Telsiz Tavsiyesi, Hangi Marka Model Alınmalı ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğu. Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 105
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 146,529
Ynt: Telsiz Tavsiyesi, Hangi Marka Model Alınmalı ?

Reha abi ve Tevfik bey , teşekkürler .

Şu önümüzdeki yaklaşan sınava girip belgeyi alıcam inş. , sonra belgesi olan biri olarak yorum yazıyım ki şu suç durumu ortadan kalkmış olsun yoksa herkes aynı şeyi söylüyor önceki yorumlarda söylendiğini dikkate almadan .

Face grubunuza katıldım gorusuruz ilerleyen zamanlarda .

görusmek uzere tekrardan .

Saygılar ,

Etiketler

Doğukan bey ;

Sizi guruba ekledim , aynı zamanda gelen diğer 9 kişi ile birlikte ,

PMR sevdalıları ve kullanıcıları için olan bu gurup belki başka telsiz kullanıcılarına garip gelebilir ,

fakat dışarıdan bakılınca basit gözükenler , esasında yapılan bazı işlerin temelidir.

Aynı CB nin AMATÖR okulu olduğu gibi,

PMR de bu konuda , daha hızlı gelişimi olan ama sadece iş için kullananların umursamadığı bir okuldur.

Telsiz'in özelliği ne olursa olsun , Telsiz bir ihtiyaçtır, kullananların çoğu bunu bilmez,

Sebebi ise , herkesin cep telefonu kullanmasıdır.

Telsiz kullanmayı gerçekten iyi bilenler ise, maalesef Cep telefonunun gerçekte Telsizin işlevini yapmadığını bilir.

Teknolojik olarak TELSİZ ve GSM telefon , iki ayrı kulvardaki iki ayrı alternatiftir.

Bu tarz yazıları zaten gurubumuzda zamanla bulabileceksiniz.

Saygılarımla

PMR Sevenler ve Kullananlar

eyilmaz' Alıntı:
Beni eklemediğinizi tahmin ediyorum :smiley:

Vay ayrımcılık vay. Yok zaten kulvar farkı, soryy.

Yooook , :smiley: kimseye ayrımcılık yok.

SORRY :smiley: bizde kapılar daima açıktır , yeterki birşeyler öğrenme isteği olsun.

Bu arada A belgesi ile PMR kullanıyoum derseniz ...hani. :smiley:

Ben aslımı inkar etmem :smiley: CB , GMRS , PMR , AMATÖR , MARİNE, VHF , UHF , HF , hepsini bilirim ve kullanırım ,

Yıllardır bu konudayım , bu konunun sevenleri , hastaları , meraklıları , sempatizanları , heveslileri , isteklileri olan kişiler vardır.

Allah'a şükür ben bunları geçtim... benimki bu yaştan sonra , Araştırma ve Geliştirme.

Görüşmek üzere
Saygılarımla

Telsiz ihtiyaçlarınız için ulaşabilirsiniz arkadaşlar.

Burası yeri mi bilmiyorum ama Yaesu FT-7100M hakkında bir bilginiz var mı acaba?

Features
262 Alpha Memories ( 262 HAFIZA )
ARTS™ Auto-Range Transponder System ( AUTO RANGE MESAFE BULUCU )
Large LCD ( UZUN EKRAN )
Auto Power Off ( OTOMATİK KAPANMA )
Battery Voltage Meter ( BATARYA GÖSTERGESİ )
CTCSS Encode/Decode 50 Tones ( 50 CSS TONE )
DCS Encode/Decode 104 Codes ( 104 DCS TONE )
DTMF Memories (16 x 16 tones) ( DTMF TONE 16 * 16 )
Packet Ready ( PACKET RADIO YA HAZIR
Dual Receive ( DUAL DİNLEME )

0071func.jpg

Bana sorarsanız ... YAESU FTM 350 ... çünkü sizinkinde CROSS yok (Cross-band repeater function is not available).
Tabii tercih sizin.:smiley:

Saygılarımla..

Konuyla ilgili wouxun 950p tavsiye edebilirim. Cross a da sahiptir. Tedarik icin ulasabilirsiniz.

internet 2. el mağazalarından birinde uygun bir fiyata satılıyordu. o yüzden sormuştum. ilandan 2 gün sonra da satıldı zaten.
benim aracımda yaesu ft-8900r var zaten de, bunu evime alacaktım, cross olmasa da olurdu. neyse nasip değilmiş.
konu uzayacak ama sonuçta burası muhabbet ortamı; benim hayalim ft-8900'u eve takıp, aracıma aprs özellikli bir araç telsizi almak var ama o da baya pahalı (en azından benim için). evimde 12v adaptör var; anten, diplik ve kablo da aldım mı tamamdır.

Anladım.

Telsiz tedariği konusunda desteğe ihtiyacı olan arkadaşlar bana ulaşabilirler. Hava, kara, deniz, CB, PMR fark etmez.

Ürün site adresi : www.deneyim.net/market

Facebook : www.facebook.com/deneyimnet

E-Posta : cihan @ deneyim.net
Tel : 0850 302 62 67

Ben bir adet Yaesu FT-857D aldım.
Hem evde hem de mobil olarak kullanmayı planlıyorum. Daha kullanma kılavuzunu yeni okuyabildim.
Bütçenin tamamını cihaza yatırınca kendi antenimi kendim yapmak durumundayım (tam amatör işi olacak).
O yüzden bugünlerde işim gücüm anten teorisi ve boyut olarak küçük ama performansı yüksek HF/VHF/UHF anten tiplerine bakmak...

deneyim.net sitesine de bir bakacağım sağolun.

Cihaz seçiminiz uygun. Araçtan HF çalışmayı unutmanızı öneririm. İstisnai bir kaç tanesi dışında HF'te araçtan verimli iş görecek anten bulmak zor. Yapmak ise daha zor. VHF/UHF antenler için 409shop.com'a bir bakın. Son derece makul fiyatlara iş görecek antenler var. HF çalışmak için önerim sabit konumda iken tel anten kullanmanız. Çok çalışacağınız bantlar için bir kaç tane dipol veya delta loop anten yapın. İhtiyacınızı fazlasıyla görür.

Teşekkürler; araçtan HF çalışmaktan ziyade karavancı olduğumuz için durduğumuz noktalarda çok hızlı istasyon kurabilecek bir çözüm arıyorum. Geçenlerde kompakt bir HF antenle ilgili makale okumuştum. Sanırım açılınca max 2m genislikte bir loop antendi. Tabii alternatifi telin bir ucunu ağaca bağlamak ama o kadar yükseğe nasıl ulaşacağız?

trek71' Alıntı:
Teşekkürler; araçtan HF çalışmaktan ziyade karavancı olduğumuz için durduğumuz noktalarda çok hızlı istasyon kurabilecek bir çözüm arıyorum. Geçenlerde kompakt bir HF antenle ilgili makale okumuştum. Sanırım açılınca max 2m genislikte bir loop antendi. Tabii alternatifi telin bir ucunu ağaca bağlamak ama o kadar yükseğe nasıl ulaşacağız?

Diamond Anten düşünürseniz bana ulaşabilirsiniz.

Tekrar Merhaba,

Konulara yeni girdiğim için henüz meseleye yeterince vakıf değilim. Şu Diamond Anten nedir ne değildir bir bakmam lazım önce :smiley:
Önceki mesajımda bahsettiğim anten aslında spira antenmiş. Piyasada TAK-Tenna olarak da ticari olarak mevcut ama teoriyi azıcık okuyunca 40Tl'ye katlanabilir, portatif olarak bir modeli kendim yapabilirim diye planladım.

İlk etapta bir UHF/VHF anteni hazır alayım diyorum.

Çağrı kodunu beklerken anten teorisine bir daldım ki sormayın!

Bence işin anten boyutu şu cihaz mı, bu cihaz mı sorusundan daha önemli, derin bir konu.
Yalnız radyasyon şekli, empedans ayarlaması için VNA cihazları çok pahalı; basit SWR metreler de yetersiz kalır gibi duruyor.
Dernekler de yaptığınız anteni test etmek için yeterli ekipman bulunur mu? Nasıl hareket etmek lazım acaba?

Soruları aslında başka bir başlık altında açmak daha iyi ourmuş :smiley:

73!

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri