DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Telsiz Tavsiyesi ve Belgesiz Telsiz Kullanımı - Diğer Hususlar

'AMATÖR TELSİZCİLİK' forumunda birol43 tarafından 12 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu 23234 kişi tarafından okunmuş, 22 cevap yazılmıştır

1. cculha

cculha Telsiz - www.deneyim.net/market

Alınan Beğeni:
    0
    Ynt: Telsiz Tavsiyesi Ve Belgesiz Telsiz Kullanımı - Diğer Hususlar

www.deneyim.net/market

www.facebook.com/deneyimnet

cihan @ deneyim.net

0850 302 6267

2. collateral

collateral Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Selam arkadaşlar, Çok önemli bir sorum var.
    Cevaplarsanız sevinirim, Askerde Ankara Mamak Mebs komutanlığında yani (Zaten Muhabere alaninda 3 ay eğitim gördüm Çavuşluk diplomamda Yüksek Hız Telsiz Operatörü yazar) Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu sınavlardan muaf olunuyor mu veya illaki bu sinava girmek gerekiyor mu, bu bir.
    İkincisi, Dual Band telsiz bulundurma yüzünden Bu diplomam Ile lisans yerine geçmez mi? Ya zaten askerliği Telsiz parkında geçirdim, Yurtdışına 5 yıl çikmamiz yasak, kara kuvvetleri komutanlığına bağliydik. Her gun hatta her saat başları kkk'lığı ve genel kurmay başkanlığına saatlik raporlar veriyorduk, her saat başı olağan çevrimler.
    Bu eğitim ve uygulamamız sinavdakinden daha zordu, mors haberleşmesi, frekans atlamalı telsizler, semaç lar her an elimizin altindayken verilen bu diploma bizi bu sınavlardan muaf tutmaz mi?
    Illa bu belgeyi almak gerekiyor mu.
    Askerliği bitirdik, Peki belki bir müddet kullandım diyelim, lisanssız kullanıldığı için telsiz operatörü Çavuşluk diplomam, hakim karşısında ceza almaktan beni kurtarir mi?

Eğer olmuyorsa, en kısa zamanda bu lisans isini halledeceğim. fakat sinavlar memleketimde olmuyor, iş güç nedeniyle memleketimden ayrılamıyorum.
    Bilgilendirirseniz çok makbule geçecek. 73'ler.

Son düzenleme: 1 Temmuz 2019

3. elektromega

elektromega Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    5
    Amatör Telsizci Belgen olmadan Amatör Telsizciler için ayrılan frekansları kullanamazsın.
    Ayrıca Amatör Telsizci Belgesi sana "telsiz kullanma hakkı" vermiyor. Sadece bize ayrılan bantlarda telsiz kullanma hakkını veriyor.
    Örneğin; Amatör T. belgem olmasına rağmen, marin telsiz kullanabilmek için Kısa Mesafe Telsiz Operatörü belgesi alacağım. Gerçi KMT'yi de nereden alacağım belli değil :smiley: mevzuat değişmişmişmiş 1-2 ay sonra liman başlanlığını arayacakmışızmışmış.

4. TRON

TRON Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    20
    Nasıl ki öte dünyada sorgulanırken kimsenin mesleğine göre cennetlik garantisi yok ise;
    Dual bant amatör telsiz kullanmak istiyorsan kegm den belge alacaksınız. Polis, Askeri personel Subay hatta kegm de müdür dahi olsanız dahi mevzuat belli, yasalar belli, Sınava girilecek ve belge alınacak. Aksi halde,
    ●İlk asayiş çevirmede hem cihazınıza hemde size elkoyarlar. Sonra savcılık inceler ve ilgili mahkeme hakimi kararı verir. Örnekler çoktur. Belgemizin olması bile asayiş in elinden kurtaramayabiliyor bilginize.
    ●O telsiz in mandalına basıp konuştuğunuz anda, sizi duyan lisanslı belgeli amatörler sizi sorgular, sizinle görüşmez, ikaz ederler ve yalnız kalırsınız.
    Adamlar yeri geliyor, kendi kurdukları rölede bile belgeli amatörü dışlıyorlar.
    .

■Sınav basit ve sorular kegm sitesinde zaten var

BAŞARILAR.
    Not; Sınavın her aşamasından elektronik veya Haberleşme mühendisliği mezunu değilseniz sorumlusunuz.

5. sguvenc

sguvenc Kamp I

Alınan Beğeni:
    34
    Meslek:
    Emekli
    TRON'un da dediği gibi askerlik yaparken aldığınız çavuş diploması hiç bir işinize yaramaz. Yani hiç bir muafiyeti yoktur. Hakim karşısına çıkarsanız da hiç bir koruma sağlamaz. Aman dikkatli olun.
    "Yurt dışına 5 yıl çıkmamız yasak" demişsiniz. Size bu bilgiyi kim verdi ise yalan söylemiş. Öyle olsaydı muhabereci subay astsubayların ömür boyu yurt dışına çıkamaması lazımdı.
    Telsiz parkında askerlerin yaptığı işler sizin dediğiniz kadar komplike işler değil. Artık silahlı kuvvetlerde operatör astsubaylar bile mors kullanmıyor. Telsizin frekans atlamalı olduğunu kullananlar bile anlamıyor. Saatlik raporlar dediğiniz de mandala basıp kod adınızı söylemekten ibaret. Semaç dediğinizin adını bile yanlış yazmışsınız. SEMAC deseniz olurdu. Bu cihazlar elinizin altında olsa da hiç bir işinize yaramaz. Bu yüzden sakın o çavuş diplomasına güvenip mandala basmaya kalkmayın. En acemi hakim bile bu konularda tolerans göstermez.
    En iyisi; en kısa zamanda konunun eğitimini alıp belgenizi ve size tanımlanacak Çevrim çağrı adınızı edinip işi yasal yollardan yapmaktır. Acemi eğitim birliğinde aldığınız eğitim alacağınız eğitimlerde daha kolay ve çabuk öğrenmenizi sağlayacaktır. Çavuş diplomanız da çerçeveletip asmanız halinde güzel bir anı olabilir.

6. collateral

collateral Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    En Yakın zamanda sınava gireceğim teşekkürler

7. sguvenc

sguvenc Kamp I

Alınan Beğeni:
    34
    Meslek:
    Emekli
    Kolay gelsin