Trafik Cezası İptali Mümkün Mü?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mustafaguney Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,393

mustafaguney

Trader,Volvo S60 Aşığı ,Defender Meraklısı
Yer
Ankara
Merhabalar,20.12.2013 saat 20:20 de Ankara'da, İstanbul Yolu Merkez istikametinde Hız ihlalinden (106 km/h) 343 Tl para cezası bugün geldi.

O yolda hız sınırı 70Km/saat ve sabit kameralı radarla tesbit ediliyor.
bu hıza dikkat ediyorum ama hız sınırını aşmış olsanm dahi fotograf gelmediği için itiraz edebilirmiyim.

İnternette cok sayıda haber var, iptal edilenler edilmeyenler...

Başına böyle bir durum gelen var mı acaba.

Tesekkürler

Etiketler
Ynt: Trafik Cezası İptali Mümkün Mü?

mustafa bey fotoğraf göndermiyorlar...digital ortamda saklanıyor ...itiraz etme süreniz 15 gün...fotoğraflarıda iki ay saklıyorlar diye biliyorum...sonra siliniyor...eğer geçerli bir nedeniniz (hasta götürüyordum;doğuma gidiyordum vs) raporla itiraz edip sildirebilirsiniz...

Selamlar;

Bir arkadaşımın başına aynı şekilde gene Ankara-İstanbul yolu üzerinde ceza yazılmıştı. Ceza makbuzu geldiği günün ertesinde itiraz etti ve iptal edildi cezası ama sürecin ayrıntılarını tam olarak bilmiyorum. Bence siz kendinizden eminseniz itirazınızı geciktirmeden yapın derim.

Merhaba;
İzmir-Antalya yolunda buna benzer bir şey başıma geldi.
Çevirmede durdurdular radara yakalandığımı söylediler bende mümkün değil dedim telsiz ile anons yapıp doğrulattılar ve ceza makbuzunu kestiler. Ben imza atmayacağımı ve görüntülerin saklanmasını dava açacağımı beyan ettim. Bunun üzerine başlarındaki amirleri tekrar anons etti ve görüntülerin saklanmasını söyledi yaklaşık 30-40 sn. sonra amiri radardaki arkadaş cepten aradı ve bir şeyler konuştular ben sadece kulak misafiri olduğum kadarı ile amir ''hay sizin yapacağınız işin içine....deyip'' telefonu kapattıktan sonra diğer memur arkadaşlara dönüp Beyefendi haklı imiş araçlar karışmış dedi ve özür dileyerek tutanak tutup ceza makbuzunun iptal edilmesini söyledi.
Ben bu tutanağa da imza atmayacağımı söyledim bunun üzerine bu sefer aman efendim sepet efendim hakim karşısına çıkmak zorunda kalırız sizinde vaktinizi alırlar falan muhabbeti başladı bu arada ben avukat bir arkadaşımı arayım ne yapayım diye sordum.
Avukatım tatilini boşuna zehir etme tutanağı imzala ama mutlaka bir nüsha al dedi ve imzayı atıp nüshamı alıp yola devam ettim.
Neticede olan 1-1,5 saatime mal oldu ama haklı olmanın verdiği haz da başka bir şeydi doğrusu.

Yani demek istediğim kendinizden eminseniz ve itiraz süresini kaçırmadıysanız mutlaka itiraz edin derim.

tafa4196' Alıntı:
Selamlar;

Bir arkadaşımın başına aynı şekilde gene Ankara-İstanbul yolu üzerinde ceza yazılmıştı. Ceza makbuzu geldiği günün ertesinde itiraz etti ve iptal edildi cezası ama sürecin ayrıntılarını tam olarak bilmiyorum. Bence siz kendinizden eminseniz itirazınızı geciktirmeden yapın derim.

Sn tafa 4196 kendimden eminim fakat acaba dedirttiriyorlar. :smiley: oldum olası polisle devletle en ufak şey için karsı karsıya gelmekten korktum :smiley:

güzergah evime gittiğim yol,çok iyi biliyorum,
bir de şöyle bir kafamı karıstıran durum var,iyi bişeymiş gibi yazmıyorum yanlış anlaşılmasın,girseydim 106 km/h ile radara girmezdim....çok geç sattlerde hızlı kullandıgım oldu ama 106 düşündürücü. ya 70-77 aralığı ya çok daha fazlası :smiley:

bir de 70 in %50 sinin 1 puan fazlası yazılmış,tesadüf mü yoksa 1 puan yüzünden tutarda mı fazla hesaplıyorlar...kafamda deli sorular ...

diğer arkadaşlara da paylaşımları için teşekkürler...

ahmetbuzlupınar' Alıntı:
mustafa bey fotoğraf göndermiyorlar...digital ortamda saklanıyor ...itiraz etme süreniz 15 gün...fotoğraflarıda iki ay saklıyorlar diye biliyorum...sonra siliniyor...eğer geçerli bir nedeniniz (hasta götürüyordum;doğuma gidiyordum vs) raporla itiraz edip sildirebilirsiniz...

Ahmet Bey itiraz için tebliğ zarfının arkasında sulh ceza mahkemesine itiraz edileceği yazıyor.
Ankara'da tüm kaza,ceza vs işleri artık tek bir yerden Kurtuluştaki trafik merkezinden yapılıyor diye biliyorum.
Acaba bir bilginiz var mı, oraya gitmeden sadece adliyeye gitsem yeterli olur mu?

mustafa bey sizin pozisyonunuzu bilmiyorum(geçerli bir nedeniniz varmı yoksa yol boştu bastım ?)doğum veya hastalık gibi durumlarda raporla ilgili trafik birimine gidersiniz ceza kağıdınıza rapor fotokopisini ekleyip iptal edebiliyor emniyet...bunu bizzat kardeşimde yaşadık...diğer durumlarda nasıl davranılır...bence tanıdık bir trafikçiye sormak gerekir...

ahmetbuzlupınar' Alıntı:
mustafa bey sizin pozisyonunuzu bilmiyorum(geçerli bir nedeniniz varmı yoksa yol boştu bastım ?)doğum veya hastalık gibi durumlarda raporla ilgili trafik birimine gidersiniz ceza kağıdınıza rapor fotokopisini ekleyip iptal edebiliyor emniyet...bunu bizzat kardeşimde yaşadık...diğer durumlarda nasıl davranılır...bence tanıdık bir trafikçiye sormak gerekir...

teşekkür ederim

Ben itiraz ettim, nedenlerim;
1 Cezada üstte benim aracımın plakası vardı, altta başka araç plakası vardı
2 Resim gönderilmemişti
3 10 gün içerisinde tebliğ edilmesi lazım 1ay sonra ceza gelmişti..

Sonuç: karara bile bağlanmış, itiraz edilmesi mümkün değil, her türlü ödeyeceksin.
8lira cezaya ptt masrafı dahil edildi.

halilugar' Alıntı:
Ben itiraz ettim, nedenlerim;
1 Cezada üstte benim aracımın plakası vardı, altta başka araç plakası vardı
2 Resim gönderilmemişti
3 10 gün içerisinde tebliğ edilmesi lazım 1ay sonra ceza gelmişti..

Sonuç: karara bile bağlanmış, itiraz edilmesi mümkün değil, her türlü ödeyeceksin.
8lira cezaya ptt masrafı dahil edildi.

öncelikle tecrübelerini paylaşan dostlara çok teşekkür ediyorum.
forumlarda yaptıgım araştırmalarda EDS harici cezalarda fotografın gönderilmediği şeklinde bilgiler var.
haklılığınızı ispat edecek kanıtınız yoksa iptal olmuyormuş.(o anda orada değildim, hastam vardı,cenazem vardı vb)
10 gün içinde tebliğ edilmesine dair, 2013 yılı ekim ayına kadar itirazlarda sonuç alınmış, fakat kanun yapıcılar o boşluğu doldurarak,bu itirazın önüne geçmişler.

gelelim benim durumuma;
makbuzun en altında not kısmında "hız ihlali 4294 yazıyor...." yani görüntü ile tesbitmiş
yukarıda bahsettiğim konuları da okuyunca , CSI Ankara misali çalışarak 20 Aralık tarihinde kiminle nerede ne yapmışım hepsini buldum ve çamura yatarak cezayı arkadaşlara ödetmeye çalışıyorum.
ya tutarsa :D

cezanin tebliğ süresi değildir 10 gün , trafik şubesi ceza tarihinden itibaren 7 gün içinde postaya vermek zorundadır.bundan sonra hangi sürede adrese giderse gitsin usule uygundur.hem radar araçları hemde otomatik sistemler radar görüntülerini saklarlar ve itiraz ettiğinizde mahkemeye gönderirler.istisnası memurların hata yapması veya nadiren aynı karede iki aracın bulunup hangisinin hızı olduğu konusunda şüphe uyandırmasıdır.70 km sadece otomobiller için arttırılmış şehiriçi hız sınırıdır,diğer araç sınırları 50 km ye tabidir , 70 km yi %50 geçtiğinizde değil %30 geçtiğinizde ikinci ceza dilimine girersiniz yani 92 km ve üstü ile 343 tl ceza yediniz.umarım açıklayıcı olmuştur.unutmadan ekleyeyim hız cezalarına yapılan itirazların iptal oranı %2 bile değildir , yapacak birşey yok sadece hız uyarı levhalarının daha belirgin ve sık koyulması sürücülerin ceza yemesini önler.

Sn merkezci,
%10-%30 lımıtının aşılması durumunu yeni ögrenmiş oldum. evet %50 fazlası diye birşey yokmuş.
ayrıca
"cezanin tebliğ süresi değildir 10 gün , trafik şubesi ceza tarihinden itibaren 7 gün içinde postaya vermek zorundadır."
aslında bunu belirtmek istemiştim,sizinki daha açıklayıcı olmuş.
(trafık sube 34 gün sonra postaya vermiş ama daha önce de belirttiğim gibi yasadaki o durumu değiştirmişler/doldurmuşlar)

ilginize teşekkür ederim

halen geçerli eğer 34 gün sonra tebligata çıkmışsa usul hatasıdır ve sulh ceza mahkemesi bu cezayı iptal eder.Düzeltme yapayım 10 iş günü içerisinde tebligata çıkarılması lazım.10 iş gününde tebligata çıkarılmayan ceza usulen bozulur.

Mahkeme verilen ceza hukuka uygun ve 5326 S.K.nun 28/8 maddesi uyarınca reddine dedimiş, Ayrıca üstte bu cezanın aksini ispat edecek birşey olmadığını yazmış(aksini nasıl ispat edeceksem, herşey ortadayken).
düşünsenize
1 plaka iki tane yazılı cezada
2 fotoğraf yollamadılar
3 1 ay sonra tebliğ ettiler

Ektede kararı okuyabilirsiniz.
Beni durdurup bu cezayı kesseler hiç durmadan öderim.
Ama plakaya ceza kesilip gönderilmesi hiç hoş değil.

IMAG0519

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri