Trac Gölcük 23 Nisan Balon Aktivitesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan umutkaptan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,755

umutkaptan

Dönen tekerler zaferi müjdeler.
Yer
Kocaeli
Web
www.gonulluitfaiyeci.org
Telsiz Çağrı Kodu
TA2AUP
Merhaba,

Projenin detaylı anlatımı, üzerindeki uplink downlink frekanslarını ve atılacak bölgenin nihai halini ilerleyen günlerde buradan, ta1fl.com ve ulucaliatam.com sitelerinden bulabilirsiniz.

Atım günü rüzgar rasatlarına göre mevki seçimi yapılacak olup modülün karaya düşümesi amaçlanmaktadır. Bu sayede uçuş boyu takip edilecek balon düşüş sürecinde de takip ederek indiği nokta tespit edilecek ve bir sonraki proje için bulunmaya çalışılacaktır.

Projemize tüm amatör telsizciler davetlidir

Öncelikle şunu belirtmemde fayda var. Balon Projemizi geleceğimizi emanet edeceğimiz değerli TÜRK GENÇLERİNE armağan ederiz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramlarını şimdiden kutluyoruz. Sizlere Amatör Balon Projesinin yapım aşamalarından bahsedeceğim, Bu projeyi tekrarlamamızdaki amaç tamamen tesadüf üzerine bir paylaşım sitesi üzerinde görmem ile başladı. “Hadi bizde yapalım” diye altına yorum yazınca gelen olumlu ve olumsuz yorumlar da beni daha da teşvik etti.

Projeyi kafamda tasarlamaya başladım. Kargo yükü olarak olarak üzerinde APRS takip sistemi (buna Atilla Abi TA1DX çok kızacak :smiley: APRS bir takip sistemi değildir), Crossband röle ve bir de video kaydı yapan kamera koymayı planladım.

İlk olarak TA2AWO Semih arkadaşıma böyle bir çalışma yapmak istediğimi ve onun da destek olmasını istedim. Hali hazırda kendisi ile bir yerli üretim APRS igate projesi üzerinde çalışmaktayız. O proje bitiminde de detayları sizlerle paylaşacağız.

Projeden Aziz Bey (TA1E) ya bahsettim ve kendisi daha önce projeyi gerçekleştiren Hüdaverdi Bey (TA7OM) ile irtibata geçersem faydalı bilgiler alabileceğimi söyledi. Bende aynen öyle yaptım. Kendisi ile hemen temas edip tecrübelerini dinledim ve proje boyunca sorularım oldukça sık sık kendisini rahatsız ettim :smiley: 3 Mart 2016 da İstanbul Meteoroloji 1.Bölge Müdürlüğünü ziyaret ettim ve Meteoroloji Balonu atılma sırasında gözlemledim. Kendilerine buradan birkez daha teşekkür ediyorum. Çok misafirperver karşılayıp epey bilgi verdiler.

Aziz Bey (TA1E) bu arada KEGM ile Çağrı işareti alınması konusunda yardımcı oldu. Öncelik ile belirlediğimiz Çağrı işareti TC23NSN idi fakat APRS ekranına sığmamasından dolayı TC23NS olarak belirledik. Bazı DIGI lerin bu işareti rakam grubundan tekrarlamayabileceğini düşünerek bir yedek işaret daha almaya karar verdiK. TC1BLN işareti en garantisi dedik ve günün anlam ve önemini belirten “23 NİSAN KUTLU OLSUN” ibaresini de BEACON COMMEND olarak yazmayı planladık.

Sıra balonumuzu şişirmeye geldi. Düşük basınç ile yaklaşık 5-6dk şişirme işlemi sürdü. Bu arada altına su şişemizi bağlayıp kaldırma testini gerçekleştirdik. Zaman zaman esnekliğini, gerginliğini yoklayıp yerde patlamaması için yokladık. Su şişemiz havalanmaya başlayınca gaz akışını kestik ve balonun boyun kısmını önce uzunlamasına sonra da enine katlayıp iki cırt ile sabitledik.

Ardından diğer ucunda paraşütümüz ve kargomuzun olduğu ipe sıkıca bağladık. Tüm bu işlemleri yaparken bir sürü telefona cevap verdik ve birçoğunu da açamadım. Kusura bakmayın artık... Yaklaşık olarak 1220 ile balonumuzu kendisine iyi uçuşlar dileyerek saldık.

APRS izini saat 1320 de henüz bilemediğimiz bir nedenden dolayı malesef kaybettik. Son aldığımız data İzmit merkezin yaklaşık 20 Km kuzeyinde ve 12000 m yükseklikte doğusal yönde 90 km/s hızla giderken kaydettik.

APRS beaconın susması ardından 1350 ye kadar crosband üzeründen Sakarya ve Bolu ile konuşmalarımız devam etti. Bu süre zarfında ortalama 90 km/s ile yarım saat uçtuğunu düşünerek. Muhtemel iniş bölgesi olan Sapanca Gölü 20 30 km kuzeyinde arama çalışmalarına başladık.

Arama çalışmalarına Istanbul'dan gelen arkadaşlar ve bölgenin yerel amatör telsizcileri de destek verdiler. Buluşup kısa bir briefing ardından bölgede dağılıp halen çalıştığını düşündüğüz crossband üzerinden sinyal gönderip dönüş kontrol ederek aramaya başladık.

TRAC Gölcük Şubemizden Umut Öcal (TA2AUP) arkadaşımız, Akçakoca İlçe Jandarma Komutanlığına giderek modülümüzü teslim almıştır. Kendisine buradan bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz. Akşam görev dönüşünde telefonumu açınca müjdeli haberi aldım. Hemen Umut u arayıp İzmit e geleceğimi ve TC1BLN ye kavuşmak için sabırsızlandığımı bildirdim. Arabaya atlayıp Semih arkadaşımıda alarak yola çıktık.

Umut ile İzmit merkezde buluştuk. Oturup konuşurken bir yandan da modülü incelemeye başladım. Herhangi bir hasar görünmüyordu. Sadece tel antenimizin diplikteki yapışkanı ayrılmış. Gövdeye kablosu ile tutunuyordu. Kutu ve içindeki aksam fiziki olarak sağlamdı. En çok merak ettiğim kamera görüntülerin ne çektiği idi. Eve gelince ilk işim SD kartları bilgisayara bağlamak oldu.

Bir sonraki TC1GSB BALON projemizde görüşmek üzere. Hepinize selamlar. 73 ler.

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri