan bir yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar.

Cezai kısmı bir kenara, lütfen PMR aralığında yüksek watt ile görüşme yapmayın. PMRın amacı küçük bir şemsiye altında görüşme sağlamasıdır. Ben lisanslı amatör olmama rağmen ısrarla PMR kullanıyorum, ancak PMRın yetişmemesi gereken uzaklıktaki bölgelerde bile beton mikseri, vinç operatörü, AVM güvenliği, vb. gibi konuşmaları duyuyorum. 0.5 watt ile çıkış yapsalar, benim bulunduğum bölgeye yayın kirlilikleri gelmeyecek halbuki.

Selamlarımla..

Merhaba,
0.5 Watt üzeri güç ile 446Mhz yani PMR aralığında kullananlar, mevcut band planına ayrkırılık teşkil ederler.
Yürürlükteki 5809 sayılı Elektonik Haberleşmeyi düzenleyen kanunda konu uzunca anlatılıyor.
Ben cezasını merak edenlere maddeyi kopyalıyorum :

(4) Kurma ve kullanma izni ile ruhsatname alınması gereken telsiz cihazı veya sistemlerini bu Kanunun 37 nci maddesine aykırı olarak, Kurumdan izin almaksızın satan, kuran, işleten ve kullananlar hakkında ikibin güne kadar adlî para cezası uygulanır. Bu cihazları, gerekli izinler alınmış olsa bile millî güvenliği ihlal amacıyla kullananlar eylemleri daha ağır cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde altı aydan bir yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar.

Cezai kısmı bir kenara, lütfen PMR aralığında yüksek watt ile görüşme yapmayın. PMRın amacı küçük bir şemsiye altında görüşme sağlamasıdır. Ben lisanslı amatör olmama rağmen ısrarla PMR kullanıyorum, ancak PMRın yetişmemesi gereken uzaklıktaki bölgelerde bile beton mikseri, vinç operatörü, AVM güvenliği, vb. gibi konuşmaları duyuyorum. 0.5 watt ile çıkış yapsalar, benim bulunduğum bölgeye yayın kirlilikleri gelmeyecek halbuki.

Selamlarımla..

Bu bölüm Radyo AMATÖRLERİ için değildir , 5809 sayılı kanunda Telsiz işletmecileri için OKTH mantığında Trunk , Röle veya Community için geçerlidir,

Telsiz kullanımını sınırlamak için zaten yönetmelikler , kullanım amacını anlatmaktadır ,

27292 sayılı ve
3 Şubat 2010
ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 27482

AMATÖR TELSİZCİLİK ile ilgili açıklama ;

Kanunun 36 ve 37 inci maddeleri kapsamında; frekans tahsisine ihtiyaç duyulmayan özel amaçlar için tahsis edilmiş frekans bandlarında ve çıkış gücünde çalışan,

diğer sistemlerde elektromanyetik girişime sebep olmadan ve elektromanyetik girişime açık olarak kullanılan

Kurumca belirlenen ilgili teknik düzenlemelere uygun telsiz cihaz ve sistemlerinin, herhangi bir telsiz kurma ve kullanma iznine ve telsiz ruhsatnamesine ihtiyaç göstermeksizin

kurulması ve kullanılması ile ilgili usul ve esasları belirlemek amacıyla 18/07/2009 tarihli ve 27292 sayılı

Resmî Gazete’de Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği yayımlanmıştır.

Amatör telsizcilerin kullanacakları cihaz ve sistemler (Amatör Telsiz Derneklerince kurulacak role cihazları hariç)

Özel Telsiz Sistemleri Yönetmeliği kapsamında olup,

Kurumumuzdan herhangi bir izin alınmaksızın konu Yönetmelikte belirtilen frekans ve teknik kriterlere uyulmak kaydıyla amatör telsizciler tarafından kullanılacaktır.

demiş kanun koyucu :smiley:

Bende ASELSAN Cobra PMR telsiz var 1 çift Tekirdağ Şarköy deyim denizin diğer tarafında Karabigada İctas var oradaki konuşmalar Taaa Şarköy e Sarkiyor hemde gayet net. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri