Telsiz Tavsiyesi, Hangi Marka Model Alınmalı ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğu. Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 105
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 146,553
Ynt: Telsiz Tavsiyesi, Hangi Marka Model Alınmalı ?

Merhaba,
Dagcılık ve doga sporları faaliyetlerinde bulunduğumuz derneğimiz için telsiz almayı planlıyoruz. Model secimi konusunda yardımcı olabilirseniz seviniriz.. Ozellikle su noktaya takıldık. PMR mi yoksa CB bir model mi almalıyız acaba.. Aslında cogunlukla arazide kendi aramızda haberleşme yapacağız (2-5km arası) ve anladığıma gore bunun için PMR tipi bir cift telsiz yeterli.. Ancak PMR'lerde frekans sabit yani sadece kendi aramızda gorusebiliriz.. Fakat ornegin acil bir durumda bir başkasından yardım istemek için, CB bir telsiz alsak faydası olur mu? CB telsiz ile hem kendi aramızda görüşüp ve hem de frekanslarda arama yaarak başka kullanıcılara ulaşabilir miyiz?
Ayrıca CB telsizlerde cıkıs güçleri PMR lerden cok daha fazla galiba.. Bu sebeple menzil acısından CB daha mı avantajlıdır acaba? Son olarak, marka-model önerilerine de acıgız :smiley: Yorum ve cavaplarda, dağcı olduğumuzdan , bahsettigimiz telsizlerin elde taşınabilir olması gerektiğini ve mümkünse aşırı agır ve buyuk olmayan bir model aradığımızı da hatırlatalım..
Simdiden cok teşekkürler..

Etiketler

Sevgili way fire

Mevzu acil durumlarda haberleşme ise amatör telsizcilik ve uydu telefonu kesin çözümlerdir.

CB telsizlerin elde taşınanları menzil olrak PMR den çok farklı değil ama fiyatı daha yüksek.

Merhaba,

Ben 80'li yıllardaki furyada ilgilenip birkaç yıl CB telsiz kullanmıştım.

Bir süredir tekrar telsiz almayı düşünüyorum; forumdaki genel yazışmaları da okudum.

Ben yaşamımın büyük bir kısmını karavanda geçiriyorum ve genellikle medeniyete çok yakın olmayan noktalarda bulunuyorum; buralar da çoğunlukla GSM kapsamı alanı dışında.

Telsiz ihtiyacımın temelinde acil bir durumda kolluk kuvvetleri (jandarma vs.) ya da haberleşebileceğim "arkadaş canlısı olmayan" birilerine ulaşma gereği var.

Seyir halinde grup içi iletişim de ikinci öncelikli.

Özellikle acil durumlarda jandarma, sahil güvenlik vs. gibi bir noktaya ulaşmak telsizle mümkün müdür ve bunun için (sanırım VHF) nasıl bir cihaz gereklidir?

Ayrıca iki ihtiyacı da tek cihazla halletmek mümkün olabilir mi?

Yardımlarınız için teşekkürler,
sevgiler

reha beyin bahsettigi 0,5 watt olan telsize guclendirme calismalari yapiliyor daha fazla verim alabilmek icin

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

trek71' Alıntı:
Merhaba,

Ben 80'li yıllardaki furyada ilgilenip birkaç yıl CB telsiz kullanmıştım.

Bir süredir tekrar telsiz almayı düşünüyorum; forumdaki genel yazışmaları da okudum.

Ben yaşamımın büyük bir kısmını karavanda geçiriyorum ve genellikle medeniyete çok yakın olmayan noktalarda bulunuyorum; buralar da çoğunlukla GSM kapsamı alanı dışında.

Telsiz ihtiyacımın temelinde acil bir durumda kolluk kuvvetleri (jandarma vs.) ya da haberleşebileceğim "arkadaş canlısı olmayan" birilerine ulaşma gereği var.

Seyir halinde grup içi iletişim de ikinci öncelikli.

Özellikle acil durumlarda jandarma, sahil güvenlik vs. gibi bir noktaya ulaşmak telsizle mümkün müdür ve bunun için (sanırım VHF) nasıl bir cihaz gereklidir?

Ayrıca iki ihtiyacı da tek cihazla halletmek mümkün olabilir mi?

Yardımlarınız için teşekkürler,
sevgiler

Merhaba behçet bey;
Jandarmayla kanunen telsizde görüşemezsiniz...Sahil güvenliğe telsizle ulaşabilirsiniz marin 16 kanaldan ama karadaki bir yardım isteğini jandarmaya iletirler sadece
Bu imkanlara sahip birtelsiz taşıyabilmekiçin amatör telsizci lisansı yada deniz telsizi için kısa mesafe telsiz operatörü belgesi almanız lazım

Umut Bey,

yanıt için teşekkürler. Gerekli lisansları almak sorun değil.

Sonuçta bu gibi işler için VHF daha anlamlı gibi geliyor doğru mudur?
Peki hem CB hem VHF çalışan cihazlar var mı?

tekrar teşekkürler,

Merhaba,
Forumdaki bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim. Motorola Dp 1400 nasıl bir telsizdir. Amatör müdür? pmr mıdır? Nasıl iletişime geçilir nasıl kullanılır. Bu konuda yardımcı olabilirseniz teşekkür ederim.

http://www.motorolasolutions.com/XU-EN/Product+Lines/MOTOTRBO/DP1000+Series/DP1400

özellikleri yukarıda belirtilmiş sanırım.

Umut Bey

Bu işe önce CB ile baaşlayıp biraz tecrubeden sonra vhf ye gecmek konusunda ne önerirsiniz. Gerçi her ikisinin fonksiyon ve amaçları farklı ama...

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

ali aksoy' Alıntı:
Ozan ÇAĞMAN :

DNS İç ve Dış Ticaret - Bağdat Cad. No: 204/2 Çiftehavuzlar, Kadıköy - İstanbul

Sipariş Tel: 0 216 355 73 00 Faks: 0 216 355 73 01

Amatör Telsizcilik ile ilgili konuları Radyo amatörleri ile ilgili web sitelerinden bilgi alarak öğrenebilirsiniz :smiley:
PMR ve CB telsiz dünya'da FREE LICENCE ( belgesiz ) kullanımı olan cihazlardır
Frekansları bellidir , Güçleri bellidir , Ruhsatsız ve Faturasız olarak kullanılabilirler. :D

PMR İle her yerde ( mesafeler bellidir ) görüşebilirsiniz ( elde )
CB ile araç ve Sabit istasyon kurarak görüşebilirsiniz :-\
CB El Telsizleri açık arazide ve hava durumu ile ilgili olarak tesadüfen görüşebilirsiniz :-\
merhaba ali bey; sayfadaki telsizler konusunda yazdıkalrınızı okudum ve konusunda uzman olduğunuza kanaat getirdim.. bana gerekli bilgiyi sizin verebilceğinizi düşünüyorum..
A sınıfı amatör telsiz belgesine sahibim ve aracıma icom ic-7100 düşünüyorum..
evet biraz pahalı ama telsiz birkere alınır diye düşünüyorum gerek arabada mobil olmadı evde sabit olarak kullanırım diye düşünüyorum
tavsiye vede görüşleriniz ne olurdu..?
cevap verirseniz sevinirim
SAYGILAR..
TA6AUJ - ilhan KANTARCI

Merhabalar , sizlerden 2 soruma cevap rica edicem saygıdeğer forum sakinleri , Mayıs ayındaki sınava katılarak A sınıfı lisans almayı düşünüyorum, lisans alana kadar sadece evde kullanmak üzere Yaesu xv-7r almayı düşünüyorum. Türkiye distribütörü "Habesis" den Lisans olmadan satıl almamız mümkün müdür ? İkinci soruya gelince ; bu cihaz üzerine çeşitli söylentiler var. A grubu belge olsa da sorun yaratılıyormuş doğru mudur?(3 bant olduğundan ötürü)

aykutkaptan' Alıntı:
Merhabalar , sizlerden 2 soruma cevap rica edicem saygıdeğer forum sakinleri , Mayıs ayındaki sınava katılarak A sınıfı lisans almayı düşünüyorum, lisans alana kadar sadece evde kullanmak üzere Yaesu xv-7r almayı düşünüyorum. Türkiye distribütörü "Habesis" den Lisans olmadan satıl almamız mümkün müdür ? İkinci soruya gelince ; bu cihaz üzerine çeşitli söylentiler var. A grubu belge olsa da sorun yaratılıyormuş doğru mudur?(3 bant olduğundan ötürü)
lisans almadan cihazı satın alamazsınız satmazlar. -A- SINIFI lisansınız aldıktan sonra hiç bir sorun olmaz.. söylentilere itibar etmeyin

2015 YILI 1.DÖNEM AMATÖR TELSİZCİLİK SINAVI BAŞVURULARI BAŞLAMIŞTIR...

https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/Default.aspx?p=Duyuru&pid=34 2015

https://www.kiyiemniyeti.gov.tr/OnlineIslemler/dEfault.aspx…

perfect' Alıntı:
lisans almadan cihazı satın alamazsınız satmazlar. -A- SINIFI lisansınız aldıktan sonra hiç bir sorun olmaz.. söylentilere itibar etmeyin

Bilgi için teşekkür ederim =) Sınav haberiniz için de ayrıca teşekkür ederim.

Iyi aksamlar ,
Konuyu ben actim ama konudan bieaz uzak kaldim ...

Konunun acilia tarihinden sonra midlandgxt1000 lerden aldim , ebay den aldim , 20 gune elime ulasti hic bir sknti yasamadim .
Guzel calisiyor , arazide iyi cekiyor ama acil bir durumda dediginiz gib ne kadar yardimci olur bilemem ondan dolayi amatör bir el telsizi almayi dusunuyor ,
Cantada bulundurmak icin ne olur ne olmaz diye , ne onerirsiniz ? Hangi markayi aliyim hangi modeli ?
Birde bunlarin menzili ne kadardir ?

Saygilar ,
Doğukan ...

Doğu.' Alıntı:
Iyi aksamlar ,
Konuyu ben actim ama konudan bieaz uzak kaldim ...

Konunun acilia tarihinden sonra midlandgxt1000 lerden aldim , ebay den aldim , 20 gune elime ulasti hic bir sknti yasamadim .
Guzel calisiyor , arazide iyi cekiyor ama acil bir durumda dediginiz gib ne kadar yardimci olur bilemem ondan dolayi amatör bir el telsizi almayi dusunuyor ,
Cantada bulundurmak icin ne olur ne olmaz diye , ne onerirsiniz ? Hangi markayi aliyim hangi modeli ?
Birde bunlarin menzili ne kadardir ?

Saygilar ,
Doğukan ...

Telsizin menzili sormanızdan hareketle amatör telsizcilik (ya da genelde telsizler) hakkında bilginizin olmadığını anlıyorum.

Öncelikle amatör telsiz ehliyetiniz olmadan bu tür bir cihaz kullanmanın suç olduğunu hatırlatayım. Dolayısıyla cihaz almazdan önce sınava girip ehliyet almayı düşünün. Korkmayın, artık o kadar zor değil.

İkincisi telsizler konusunda bilginizi arttırın. Hangi cihazı kullanırsanız kullanın buna ihtiyacınız olacak. En azından şunu bilin: Bir telsizin menzili ÖNCELİKLE anten ve konumunuza bağlıdır. Yüksek bir konumda iyi bir antenle (bu kendi yaptığınız telden imal bir anten de olabilir) çok daha uzun mesafelere ulaşabilirsiniz. Dahası kullandığınız frekansa bağlı olarak bu mesafe dünyanın öteki ucu da olabilir. Ben kendi yaptığım tel antenle HF frekanslarda 5 W ile (yani bir el cihazının gücü kadar) Japonya'dan Brezilya'ya kadar pek çok yerle görüştüm. Hiç zor değil. Yeter ki bu konuda yeterli bilgiye sahip olun.

Başlangıç için şu dökümanı okuyarak başlayabilirsiniz:

http://www.tcswat.org/activities/EmComm/Kurumsal.pdf

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,084
Kaydolan Son Üyemiz
muraska6105

Çevrimiçi üyeler

Geri