Tip Onay Belgesi Yeni Yönetmeliği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,396

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Yönetmelik 19 Nisan 2020 tarihli ve 31104 sayılı resmi gazetede yayınlanmıs.

Bu yönetmelikle 28/6/2009 tarihli ve 27272 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği (2007/46/AT) yürürlükten kaldırılmıştır.

Yönetmelikte hem motokaravan hem de çekme karavan için önemli bilgiler var. Kolay bulunabilmesi için kendi başlıgı ile yeni konu açtım.

Hukuki terimleri anlamak kolay değil. Bu konuda bilgili arkadaşların yardımına ihtiyacımız var.

19 Nisan 2020 PAZAR

Etiketler

Yönetmelik 19 Nisan 2020 tarihli ve 31104 sayılı resmi gazetede yayınlanmıs.

Bu yönetmelikle 28/6/2009 tarihli ve 27272 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği (2007/46/AT) yürürlükten kaldırılmıştır.

Yönetmelikte hem motokaravan hem de çekme karavan için önemli bilgiler var. Kolay bulunabilmesi için kendi başlıgı ile yeni konu açtım.

Hukuki terimleri anlamak kolay değil. Bu konuda bilgili arkadaşların yardımına ihtiyacımız var.

19 Nisan 2020 PAZAR
Doğru olduğunu sanmıyorum tip onay belgesi kalkmaz değişikliğe uğramıştır

Tip Onayı yönetmeliğinin esas aldığı, Avrupa Birliği resmi gazetesinde 2018 yılında yayınlanan Avrupa Birliği standartlarını așağıdaki linkte değișık dillerde okuyabiliriz.
Avrupa Birliği standartlarıyla ilgili yeni yönetmelikle 2007 yılında yayınlanan eski yönetmelik, 2007/46/EG 01.09.2020 tarihinde yürürlükten kalkıyor.

Aynı tarihte Türkiye’deki eski yönetmelikte yürürlükten kalkıyor. Böylece Türkiye Nisan ayında yayınlanan yeni yönetmelikle Avrupa Birliğindeki yeni yönetmeliği üstlenerek kendi yönetmeliğini güncellemiș oluyor.

Türkiye’de çekme karavanın tanımı Avrupa birliği ülkeleriyle aynı.

Rmork karavan
Wohnanhnger

Yeni yönetmelik 01.09.2020 tarihinde yürürlüge girecek. 750 kilo üzerindeki çekme karavanların iki yılda bir tüve gitmesine bir adım daha yaklaștık gibi.

Yönetmeliği düzenleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına teșekkür edebiliriz.

Son düzenleme:

Baştan sona okudum
750 kg altı için de tip onay belgesi gerektiğini anlıyorum
Doğru mu?

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Baştan sona okudum
750 kg altı için de tip onay belgesi gerektiğini anlıyorum
Doğru mu?

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Soru için çok teșekkürler.

Yönetmeliğin konusu tip onayı:

MOTORLU ARAÇLAR VE RÖMORKLARI İLE BUNLARIN AKSAM, SİSTEM

VE AYRI TEKNİK ÜNİTELERİNİN TİP ONAYI VE PİYASA GÖZETİMİ

VE DENETİMİ HAKKINDA YÖNETMELİK (AB/2018/858)

Yönetmelikte de 01 kategoride römork için tip onay belgesi gerekmez diye bir șey okumadım. Almanya' da 60 yașının üzerinde, balıkçı kayığımı çektiğim bir römork var. Azami ağırlığı 300 kilo ama tip onay belgesi var.

Türkiye ve Avrupa Birliği yönetmeliklerinden O1 ve O2 römorklarla ilgili bölümü așağıya kopyaladım. Değișiklik yapılmadan üstlenilmiș.

5. Klassen 01 und 02

5.1. Fahrzeugtyp

5.1.1. Ein „Fahrzeugtyp“ setzt sich aus Fahrzeugen zusammen, die die folgenden Merkmale gemeinsam haben:

a)den Firmennamen des Herstellers.
Eine Änderung der Rechtsform des Unternehmens erfordert nicht die Erteilung einer neuen Genehmigung;

b)die Klasse;

c)das Konzept gemäß Teil C Nummer 5;

d)die folgenden Aspekte von Bau und Ausführung:
i)Ausführung und Bau der wesentlichen Bestandteile des Fahrgestells,

ii)Ausführung und Bau der wesentlichen Bestandteile der Aufbaustruktur, falls es sich um einen selbsttragenden Aufbau handelt;

e)die Anzahl der Achsen.

Arac Katagorileri

çekme karavanımı aldığım firmadan aldığım bilgiye göre;
yeni dönemde O1 belgeli çekme karavanların da ruhsatı olacak ancak muayene rejimi eskisi gibi olacak yani muayneye tabi olmayacaklar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri