Telsiz Tavsiyesi ve Belgesiz Telsiz Kullanımı - Diğer Hususlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan birol43 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,609
Ynt: Telsiz Tavsiyesi Ve Belgesiz Telsiz Kullanımı - Diğer Hususlar

www.deneyim.net/market

www.facebook.com/deneyimnet

cihan @ deneyim.net

0850 302 6267

Etiketler
Selam arkadaşlar, Çok önemli bir sorum var.
Cevaplarsanız sevinirim, Askerde Ankara Mamak Mebs komutanlığında yani (Zaten Muhabere alaninda 3 ay eğitim gördüm Çavuşluk diplomamda Yüksek Hız Telsiz Operatörü yazar) Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu sınavlardan muaf olunuyor mu veya illaki bu sinava girmek gerekiyor mu, bu bir.
İkincisi, Dual Band telsiz bulundurma yüzünden Bu diplomam Ile lisans yerine geçmez mi? Ya zaten askerliği Telsiz parkında geçirdim, Yurtdışına 5 yıl çikmamiz yasak, kara kuvvetleri komutanlığına bağliydik. Her gun hatta her saat başları kkk'lığı ve genel kurmay başkanlığına saatlik raporlar veriyorduk, her saat başı olağan çevrimler.
Bu eğitim ve uygulamamız sinavdakinden daha zordu, mors haberleşmesi, frekans atlamalı telsizler, semaç lar her an elimizin altindayken verilen bu diploma bizi bu sınavlardan muaf tutmaz mi?
Illa bu belgeyi almak gerekiyor mu.
Askerliği bitirdik, Peki belki bir müddet kullandım diyelim, lisanssız kullanıldığı için telsiz operatörü Çavuşluk diplomam, hakim karşısında ceza almaktan beni kurtarir mi?

Eğer olmuyorsa, en kısa zamanda bu lisans isini halledeceğim. fakat sinavlar memleketimde olmuyor, iş güç nedeniyle memleketimden ayrılamıyorum.
Bilgilendirirseniz çok makbule geçecek. 73'ler.

Son düzenleme:

Cevaplarsanız sevinirim, Askerde Ankara Mamak Mebs komutanlığında yani (Zaten Muhabere alaninda 3 ay eğitim gördüm Çavuşluk diplomamda Yüksek Hız Telsiz Operatörü yazar) Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu sınavlardan muaf olunuyor mu veya illaki bu sinava girmek gerekiyor mu, bu bir.
İkincisi, Dual Band telsiz bulundurma yüzünden Bu diplomam Ile lisans yerine geçmez mi? Ya zaten askerliği Telsiz parkında geçirdim, Yurtdışına 5 yıl çikmamiz yasak, kara kuvvetleri komutanlığına bağliydik. Her gun hatta her saat başları kkk'lığı ve genel kurmay başkanlığına saatlik raporlar veriyorduk, her saat başı olağan çevrimler.
Bu eğitim ve uygulamamız sinavdakinden daha zordu, mors haberleşmesi, frekans atlamalı telsizler, semaç lar her an elimizin altindayken verilen bu diploma bizi bu sınavlardan muaf tutmaz mi?
Askerliği bitirdik, Peki belki bir müddet kullandım diyelim, lisanssız kullanıldığı için telsiz operatörü Çavuşluk diplomam, hakim karşısında ceza almaktan beni kurtarir mi?

Eğer olmuyorsa, en kısa zamanda bu lisans isini halledeceğim. fakat sinavlar memleketimde olmuyor, iş güç nedeniyle memleketimden ayrılamıyorum.

Amatör Telsizci Belgen olmadan Amatör Telsizciler için ayrılan frekansları kullanamazsın.
Ayrıca Amatör Telsizci Belgesi sana "telsiz kullanma hakkı" vermiyor. Sadece bize ayrılan bantlarda telsiz kullanma hakkını veriyor.
Örneğin; Amatör T. belgem olmasına rağmen, marin telsiz kullanabilmek için Kısa Mesafe Telsiz Operatörü belgesi alacağım. Gerçi KMT'yi de nereden alacağım belli değil :smiley: mevzuat değişmişmişmiş 1-2 ay sonra liman başlanlığını arayacakmışızmışmış.

Nasıl ki öte dünyada sorgulanırken kimsenin mesleğine göre cennetlik garantisi yok ise;
Dual bant amatör telsiz kullanmak istiyorsan kegm den belge alacaksınız. Polis, Askeri personel Subay hatta kegm de müdür dahi olsanız dahi mevzuat belli, yasalar belli, Sınava girilecek ve belge alınacak. Aksi halde,
●İlk asayiş çevirmede hem cihazınıza hemde size elkoyarlar. Sonra savcılık inceler ve ilgili mahkeme hakimi kararı verir. Örnekler çoktur. Belgemizin olması bile asayiş in elinden kurtaramayabiliyor bilginize.
●O telsiz in mandalına basıp konuştuğunuz anda, sizi duyan lisanslı belgeli amatörler sizi sorgular, sizinle görüşmez, ikaz ederler ve yalnız kalırsınız.
Adamlar yeri geliyor, kendi kurdukları rölede bile belgeli amatörü dışlıyorlar.
.

■Sınav basit ve sorular kegm sitesinde zaten var

BAŞARILAR.
Not; Sınavın her aşamasından elektronik veya Haberleşme mühendisliği mezunu değilseniz sorumlusunuz.

TRON'un da dediği gibi askerlik yaparken aldığınız çavuş diploması hiç bir işinize yaramaz. Yani hiç bir muafiyeti yoktur. Hakim karşısına çıkarsanız da hiç bir koruma sağlamaz. Aman dikkatli olun.
"Yurt dışına 5 yıl çıkmamız yasak" demişsiniz. Size bu bilgiyi kim verdi ise yalan söylemiş. Öyle olsaydı muhabereci subay astsubayların ömür boyu yurt dışına çıkamaması lazımdı.
Telsiz parkında askerlerin yaptığı işler sizin dediğiniz kadar komplike işler değil. Artık silahlı kuvvetlerde operatör astsubaylar bile mors kullanmıyor. Telsizin frekans atlamalı olduğunu kullananlar bile anlamıyor. Saatlik raporlar dediğiniz de mandala basıp kod adınızı söylemekten ibaret. Semaç dediğinizin adını bile yanlış yazmışsınız. SEMAC deseniz olurdu. Bu cihazlar elinizin altında olsa da hiç bir işinize yaramaz. Bu yüzden sakın o çavuş diplomasına güvenip mandala basmaya kalkmayın. En acemi hakim bile bu konularda tolerans göstermez.
En iyisi; en kısa zamanda konunun eğitimini alıp belgenizi ve size tanımlanacak Çevrim çağrı adınızı edinip işi yasal yollardan yapmaktır. Acemi eğitim birliğinde aldığınız eğitim alacağınız eğitimlerde daha kolay ve çabuk öğrenmenizi sağlayacaktır. Çavuş diplomanız da çerçeveletip asmanız halinde güzel bir anı olabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri