Truma Combi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan firatgocmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,689

firatgocmen

Yeni Üye
Merhaba,

Öncelikle konuyu açmadan önce forumda da arattım ancak bazı konuların eski olması nedeniyle de bilgilerin güncelliğinden şüphe duydum. Çekme karavan ve ısıtıcı için araştırmalarım halen devam etmekte anca şu anda aklımdaki ısıtıcı çözümü truma combi. Fiyatı oldukça yüksek olsa da sıcak su ve ısınmayı boyut, ağrılık, tüketim v.b. gibi konulardaki avantajları ile mantıklı bir alternatifini ben bulamadım. Bu arada bütün araştırmalarımı teorik bilgiler ile yapmaktayım bu yüzden deneyimlerini paylaşabilecek olanlar var ise çok sevinirim. Bu arada özellikle Truma Combi'yi bu kadar vurgulama sebebim ise; hem yazlık tatileri çok tercih etmemem hem de bir camping alanına bağlımlı olmadan mümkün olan en uzun süre yaşama arzum.

Merhaba,
truma kombi (belirtmemişsiniz) sanırım dizel modelini soruyorsunuz. Bu cihazlar birleşik ve enerjiye bağımlı olması nedeniyle sizinde kamp dışı konaklama isteğiniz enerji için daha fazla yatırım yapmanızı gerektirebilir.
Su ve kabin ısıtmada kullanım kış aylarında en yoğun dönemi içerdiğinden cihazların enerjiye bağımlılığını iyi analiz etmenizi öneririm.

Merhabalar öncelikle yanıtınız için teşekkürler. Kusura bakmayın belirtmeyi unutmuşum. İlgilendiğim model gazlı model truma combi 6 modeli. Dizele göre daha düşük yakıt ve enerji tüketimi olduğu için bu modeli planlıyorum.

Gazlı model ve 6 olması sanırım iyi tercih olmuş, benim karavanda soba ve boiler ayrı ünite sobam arızalı olduğunda boileri kullanabilmiştim açıkçası bunu avantaj gibi gördüm. Kombinin dezavantajı yakıt emiş ve ortam sıcaklık üflemesi elektirikle çalışmasından tüketimin kaç günlük kamp için enerji tüketim ve üretim hesaplanması önemli. Truma sobanın çalışması için elektirik tüketimi gerekmediğinden avantajlı ancak karavanı büyük planlıyorsanız o zaman soba arkasına Vent taktırmalısınız ki ısıyı üfleme ile dağıtabilesiniz.

Karavanı çekme karavan düşünüyorum şu anda saly 525 modele yakınım. Bütçe olarak da 60.000₺ yi geçmemeyi hayal ediyorum 30-35 Bini karavan, yaklaşık 30 bini de ısıtma, güneş enerjisi, buzdolabı, tuvalet, gibi güncellemeler için planladım. Yanlış görmediysem truma combi 6; 4 hava çıkışından yeterli güçte bir üfeleme sağlıyor.

Truma sobanın çalışması için elektirik tüketimi gerekmediğinden avantajlı ancak karavanı büyük planlıyorsanız o zaman soba arkasına Vent taktırmalısınız ki ısıyı üfleme ile dağıtabilesiniz.

Yukarıdaki yazımda soba tercih ederseniz diye yazmıştım. Kombi için istediğiniz noktaya dağıtabilirsiniz. Üfleme için enerji sarfiyatına dikkat çekmek istemiştim.

7b89d6ca45f32fae67681cdd4d36c295

Bazen uzun yolda benim Frontera için düşünmüyorum değil

Yukarıdaki yazımda soba tercih ederseniz diye yazmıştım. Kombi için istediğiniz noktaya dağıtabilirsiniz. Üfleme için enerji sarfiyatına dikkat çekmek istemiştim.
Teşekkür ederim şimdi farkettim. Truma Combi 6 nın Boiler ve ortam ısıtması beraber çalıştığı zaman ki tüketimiz ortalama 1.1 A; Sadece sıcak hava da ise Max. 0,4 A olarak belirtilmiş. Bu tüketimler saatlik sanırım. 5.25 lik bir karavanda elektrik ihtiyacı olmayan soba acaba verimli olur mu?

Teşekkür ederim şimdi farkettim. Truma Combi 6 nın Boiler ve ortam ısıtması beraber çalıştığı zaman ki tüketimiz ortalama 1.1 A; Sadece sıcak hava da ise Max. 0,4 A olarak belirtilmiş. Bu tüketimler saatlik sanırım. 5.25 lik bir karavanda elektrik ihtiyacı olmayan soba acaba verimli olur mu?
Ortalama denildiğinde belli bir zaman içinde devreye girme çıkma değerleri ole ortalama elde edilen değerlerdir. Max değer ise en fazla tüketim değeridir. Zaman birimini saat olarak alırsak aküden tükettiği değer Ah olarak çıkar. Günlük değer için 24 ile çarpabiliriz. Ortalama 1.1A tüketen cihaz saatte 1.1Ah akü kapasitesi harcar. 24 saat boyunca ortalama 1.1A çekiyorsa, aküden günde 26.4Ah tüketir. Bence yüksek bir değer değil. Hele ısıtma içinkullanıldığında 0.4A çekiyorsa günlük tüketim sadece 9.6Ah olur. Uzun süreli kampta güneş paneli varsa veya dışarıdan enerji alınıyorsa sorun çıkmayacaktır.

Ortalama denildiğinde belli bir zaman içinde devreye girme çıkma değerleri ole ortalama elde edilen değerlerdir. Max değer ise en fazla tüketim değeridir. Zaman birimini saat olarak alırsak aküden tükettiği değer Ah olarak çıkar. Günlük değer için 24 ile çarpabiliriz. Ortalama 1.1A tüketen cihaz saatte 1.1Ah akü kapasitesi harcar. 24 saat boyunca ortalama 1.1A çekiyorsa, aküden günde 26.4Ah tüketir. Bence yüksek bir değer değil. Hele ısıtma içinkullanıldığında 0.4A çekiyorsa günlük tüketim sadece 9.6Ah olur. Uzun süreli kampta güneş paneli varsa veya dışarıdan enerji alınıyorsa sorun çıkmayacaktır.
Henüz tam karar verememiş olsamda sanırım sıcak su ve ısınmayı ayrıca çözme yoluna gideceğim en azından 4-6 bin ₺ gibi bir fark oluşuyor. € ₺ den uzaklaştıkça aynı hız ile ben de combi den uzaklaşıyorum tabi :smiley: truma s serisini fansız kullanma düşüncesindeyim.

Merhabalar,benimde değerli bilgilerinizden faydalanmak amacı ile bir sorum olacak, 4 mt çekme karavanımda truma gaz lı ısıtıcı var,aynı zamanda aynı tüpten beslenen ocak ve 3 sistem buzdolabı mevcut,ne var ki orijinal tüpü Avrupa olduğundan türkiyede değiştirme ya da doldurma şansım yoktu,normal geniş başlı piknik tüpünün adaptörünü uygun hale getirdim ama çok randıman alamadım hatta hiç gaz gelmedi desemde olur,büyük mutfak tüpü koyacak yerde yok,araçlara takılan LPG tankı taktırsam uygun olur mu,onun için yerim var

Merhabalar,benimde değerli bilgilerinizden faydalanmak amacı ile bir sorum olacak, 4 mt çekme karavanımda truma gaz lı ısıtıcı var,aynı zamanda aynı tüpten beslenen ocak ve 3 sistem buzdolabı mevcut,ne var ki orijinal tüpü Avrupa olduğundan türkiyede değiştirme ya da doldurma şansım yoktu,normal geniş başlı piknik tüpünün adaptörünü uygun hale getirdim ama çok randıman alamadım hatta hiç gaz gelmedi desemde olur,büyük mutfak tüpü koyacak yerde yok,araçlara takılan LPG tankı taktırsam uygun olur mu,onun için yerim var
Sistemde dedantör kullanmalısınız. Küçük tüpün üzerinde gaz memesi vardır sanırım onun yüzünden yetersiz çıkış olmuştur.
Aşağıdaki ürün sanırım işinizi görür. Kolay gelsin.
KARAVAN TEKNE KÜÇÜK TÜP DEDANTÖRÜ - Yedek Parça ve Aksesuarlar sahibinden.com'da - 403806866

Karavanı çekme karavan düşünüyorum şu anda saly 525 modele yakınım. Bütçe olarak da 60.000₺ yi geçmemeyi hayal ediyorum 30-35 Bini karavan, yaklaşık 30 bini de ısıtma, güneş enerjisi, buzdolabı, tuvalet, gibi güncellemeler için planladım. Yanlış görmediysem truma combi 6; 4 hava çıkışından yeterli güçte bir üfeleme sağlıyor.
Merhaba, 60.000 TL bütçe ile neden ADRİA 400 PS veya Knaus 400 LK modeli düşünmüyorsunuz, bu söylediklerinizin hepsi bu karavanlarda mevcut ve bu fiyata ... Araştırdığım için ve almayı düşündüğüm için söylüyorum.

Merhaba,

Öncelikle konuyu açmadan önce forumda da arattım ancak bazı konuların eski olması nedeniyle de bilgilerin güncelliğinden şüphe duydum. Çekme karavan ve ısıtıcı için araştırmalarım halen devam etmekte anca şu anda aklımdaki ısıtıcı çözümü truma combi. Fiyatı oldukça yüksek olsa da sıcak su ve ısınmayı boyut, ağrılık, tüketim v.b. gibi konulardaki avantajları ile mantıklı bir alternatifini ben bulamadım. Bu arada bütün araştırmalarımı teorik bilgiler ile yapmaktayım bu yüzden deneyimlerini paylaşabilecek olanlar var ise çok sevinirim. Bu arada özellikle Truma Combi'yi bu kadar vurgulama sebebim ise; hem yazlık tatileri çok tercih etmemem hem de bir camping alanına bağlımlı olmadan mümkün olan en uzun süre yaşama arzum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri