Temiz Su Sorununa Kesin Çözüm...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozgurgokalp Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,648

ozgurgokalp

Ana Kamp
Hidrofor çıkışından direk olarak bir ters osmoz arıtma sistemine çıkış aldım. Membranın atık çıkışını da tekrar depoya verdim. Böylece her türlü kaynaktan (deniz suyu hariç) tertemiz içme suyum her zaman hazır. Ters osmoz cihazını kendim kurdum. Sadece filtreleri bağladım, deponun üzerine dizdim. Filtrelerin ayrı ayrı sığdığı her yere parçalı olarak ta takılabilir. Hem yer sıkıntısı olmadı, hem de çok kullanışlı oldu.

Mesajı paylaşırken foto yoktu elimde, şimdi çektim...

IMG 20181019 191558

IMG 20181019 191535

IMG 20181019 191506

IMG 20181019 191635

IMG 20181019 191610

Hidrofor çıkışından direk olarak bir ters osmoz arıtma sistemine çıkış aldım. Membranın atık çıkışını da tekrar depoya verdim. Böylece her türlü kaynaktan (deniz suyu hariç) tertemiz içme suyum her zaman hazır. Ters osmoz cihazını kendim kurdum. Sadece filtreleri bağladım, deponun üzerine dizdim. Filtrelerin ayrı ayrı sığdığı her yere parçalı olarak ta takılabilir. Hem yer sıkıntısı olmadı, hem de çok kullanışlı oldu.

Bir sorum olacak membrandan geçtikten sonra mineral ve alkali kartuşlardan da geçirdikten sonra mı kullanıyorsunuz ?

Eğer sadece membrandan geçtikten sonra kullanıyorsanız ,yararlı mineraller/ iyonlar da membrandan geçemeyeceği yada insan sağlığına yararlı olacak alt limitlerinde altında kaldığı için sağlıksız su olarak kabul edilir.
Üstelik siz atık suyu tekrar depoya vererek riskinizi artırıyorsunuz.

Konu ile ilgili link aşağıdadır.

arıtılmış sular hakkında

Kurduğum sistemde membrandan sonra mineral son filtre var.
Atık suyu tekrar depoya vererek nasıl bir risk alınabilir ki? Zaten kullanım suyu olarak kullanıldığından depodaki su sürekli tazeleniyor. 100 lt tankın en fazla 10 lt.si içme suyu olarak alınıyor. Bu da suyun en fazla 50 lt.sinin membrandan geçtiği anlamına gelir. Üstelik ön filtrelerden de geçtiği için kimyasal olarak ta aktif karbon filtrelerden dolayı kullanma suyu ekstra temiz su bile olabilir. Membranlar 500-600 TDS değerine kadar sorunsuz filtrasyon yapabiliyorlar ki ben bir de filmtec membran kullandım. Depodaki suyun bu TDSye çıkabilmesi için 100 lt.nin en az 50-60 lt.sini içme suyu olarak almam lazım ki bu mümkün değil.
Ayrıca ters osmoz sistemlerde eksilen mineral mevzusunun fazla abartıldığını düşünüyorum. Sudan gelebilecek olan mineralleri daha pek çok şeyden alabilirsiniz. Kaldı ki sıvı ihtiyacımızı sadece karavandan da gidermiyoruz.

Bir sorum olacak membrandan geçtikten sonra mineral ve alkali kartuşlardan da geçirdikten sonra mı kullanıyorsunuz ?

Eğer sadece membrandan geçtikten sonra kullanıyorsanız ,yararlı mineraller/ iyonlar da membrandan geçemeyeceği yada insan sağlığına yararlı olacak alt limitlerinde altında kaldığı için sağlıksız su olarak kabul edilir.
Üstelik siz atık suyu tekrar depoya vererek riskinizi artırıyorsunuz.

Konu ile ilgili link aşağıdadır.

arıtılmış sular hakkında
Bir de paylaştığınız linkteki firma ne satıyor buna da bakmak lazım. "Ters osmozdan çıkan sağlıksız suyu bizim sattığımız cihaz sağlıklı hale getirir." diyen firmanın paylaştığı makale "Yumurta kolesterol yapar, bizim ilacımızı içerseniz kolesterolünüz düşer. Bakın araştırdık, makalesi burada." diyen firmanınkinden farklı olmaz bence.

.

Sanırım firma sadece WHO’nun (Dünya Sağlık Teşkilatı) bir makalesini referans gösteriyor ! ;)

...

Kaldı ki sıvı ihtiyacımızı sadece karavandan da gidermiyoruz.
.

Tam da bu cümleniz sisteminizin pratikte gerekliliğini çürütmekte.
Eğer karavan yaşamımızda dışarıdan sıvı edinme olanağımız varsa, neden doğrudan içme suyumuzu da bu yolla tedarik etmeyelim ? Yerimizin olmadığını söylemek de pek yerinde bir argüman olmamalı ?

Çözümünüz dünya seyahatinde özellikle Afrika için geçerli. Zaten araştırırsanız onların bu sistemi çoktan kullandığını görürsünüz.

Türkiye’de bırakın market ve benzeri olanakları, cami veya çaldığımız her kapıdan boş çevrilmeyeceğinizi düşünür, susuz dağ başları konaklamalarının da tedarikli bir tarzda aşılacağı ön görülürse, durum daha belirgin olmalı ?

Ben yazdıklarımla çözümünüzün sadece karavancı pratiği boyutuna dikkat çekmek istedim. Yoksa teknik uygulaması için yeterli bilgiye bile sahip değilim. Umarım yanlış anlaşılmaz.

Üstelik böyle bir sistemi kurmanın hazzını takdir ettiğimi de bilin.:yum:

.

Son düzenleme:

Yıllarca dünya sağlık otoriteleri (WHO da dahil) yumurta, tereyağ yemeyin kolesterolünüz yükselir demiyorlar mıydı? Hem de onlarca sözümona bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre. Şimdi ne oldu? Pardon dediler. Bu paylaşılan makale 2004 yılında paylaşılmış ve içindeki referans çalışmalar 90'lı yıllardan kalma. Bunca zamandır ne oldu? Ters osmoz cihazlarının kullanımı katlanarak arttı. Bu cihazların sudan arındırdığı sodyum, mağnezyum ve potasyuma değil de kurşun, civa, arsenik gibi maddelere bakılmalı. Sodyumu eksik su mu, içinde arsenik olan suyu mu tercih edersiniz? Bu çok basit bir konu, bu cihazların faydası zararından çoook daha fazladır.

Bu cihazın çoğu parçası elimde vardı. Sistemin çalışma mantığını da iyi bildiğimden kurmak iki akşamlık çalışmamla oldu. Karavancı pratiği konusunda da aslında son derece mantıklı bir çözüm. İkide birde 5 ltlik su alıp bir sürü para verip susuz kalma stresine gireceğime çeşmemi açınca mis gibi, neredeyse her tür kaynaktan içilebilir, çayı kahvesi lezzetli suyumun olduğunu bilmek benim için oldukça pratik.

.

*Bilimin bir bölümünün zaman içinde yeni bulgular yüzünden haklı değişkenliğini temel alarak diğer bir bölümünü güvensiz ilan etmeyi hedeflemeniz ve
*sisteminizin sahaya uygunluğu ile piyasa talebi gerçeğini bile görmezden gelerek “Ben yapıyorsam, uygundur” tarzındaki yaklaşımlarınız, argüman olarak maalesef oldukça zayıf.

Bilmiyorum bu minvalde devam etmenin bir anlamı var mı ? :confused:
Zaten söylemek istediklerimin hepsini söylemiştim...

.

Son düzenleme:

.

*Bilimin bir bölümünün zaman içinde yeni bulgular yüzünden haklı değişkenliğini temel alarak diğer bölümlerini güvensiz ilan etmeyi hedeflemeniz ve
*sisteminizin sahaya uygunluğu ile piyasa talebi gerçeğini bile görmezden gelerek “Ben yapıyorsam, uygundur” tarzındaki yaklaşımlarınız, argüman olarak maalesef oldukça zayıf.

Bilmiyorum bu minvalde devam etmenin bir anlamı var mı ? :confused:
Zaten söylemek istediklerimin hepsini söylemiştim...

.
Neyi savunduğunuzu anlayamadım. Yazdıklarım gayet açık sanıyorum. Bu makalenin eski olduğunu söyledim, bilime karşı olduğumu söylemedim. Ben satın alınmış bilime güvenmem onu ifade ettim.

Sistemimin sahaya uygun olmadığı "gerçeğini" nasıl bulduğunuzu da epey merak ettim. Bu kadar piyasa talebine karşı hazır su lobisinin sağlam bir argümanla çıkıp ta bu sektörü bitirememesini de değerlendirmenizi öneririm. Makalede anlatıldığı gibi sakıncalı olsa bu sistemler emin olun kimse taktırmaz, hazır su kullanırdı.

Yazdıklarımı anlamak için birkaç defa daha okumanızı tavsiye ediyorum. Sırf polemik olsun diye yazıyorsunuz. Mesela sudaki civadan, arsinikten, ağır metallerden bahsettim. Buna niye değinmiyorsunuz? Gerek yok bunlara. Bırakın insanlar konudan faydalansın. Argümanımın zayıf olduğunu söylemekten daha "gerçek" bir eleştiriniz varsa merakla beklerim. Yoksa argüman polemiği beni çok sinirlendiriyor.

......Sodyumu eksik su mu, içinde arsenik olan suyu mu tercih edersiniz? Bu çok basit bir konu, bu cihazların faydası zararından çoook daha fazladır.

.......

Yapmış olduğunuz su arıtma sisteminin, zararından çok faydası var olduğuna inandığınız için ve Zaten membran çıkışına mineral kartuşu da kullanmışınız, dolayısı ile size suyunuzu afiyetle ve keyifle içmenizi dilemekten başka bir şey yazmamıza gerek kalmadı.

Neyi savunduğunuzu anlayamadım. Yazdıklarım gayet açık sanıyorum. Bu makalenin eski olduğunu söyledim, bilime karşı olduğumu söylemedim. Ben satın alınmış bilime güvenmem onu ifade ettim.

Sistemimin sahaya uygun olmadığı "gerçeğini" nasıl bulduğunuzu da epey merak ettim. Bu kadar piyasa talebine karşı hazır su lobisinin sağlam bir argümanla çıkıp ta bu sektörü bitirememesini de değerlendirmenizi öneririm. Makalede anlatıldığı gibi sakıncalı olsa bu sistemler emin olun kimse taktırmaz, hazır su kullanırdı.

Yazdıklarımı anlamak için birkaç defa daha okumanızı tavsiye ediyorum. Sırf polemik olsun diye yazıyorsunuz. Mesela sudaki civadan, arsinikten, ağır metallerden bahsettim. Buna niye değinmiyorsunuz? Gerek yok bunlara. Bırakın insanlar konudan faydalansın. Argümanımın zayıf olduğunu söylemekten daha "gerçek" bir eleştiriniz varsa merakla beklerim. Yoksa argüman polemiği beni çok sinirlendiriyor.
Sevgili Özgürgökalp, ellerinize sağlık. Harika bir çalışma olmuş. Yurtdışınıda offroad karavanlarda bu uygulamanın kullanıldığını gördüm. Sayın Evliyaçelebi2 ve Sayın Kartalveat bu sitenin muhalifleri ! Her yapılana muhakkak bir kulp takıyorlar. Abartmıyorum her konu ile ilgili bir antitezleri mevcut. Açın, diğer tüm konu başlıklarında bunu göreceksiniz. Ben nasıl bir karavan sahibi olduklarını çok merak ediyorum. Tahminimce kusursuz, olağanüstü araçları var. İyi günlerde kullanmanız dileklerimle. Onur

Onur bey ,
Maltepe buluşması için dediklerinizden sonra , acaba muhalif kim dedim ve sizzz , yanlış biir yorum , çok gecikmeden hemen özür dileyin . Lütfen rahatsızlık çıkarmayalım .

........ Sayın Evliyaçelebi2 ve Sayın Kartalveat bu sitenin muhalifleri ! Her yapılana muhakkak bir kulp takıyorlar. Abartmıyorum her konu ile ilgili bir antitezleri mevcut. Açın, diğer tüm konu başlıklarında bunu göreceksiniz. Ben nasıl bir karavan sahibi olduklarını çok merak ediyorum. Tahminimce kusursuz, olağanüstü araçları var. ...

Onur bey; Forumda her şeye muhalefet yaptığımızı düşünmeniz yerine , bir konuya farklı açıdan yaklaşımlar getirmeye çalışma olarak değerlendirmiş olsanız daha iyi olurdu.Sonuçta konu hakkında bilir kişi değiliz ve kişilerin nihai kararlarına karışamayız ve o hakkımızda zaten olamaz
Farklı düşüncelerin olması; ortam karıştırma değil,gelişim için farklı pencereler açma olarak değerlendirilmesi gerekir.
Akla uygun ,mevcut yasa,yönetmeliklerle çelişmeyecek düşünceler ,insanlara saygısızlık yapmadıktan sonra rahatca ve engellenmeden söyleyebilme özgürlüğünün olması, birilerini tedirgin etmemeli.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri