Telsiz Tavsiyesi, Hangi Marka Model Alınmalı ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğu. Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 105
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 146,531
Ynt: Telsiz Tavsiyesi, Hangi Marka Model Alınmalı ?

TA2RX' Alıntı:
Telsizin menzili sormanızdan hareketle amatör telsizcilik (ya da genelde telsizler) hakkında bilginizin olmadığını anlıyorum.

Öncelikle amatör telsiz ehliyetiniz olmadan bu tür bir cihaz kullanmanın suç olduğunu hatırlatayım. Dolayısıyla cihaz almazdan önce sınava girip ehliyet almayı düşünün. Korkmayın, artık o kadar zor değil.

İkincisi telsizler konusunda bilginizi arttırın. Hangi cihazı kullanırsanız kullanın buna ihtiyacınız olacak. En azından şunu bilin: Bir telsizin menzili ÖNCELİKLE anten ve konumunuza bağlıdır. Yüksek bir konumda iyi bir antenle (bu kendi yaptığınız telden imal bir anten de olabilir) çok daha uzun mesafelere ulaşabilirsiniz. Dahası kullandığınız frekansa bağlı olarak bu mesafe dünyanın öteki ucu da olabilir. Ben kendi yaptığım tel antenle HF frekanslarda 5 W ile (yani bir el cihazının gücü kadar) Japonya'dan Brezilya'ya kadar pek çok yerle görüştüm. Hiç zor değil. Yeter ki bu konuda yeterli bilgiye sahip olun.

Başlangıç için şu dökümanı okuyarak başlayabilirsiniz:

http://www.tcswat.org/activities/EmComm/Kurumsal.pdf

Haklısınız amatör telsizcilikle ilgili pek bir bilgim yok . sizden önce bir arkadasımız sağolsun sınav tarihini ve belgesiz alınamicağini belirtmiş .ben telsizi alıp yılda toplasanız 10 kere kullanıcam yada kullanmıcam ondan dolayı , cok fazla amatör telsızcılıkle ugrasan ustadlar gıbı bır bılgı sahıbı olmama gerek yok , normal kullanısını bılmem yeterlı olucaktır benım ıcın , benım ogrenmek ıstedıgım urun ve mark destegıydı sızın cevabınız pek yeterlı olmadı maalesef .

amator telsizcilikde marka olarak destek ıstıyorum kullanan arkdaslar varsa memnunlarsa hangı telsızı tavsıye ederler ?

gereksız yorumlardan da kacınalım lutfen .

saygılar ,

Doğukan ..

Etiketler

Doğu.' Alıntı:
Haklısınız amatör telsizcilikle ilgili pek bir bilgim yok . sizden önce bir arkadasımız sağolsun sınav tarihini ve belgesiz alınamicağini belirtmiş .ben telsizi alıp yılda toplasanız 10 kere kullanıcam yada kullanmıcam ondan dolayı , cok fazla amatör telsızcılıkle ugrasan ustadlar gıbı bır bılgı sahıbı olmama gerek yok , normal kullanısını bılmem yeterlı olucaktır benım ıcın , benım ogrenmek ıstedıgım urun ve mark destegıydı sızın cevabınız pek yeterlı olmadı maalesef .

amator telsizcilikde marka olarak destek ıstıyorum kullanan arkdaslar varsa memnunlarsa hangı telsızı tavsıye ederler ?

saygılar ,

Doğukan ..

Size gerekli bir yorumda bulunayım o zaman: Ehliyet almadan (bir kere bile) amatör telsiz kullanırsanız, yakalandığınız takdirde hapis cezasıyla karşı karşıya kalırsınız.

TA2RX' Alıntı:
Size gerekli bir yorumda bulunayım o zaman: Ehliyet almadan (bir kere bile) amatör telsiz kullanırsanız, yakalandığınız takdirde hapis cezasıyla karşı karşıya kalırsınız.

:smiley:

Haklısınız ben zaten bunu bilmiyordum, teşekkürler bilgilendirme için !

SONUÇ OLARAK ; BENİM BİLMEK İSTEDİĞİM BİR TELSİZ MARKASI VE DE MODELİ , AMATÖR TELSİZİ OLAN SAHİP OLDUĞU TELSİZDEN MEMNUN OLAN VARSA YALNIZCA TELSİZ MARKASI VE MODELLER İLE İLGİLİ BİLGİ İSTİYORUM .

-------YALNIZCA TELSİZ MARKASI VE MODELLER İLE İLGİLİ BİLGİ İSTİYORUM--------

Saygılar ,
Doğukan

Sayın Üstad Bekir Kemal Ataman, öncelikle merhabalar , ben bu ay yayınlanan sınava başvurup A lisans belgesi almayı, daha sonra yaesu'lardan birini almayı düşünüyorum, bahsettiğiniz "el ile yapabileceğim anten" için bir anlatım ya da kılavuz varsa rica ediyorum sizlerden. Saygılarımla.

Doğu.' Alıntı:

SONUÇ OLARAK ; BENİM BİLMEK İSTEDİĞİM BİR TELSİZ MARKASI VE DE MODELİ , AMATÖR TELSİZİ OLAN SAHİP OLDUĞU TELSİZDEN MEMNUN OLAN VARSA YALNIZCA TELSİZ MARKASI VE MODELLER İLE İLGİLİ BİLGİ İSTİYORUM .

Saygılar ,
Doğukan
Selamlar
Ben Kenwood TH-D7 ve TM-D710 kullandım ve bir süre de Yaesu.. "bence" aralarındaki fark..

- fonksiyonlar olarak YAesu daha zengin
- ama Kenwood cihazları sesi hep daha iyi

gibi geldi bana.. Ayrıca, Wouxun KG-UVD1P ve Quansheng TG-UV2 cihazlarım da var.. bence başlangıç için son derece yeterli. iyi günler dilerim, reha

not: başlangıç için yeterli dememin nedeni, amatör radyo bir hobidir ve önce küçük bir yatırım ile başlayıp "devam edip, etmemeye" karar verebilmek için..

Doğu.' Alıntı:

Saygılar ,
Doğukan
sevgili doğukan; bence soru yanlış..amatör telsiz konusunda yelpaze çok geniş 100tl den başlayıp 10 bin dolara kadar telsiz var piyasada.. bence sen bütcene uygun bi telsiz belirleyip o telsiz hakkında yorum istemen daha isabetli olur diye düşünüyorum.. mesala ben..mobil olarak icom ic-7100 konusunda önüme gelenden yorumda bulunmasını istiyorum el telsizine gelince yaesu ft60 masaüstüne sabit telsize gelince yine yaesu ft-991.. ama dediğim gibi çeşit çok

aykutkaptan' Alıntı:
Sayın Üstad Bekir Kemal Ataman, öncelikle merhabalar , ben bu ay yayınlanan sınava başvurup A lisans belgesi almayı, daha sonra yaesu'lardan birini almayı düşünüyorum, bahsettiğiniz "el ile yapabileceğim anten" için bir anlatım ya da kılavuz varsa rica ediyorum sizlerden. Saygılarımla.

Yarım dalga dipol anten, delta loop anten, yapımı en basit tel antenlerdir. Eğer VHF ya da UHF için anten yapacaksanız tel yerine daha sert herhangi bir metal de kullanabilirsiniz. Örneğin kaynak çubuğu ground plane vertical anten yapımı için çok uygundur. Burada gördüğünüz anten türlerinin herhangi birini anahtar kelime olarak aratırsanız istediğiniz bilgiye görsel anlatımlarıyla beraber kolayca ulaşırsınız. Yönlendirilmiş ve daha kazançlı antenler yapmak isterseniz, bu kez kullanacağınız anahtar kelimeler moxon veya yagi olacaktır.

TA2RX' Alıntı:
Yarım dalga dipol anten, delta loop anten, yapımı en basit tel antenlerdir. Eğer VHF ya da UHF için anten yapacaksanız tel yerine daha sert herhangi bir metal de kullanabilirsiniz. Örneğin kaynak çubuğu ground plane vertical anten yapımı için çok uygundur. Burada gördüğünüz anten türlerinin herhangi birini anahtar kelime olarak aratırsanız istediğiniz bilgiye görsel anlatımlarıyla beraber kolayca ulaşırsınız. Yönlendirilmiş ve daha kazançlı antenler yapmak isterseniz, bu kez kullanacağınız anahtar kelimeler moxon veya yagi olacaktır.

Çok teşekkür ederim =)

reha' Alıntı:
Selamlar
Ben Kenwood TH-D7 ve TM-D710 kullandım ve bir süre de Yaesu.. "bence" aralarındaki fark..

- fonksiyonlar olarak YAesu daha zengin
- ama Kenwood cihazları sesi hep daha iyi

gibi geldi bana.. Ayrıca, Wouxun KG-UVD1P ve Quansheng TG-UV2 cihazlarım da var.. bence başlangıç için son derece yeterli. iyi günler dilerim, reha

not: başlangıç için yeterli dememin nedeni, amatör radyo bir hobidir ve önce küçük bir yatırım ile başlayıp "devam edip, etmemeye" karar verebilmek için..

Reha abi bilgilendirme icin tesekkurler ,

Dun youtube dan wouxun kg-uv8d ye baktim , gorunus olarak cok guzel ozellik olarak baya bir videolari inceledim yabanci sitelerede baktim , cok fazla telsiz modeli oldugu icin bir sey diyemedim , fiyat olarak yurtdisinda cok uygun 120$ filan netten alicam ..
Bu model hakkinda bir bilginiz var mi ? Ben dedigim gibi , kampa filan gittigimde olaki aksi bir durumda en yakib merkezler haberlesme anlaminda kullanmayi dusunuyorum tabi bakarsiniz bilgilendikce hosuma gider o zaman yinw forumda daha tecrubeli kisilere danisip model olarak yukseltebiliriz .

Saygilar ,
Doğukan ...

Selam Dogukan,
wouxun kg-uv8d bayagi guzele benziyor ama kullanmadim. Yanliz bir konuda seni uyarmak isterim . Bu cihazlar VHF/UHF .. yani en yakin merkez ile konusmak arazi kosullarina bagli. Bu frekanslar genel "tepenin arkasina" gecmekte pek basarili degildir. Ama bence bu hobiye baslamak icin makul fiyatli bir cihaz.. iyi aksamlar dilerim, reha

Merhaba,

Amatör telsizleri kullanmak için amatör telsiz lisansı almanız gerekir.

Lisans gerektirmeyen 2 tip cihaz var.

CB Halk Bandı telsizler
PMR Telsizler

Sizin "range" bizim erim veya menzil dediğimiz şey bakımından ise şöyle:

CB Halk Bandı telsizler (ideal veya ideale yakın koşullarda) şehir içi 15-20, şehir dışı 50 km
PMR cihazlar, şehir içi bir kaç kilometre, düz arazide 10 km kadar.

Telsizde "range"i pilin gücü, cihazın kalitesi, anteni ile çevresel koşullardır. Binaların arasında iseniz, radyo dalgaları binaya çarparak (geri) yansıyacak, böylece menzili düşecektir.

Telsiz ve anten ne kadar yüksekte olursa, menzil o kadar artar.
Bir başka kural da şöyle der, dünyanın en baba anteni çukurdaysa, tepede olan dünyanın en berbat anteninden daha iyi çalışmaz.

Selamlar

Doğu.' Alıntı:
Merhabalar herkese ,

Şu son bir kaç haftadır bir telsiz almak istiyorum yalnız nasıl bir şey almalıyım arazide kullanışlı olan hangileridir pek bir bilgiye sahip değilim .
Bir çoğunun range i üzerinde yazdığı kadar olmuyor araya tepeler ve çukurlar girdiğ zaman range yarı yarıya düşüyor nerdeyse .

İnternetten bu modeli buldum "Midland GXT1050VP4 36-Mile 50-Channel FRS/GMRS Two-Way Radio (Pair) (Camo)" çift telsiz ,

Tek telsizmi almamı tavsiye edersiniz yoksa çift telsizmi ve hangi markalar bu alanda iyidir ?
Su geçirmezlik arazideki ufak darbelere dayanımları nasıldır ?

Saygılar..

reha' Alıntı:
Selam Dogukan,
wouxun kg-uv8d bayagi guzele benziyor ama kullanmadim. Yanliz bir konuda seni uyarmak isterim . Bu cihazlar VHF/UHF .. yani en yakin merkez ile konusmak arazi kosullarina bagli. Bu frekanslar genel "tepenin arkasina" gecmekte pek basarili degildir. Ama bence bu hobiye baslamak icin makul fiyatli bir cihaz.. iyi aksamlar dilerim, reha

Peki Reha abi menzilin biraz daha artmasini istersek ?
Olaki kotu durunda tepeye cikariz ama yinede menzilin artmasi vhf/uhf disinda baska ne var ?

Haklısınız amatör telsizcilikle ilgili pek bir bilgim yok .

sizden önce bir arkadasımız sağolsun sınav tarihini ve belgesiz alınamicağini belirtmiş .

ben telsizi alıp yılda toplasanız 10 kere kullanıcam yada kullanmıcam ondan dolayı ,

cok fazla amatör telsızcılıkle ugrasan ustadlar gıbı bır bılgı sahıbı olmama gerek yok ,

normal kullanısını bılmem yeterlı olucaktır benım ıcın , benım ogrenmek ıstedıgım urun ve mark destegıydı

sızın cevabınız pek yeterlı olmadı maalesef .

saygılar ,

Doğukan ..
---------------------------

DOĞUKAN bey ;

Telsizi isterseniz senede bir gün kullanın , hiçbirşey farketmez..bu BİR

Telsiz kullanmak bu sayfada yazı yazmaya benzemez ............ bu İKİ

Telsiz de konuşmak sanattır , çünkü az ve öz konuşma gerekir...bu ÜÇ

Gelelim Telsiz ve Amatörlüğe ;

Siz sadece belli günlerde Telsiz kullanacaksınız ama "MİLYONDA BİR İHTİMAL" derler ya.. o olmasın diye ( 5809 sayılı kanun ) derki bu kanuna muhalefet edenler 1 - 3 ay hapis veya ederi kadar para cezası ( yakında amatör bir arkadaş BAOFENG UV 5 ile yakalandı ve bu cezayı ) aldı çünkü cihaz BTK listesinde yoktu...

Onun için siz siz olun elinizdeki cihaz CB veya PMR olsun böylece dışı yasal olan ve frekansı yasal olan cihaza kimse işlem yapamaz..

27292 ve 27482 sayılı yönetmelik.

eğer yine içiniz rahat ertmez ise...

https://www.facebook.com/groups/PMR446TURKEY/ gurubuna gelin ,

istediğiniz detayları oradaki arkadaşlardan öğrenebilirsiniz.

Not : Menzil konusuna gelince , önce MENZİL olarak istediğiniz sahanın ebadını söylerseniz size yardımcı olabilirim.

İnternetten bu modeli buldum "Midland GXT1050VP4 36-Mile
50-Channel FRS/GMRS Two-Way Radio (Pair) (Camo)" çift telsiz ,

BU CİHAZLAR TÜRKİYE için DEĞİLDİR...aklınızda olsun.:smiley:

İlginize Teşekkür ederim

Saygılarımla
A.Tevfik ATABEY

Telsiz ve Haberleşme Uzmanı
Amatör Telsizci
Amatör Denizci
Deniz Telsiz Operatörü

Doğu.' Alıntı:
Peki Reha abi menzilin biraz daha artmasini istersek ?
Olaki kotu durunda tepeye cikariz ama yinede menzilin artmasi vhf/uhf disinda baska ne var ?
Selam Dogukan,
Uzun mesafeler ile gorusebilmek icin röle istasyonları vardır ve bunlar normalde "yüksek" yerlere kurulurlar.. Dolayısı ile yaklaşım "yükseklerdeki yerlere ulaşıp, oradaki röle istasyonu aracılığı ile uzaklara erişebilmektir".. tabii ,güvenlik güçlerinin, devlet görevlilerinin röleleri ayrıdır..

Sonuç, eğer acil durum için kesin çözüm istiyorsanız, en iyi ilaç "uydu" telefonudur .. reha

Konu aslıhnda çok basit.

Amatör telsiz kullanmayacaksanız, sınava filan girmeyeceksiniz.

Ve sonuç olarak ya CB cihaz ya da çok kısa menzilli PMR kullanacaksınız.

Bugünkü CB cihazlar, çok da küçük olabiliyor ve 50-60 Euro'dan başlayan fiyatlarla satılıyor.
PMR konusunda da çok çeşit cihaz var.

Ama amatör telsizcinin bilmesi gerekenlere ihtiyaç duymayıp amatör telsiz cihazı kullanacağım derseniz, bunun en azından telsiz kanununa muhalefet olduğunu bilmenizde yarar var. Haydi kısa dalga bantlarında gözden kaçtınız diyelim, ama VHF/UHF bantlarında gözden kaçma şansınız oldukça zayıf.

Tavsiye mi?

Kenwood TH-7F var bende.
Alinco DJ-G5 de var. Taş gisi eski bir cihazdır.

Gereksiz yorumdan kaçınalım demişsiniz.

Ama amatör olmadan amatör telsiz kullanacağım dediğinizde gerekli yorumu yapmamak da amatörlüğe aykırı olur.

Bir amatör de zaten gereksiz yorumdan kaçınalım demez. Çünkü, her söylenenden bir şey öğrenmek ister amatör. Anlatmayı da sever deneyimlerini, başkalarının deneyimlerini anlatmasını, onu dinlemesini sever.

Böyle yaklaşacaksanız, sizin için en ideali CB halk bandı cihazlar veya PMR.

Ben de sizin gibi yazayım :smiley: Konuyu uzatmaya gerek yok aslında.

İyi günler dilerim,

TA2IBY

GMRS' Alıntı:
Haklısınız amatör telsizcilikle ilgili pek bir bilgim yok .

sizden önce bir arkadasımız sağolsun sınav tarihini ve belgesiz alınamicağini belirtmiş .

ben telsizi alıp yılda toplasanız 10 kere kullanıcam yada kullanmıcam ondan dolayı ,

cok fazla amatör telsızcılıkle ugrasan ustadlar gıbı bır bılgı sahıbı olmama gerek yok ,

normal kullanısını bılmem yeterlı olucaktır benım ıcın , benım ogrenmek ıstedıgım urun ve mark destegıydı

sızın cevabınız pek yeterlı olmadı maalesef .

saygılar ,

Doğukan ..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri