Telsiz Tavsiyesi, Hangi Marka Model Alınmalı ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğu. Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 105
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 146,527
Ynt: Telsiz Tavsiyesi, Hangi Marka Model Alınmalı ?

Doğrudur. Benim tanıdığım tek Tevfik TA1HZ'dur. Tevfik Atabey'i tanımıyorum. :D

Etiketler

Günaydın;

Bekir bey doğrudur... Zenginlik başa bela..!! ;D
Nede Olsa UÇAN DOKTOR Tevfik Aydın KAZANCIOĞLU ;)

KEGM 'in İLK SINAV SORULARINI HAZIRLAYAN KİŞİ..??? 8) :eek: 8)

Çok uğraşmıştı BAZI TRAC üyeleri ve BAZI ŞUBE Başkanları bu konuda KEGM'e etki etmek için
hatta utanmasalar ve ellerinden gelse belgeleri de onlar vereceklerdi ve birilerini yolacaklardı ve kendilerine bağlayacaklardı :-X
ama olmadı ;D

çünkü kanun koyucular ve uygulayıcılar onlardan daha akıllı idi , ... 8)
Eskiden BTK'dan bazı yöneticiler ile akraba olmuşlardı , nasıl olsa bunlar ile de oluruz dediler... :p
kendilerini Telsiz Polisi zanneden bu tipler BTK den bazı kişiler ile YAKIN MARKAJ 'da idiler

sonunda Sayın Tevfik Kazancıoğlu bu işi üstlendi...sağolsun.. :eek:

En azından dürüst olduğunu bildiğimiz tarafsız birisi hazırladı soruları .. ::smiley:
tabii bunlardan ( Ulaştırma Bakanlığımız dahil ) kimsenin haberi olmadı zannedildi :p
HANİ BİZ SALAĞIZ YA.. ;D

Saygılarımla
Ali AKSOY
www.turkeyradiooperators.org

Walla işin doğrusu ben de cihaz konusunda Tevfik'ten pek aşağı kalmam diyebilirim. Ama bunun zenginlikten ziyade paranızı nereye harcamayı tercih ettiğiniz ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Ben 2., 3., 5. evimi almak, her sene aracımı değiştirmek, vs. meraklar yerine telsizlere meraklıyım. Başımı sokacak, ayağımı yerden kesecek BİR tane evimin/aracımın olması yetiyor. Geçen seneye kadar asistan maaşı ile yaşan bir akademisyendim. Bu kadar parayı bu cihazlara nasıl yatırdığımı soranlara verdiğim tek bir cevabım vardı: "27 sene sigara içtim. 13 sene önce bıraktım. Yıllık sigara paramı bu işe ayırıyorum, sağlığım bana kar kalıyor."

KEGM'nin sorularını hazırlamak konusunda ise sizin fena halde hatırı sayılır istihbarat kaynaklarınız olsa gerek. Ben en yakın arkadaşı olduğum halde böyle bir iş yaptığını duymadım. :D

Sevgiyle,
BKA

Bekir Bey;
Tekrar Günaydın, kusura bakmayın biz herşeyi açık konuşmayı öğrendik aileden ve yetişme tarzımız süresince eğitim ve bilgi seviyemiz Uzmanlık dalıdır
aynı sizin gibi. :smiley:

Uzmanlar kolay yetişmez.
Yazınızın son paragrafında bahsi geçen Bir kelime bizim gurubun çalışma alanıdır

Sayın A.Tevfik ATABEY ise zaten konusunda Uzman bir kişidir ve başlayıp bitirdiği projeler , Türkiye'de İLK'ler ve AR-GE çalışmaları ortadadır.

yani bizim hiç gocunacak bir şeyimiz olmadığı gibi , hiç amatör ve profesyonel çekişmesine girmemiştik ( Tevfik Hocamız Radyo amatörü belgesi alana kadar ) ;D
Esasında böyle bir çekişme'de yok zaten , sadece birkaç kişinin yanlış bilgileri birilerine empoze etrmesi veya terbiye kurallarına uymayan küçültücü konuşmaları HAVADA yapması :'(

kısacası bizimle karşılaşmaya KORKAN bazı kişilerin , MİKROFON ARKASI ERKEKLİĞİ dediğimiz davranışıdır bunlar... :mad:

Bizler RADYO AMATÖRÜ değiliz , kendimizi RADYO AMATÖRÜ olarak göremiyoruz çünkü, Radyo amatörlerinin faaliyetlerine katılamayız çünkü zamanımız yok...!!!

bizlerin AMATÖR dönemi geçeli yıllar oldu ( 1992 ) , Bu Hobi bizim için Lüxtür , ne yapacak zamanımız nede onlara ayıracak Paramız var.
Bizler Emekli ve Çalışan Üst kademe'den Devlet Memurlarıyız. :-\

Yani şartlarımız maalesef sizler gibi olmuyor, sigara konusuna gelince bizden kimse SİGARA kullanmaz ve Kullanan bizim EKİBE KATILAMAZ
Ekibin şartları MART 1976 da tasarlandı ve ogün bu gün hiç değişmedi 8)

SİGARA kesinlikle İÇİLMEZ
İÇKİ Görev sırasında ASLA KULLANILMAZ ;)

HACI veya HOCA değiliz
ATATÜRK'çü ve TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN YILMAZ BEKÇİLERİYİZ.. 8)

24 Saat ( Tevfik Hocamız sağolsun ) heran , herşeye hazır olacak şekilde
Tekbaşına 1 ay yaşayabilecek şartları ve teknik gereçleri el altında bulundurmak mecburidir.

Tüm bunlar havada ahkam kesen BAZI AMATÖRLER için KOMİK OLABİLİR ama bizim için çok değerli bilgilerdir ::smiley:
hatta bazen sürekli çalıştığımız ve ailece görüştüğümüz RADYO AMATÖRÜ olan ABİLERİMİZ ve ARKADAŞLARIMIZ ile buluşur
APTALCA Projelere imza atarız ama .... :-\

Kimsenin hayatını tehlileye atmadan ( TRABZON'dan HAVAYA BALON BIRAKMA gibi olmayan ) işlerimizi yapar , Raporlarımızı yazar ve gerekli yerlere göndeririz.

Gerektiğiğinde Kimseden İZİN ALMADAN ( Kanunların ve Yönetmeliklerin bize verdiği yetkiler ile )

Devlet'in , Kamu kurumlarının veya ihtiyacı olan herkesin , arama kurtarma , sahil güvenlik , daksar, kegm , btk, telekom gibi kurumların veya
Derneklerin Haberleşmesine ANINDA dahil olur,
Elimizden geleni yapar ve Bize ve Tecrübelerimize İHTİYAÇ KALMADIĞINDA SAHNEDEN ÇEKİLİRİZ... ÇÜNKÜ BİZ PROFESYONELİZ

Yani bizim işimiz bu , Hobimiz değil
Sürçü lisan ettim ise affola
Sayın Hocam diyeceğim yaşınızı bilmiyorum ama işinizi biliyorum artık... ::smiley:

Saygılarımla
Ali AKSOY

Bütün bu yazdıklarınızın benim yazdıklarımla ne ilgisi olduğunu anlamadım ama öyle olsun.

Sevgiyle,
BKA

dedimya işler dahada esra cengizleşiyor ;D

Bende Doğukan gibi bir tesiz almak istiyorum.başımı ağırtacak ,sorun yaratacak bir işe kalkışmak niyetinde değilim.telsiz kullanma adı altında ehliyetede sahibim.o zamanlar bir ihtiyaç duymadım.ancak şimdilerde arazi ve arazide yürüyüşler olsun ,kamap - karavan uğraşı içerisinde de genel kullanımda bir telsiz alayım ki her gittiğim yerde kişi ve guruplarla görüşlerimi ve zor anlarımı paylaşabileyim.bir çok trekkingci arkadaşlar ve kamp-karavancılarla bu konuda bilgi istediğimde genelde herkesin ASELSAN telsizlerini kullandığını söylediler...Ali bey bu konuda bayağı bilgi akışı sağlamış.ASELSAN MT975-VPT EL TELSİZİNİ inceledim...fiyat ve kullanım-özellikler beni almak düşüncesine götürüyor...bu telsiz hakkında bilgim yok...bilgi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim...teşekkür ederim..

Önce bir konuyu netleştirelim: Telsiz kullanma ehliyetleri farklı farklıdır. Size verilen ehliyet YALNIZCA izin verdiği türden telsiz kullanmanıza imkan verir. Örneğin deniz telsiz ehliyetiyle amatör telsiz, amatör telsiz ehliyetiyle hava bandı telsiz kullanamazsınız, vs. Dahası, uzun zamandır kullanmadıysanız muhtemelen süresi dolduğu ve yine muhtemelen yenilemediğiniz için artık büyük ihtimalle geçerliliği kalmamıştır.

Öte yandan, almayı düşündüğünüz PMR telsizler için ehliyet almanız gerekmez. İlanlarda görülen 12 km menzil, yanında yazdığı üzere AÇIK ARAZİDE geçerlidir. Aradaki engeller ve engebeler bu menzili kısaltır. Aynı şekilde anten-anteni-görme-prensibi üzerinden giderseniz, her ikisi de hakim yükseltiler üzerinde bulunan iki istasyon, özellikle kazançlı antenlerle bu mesafeleri kolaylıkla aşabilir. Çünkü her türlü telsiz sisteminde birincil öneme sahip olan faktörler konum ve antenlerdir. Bu konu ile ilgili olarak linkini gönderdiğim dökümana bakarsanız epeyce faydalanacağınızı sanıyorum.

Sevgiyle,
BKA

huntercavdar' Alıntı:
Bende Doğukan gibi bir tesiz almak istiyorum.başımı ağırtacak ,sorun yaratacak bir işe kalkışmak niyetinde değilim.telsiz kullanma adı altında ehliyetede sahibim.o zamanlar bir ihtiyaç duymadım.ancak şimdilerde arazi ve arazide yürüyüşler olsun ,kamap - karavan uğraşı içerisinde de genel kullanımda bir telsiz alayım ki her gittiğim yerde kişi ve guruplarla görüşlerimi ve zor anlarımı paylaşabileyim.bir çok trekkingci arkadaşlar ve kamp-karavancılarla bu konuda bilgi istediğimde genelde herkesin ASELSAN telsizlerini kullandığını söylediler...Ali bey bu konuda bayağı bilgi akışı sağlamış.ASELSAN MT975-VPT EL TELSİZİNİ inceledim...fiyat ve kullanım-özellikler beni almak düşüncesine götürüyor...bu telsiz hakkında bilgim yok...bilgi ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim...teşekkür ederim..

Bu bilgiye açıklık getirirseniz , bence size daha kolay alternatifler önerebiliriz..

huntercavdar' Alıntı:

Ben motorda aselsan 975 kullanıyorum kask içi aparatı ile ekipte başka marka kullanan arkadaşlarımda war.Hepsi PMR olduğu için sıkıntı olmuyor.Ama şarj cihazı lazım olduğunda batarya için aynı model kullanmakta fayda war.aselsanın yedek parçasını bayiini çoğu yerde bulursunuz.

http://www.aselsancobrapmrtelsiz.com/sayfa/aselsan-cobra-mt975-el-telsizi-pmr-lisanssiz-telsiz-aselsancobramt975eltelsizi.htm

en güzel araç telsizleri küçük olanlardır cb deki formaks 240 sabit veya araç telsizi cok güçlü bir modilasyon trafosuna sahiptir sabit merkezde 35 km ye kadar yankanal bile yapabilen tek cihazdır ama off roada veya araclarda kullanılacak en iyi cb telsizi kücük olanlarıdır modilasyon tarafosu genellikle cukurlara arac sert girdiginde plaketi catlatıyor üniden pc 33 k 40 cobra continaltal gibi telsizler en ideali hemde k 40 ların güçü daha fazla tls tknisyeni saim ( cagrı kodu akdeniz) saygılarımla

ali aksoy' Alıntı:
Merhaba ;
Reha bey konuyu kısaca açıklamış ama ben yine bir fikir vereyim isterseniz.. :smiley:
Bahsi konu Cihazlar ( Çift Telsiz ) GMRS dediğimiz 462 ve 467 Mhz frekanslarında çalışan Amerika ve Kanada için üretilmiş cihazlardır. ::smiley:
Türkiye'de bu yelpazenin içinde Kamu kurumları ve güvenlik şirketleri bulunabilir, bunlar ile sorun yaşanabilir. :-\
Yasal olarak kullanımı ile ilgili herhangi bir kanun maddesi yoktur....
Bu cihazları yurtdışı sitelerinden alsam gümrükte takılır mı?
Amacım bir çift alıp, iş yerimden -aracıma kuş uçuşu 15 km çapında bir daire içinde (bu alanın bir kısmı şehir içi bir kısmı köylerden oluşuyor ve arada dağ -tepe de var ) haberleşebilmek. Bu amaca ne kadar hizmet eder?

Selamlar
maalesef yurtdışından gelen cihazların (bilhassa telsiz gibi) gümrüğe takılma olasılığı her zaman var.. Ama ön şart "fatura değerinin 100 euro yu aşmaması" .. Bunun yanı sıra, yurtdışından telsiz cihazı getirtip , hiç gümrüğe takılmayan pekçok arkadaşımız var.. biraz da şans işi.. iyi günler dilerim, reha

Fiyat 100 euroyu aşmıyor benim sormak istediğim konu başlığında bahsedilen cihaz PMR'lerden uzun menzilli ve ben grup halinde değil sadece 2 telsiz arası görüşme yapmak istediğimden bana daha kullanışlı olacak gibi geliyor. Ancak cihazlar PMR olmadığından gümrüğe takılır mı, onu merak ediyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.