Trekking + Yürüyüş

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mery3mozturk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,562

mery3mozturk

Yeni Üye
Merhaba, St. Paul yolunu Nisan'da yürümek için hazırlıklara başladım. Uzun araştırmalarım sonucu hafif çanta oluşturmaya çalışıyorum. Fakat bir bilgi beni bir başkasına yönlendiriyor ve bu teferruat beni biraz sıktı, bu yüzden bir konu başlığı altında sizden yardım istiyorum. Özellikle bayan arkadaşlardan ve bayan arkadaş ile yürüyüş yapanlardan.

1-Bazı sitelerde sırt çantasını bay-bayan ayırmışlar, çanta alırken buna dikkat etmek gerekiyor mu zira her sitede yok?

2- Çantayı 55kg olarak düşündüm bir bayan için ağır olabilir mi, günlük 15-20 km yol yürüneceği düşünülürse?

3-Çadırı en hafifinden almaya çalışacağım, fakat çanta için tavsiye göremedim. Naturehike ın çantasını kullanan var mı veya başka tavsiyesi olan?

Teşekkürler.

1- Kadın ve erkek; iskelet ve kas yapıları gözeterek farklı özelliklerde sırt çantaları üretilir. Nedir bu özellikler ? Gövde uzunluğu biraz kısadır, Hacimleri erkeklere oranla biraz daha azdır, Omuz kısımları daha dar ve kısadır, Bel kısımları biraz daha kısadır. Bu detaylara fazla takılmayın. Bence öncelikle sorgulamanız gerekecek şeyler

· Çanta Ağırlığı ve sağlamlığı (uzun Yürüyüşler için önemlidir)
· Çantalarda dikkat edeceğiniz temel özellik, ister günü birlik bir yürüyüş için olsun ister uzun bir kamp faaliyeti, çantanın yükünüzü omuzlarınızdan alıp kalçanıza verecek bir bel kolonu olmasıdır. (Bel Desteği ve Sırtlık)
· Çantanın Cep Sayısı

2- Bundan düşük hacimli bir çantayla uzun yürüyüş yapmanızı tavsiye etmem 55 Lt’lik bir çanta tahminimce en fazla 15 kg malzeme alır. (çadır, uyku tulumu, gıda, kişisel eşyalar) bence kabataslak bir hesaplayın.

3-Çantasını kullanmadım ama kullanan arkadaşlardan olumsuz bir yorum almadım. Siz yinede alırken yük taşıma bölgesindeki dikişlerini dikkatlice kontrol edin :smiley:

Öncelikle başarılar dilerim. Kadın sırt çantaları ergonomi açısından boyu daha kısa üretilmektedir ve yükün bedeninize olan baskısını azaltmaktadır.Çantanın cep sayısından ziyade ceplere kolay ulaşılabilir olma özelliği bence daha önemli. hatta çantanın iç bölümüne farklı noktalardan ulaşabilmek bile...

önerimi sorarsanız Deuter Quantum 60+10 , sizi uzun yıllar sırtlayacak bir ürün.
ürünü youtube tan inceleyebilirsiniz.
Video: https://youtu.be/Xl6nmVZIe8k

İyi kamplar dilerim.

1- Kadın ve erkek; iskelet ve kas yapıları gözeterek farklı özelliklerde sırt çantaları üretilir. Nedir bu özellikler ? Gövde uzunluğu biraz kısadır, Hacimleri erkeklere oranla biraz daha azdır, Omuz kısımları daha dar ve kısadır, Bel kısımları biraz daha kısadır. Bu detaylara fazla takılmayın. Bence öncelikle sorgulamanız gerekecek şeyler

· Çanta Ağırlığı ve sağlamlığı (uzun Yürüyüşler için önemlidir)
· Çantalarda dikkat edeceğiniz temel özellik, ister günü birlik bir yürüyüş için olsun ister uzun bir kamp faaliyeti, çantanın yükünüzü omuzlarınızdan alıp kalçanıza verecek bir bel kolonu olmasıdır. (Bel Desteği ve Sırtlık)
· Çantanın Cep Sayısı

2- Bundan düşük hacimli bir çantayla uzun yürüyüş yapmanızı tavsiye etmem 55 Lt’lik bir çanta tahminimce en fazla 15 kg malzeme alır. (çadır, uyku tulumu, gıda, kişisel eşyalar) bence kabataslak bir hesaplayın.

3-Çantasını kullanmadım ama kullanan arkadaşlardan olumsuz bir yorum almadım. Siz yinede alırken yük taşıma bölgesindeki dikişlerini dikkatlice kontrol edin :smiley:
internetten sipariş vereceğim için kontrol etme şansım yok maalesef. tüm bilgiler için teşekkür ederim.

4 tane kullandığım çile çektirdiğim çantalarım var.Birisi dağıldı dağılanıda ibret olsun diye çekip atacağım :smiley: Bazen ufak olan çantayı önüme büyüğü arkama takarak hamile gibi dolanmaktayım. :p Az ağırlıkla yürüyüş öneririm. Çanta yürüdükçe ağırlaşır Ivır zıvırı yol üstünden satın alırsanız yürüyüşten daha çok keyif alırsınız. Gönül isterki tekerlekli çekçekli çantalarla kampa gideyim ama bu bel ağrıları yokmu :D

Bu 30 litrelik çanta Güzel çok kahrımı çekti ama iyi durumda kendileri.. Aslında bu videoyu kamp malzemeleri kısmına da atayım tüm arkadaşlar da faydalansın. Bu çantaya yürüyüş batonu da takılabiliyor onu göstermeyi atlamışım.
Video: https://youtu.be/tvGxHKRz1bk

Birde Şu çanta

Video: https://youtu.be/l5ybNabYMK0

Diğer çantamın Tramp 45 yandan fermuarları söküldü 2 kere diktim. Ucuz olan ve bol yorum alan çanta tabiki :smiley: Lakin halen kullanabiliyorum.

Video: https://youtu.be/urEhzUdzG2c

Fiyat önemli değilse Deuter Markası önerilir fiyat önemli ise Aliexpress üzerinden bazı çantaları önerebilirim. Kendim alıp deneyip kullandığım için Freeknight 60 L (160 TL, 1 kg) sırt çantası uygun fiyatlı, bir diğer önerim Creeper 60 L (260 TL, 1,78kg) sırt çantası Makalu Creeper 60 L (400 TL, 1,75kg) nin birebir kopyası daha uygun fiyatlı. Diğer yandan bir bayan için uzun yolculukta 15 kg bir çantayı taşımak baya yorucu ve ızdırap verici olabilir önerim su hariç 10 kg idealdir. Tek kişilik Naturehike Cloud Up çadır (580 TL) önerebilirim 1.5 kg civarında, yanına Naturehike şişme mat (180-200 TL, 300 gr) ve gideceğiniz tarihe uygun olarak en fazla 1 kg civarında bir uyku tulumu olabilir yemek pişirme için ateş yakacaksanız Nurgaz Ateş kutusu önerebilirim (70 tl, 450 gr) tencere için hem yemek pişirme hemde su matarası olarak kullanılabilen Square 1 L Aliminyum matara (60 TL) önerebilirim mataranın içine geçtiği mini tenceresi var 1 kişi için yeterli yemek yapılabilir. Önerdiklerimin hepsini kullanıyorum bu yüzden yazdım.

‌"Az eşya az insan" düşüncesini benimseyenlerden biri olarak temel ekipmanlar dışında hiçbir şeyi gereksiz yük etmeyi mantıklı bulmuyorum.55 kg çok uçuk bir rakam yürüyüş için; gereksiz eziyet.Bana göre temel ekipmanlar; Çadır , uyku tulumu , mat , bıçak , ip , ateş başlatıcı , mini ilkyardım seti , matara , fener , mevsime ve rotaya göre minimum kıyafet/iç çamaşırı.Çay/kahve içmek ve birşeyler pişirmek niyetindeysem mini pişirme seti (Stanley Adventure gibi) eklerim.Tencere , tava , ocak , minolit , demlik vb bana göre hem çok yer kaplayan hemde ağırlığı arttıran eşyalar.Çantam 15-20 kgyi geçmez, tepeleri rahat rahat aşarım fazladan enerji ve efor sarfetmeden.Genelde rota üzerindeki bakkal , köy ve işletmelerden yemek ihtiyacımı karşılarım.İstediğin kadar hafif çadır , çanta vb ekipman al , ağzına kadar eşya doldurduktan sonra bir farkı kalmıyor.Dikişleri sağlam , su geçirmeyen , bel desteği olan, terleme yapmayan herhangi bir çanta fazlasıyla yeter.Molle özellikli çanta alırsanız ileride çantaniza ek yaparak eşya taşıma kapasitesini arttirabilirsiniz.Genelde taktik (tactical) çantalarda olan bir özellik.

‌"Az eşya az insan" düşüncesini benimseyenlerden biri olarak temel ekipmanlar dışında hiçbir şeyi gereksiz yük etmeyi mantıklı bulmuyorum.55 kg çok uçuk bir rakam yürüyüş için; gereksiz eziyet.Bana göre temel ekipmanlar; Çadır , uyku tulumu , mat , bıçak , ip , ateş başlatıcı , mini ilkyardım seti , matara , fener , mevsime ve rotaya göre minimum kıyafet/iç çamaşırı.Çay/kahve içmek ve birşeyler pişirmek niyetindeysem mini pişirme seti (Stanley Adventure gibi) eklerim.Tencere , tava , ocak , minolit , demlik vb bana göre hem çok yer kaplayan hemde ağırlığı arttıran eşyalar.Çantam 15-20 kgyi geçmez, tepeleri rahat rahat aşarım fazladan enerji ve efor sarfetmeden.Genelde rota üzerindeki bakkal , köy ve işletmelerden yemek ihtiyacımı karşılarım.İstediğin kadar hafif çadır , çanta vb ekipman al , ağzına kadar eşya doldurduktan sonra bir farkı kalmıyor.Dikişleri sağlam , su geçirmeyen , bel desteği olan, terleme yapmayan herhangi bir çanta fazlasıyla yeter.Molle özellikli çanta alırsanız ileride çantaniza ek yaparak eşya taşıma kapasitesini arttirabilirsiniz.Genelde taktik (tactical) çantalarda olan bir özellik.

55kg demek istememiş zaten bir insanın 55 kg taşıyabilmesi sana mantıklı geliyor mu? 55 Litre demek istemiş, 55 L bir çantaya koyabileceği yük zaten en fazla 20 kg olur ki onu bile uzun yolda taşımak büyük kondisyon ister benim diyen adam taşıyamaz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR