Truma S 3004 Montaj Ve Kullanım Kılavuzları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 12:01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,716

12:01

Kamp II
Yer
Bursa
Truma S 3004 'ün iç yapısını merak edenlere...

Ekli dosyalar

• Truma S 3004 montaj kılavuzu.pdf
    14.1 MB · Görüntüleme: 378
  • Truma-heating-s3004-s5004-operating-en.pdf
    1.7 MB · Görüntüleme: 357

Yücel hocam, bu sobanın da opsiyonel 12V fanı var (Truma vent). Bence kesinlikle takılmalı. Çünkü Truma soba, evdeki soba gibi dört yanı açıkta değil. Ön cephesi hariç her tarafı kapalı, mobilyalara gömülü vaziyette monte ediliyor. Genellikle gardrobun altına koyuluyor.

Geçen ay Kumsaz'da tek başımayken çok da soğuk olmadığı için fansız çalıştırıp bir deneme yapayım dedim. Sobanın karşısında beni aşırı bunalttı ama diğer yerleri çabuk ısıtamadı. Beklesem nihayetinde ısı yayılacaktı ama dayanamayıp fanı açtım.

1642540960912

Fan kontrol düğmesi bu şekilde. Genelde (M) manuel modda 3-4 arası kullanımda hemfikir konuştuğum insanlar. Ben de bir kaç denemeden sonra hak verdim. Bu fan sobanın hemen arkasında bulunuyor ve hava hortumları ile karavanın dört bir yanına havayı dağıtıyor. Bazı yerlere yuvarlak ve ayarlı hava menfezi ile hava götürüyor, yatak ve oturma grubundaki pencere altlarına hortum üzerine açılan ufak deliklerden hava çıkışı sağlıyor. Bu şekilde karavanda doğal ve dengeli bir hava dolaşımı sağlanıyor.

Soba otomatik kontrol yapıyor. Yanma odasının altında bir sıcaklık sensörü var. Soba kısık yanınca (A) Auto modunda fanı yavaşlatıyor, çok yanınca 5 kademe ayarda belirtilen ayara kadar fanı da açıyor (muş). Ben görmedim, nedense hep düşük devirde çalışıyor. Yabancı forumlarda da gören olmamış :sweatsmile: O yüzden herkes manuel çalıştırmakta hemfikir.

Aslında düzgün çalışsa Auto modu hem faydalı hem de gerekli. Çünkü soba kısık yandığı zaman, özellikle uzak noktalara hava giderken soğuyor ve sabit fan ayarında bu sefer soğuk hava üflüyor.

Bir Alman forumunda saatte maksimum 1 amper harcar diye yazmış birisi. Ölçmediğim için bir yorum yapamayacağım. Webastonun fanı ne kadar harcıyor, bilginiz var mı?

Yücel hocam, bu sobanın da opsiyonel 12V fanı var (Truma vent). Bence kesinlikle takılmalı. Çünkü Truma soba, evdeki soba gibi dört yanı açıkta değil. Ön cephesi hariç her tarafı kapalı, mobilyalara gömülü vaziyette monte ediliyor. Genellikle gardrobun altına koyuluyor.

Geçen ay Kumsaz'da tek başımayken çok da soğuk olmadığı için fansız çalıştırıp bir deneme yapayım dedim. Sobanın karşısında beni aşırı bunalttı ama diğer yerleri çabuk ısıtamadı. Beklesem nihayetinde ısı yayılacaktı ama dayanamayıp fanı açtım.

Ekli dosyayı görüntüle 638414

Fan kontrol düğmesi bu şekilde. Genelde (M) manuel modda 3-4 arası kullanımda hemfikir konuştuğum insanlar. Ben de bir kaç denemeden sonra hak verdim. Bu fan sobanın hemen arkasında bulunuyor ve hava hortumları ile karavanın dört bir yanına havayı dağıtıyor. Bazı yerlere yuvarlak ve ayarlı hava menfezi ile hava götürüyor, yatak ve oturma grubundaki pencere altlarına hortum üzerine açılan ufak deliklerden hava çıkışı sağlıyor. Bu şekilde karavanda doğal ve dengeli bir hava dolaşımı sağlanıyor.

Soba otomatik kontrol yapıyor. Yanma odasının altında bir sıcaklık sensörü var. Soba kısık yanınca (A) Auto modunda fanı yavaşlatıyor, çok yanınca 5 kademe ayarda belirtilen ayara kadar fanı da açıyor (muş). Ben görmedim, nedense hep düşük devirde çalışıyor. Yabancı forumlarda da gören olmamış :sweatsmile: O yüzden herkes manuel çalıştırmakta hemfikir.

Aslında düzgün çalışsa Auto modu hem faydalı hem de gerekli. Çünkü soba kısık yandığı zaman, özellikle uzak noktalara hava giderken soğuyor ve sabit fan ayarında bu sefer soğuk hava üflüyor.

Bir Alman forumunda saatte maksimum 1 amper harcar diye yazmış birisi. Ölçmediğim için bir yorum yapamayacağım. Webastonun fanı ne kadar harcıyor, bilginiz var mı?
Yanılmıyorsam vebasto yüksek ayarında iken 3 düşük ayarındayken 0.8 A civarı olması lazımdı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri