Toplam Enerji İhtiyacı Hakkında Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan surveyteacher Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,207

surveyteacher

Ana Kamp
Merhabalar, içi boş olarak satın alıp kendim yapmayı planlanladığım çekme karavanım için elektrik ve güç hesabı konusunda yardıma ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...

Karavanımda kullanmak istediğim cihazlar ve güçleri şu şekildedir;

Mini Buzdolabı - 485 waat (24 saatte)
Vantilatör - 60 watt
Led Aydınlatma - 40 watt
Hermatik Şofben Fanı - 36 watt
Gazlı Truma Isıtıcı Fanı - 65 watt
Cep Şarj - 5 watt
Pc Şarj - 45 watt

(Tüm cihazlar 220 Volt ile çalışacak.)

Not: Hem vantilatör hem gazlı ısıtıcının aynı anda kullanılması gerekmeyecektir elbette ama ben yinede en kötü şartlara göre hesabımı yapmak istedim.

Amacım yazın şebekeden bağımsız sürekli kullanım sağlayabilmek ve kışında münkünse full şarj ile çıkıp 3-4 gün idare etmesi (tabi mümkünse). Eğer değilse kışın buzdolabını çalıştırmayabilirim...

Yazın günlük ortalama 7-8 saatlik bir güneşlenme süresiyle şebekeye ihtiyaç duymadan kullanabilmek için ne kadarlık bir jel aküye, toplamda kaç wattlık güneş panellerine ve en az kaçlık tam sinüs inverter'a ihtiyacım olur?

Şimdiden yardımcı olabilecek herkese teşekkürlerimi sunarım...

Etiketler
.

Aşağıda imzamdaki “Solar hesabı”ndan kendiniz hesaplayabilirsiniz..:yum:

İnverter ise, en yukarıdaki “Arama”dan sorgulanabilir...

Son düzenleme:

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, daha öncede o tabloyu incelemiştim fakat oradaki hesap 12 Volta göre olduğundan amper hesabından emin olamadım...

Örneğin 60 watt'lık bir cihaz için; 60 Watt / 12 Volt = 5 amper çıkıyor. Fakat 60 Watt / 220 Volt = 0.27 amper çıkıyor. Bu kafamı karıştırdı açıkçası. Bu yüzden yardım istedim aslında birazda.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, daha öncede o tabloyu incelemiştim fakat oradaki hesap 12 Volta göre olduğundan amper hesabından emin olamadım...

Örneğin 60 watt'lık bir cihaz için; 60 Watt / 12 Volt = 5 amper çıkıyor. Fakat 60 Watt / 220 Volt = 0.27 amper çıkıyor. Bu kafamı karıştırdı açıkçası. Bu yüzden yardım istedim aslında birazda.

cihaz gücü x cihaz çalışma saati olarak hepsini tek tek hesaplayıp genel tüketim saati bulun.
Bu değeride 12 V değerine böldüğünüzde elde edeceğiniz değer seçeceğiniz akünün amper değeri için alt sınırınız olacaktır. (akünün derin deşarj olmaması, kayıplar vs.. diye .) en az %30 daha büyük kapasiteli akü seçiliyor.)
Örenek tüm cihazların toplam güç tüketim değerini 1200 Wh ise
akü değeriniz: 1200/12=100Ah en az olacaktır.
Buna benzer sıkca sorulan konular içinde detaylandırımışlar.Site içinde aratırsanız çok fazla açıklama mevcut.
Sie konu hakkında ilk bilgiyi veren Mesut beyin hazırladığı hesaplama tablosu yukarıdaki işlemleri tek tek hesaplayıp karmaşa içinde kalmamanız için biçilmiş kaftan.Akü değerinizi bulmak için 12 V göz önüne alınır.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Cihazlarımın 220 volt ile çalışması kafamı karıştırdı, kusura bakmayın.

Peki kullandığım cihazlar 220 volt ile çalıştığı için bulduğum günlük güç tüketim miktarını 12'ye değilde 220'ye bölmem gerekmez mi?

Yoksa hesabı tamamen inverter ile akü arasında mı yapıyoruz?

Yani tüm cihazları invertera bağlayacağım için benim inverterım şu kadar güç çeker, akümde 12 Volt, o zaman bu kadarlık bir ampere ihtiyacım var diye mi hesaplamam gerekir?

Cevabınız için teşekkür ederim.

Cihazlarımın 220 volt ile çalışması kafamı karıştırdı, kusura bakmayın.

Peki kullandığım cihazlar 220 volt ile çalıştığı için bulduğum günlük güç tüketim miktarını 12'ye değilde 220'ye bölmem gerekmez mi?

Yoksa hesabı tamamen inverter ile akü arasında mı yapıyoruz?

Yani tüm cihazları invertera bağlayacağım için benim inverterım şu kadar güç çeker, akümde 12 Volt, o zaman bu kadarlık bir ampere ihtiyacım var diye mi hesaplamam gerekir?

Akü den alacağınız 12 V siz inverterle 220 V a çevireceğiniz için size gereken ihtiyacınız olan akünün tespit edilmesidir.Bu nedenle de hesaplamada 12 v sizin için referansınız olacaktır.

Peki bu hesabı yaparken inverterın verim kaybını nasıl hesaplamam gerek? Diyelim ki günlük ihtiyacım 1000 watt çıktı. İnverter verim kaybınıda hesaplamak için 1250 Watt üzerinden mi hesap yapmam gerek acaba?

(Bu arada başlığı açmadan önce forumda gerçekten arama yaptım ancak tam aradığım cevapları bulamadım maalesef.)

Öncelikle cevaplarınız için hepinize çok teşekkür ederim...

Başta şunu belirtmek isterim ki, sanırım ben ve benim gibi bu işe hevesli yeni başlayan arkadaşlar bunca yıldır alışkanlığımız olan 220 Volt'luk cihazları veya 220 Volt kullanımını daha güvenli ya da pratik buluyoruz. Galiba bu yüzden bu işe girişirken 220 Volt'a yöneliyoruz.

Buradan öğrendiklerimle ve ardından yaptığım hesaplamalarla karavanda kullanmayı düşündüğüm bir çok cihazın 12 Volt'luk olanlarına yönelip, kalan bir kaç tanesini de inverter aracılığı ile 220 Volt üzerinden kullanmayı planlayarak tüm hesapları yaz ve kış şeklinde tekrar yaptım.

220 Volt üzerinden, inverterın kullandığı gücü ve verim kaybınıda hesaplayınca ortaya çıkan 1750 Watt civarı olan yaz dönemi enerji ihtiyacı 12 Volt'a dönünce 1000 Watt'a düştü. Belki başta 12 V buzdolabı maliyeti yükseltmiş gibi görünse de, çok daha küçük inverter, daha küçük akü ve daha küçük güneş paneli toplam maliyeti daha avantajlı kılmasının yanında toplam ağırlık açısından da faydalı oldu.

Yola çıkarken amacım yazın sürekli olarak şebeke elektriğinden bağımsız, kışında buzdolabını iptal ederek 2-3 gün şebeke elektriğinden bağımsız şekilde gezilerimi yapabilmekti. Şimdilik hesapları az-çok tamamlamış bulunmaktayım. Bu süreçte yardımcı olan, başta bu başlığa cevap yazan gezginler olmak üzere tüm sitedeki abi, arkadaş ve kardeşlerime teşekkürlerimi bildiririm...

Benim gibi bu yola yeni çıkıp, daha geleneksel bulduğu için 220 Voltta ısrar etmeye çalışan akadaşlara tavsiyem hesaplarını olabildiğince 12 Volt üzerinden de yapıp hem maliyeti hem de enerji ihtiyacını tekrar hesaplayıp değerlendirsinler :smiley:

Hepinize saygılar...

Kendiliginizden dogru yolu buldugunuza sevindim. :smiley:
Invertor sadece notbugunuzu sarj icin gerekir, o da 150 watt olani bol bol yeter.

.

Bereket siz sadece hesaplayarak bu sonuca vardınız.
Bir de senelerdir ayni pratiği devam ettirip, daha fazla enerji arkasında koşarak, erkenden bitirilen veyahut gereksiz büyük kapasiteli daha ağır akülerden ve hatta kenarda yatan uygunsuz veya bozulan inverterlerden bile etkilenmiyenleri düşününce, sevinmemek elde değil...:yum:

Tüm Avrupa’da inverterli karavan satan tek bir şirket bile yok,
gerisini siz düşünün...

Son düzenleme:

.

İnsan önce daha fazla panel ve akü gerekli olsa da, sistemi özellikle ucuz soğutucuyla kurduğunu düşünüyor ama uygun olmayan inverter rizikosu ve aslında tüketim malzemesi olan akülerin devamlı masrafı ile zaman içersinde hesabın tersine çevirilme rizikosu var.

Araç birkaç sene içinde elden çıkarılacaksa belki uygun olabilir ama zaten ucuz olmayan bu hobi için biraz daha fazlayı gözden çıkarmak sonuçta daha yerinde olmalı ?

Umarım karavandaşlarımdan kimseyi gücendirmemişimdir ? :yum:

.

Aslında 220 Volt ve invertör ile kabaca düşünüldüğünde yaz ayları için şöyle bir hesap ortaya çıkıyor;

YAZ AYLARI;
220 V Mini Buzdolabı - 24 saat / 500 watt - 500 watt (günlük yaklaşık)
220 V Vantilatör - 1 saat / 35 watt - 315 watt (9 saat)
220 V Hermatik Şofben - 1 saat / 36 watt - 18 watt (0.5 saat)
220 V Cep Şarj - 1 saat / 5 watt - 20 watt (2 saat x 2 adet telefon)
220 V Pc Şarj - 1 saat / 45 watt - 90 watt (1 saat)
12 V Hidrofor - 1 saat / 100 watt - 100 watt (1 saat)
12 V Led Aydınlatma - 1 saat / 20 watt - 100 watt (5 saat)

Kabaca 1150 Watt güçe ihtiyaç olduğunu hesaplasak, inverterın harcayacağı gücüde (200 watt) ekleyip %83 verimide hesaplayınca 1650 Watt güçe tekabul ediyor. Bu da 135 Ah demek. Bunun içinde yaklaşık 200 Ah'lik bir akü, 500 Wattlık güneş paneli ve 2500 - 3000 Wattlık (2000-3000 TL civarı) bir inverter ihtiyacı doğuyor demek oluyor...

12 Volt ile hesaplandığında;

YAZ AYLARI;
12 V Mini Buzdolabı - 24 saat / 360 watt - 360 watt (günlük yaklaşık)
12 V Led Aydınlatma - 1 saat / 20 watt - 100 watt (9 saat)
12 V Hidrofor - 1 saat / 100 watt - 100 watt (1 saat)
220 V Vantilatör - 1 saat / 35 watt - 315 watt (9 saat)
220 V Hermatik Şofben - 1 saat / 36 watt - 18 watt (0.5 saat)
220 V Cep Şarj - 1 saat / 5 watt - 20 watt (2 saat x 2 adet telefon)
220 V Pc Şarj - 1 saat / 45 watt - 90 watt (1 saat)
(Geceleri yatarken vantilatör için ya da sadece ihtiyaç duyulduğunda açılabilecek bir 150 Wattlık çok daha ucuz bir inverter ile kabaca hesap aşağıdaki gibi oluyor)

TOPLAM - 1003 watt, 83.5 Ah

Bu da çok daha küçük (maliyet ve ağırlık açısından) akü, inverter ve güneş panelleri demek oluyor...

Seçtiğim cihazlar çok değişmiyor aslında, buzdolabını 12 Volta çevirince hem enerji ihtiyacı azalıyor hem de invertera sürekli bağımlılık ortadan kalktığı için enerji verim kaybı da olmuyor.

Umarım yeni hesap yapmaya başlayanlar için bir faydası olmuştur :smiley:

.

@surveyteacher , :yum:

günlük sarfiyatınızı, aletlerin gün boyunca kullandığınız toplam Watt güçleri yerine, genel kullanım olarak akım değeri olan Amper/saat olarak hesaplar ve tanımlarsanız daha uygun olur. Bildiğiniz üzere depolanan enerji değeri, akülerde de A/h olarak karşılık bulmakta.
Böylelikle standarda uyarak, ikisi de ayni dilden konuşmuş olurlar.. ;)

İki tarzda da sarfiyatınız bence hesapladığınız kadar çok olmasa da, karşılaştırma oranı olarak doğru.
Sistem tercihinde önemli olan da o zaten.
Doğru değerler de aslen sahada görülüyor.

Sonuçta 150Watt panel ve 200 A/h akü değerini geçmemek yeterli olmalı ?
Şebeke ceryansız ve güneş fakiri kış günler için gerektiğinde, panel gücü tabii ki sonradan da arttırılabilir.
Daha sonra takviyesi zor olan akü için ise, iç direnç yüzünden iki veya daha fazla yerine daha kolay dolabilen tek akü seçmeniz en uygunu.

* Hidrafor yerine dalgıç pompa, hem daha basit, ucuz ve sessiz, hem de daha az rizikolu ve sarfiyatlı diye düşünüyorum. Üstelik onu günde yarım saat boyu kullanacak büyüklüğe sahip su deponuzun olacağını da sanmıyorum. Debisinden hesaplayabilirsiniz.

* Serinlemek için önce gecede 2-3 Amper sarfiyatı olan bilgisayar kasa vantilatörlerini denemeye ne dersiniz ? Yetmezse dediğinize geçmek zaten sorun olmamalı ?

* İnverter kayıpları; prospektlerinde yazılana nazaran pratikte ulaşılan değerin oynak olması ve gereğinden fazla güçlü alet kullanımı yanında, kablo kayıpları ve kullanım dışı harcamalar yüzünden prensipte zaten zengin düşünülmeli.
Hesaplaması zor olsa da belki burada yine de değeri 3-5 puan gibi fazla tutmuş olabilirsiniz ?
Aslında “tedbirli hesap, Bağdat’tan dönmez” dediniz galiba ?
;)

.

Son düzenleme:

Ben de invertersiz bir karavan planlamıştım ama 12 volt TV den, direk aküye bağlamama rağmen verim alamadım.Sonunda uğraşırken TV pert oldu.Yeni TV ve inverter almak zorunda kaldım.Yeni aldığım TV de aynı zamanda 12 volt ile çalışabiliyor ama ekranı titriyor.İnverter ile çalıştırınca sorun yok.Aynı sorunu yaşayan var mı acaba?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,083
Kaydolan Son Üyemiz
b00zt

Çevrimiçi üyeler

Geri