Tosya'nın Iki Güzel Gölü

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan arpaboyuyol Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,693

arpaboyuyol

Ana Kamp
Mesajlar
79
Tepkime Puanı
35
Web
www.arpaboyuyol.com
Torun tombalak gidilen, kalabalık aile pikniklerimizin adresi Dipsiz Göl’e, belki de yirmi beş sene sonra tekrar gidiyorum. Tosya ilçe merkezinin batısında kalan Dipsizgöl Milli Parkı içindeki göle ulaşmak için şehir merkezinden İstanbul - Samsun otoyoluna çıkıp Ilgaz (batıya doğru) yönünde yaklaşık 15 km ilerlemek ve sağdaki küçük tabelayı kaçırmadan içeri sapmak gerekiyor. Bu kadar güzel ve civarda bilinen bir mesire yeri için tabelanın yıllardır değiştirilmemiş olması beni şaşırtıyor ve ilk seferde dönüşü kaçırıyoruz. Tabelayı geçer geçmez sağa doğru bir dönüş daha var. Buradan karşı şerite dönüp ters yönde ilerleyebilir ve merkez kavşağından geri dönebilirsiniz.

dipsizgol-yolu-768x432.jpg

Dipsizgöl yolu​

Otoyoldan saptıktan sonra devam eden asfalt Çifter Köyü meydanını kadar devam ediyor. Geçmişte toprak olan köy yolu, orman içinde şose olarak devam ediyor ve az virajlı olarak irtifa kazanıyor. Yaklaşık 1500 metre rakıma ulaştığınızda, milli parkın girişini görüyoruz. Binek araç ve iki kişi için giriş ücreti olaran 9 TL ödedikten sonra aracınızı hemen göl kenarına bırakabiliyorsunuz.

Internette yazıldığına göre 500 metrekare alan kaplayan göl, çocukluk anılarıma kıyasla gözüme oldukça küçük geliyor. Heybetli çam ağaçlarını takip ediyor ve rampadan yukarı, ormanın içine doğru yürüyoruz. Ağacın üzerine çakılmış oktan yolun 3500 metredeki zirveye kadar uzandığını anlıyoruz. Keşke yanımızda uygun ayakkabı ve montlarımız olsa idi!

Yağdı yağacak bayram havasında, evden hazırlıksız çıktığımız için gölün etrafında bir tam tur atıp birkaç fotoğraf çektikten sonra dönüşe geçiyoruz.

dipsizgol-manzarasi-560x396.jpg
Dipsizgöl, Tosya​

Temiz havada güzel bir gün geçirmek için göl etrafında yerleştirilmiş piknik masalarında kallavi bir sofra kurabilir; her mevsim ayrı güzel olan bu ormanda, göl kenarında uyanmak isterseniz Orman Müdürlüğü’nün işlettiği moteli veya bungalov evleri tercih edebilirsiniz.

Günün ikinci durağı Yeşilgöl, ilçe merkezinin güneyinde kalıyor. Otoyolda Tosya kavşağına kadar geri sürüp (Samsun yönünde) tam karşı istikamette, Yapraklı sapağından güneye dönüyoruz. Telefondan yaptığımız kısa araştırma ile bulduğumuz tavsiye bizi yanıltıyor ve asfalt yolu bırakıp orman yoluna sapıyoruz ve yaklaşık bir saat boyunca az biraz maceralı, bol oksijenli ve şahane manzaralı orman yolunda, su akıntısını (Eğriçay) takip ederek ilerliyoruz. Suyun akış yönünün tersine gidiyor, yani gelen olarak tırmanıyoruz. Yarım saatten fazla yol almış ve standart bir şehir aracı ile orman yolunda ilerlemek ile geri dönmek arasında kaldığımız noktada gördüğümüz paslı tabela bizi yeniden heveslendiriyor.

yesil-gol-orman-yolu-tabela-600x424.jpg
Yeşilgöl'e giden orman yolundaki paslı tabela​

Yaklaşık bir saatte aldığımız 25 km’nin sonunda, çam ormanının ortasında gizli kalmış Yeşilgöl’e ulaşıyoruz. Aracımızı, yol ile göl arasındaki tel örgünün önünde parkedip gölün etrafında yürüyor ve fotoğraf çekiyoruz. Önceki gece yağan yağmur ile çamurlaşmış göl kenarında, manzarayı kapatan yüksek ağaçların arasında fazla ilerlemeden geri dönüyoruz.

Bayramın son gününde birkaç mangalcı aile dışında kalabalık olmayan göl kenarından ayrılıyor ve onlardan aldığımız tavsiye ile asfalt yola çıkmayı başarıyoruz. On dakika kadar orman içinden geçen geniş patikanın asfalt ile birleştiği noktada yer alan Çankırı -Tosya yol ayrımında kuzeye dönüyor ve Tosya’ya doğru devam ediyoruz.
Tosya’dan Yeşilgöl’e giderken, aracınız arazi koşullarına uygun değil ise ve güvenli bir yolculuk yapmak isterseniz, Yapraklı yönünden içeri saptıktan sonra tüm köy tabelalarını tek tek geçerek ilerleyebileceğiniz asfalt yoldan ayrılmamanızı öneririm.

yesilgol-manzarasi-768x432.jpg

Yeşilgöl, Tosya​

Merkezde konakladığımız eve varmamız yarım saat sürüyor. Çankırı yol ayrımından hemen önce gördüğümüz gölet ve çevresi de piknikçiler arasında bilinen bir mesire yeri. Küçük çocuklar ile seyahat ediyorsanız, mola vermek için bu göletin çevresi daha geniş ve güvenli olabilir.
Neyse ki gün batmadan eve varıyor ve akşam yemeği için sabahtan fırına bıraktığımız cabaları* çıkarma saatine yetişiyoruz. Menüde Tosya’nın geleneksel yemeği keşkek var!

*caba: geleneksel toprak kap; güveç kabı olarak da biliniyor.

Dipsizgöl'ün koordinatı: 41°0'54"N 33°52'34"E
Yeşil Göl'ün koordinatı: 40°51'25.1"N 34°00'18.6"E

Yolculuğun devamı için >>> http://www.arpaboyuyol.com/2016/09/30/tosyaningolleri/

15.09.2016
 
off road runner

instagram kerim_yollarda
Mesajlar
967
Tepkime Puanı
20
Yer
Antalya
Diğer gölü bilmem ama özellikle dipsiz göl oldukça küçükmüş ancak sizin çok güzel fotoğraflarınız ve anlatımınız ile masalsı ve görülesi bir hale gelmişler. Nice geziler dilerim.
 arpaboyuyol

Ana Kamp
Mesajlar
79
Tepkime Puanı
35
Web
www.arpaboyuyol.com
Diğer gölü bilmem ama özellikle dipsiz göl oldukça küçükmüş ancak sizin çok güzel fotoğraflarınız ve anlatımınız ile masalsı ve görülesi bir hale gelmişler. Nice geziler dilerim.
Beğeniniz için teşekkür ederim. Yeşilgöl de pek büyük bir göl sayılmaz aslında, bir tarafı da sonradan baraj gibi kesilerek sulama göleti gibi kullanılıyor sanırım. Çocuklar için daha güvenli görünüyordu ve piknik için de daha geniş açık alanı var.

Tosya'nın gölleri | arpa boyu yol
 


Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,311
Mesajlar
1,504,443
Kayıtlı Üye Sayımız
170,841
Kaydolan Son Üyemiz
İSYANKAR 4423

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst