Tercih Meselesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan onurerkan85 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,276

onurerkan85

Yeni Üye
Merhabalar arkadaşlar,
Bende uzun zamandır bu zehire damarımdan zerk edilmişçesine maruz kaldım. Ama malum kafalar karışık. Birçok bilgi var ve birçoğu da bilgi kirliliğine yol açmakta. Amaç 5.2 zj veyahut 4.7 wj kasa bir canavar edinmek. Fakat dediğim gibi çok bilgi var ve kafalar karışık. Sorum şu yönde olacak;
Tabiiki bütçe kullanım amacı vs etkili olacak. Şunu söyleyebilirim ikinci araç olacak haftasonu keyfi ve bir süre sonra tabiiki off road. İşte tam burda o soru devreye giriyor ki arazi görmüş görmemiş :smiley: Yıpranma km vs vs yani çok soru var sorulacak aslında. Birşey farkettiyseniz yakıta girmiyorum zira o konuyu kendi içimde çözdüm. Ama bu diğer sorular kafamda dönmekte.
1- 1996 sonrası bir zj mi ?
2- 99 sonrası wj mi ?
Yani aslında olay temizini bulmak mı ? buda biraz kısmet galiba. Ama asıl soru donanımlı bir araç alıp ufak tefek masraf yapmak ama yıpranmış olmasını kabullenmek mi, yoksa hadi bulduk diyelim temiz bir stock araç alıp zamanla üzerinde oynamalar yapmak mı?
Biraz uzun oldu sanırım ama kendimi ifade edebilmişimdir umarım. Tekrardan herkese selam ve sevgilerimle.

Etiketler
iki araç arasında bütçe olarak baya bir fark var..

genel olarak fikrim ise yapılı ya da stok fark etmez aracın geçmişi bilinen ve ağır off road da kullanılmamış olması tercih sebebi.. benim aracım da yapılıydı fakat çamura değmemişti nerdeyse.

benim tercihim masraf edilmiş, yükseltme vs yapılmış ama off road yapmamış bir araç olur.
tabi aracın geçmişinin bilinmesi çok önemli.

Evet bütçe olarak farklı araçlar, fakat ucuz mal alacak kadar zengin değilim lafı tam burda devreye giriyor işte. Demek istediğim şu yapılı araçlarında araziye girip girmediği belli olmuyor ilana yazmışlar zevk için yapıldı yok şöyle yok böyle. Ama kimse dürüst davranmıyor maalesef. Forumda da okuduğum hikayeler var çok temiz vs vs diye aracı alıp dünya masraf yapanlar olmuş. Evet alırken mutlaka biryerlere gösterilecek araçlar fakat tahminimce sökülmeden anlamak çok zor. Bazı konulr var ayırt etmek için yazılan yazılar ama bu araçlar konusunda hem hevesli hemde çok fazla bilgisi olamayan biri tuzağa düşebilir :smiley: Km si ile oynanabiliyor parçalar yan sanayi bunlar

başlıkta dediğin gibi tercih meselesi :smiley: araçtan anlıyorsan stock alırsın kendin toplarsın. yok anlamıyorsan hazır toplanmışını yani donanımlısını alırsın. off road düşünüyorsan tabiki öncelikli tercihin 5.2 olmalı. wj daha çok asfalt için. zj arazi.

başlıkta dediğin gibi tercih meselesi :smiley: araçtan anlıyorsan stock alırsın kendin toplarsın. yok anlamıyorsan hazır toplanmışını yani donanımlısını alırsın. off road düşünüyorsan tabiki öncelikli tercihin 5.2 olmalı. wj daha çok asfalt için. zj arazi.
Teşekkürler yanıt için çalışmalar devam ediyor :smiley:

Bunu biraz açar mısınız? Yani ZJ yi WJ den ayıran arazi özellikleri nelerdir?

Bunu biraz açar mısınız? Yani ZJ yi WJ den ayıran arazi özellikleri nelerdir?

forumda bir çok defa bu konu konuşuldu ama kendi görüşlerimi de katarak kabaca söyleyeyim,

arazi sıralaması -> xj - zj - wj
konfor, şehir içi kullanım -> wj - zj - xj

yani, ben hem araziye girerim, hem şehir içi kullanırım diyorsan zj. o da model olarak 96+ olursa çok iyi.

xj arkalar makaslıdır, zj ve wjye fazla elektronik aksamı yoktur. konfor pek yoktur, ama taş gibi arabadır. daha çok mekanik üzerine kurulu. yapısı gereği de araziye gayet yatkındır. yani arazi işi anlayacağınız..
zj daha yumuşaktır, konforludur, güzel off-road donanımı eklenebilir, yakıt olarak 4.7 wj'den de daha az yakar.. evet.. yapısı gereği araziye zj de yatkındır.
ama wj ise konfor arabasıdır, araziye vurmaya kolay kolay kıyamazsınız.. yani dağa taşa vurmak biraz sıkar.. en fazla yükseltip, şnorkel takıp, güzel bi jant lastik ile ufak tefek çamurdan geçip, kışın karlı yollarda gezersiniz.. arazide kıyılacak bir araba değil bana göre..

sen ne kullanıcısın diyorsan, 4.7 wj kullanıcısıyım. orjinali bence gayet güzel, ama böyle de dağa bayıra vurası gelmiyor insanın..

galiba araç satılmış..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri