Türkiye'de Karavan İmal Eden Şirketler Hakkında Görüşler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cantunc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 190
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 132,285
Ynt: Türkiye'de Karavan İmal Eden Şirketler Hakkında Görüşler

Nasrettin hoca bir gün eşşekden düşmüş... Koşmuş gelmişler hocanın başına ahali kimi demiş doktor çağırın , kimi demiş kırıkçı bulalım , kimi demiş hadi kalk naz yapma... Hoca bakmış ahaliye BANA EŞŞEK DEN DÜŞEN BİRİNİ BULUN DEMİŞ....

Klasik hikaye demi... Bu başlık altında " CANTUNÇ " Arkadaşın durumunu anlamak için Türkiyedeki karavan imalatçılarına gidip bir karavan yaptırmaya kalkmak veya dahada cesur olup onlara karavan yaptırmak lazım sanırım... O zaman arkadaşımızın durumunu anlarız... Ben yaptırmaya kalktım ve 4-5 ay uğraşıp pes ettim... Hadi ikinci el bir şey alayım dedim Avrupa karavanların ONDA BİR KALİTESİNDEKİ ucubelere AVRUPA NIN 2 - 3 KATI ücret istendiğini gördüm...Utandım.... Neden avrupanın 2-3 katı çünkü o ucubeleri Türkiyede yapan 5-6 firma varda ondan... Birazcık doğru düzgün yapanlar zaten Avrupalılardan en az 3-4 kat fazla para talep ediyorlar ve ne yazık ki 7-8 ay dolular...

Etiketler

sayın doktor Tunco,teşhisinize teşekkürler.Konsültasyona müsaade yok...

Bende şu anda yeni aldığım minibüsü karavana çevirmek için uğraşıyorum.Bir süre ertelendi çünki özel bir durum dolayısı ile başka bir ile gitmem gerekti.
Projesini kendim çizdim,aracın iç ölçülerine göre.Karavanda Duş-tuvalet-arkada 2 kişilik yatak(110 cmx180 cm) ocak lavabo grubu,boy dolabı ve oturma gerubu olacak.Aracın içi geniş ve müsait.Dediğim gibi projeyi hassas bir biçimde çizdim.Minibüste olması gereken yerlere kağıt üzerinde yerleştirdim.Dolapların yatağın ve tüm eşyaların ölçülerini çıkardım.Ve elimde bu kağıtla bir mobilyacıya gittim.Uzun uzun izah ettim.Bana malzeme dahil çıkardığı fiyat 700 TL oldu.Şayet malzemeleri ben getirirsem fiyatı çok daha düşecek.Ve ben titiz ve düzenli birisiyimdir.Yerleşim planına çok özen gösterdim,kıvrımlı detaylar dahi var.Bilmiyorum ama birileri fena kazık yiyor bu işlerde.

Aslına bakarsan mobilya mobilya denilen şey 2-3 plaka kaplama ve kontraplak... Ama 700 de gerçekden baya bir ucuz olmuş... :smiley:

Herhalde sizlerde görmüşsünüzdür,çeyiz takımı ilanları var.yatak odası,yemek odası,misafir odası,beyaz eşyası,müzik setti,lcd Tv,hatta tabak, çanağından ütüsüne kadar...7.000 Tl..Adam,120 metre kare ev döşüyor.12 metre karesi kaça geliyor?
Ağacın fiyatı belli,kullanılan elektirik,su,vs...malzeme yerli üretim,buzdolabı hatta ocak arçelik.klima malum 600 lira..yat tipi tuvalet 250,hepsi 2500 tl.camlar 500 eder 3000,3000 de işçilik 6000 Tl..tente vs..10.000.
Arttıran varmı?

Haberiniz olsun ilk kez eşimin laptopunu kullanıyorum ..yarın öbürgün o'da yazmaya kalkar problem olmasın..Bizde ıp kayıtlı dört laptop var duyurulur..

Zamanında marangoz olmak varmış... Ama aptal marangoz değil kendini karavancı diye satacak marangoz... Geçenlerde biri ile konuştum daha yeni başlamış işe bizim evin bodrumu gibi bir yerde karavan yapıyor alkoven dediği de uydurmamı uydurma sıkı durun fiyat geliyor... Mobilyasız istersen 27.500+KDV Mobilyalı olacaksa 45.000+KDV bu sözü edilen şey uyduruk bir kasa... Ben şirket aracının AL kasasını hemde çok daha güzel 7.000 TL ye yaptırdım... Üstelik bu karavancılar hiç Faturada kesmiyorlar...Devlet de seyrediyor...A bu koca fabrika binaları ne diye vergi ödemiyor diye neden sormuyor acaba...

TUNCO' Alıntı:
Zamanında marangoz olmak varmış... Ama aptal marangoz değil kendini karavancı diye satacak marangoz...

Marangozun aptalı olurmu, :D adamlar meslek erbabı. Ne iş yapsa parasını kazanır.

farkettiyseniz artık bu ortamda herkes marangoz, kaportacı,karavancı,panelci, hatta mühendis,
insanlar mevki ve makamları çok kolay dağıtır oldu, yaptığı işi görmeden bu marangoz ve ya kaportacı diyebiliyor, biraz becerisi olan tecrübe olmasa bile atölyesini açabiliyor, doğal olarak insanlar atölyeyi görünce karşısındakini usta zannedip fiyat soruyor, fiyat sorduğunuzda karşınızdaki ustanız bu işi nasıl yapılacağını bilmediği zaman fiyat iki misli olur, bunun anlamı şudur ''ya kardeşim git başka yere yaptır, illa bana yaptıracaksanda uğraşacağım zarar etmeyeyim'' dir
marangozluk kutsal bir meslektir yeryüzünde ilk makinayı yapan bir marangozdur, bugün teknoloji buralara geldiyse marangoz ataları sayesindedir
piyasada gördüğünüz herkesi usta zannetmeyin ve mesleği onlara yakıştırmayın,
bir insan gerçekten marangoz ise aptal değildir çünki meslek zeka ve beceri ister, aptal ise marangoz olması mümkün değildir
herkese selamlar

cantunc' Alıntı:
Herhalde sizlerde görmüşsünüzdür,çeyiz takımı ilanları var.yatak odası,yemek odası,misafir odası,beyaz eşyası,müzik setti,lcd Tv,hatta tabak, çanağından ütüsüne kadar...7.000 Tl..Adam,120 metre kare ev döşüyor.12 metre karesi kaça geliyor?
Ağacın fiyatı belli,kullanılan elektirik,su,vs...malzeme yerli üretim,buzdolabı hatta ocak arçelik.klima malum 600 lira..yat tipi tuvalet 250,hepsi 2500 tl.camlar 500 eder 3000,3000 de işçilik 6000 Tl..tente vs..10.000.
Arttıran varmı?

+ 5.000.- yapar 15.000.- hadi kıyak yapalım imalat süresi 1,5 ay 10.000.- işçilik olsun yaptı 25.000.- ama adam gözümün içine baka baka (araç hariç) 48 ila 52 bin arası tutar diyebiliyor. Bu da şu demek bana göre, kardeşim çok talep var bu talep yüzdesine göre fiyat budur, yersen...

Aklıma bir Amerikalı gencin carettanın youtube taki videosuna yaptığı yorum geldi ya, oda bende kalsın..

Aman karavan yapan iki üç firma var,onları küstürmeyelim..Milli sermayeye katkıları var...Katkı sizden,keyif onlardan..48 de ister 58 de amaç milli sermayeye destek...Destek bizden devri,taş devrinde kaldı..Global sermaye devri..Hymer ışık görse ortaklık teklif eder...Merdiven altı üretime hiç bir uluslar arası şirket ilgi göstermez..,kalitesinden ödün vermez..adını lekeletmez...
Çaresi bu işe baş koyanlar başının çaresine bakacaklar...

Dün bir karavan imalatçımızı ziyaret ettim....

Yeni yapılmış araçlar ve her araç da onlarca kusur... Gösterirsiniz sırasıyla işte komik cevaplar....

- Alacak kişi acele ettirdi arkadaşlarda burayı atlamış...
- Evet burası gözden kaçmış ama dikkat edilir yani...
- Bunu sahibi alıp kullanmıştı oraya silikon yapmış....
- Merak etmeyin o problemi halledip veririz size...
- Nasıl oluyor ikinci el karavana 100.000 tl istenir ya olmaz öyle şey.... ikinci el araça bakılır kendi elindeki fiyat 95.000........

Valla hiç kusura bakmayın arkadaşlar bana parasız bile yapsalar ben o araçları kullanmam... TÜRKİYEDE KARAVAN YAPMAYI BİLEN YOK... KOPYA ÇEKMEYİ BECEREN YOK... YA HİÇ OLMAZSA ÇİNLİLER KADAR OLUN...ALIP KOPYALAYIN....AMA AÇ GÖZLÜLÜK VARKEN 10.000 MALİYETİ 50.000 E SATMA İSTEĞİ VARKEN OLMAZ BU İŞ........

Değerli dostlar çok oldu nu konuyu takip etmeyeli ama lütven bir kaç üreticiyide yabana atmayalım.Ben karavanımı geçensene yaptırdım ve ben neler istediysem üretici onu yaptı tabiki yapılan her şeyin bir bedeli var.Onun içinde ben benim üreticime sonsuz saygım var ve hiç sıkıntı çekmeden karavanımı aldım ve Biyorsunuz belki 6aylık bir kış gezisi yaptım ve gezimin sonuna kadarda karavanımda hiç bir problem yaşamadan gezimi tamamladım.Şunu anlatmak istedim eğer karavan yapılacaksa prıjeye ve kiloya uygun olması lazım.ve erbabına yaptırmak gerekiyor.Hepinize iyi tatiller diliyorum tabiki Erdeğe gelenlere de kapımız açık.Saygılarımla

Malum sitedeki bazı karavan fiyatları İstanbulda orta karar bir ev civarı.Karavan yapılan aracın boşu 7-12 bin civarı ,içine 2 mobilya ,su deposu,lavabo koyulunca 50-60 binlira..

Sonuç olarak,tüm bu olumsuzlukları peşinen göz önüne imalatçıya teslim olmak..Ancak hiç olmazsa siparişte bir hukuçunun hazırlayacağı haklarınızı koruyacak sözleşme hazırlatmak..Tabiatiyle üreticinin bunu imzalayıp,imzalamayacağı meçhul..Sözleşme,karavanınızı teslim aldığınızda karşılaşacağınız kalite ve işçilik,üretim hataları,yasal zorunluluklar,garanti gibi maddi,manevi tazminatı kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır..
İstanbuldan başlayıp,Lizbona kadar uzun bir yolculuğa çıkıyoruz..Hoşçakalın..

cantunc' Alıntı:
İstanbuldan başlayıp,Lizbona kadar uzun bir yolculuğa çıkıyoruz..Hoşçakalın..

İyi yolculuk ve dinlenceler dilerim. Dönüşte, yazı ve fotoğraflarınızı bekliyor olacağız. :smiley:

Esen kalın.
Cavid Sezen

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR