Türkiye'de Karavan İmal Eden Şirketler Hakkında Görüşler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cantunc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 190
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 132,276
Ynt: Türkiye'de Karavan İmal Eden Şirketler Hakkında Görüşler

slm lar benim kafam acayip karışyı geçen gün güney karavanı aradım 10 bin tl ye sıfır karavan satarım diyor.ama internette eski karavanlara 10 15 bin tl istiyorlar acaba arasındaki farkı bilen varmı varsa benide bilgilendirebilirmi ocak ayına kadar çekme karavan sahibi olmak istiyorum .ne yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz e tipi ehliyetim var aracımda dizel 5.5 metreye kadar çekebilirim sanıyorum. 2 yetişkin iki bebek olacak şekilde kaç metrelik karavan almam gerekiyor.birde internette satılanların evrakları yokmuş helvacı kağıtlarıyla bu işler oluyormu?

Etiketler

güney karavanın 4x2 metrelik 750 kg çekme karavanını birkaç yıl kullandım,iş görüyor,her türlü ekipmanı var ama her şeyinin kalitesi düşük,yani karavanlar 2. veya 3. sınıf diyebilirim,kalite önemli değil işimi görsün derseniz alınabilir,
750 kg altı karavanlar için ruhsat yada herhangi bir evrak,ruhsat,vergi gerekmiyor,ama 750 kg üzeriyse ayrıca ruhsat plaka ve vergi var

mudanyalıfatih' Alıntı:
slm lar benim kafam acayip karışyı geçen gün güney karavanı aradım 10 bin tl ye sıfır karavan satarım diyor.ama internette eski karavanlara 10 15 bin tl istiyorlar acaba arasındaki farkı bilen varmı varsa benide bilgilendirebilirmi ocak ayına kadar çekme karavan sahibi olmak istiyorum .ne yapacağımı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz e tipi ehliyetim var aracımda dizel 5.5 metreye kadar çekebilirim sanıyorum. 2 yetişkin iki bebek olacak şekilde kaç metrelik karavan almam gerekiyor.birde internette satılanların evrakları yokmuş helvacı kağıtlarıyla bu işler oluyormu?

ender ağabeyin (güney karavan) size söylediği karavan 10 000 tl lik karavan daha iyisi istenirse yapabilir daha kötüsünün olduğunu zaneetmiyorum

mudanyalıfatih' Alıntı:
Merhaba; Fatih Bey,
Bu güne kadar yaşadıklarımla sabit olduğundan acizane fikrim şu.Giden geri gelmiyor.
10.000'e yeni diye alacağınız bir çekme karavanı 30,000'e adam edemezsiniz, en sonundada gidip bir tane daha alırsınız imkanınız olursa.
Fiyattan ziyade firmaların güvenirliliğini araştırmanız daha doğru olur.
Duyumlarıma göre; Çekme karavanda: Pino karavan, Ege karavan müşterisine problem yaşatmayan firmalar arasında...
İkinci el bazı kötü üretimler yapan firmalardan hem iyi hemde ilk bakışta pahalı gibi görünsede artı masraf çıkartmıyacaksa ucuzdur.
Selamlar

güney karavan bu işte eski olmasına rağmen kalite bakımından acemi gibi yanlışlıkla banyoda ayağınız kaysa kapı duvar komple üstünüze yıkılır :smiley:

Güney karavan, Ender Bey'den bir motokaravan almışlığım vardı.
Güney Karavanın kalitesizliğinden bahsedildiği için yazma gereği duydum. Bu konuda acemi olmalarından ziyade, karavanın ucuza getirilmesi için bir politika olduğunu düşünüyorum.
İnanıyorumki bütce yüksek tutulduğunda kalitede buna paralel yükselecektir.
Benim aldığım karavanda, karavanda olması gereken minimum donanım bulunmakta idi ve ben karavancığı götürüp götüremiyeceğimizi bu motokaravanda test ettim.
Minumum bütce ile bu karavanda karar kıldım ki, karavancılığı beceremiyeceğimizi düşünürsek zararımızın minumum olması için.
Yani düşük bütce ile alınabilecek sıfır karavan istiyorsanız, Güney Karavan ile görüşün ve atalyölerini ziyaret edin derim ben.
Selamlar
Kenan YAMA

kenanyama' Alıntı:
Güney karavan, Ender Bey'den bir motokaravan almışlığım vardı.
Güney Karavanın kalitesizliğinden bahsedildiği için yazma gereği duydum. Bu konuda acemi olmalarından ziyade, karavanın ucuza getirilmesi için bir politika olduğunu düşünüyorum.
İnanıyorumki bütce yüksek tutulduğunda kalitede buna paralel yükselecektir.
Benim aldığım karavanda, karavanda olması gereken minimum donanım bulunmakta idi ve ben karavancığı götürüp götüremiyeceğimizi bu motokaravanda test ettim.
Minumum bütce ile bu karavanda karar kıldım ki, karavancılığı beceremiyeceğimizi düşünürsek zararımızın minumum olması için.
Yani düşük bütce ile alınabilecek sıfır karavan istiyorsanız, Güney Karavan ile görüşün ve atalyölerini ziyaret edin derim ben.
Selamlar
Kenan YAMA
Merhaba; Kenan bey,
Bu görüşünüze katılmayı çok isterdim. Ama Karavan zannederek aldığım şeyden 5 yıldır yaşadıklarım yüzünden malesef katılamıyorum.
Benim gibi senelerce karavan hayali kuran birilerinin biriktirerek, borçlanarak hayal kırıklığına uğramaması için çok çok araştırma yapması gerektiğini düşünüyorum.
Sadece üç beş ucuz diye alınan sonradan bir kat daha masraf edilse dikiş tutmuyor. Memnun kalınmadığında başkasına satılabilir belki ama bunu alan kişiyede yazık.
Amacım sizi kırmak değil. Kusuruma bakmayın lütfen...
Selamlar, Saygılar.

Merhaba Ahmet Bey
Ben de kimseyi kırmak için yazmadım. Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.
Bu karavan firmaları ticari firmalar, dolayısı ile yaptığımız yorumlar iyi veya kötü yönde yönlendirme yaptığından dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum.
Bütceye göre araştırma yaptığımızdan tercih meselesi olduğunu düşünüyorum.
(Hayal kırıklığına uğramaması için çok çok araştırma yapması gerektiğini düşünüyorum.)
Bu görüşünüze sonuna kadar katılıyorum.

Bu arada 10 000 TL lik karavanını 50 000 TL lik karavan diye satmaya çalışanlarında olabileceğini, ama bizim alıcı olarak uyanık olmamız gerektiğini özellikle belirtmem gerekiyor. 10 000 TL lik karavanı 10 000 TL olarak satıyorsa firma veya şahıs bence bundan sonrası alıcının sorunudur diyorum.
Selam ve saygılar.
Kenan YAMA

Çok haklısınız Kenan bey,
kişiler çok araştırsınki sonradan "keşke" sözcüğüne ihtiyaç duymasın.
Karavanımla gezerken yanıma bir karavan yanaşınca biz karavan değilde KÜMES almışız, "keşke" kelimesini her an kullanırdım.
Ben şu an karavanımı tekrar büyük bir tadilata verdim. Yaşam alanının yeniden sıfırdan yapılması gibi...
Hevesle aldığım karavandan şu an elimde kalan: sadece kasko değerindeki rakam bile etmeyecek birşey...
Bu yeni firmada bile bana problem yaşatmaya başladılar, bu yüzden henüz bu firma hakkında övgüyle bahsedemiyorum. Ancak iş biter memnuniyet derecesini paylaşırım.
Ama gördüğüm atölyeleri ve ustaları başka arkadaşların gördüğüm, duyduğum memnuniyetlerini seve seve paylaşırım.
Bizim memlekete yolunuz düşerse beklerim.
Selamlar, saygılar

Ahmet Bey
Forumda yazışmamızın faydasıda burdan geliyor.
Tecrübelerimizi burada paylaşarak geçtiğimiz yollardan ve badirelerden peşimizden gelen arkadaşlar faydalansın ve gözlerini kulaklarını açsınlar diye.
Selamlar.

edessastelio' Alıntı:
kişiler çok araştırsınki sonradan "keşke" sözcüğüne ihtiyaç duymasın.

kenanyama' Alıntı:
Forumda yazışmamızın faydasıda burdan geliyor.
Tecrübelerimizi burada paylaşarak geçtiğimiz yollardan ve badirelerden peşimizden gelen arkadaşlar faydalansın ve gözlerini kulaklarını açsınlar diye.

İkinize de teşekkür ederim (birer teşekkür ekledim... :smiley: ); forumlar, bu hizmeti yerine getirebiliyorsa, doğru yerdedir diye düşünürüm.

Türkiye gibi, ulusal gelirin yüksek olmadığı, üstüne çok kötü bir ulusal gelir paylaşımının yaşandığı, bunun sonucunda genel anlamda gelirlerin düşük olduğu, gelecek kaygısının çok yoğun yaşandığı, işsizlik konusunun insanları tedirgin ettiği, profesyonel gezenev üretiminin olmadığı ... vb gibi nedenlerle, özellikle emeği ile geçinenlerin (... ve hiç kuşkusuz emeklilerinin) parasını bu hobi için harcarken, kırk kez hesap yapması gerekir. ;)

Cavid Sezen

Konu birleştirildiği için yola çıkmadan bir iki şey yazmak istedim.Baştan beri söylemek istediğim üretici firmaların mukayesesi ve paranın boşa gitmemesiydi.Bunların birbirlerinden farkı yok..Fiyatı yüksek tutanlar biraz daha itina ediyor,düşük fiyatlılar iyice döküntü üretiyor..En iyisi bile yasal ağırlığı ve ölçüleri göz önüne almıyor.Alan başının çaresine baksın diyor..Birde belge imzalatıp aradan sıyrılıyor..İmalat hatalarına gelince,hata değil resmen merdiven altı imalat zihniyeti.Ne hesap var ne kitap çünkü imalathanede okur yazar yani bir mühendis yok..Asgari ücretle çalışan ustaların! kafasına göre işçilik...
Tek çaresi onların sözleşmesini değil,kendi hazırlayacağınız sözleşmeyi imzalatmak.Planı,projeyi,kullanılacak malzemeyi en ufak ayrıntılarına kadar yazmak,işçilik hatalarının imalatçıya ait olduğunu ve imalatçı tarafından giderileceğini gerekirse yeniden yapılacağı belirtmek,özelliklede en az 2 yıl full garanti vermesini sağlamak.Kapıdan çıktıktan sonra kullanıcı hatası deyip ikinci kez para kaptırmamak.Kullanılacak izalasyon malzemesinden tesisatına,iç dış kaplama malzemesinden elektirik tesisatına,zemin kaplamasından elektirik fişine kadar ayrıntılı sözleşme hazırlatmak.Özelliklede dış ve iç cephe kaplamasındaki yapıştırma hatalarından meydana gelebilecek kabarmalara karşı önlem aldırmak.
Tamamdır,yaparız,hallederiz,en iyisini biz yaparız laflarını kağıda döktürün.Maddi ve manevi tazminat hükümleri koydurtun.
Bunları kabul edip altını imzalayan firma en iyisidir..Gerisi sizi kandıracaktır.Canınız sıkılacak,karavancılıktan sizi soğutacaktır..Paranız ise çar çur olacaktır..
Benden söylemesi,sizden uygulama...Kolay gelsin..

Son olarakta başıma geleni anlatacağım.Karavanlardaki korku üsten su almasıdır.İyi silikonladılarmı korkusu.Silikon ve karavan imalatı ne komik değilmi?Şükür bizde üsten su almayınca mutlu olduyduk.Ancaaaak geçen hafta iki karış sudan geçince karavanın içi su dolmazmı?Para verdim yaptırdım ama iş çığrından çıktı, imalatçının adını artık yazacağım Saly karavan.Bu acubenin imalatçısı bunlar.Aklınızda bulunsun......

Karavanın üst yüzeyine sert birşey düşmüş olmasın. ?? Çatlama oluşmuştur belki.?

Bende öyle sandım ama alttan açtıkları pis su borusu,su borusu,ısıtıcı gibi delikleri silikonlamadıklarıdan tam tersine içeri sular alttan doluyormuş.Adamlar haklı tekne imal etmediklerinden sadece üstüyle ilgilenmişler.Altıyla ilgilenmek bana ve silikon tabancasına düştü.Yani karavan yaptıracaksınız onca parayı vereceksiniz sonrada elinizde silikon tabancası,ağaç macunu,zımpara,tornavida alıp karavanın altına girip üstüne çıkıp bakım ve onarım çalışmalarına devam edeceksiniz.
Yerli üretime destekmiş.Hadi canım sende teşviği devlet verir,milletin yaptığı ödemedir.Ayıplı mal üreteceksin,haksız kazanç elde edeceksin sonrada kıs,kıs güleceksin.Tabii bu iş burada bitmez bunun hukiki boyutuda olacaktır...Elmi yaman beymi yaman hakim karar verecek...

Karavanım yok.

Bu konu hakkında görüş bildiremem.
Yine de karavanlar Off - Road aracı olarak üretilmiyor.
Keza off road araçları bile alttan su alabiliyor. Belli bir derinlikte ki sudan geçtikleri zaman.

Sizin karavanınız ile kaç cm derinlikte ki suya girdiğinizi bilemediğim için yorum yapamıyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR