Telsiz Tavsiyesi, Hangi Marka Model Alınmalı ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğu. Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 105
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 146,532
Ynt: Telsiz Tavsiyesi, Hangi Marka Model Alınmalı ?

Umut bey yazmış; SWR Metre fazlasıyla yeterli olur.

Sabitte çalışacaksanız tel antenden şaşmayın. Kendiniz yaparsınız, maliyeti düşük olur. Yükseklik konusunda iç içe gereken uygun çaplı alüminyum borulardan bir teleskopik mast yapın. Altını ister bir kazıkla, ister araç lastiğinin altına girecek bir mekanizmayla sabitleyin. Üç gerdirme ipiyle kolayca sabitlersiniz. Ucuna bir makara bağlayın. Bayrak ipi mantığıyla dipol ya da delta loop antenin göbeğini yukarı çekin. (Dipolü inverted V olarak kullanacaksınız.) En süratli ve en verimli havaya çıkma yöntemi diyebilirim. Zaman içinde maddi gücünüzün durumu ve vaktinizin bolluğuna göre kolay kurulan yagi antenlere doğru geçiş yaparsınız.

Anten teorisi konusunda haklısınız. Amatörlerin kullandığı yüzlerce farklı anten vardır. cebik.com size iyi bir teori kaynağı olacaktır. Nur içinde yatsın Cebik bana da çok yardımcı olmuştu zamanında.

Etiketler

Yorumlar için çok teşekkürler. Bana lazım olan şeyler: düşük kayipli kablo (RG8X?) Birkac adet kaliteli konnektör ve iş görür SWR metre.
Yalnız bunları internetten değil de bir dükkandan alayım istiyorum. Hatta yarın da epey vaktim mevcut. Belki araç için bir VHF/UHF hazır anten de alabilirim. Böyle malzemelerin İstanbul'da satışı nerededir? Bu forumda dükkanı olan birisi varsa yarın ziyaret edebilirim.

Benim ortaokul yıllarında bu tür işler için Selanik Pasajı'na giderdik. Hâlâ var mı bilmiyorum. .

RG 8 U : RADYOPANÇ , ( GALATAYA ÇIKAN YOKUŞ TA SOLDA , gidince beni arayın kabloyu tarif edeyim.)
LMR 400 : NOKTA ELEKTRONİK ( OKÇU MUSA CAMİ KARŞISI )

KARAKÖY , OKÇU MUSA

mobilcom da pahalıdır... :smiley:

Teşekkürler yönlendirme için. :smiley:

GMRS' Alıntı:
mobilcom da pahalıdır... :smiley:

Genelleme yapmayın. Mobilcom yasal yoldan ithalat yapar. Pahalı aldığını pahalı, ucuz aldığını ucuz satar. Sattığı her şeyin fiyatı web sitesinde açık olarak yazar. Özellikle Diamond antenleri en ucuz alabileceğiniz yerlerin başında gelir.

Bekir bey ; Genelleme yapmıyorum HAYRİ LEVİ yi tanırım ,

Kimse için kimseye yarenlik yapmam...

Ben Cihazlar için söz söylemedim.. ama

TÜRKİYE de çok kaliteli kablo üreten ve bayilerinden gayet iyi fiyata alacağımız kablolar var iken niye

ÇİN malı ALÜMİNYUM kablo almak için MOBİLCOM u örnek vereyim.

Örnek : EMES KABLO , HES KABLO , yıllardır RG 213 , 214 ve RG 8 U yapar ,

1995 dene beri bu kablodan ( THICKETHERNET den ) kullanırım ,
ELEKTROLİTİK BAKIR dan 4*30 +15 metre yi sırtımda 52 Kg olarak taşıdım..hiç aldığınız kabloları tartınızmı bugüne kadar

Aynı kablonun ( AMPEROL ) ÇİN malı kaç Kg dersiniz veya 55 metre 1/2 kablo bile ondan hafif ise ,
niye bu BAKIR kabloları önermeyeyim..

Bakır kaplı Alüminyum hafif olabilir , sürtünmesi ve dönüş hızı , kablo sinyal sürtünmesi daha az olabilir ama bana göre hala SARI KABLO 7/8 e dahi 5 basar... denemesi bedava...:smiley:

Gelelim Genelleme kelimesinin karşılığına...

Genelleme yapmam demem şöyle olur... MOBİLCOM pahalıdır çünkü İTHALAÇI dır.. yaklaşık 26 yıldır bu işi yapar..( benim bildiğim )

Cihaz konusunda Garanti kapsamanında cihaz satan birkaç TELSİZ firmasından biridir.
Diğer örnek : METİN KORKMAZ dır ( Tekirdağ )
Diğer örnek : NURİ BABALIK tır ( Kartal )

başka örnek istermisiniz ??? :smiley:

bunlar ben genelleme yapıyorum demek midir...

Evet genelleme yapmak demektir. Çünkü verdiğiniz örnekler kablodan ibaret. Ben ise anten fiyatlarından bahsediyorum. Diğer satıcılar için bir şey demeyeceğim. Ama mobilcom ucuz aldığını ucuz satar, nokta. Doğrudan mobilcom pahalıdır demek haksız bir genellemedir. Bu kadar basit. Alacak olan alacağı ürünün fiyatını kıyaslar, alır. Mobilcom'un fiyatları web sitesinde açık olarak yazar.

İthalatçılık meselesinde özellikle belirttim: Mobilcom YASAL iş yapar. Bir kısım web sitelerinde görülen, kaçak yolla getirilmiş ürün satanlardan değildir. Nuri Babalık'ı tanımıyorum. Metin Korkmaz da yasal iş yapanlardandır. Fiyatlarını kıyaslamakta fayda var.

Merhaba ben bu telsiz işlerine yeni başlıyorumda işim nedeniyle değişik şantiyelere gidiyorum ve buradaki taşeron firmaların deyğişik telsizleri oluyor şantiye ortamında kullanmak için 5 adet Baofeng uv-82 telsiz getirdiyorum aceba şantiyelerde kullanmakta sıkıntı cıkartırmı. birde tüm telsiz kanallarına girermi elimde bir mıdland marka telsiz var motorola kamalına girmiyor .

Girer ancak 5-6 cihazı bu şekilde şantiyede kullandığınızda ücretli frekans tahsisi yapıp çalışan şantiyeler size kızabilirler. Cihazlar PMR değil. 10 kat daha fazla çıkış güçlü. Dağda bayırda sorun yok ama topluluğun olduğu bölgelerde çıkış gücünüz diğer pmr cihazları etkileyecektir. Yakın mesafede farklı kanalda da olsanız diğer PMR kanallara da çıkış yapacaktır cihazlar.

Merhabalar Midland GXT 1000 telsiz ile diğer PMR ya da CB telsizlerle bağlantı kurabilir miyim?Yoksa sadece kendi aralarında mı bağlantı kurabilirler?Kullandığımız arazi çok dağlık olduğu için 1-2 km lerde bile sağlıklı iletişim kurmakta zorlanıyoruz.Midland ın bu modeli için 38 mil lik bir menzilden bahsediliyor,bu rakamlarda doğrusunu isterseniz bizi cezbediyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Herkese Merhabalar..
konuyu hortlatmış olacağım umarım sorun olmaz..
Sevgili arkadaslar,
halı hazırda hyt446s telsızım mevcut pıl omru cekım gucu ve darbe-su dayanımı konusunda cok memnunum lakın,
dıger telsızlerle ısbırlıgı yapamamasından dolayı baska bır telsız almayı planlıyorum,

temel krıterlerım yagmur camur dusme dayanımı yuksek,
cekım menzılı yuksek,(15 km mınumum)
ve pıl omru yuksek (5-7 gun degıl daha uzun)

onerılerınızı almak ıstemekteyım..
tabı kı bu baglamda fıyat endeksı belırleyıcı nıtelık tasıyacaktır..

saygılarımla..

Herkese Merhabalar..
konuyu hortlatmış olacağım umarım sorun olmaz..
Sevgili arkadaslar,
halı hazırda hyt446s telsızım mevcut pıl omru cekım gucu ve darbe-su dayanımı konusunda cok memnunum lakın,
dıger telsızlerle ısbırlıgı yapamamasından dolayı baska bır telsız almayı planlıyorum,

temel krıterlerım yagmur camur dusme dayanımı yuksek,
cekım menzılı yuksek,(15 km mınumum)
ve pıl omru yuksek (5-7 gun degıl daha uzun)

onerılerınızı almak ıstemekteyım..
tabı kı bu baglamda fıyat endeksı belırleyıcı nıtelık tasıyacaktır..

saygılarımla..
Amatör müsünüz?

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yanlış anlamayın ona göre cihaz tavsiye edeceğim

yok yok yanlıs anlamalık bırsey yok tabıkı, ılgınıze tesekkurler..
evet dogrudur KMT telsız belgem mevcut degıldır.

yok yok yanlıs anlamalık bırsey yok tabıkı, ılgınıze tesekkurler..
evet dogrudur KMT telsız belgem mevcut degıldır.
Amatör Telsiz Lisansiniz yoksa çıkış gücü 0.5watt i geçmeyen PMR telsiz ve ya CB (Citizen Band) telsiz kullanabilirsiniz bu konuda,
PMR telsiz olarak yazdığınız koşulları karşılayabilecek bir telsiz tavsiyesinde bulunamayacagim . Kusura bakmayın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri