Toyota Landcruiser BJ60 Eğimölçer montajı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan umutcelikel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,591

umutcelikel

No pain no gain...
Yer
Ankara
Web
landroverseries3umutcelikel.blogspot.com
Ebayden ikinci el olarak aldığım, gümrüğe takılan ve gümrükten muaf olarak çektiğim Inclinometer/Altimeter montajını dün yaptık. Göğsü delmeden şeffaf silikonla yapıştırdık, arka cam havalandırma aralığından da aydınlatma kablosunu alta sokuşturduk, mükemmel oldu. Orjinal olsa bu kadar güzel olurdu ;D ;D ;D (Nissan'ınmış parça) Bu arada mb cinsinden altimetre nasıl kullanılıyor ve neye göre sıfırlamam gerekiyor en ufak bir fikrim yok ::smiley: ::smiley:
Alt1
Alt2

Etiketler
Ynt: Toyota Landcruiser BJ60 Eğimölçer montajı

Umut bey merhaba
Altimetreniz gayet güzel güle güle kullanın .Uçaklarda irtifa göstergesi olarak kullandığımız civa basınçlı altimetreler inc/hg ve mb ( mili bar ) olmak üzere iki değişik versiyondur .Sizinki hangisine kalibredir bilmiyorum ancak çok da önemli değil . Havacılıkta yine iki basınç "türü" kullanırız biri standart basınç bu belli bir irtifadan sonra bir karışıklık olmasın diye tüm uçakların bağlamak zorunda olduğu standart bir değerdir . mb gösteren altimetreler 1012mb , inç/ civa gösteren altimetrelerde 29.92 değeri. Diğer basınç değeri her saat, her gün her ayrı hava alanı için değişen bir değerdir. İniş öncesi belli bir irtifaya alçalmaya başlandığında mutlaka bu değer bağlanır. Bu ilgili olan hava alanı rasathanesi tarafından sürekli rasat edilerek bildirilen değişken bir değerdir ve deniz seviyesindeki basınca indirgenerek verilir. Şimdi ben eğer bu tür bir barometreyi arabada kullansam gideceğim dağdaki hava alanını arayıp metar alma şansım olmadığı için :smiley:) , bilinen irtifaları refarans kullanırım. Yani deniz kenarında yaşıyorsanız sabahtan yükselmeye başlamadan altimetreyi sıfıra veya 10 a 50 ye olduğumuz yerin irtifasına ayarlarız. Yüksek yerde de irtifalar bellidir mesela ankaranın irtifası kaç ? bunu altimetreme bağlar yola çıkarım. Sürekli aynı yerden yola çıkıyorsam , barometrik basıncın nasıl her gün değiştiğini gözlemleme şansım da olur. Yani biz tersinden ayar yapacağız , basınçtan irtifayı değil irtifadan basıncı bulacağız , bunu yaparken de referans irtifası kullanacağız. KolaY gelsin selamlar.

ndogru' Alıntı:
Umut bey merhaba
Altimetreniz gayet güzel güle güle kullanın .Uçaklarda irtifa göstergesi olarak kullandığımız civa basınçlı altimetreler inc/hg ve mb ( mili bar ) olmak üzere iki değişik versiyondur .Sizinki hangisine kalibredir bilmiyorum ancak çok da önemli değil . Havacılıkta yine iki basınç "türü" kullanırız biri standart basınç bu belli bir irtifadan sonra bir karışıklık olmasın diye tüm uçakların bağlamak zorunda olduğu bir standart bir değerdir . mb gösteren altimetreler 1012mb , inç/ civa gösteren altimetrelerde 29.92 değeri. Diğer basınç değeri her saat, her gün her ayrı hava alanı için değişen bir değerdir. İniş öncesi belli bir irtifaya alçalmaya başlandığında mutlaka bu değer bağlanır. Bu ilgili olan hava alanı rasathanesi tarafından sürekli rasat edilerek bildirilen değişken bir değerdir ve deniz seviyesindeki basınca indirgenerek verilir. Şimdi ben eğer bu tür bir barometreyi arabada kullansam gideceğim dağdaki hava alanını arayıp metar alma şansım olmadığı için :smiley:) , bilinen irtifaları refarans kullanırım. Yani deniz kenarında yaşıyorsanız sabahtan yükselmeye başlamadan altimetreyi sıfıra veya 10 a 50 ye olduğumuz yerin irtifasına ayarlarız. Yüksek yerde de irtifalar bellidir mesela ankaranın irtifası kaç ? bunu altimetreme bağlar yola çıkarım. Sürekli aynı yerden yola çıkıyorsam , barometrik basıncın nasıl her gün değiştiğini gözlemleme şansım da olur. Yani biz tersinden ayar yapacağız , basınçtan irtifayı değil irtifadan basıncı bulacağız , bunu yaparken de referans irtifası kullanacağız. KolaY gelsin selamlar.
Hmmm teşekkür ederim teknik bilgiler için. Kabaca benzer tahminlerde bulunuyordum. Ben o zaman Cumartesi Patara'ya gittiğimde orayı referans alıp sıfırlayayım aleti ;D

umut hayırlı olsun ..bende şu ekteki parçayı taktığımda plajda sıfırladım hiç şaşmıyor gps le aynı..denizkenarında sıfırla..

temiz olçüm olsun diye denizin içine girip sıfırlama ;D ;D ;D

Grnt003

çağlar' Alıntı:
umut hayırlı olsun ..bende şu ekteki parçayı taktığımda plajda sıfırladım hiç şaşmıyor gps le aynı..denizkenarında sıfırla..

temiz olçüm olsun diye denizin içine girip sıfırlama ;D ;D ;D
;D ;D ;D
Seninki de güzel olmuş maşallah... Patara plajda sıfırlarım direk ;D

Merhaba Arkadaslar,

Ben de Grand vitara icin boyle birsey dusunuyorum ama nereden ve nasil alacagimi ve kaca alacagimi hic bilmiyorum. Yardimci olursaniz cok sevinirim.

Simdiden tesekkurler...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,419
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri