DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

'KAMPÇILIK' forumunda ayhancham tarafından 10 Eylül 2011 tarihinde açılan konu 35115 kişi tarafından okunmuş, 55 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. ayhancham

  ayhancham Ana Kamp

  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Bir ay kadar önce yaptığım kamp sırasında (ki ilk kampım) gündüz vakti "buralar benden sorulur" edasıyla çadırın etrafında dolanan ve duyduğu ilk ses üzerine alabildiğine uzaklaşan (ayakları olsaydı kaçarken kıçına vururdu :smiley:) mahlukatın cinsini,aile yapısını araştırmaya kalktığımda ülkem web sitelerindeki bilgi karmaşasıyla başbaşa kaldım.Aşağıdaki bilgilerin büyük çoğunluğu Tübitak ve wikipedia sitelerinden tarafımdan araklandı.  KOCA ENGEREK (Vipera lebetina)

  Genel Özellikler: Sırt bölgesinin rengi genel olarak grimsi kahverengi ve bu rengin tonlarında olur. Sırtta bazı yerlerde birleşik koyumsu benekler (bazen belirsiz) bulunur. Bunların yanında (sırtın ortalarında) kenarları koyu renkli, iç kısımları tuğla kırmızısı ya da sarı renkte beneklerde bulunur. Başın üst kısmında bazen küçük siyah benekler bulunabilir. Kuyruk ucu sarımsı. Beyazımsı ya da pembemsi olan karın bölgesinde nokta halinde siyah benekler bulunur. Genel olarak fare gibi küçük kemiriciler, kertenkeleler, kuşlar, yılanlar ve çeşitli omurgasız hayvanlarla beslenirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Avlarını sabahın erken saatlerinde ya da geceleyin avlarlar. Yemeden önce zehirleyerek öldürürler. Hareketleri oldukça ağır olan bu hayvanlar gündüzlerini daha çok dinlenerek geçirirler. Genel olarak canlı doğururlar (5-7 kadar). Bazı bölgelerde de yumurtlarlar (4-7 kadar). Yumurta 1 ay içinde açılır. Boyları 150 cm kadar olabilir.

  Habitat: Ovalarda, taşlık yerlerde, terk edilmiş evlerde, harabelerde, bahçelerde ve tarlalarda yaşarlar. Yüksekliği 1500 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.

  Türkiye'deki Dağılım: Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da, Doğu Akdeniz bölgesinde habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.

  Not: Türkiye'de yaşayan en uzun, kalın ve zehirli olan yılan türü. İnsanlara, sadece kendilerini korumak için saldırabilirler. Zehirleri insanlar için oldukça tehlikeli olabilir. Ayrıca avlandıklarından çok dar bir alanda yayılış gösterdiklerinden için soyları tehlike altındadır.
   
  Etiketler:


 2. ayhancham

  ayhancham Ana Kamp

  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

  BOYNUZLU ENGEREK (Vipera ammodytes)

  Genel Özellikler: "Boynuzlu" denemesinin nedeni burun ucunun gergedan boynuzu gibi küçük ve yukarıya doğru olmasından. Sırt bölgesinin rengi genel olarak gri, sarı ve kahverengi renklerinin tonlarında olur. Sırtta ayrıca koyu kahverengi, baklava deseni benzeri zikzak desenler bulunur. beneklerin ortası kenarlara göre daha açık olur. Kuyruğun uç kısımları genç bireylerde sarımsı pembe renkli olur. Başın üst kısmında küçük ve belirgin benekler bulunur.

  Karın bölgesi sarımsı beyaz ve küçük benekli olur. Genel olarak küçük kemiriciler, avlayabildikleri kuşlar, diğer yılan türleri ve kertenkeleler başlıca besinlerini oluşturur. Kemiricileri ve kuşları zehirleyip öldürerek, diğerlerini canlı olarak yerler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Hareketleri oldukça yavaştır. Eylül-Ekim'den Mart-Nisan'a kadar kış uykusuna yatarlar. İlkbaharda çiftleşen dişiler, Ağustos ayında 5-14 kadar yavru doğururlar. Boyları genel olarak 50-60 cm (erkekler en fazla 90 cm) kadar olur.

  Habitat: Yunanca'da ammos kum, dytes gömülen anlamında. Bu hayvanın tür adına "ammodytes" denmesinin nedeni, yaşama alanı olarak kumlu bölgeleri tercih etmesi. Ama Türkiye'de kumlu yerlerden daha çok küçük boylu bitkilerin altlarında, orman açıklıklarında, çalılık ve taşlık yerlerde yaşarlar. Yüksekliği 2000 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.

  Türkiye'deki Dağılım: Trakya, Batı, Kuzeydoğu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.

  Not: Zehirleri insanlar için tehlikeli olabilecek kadar kuvvetli. İlk ısırışta zehrin büyük bir bölümünü aktarır. İnsanla karşılaştığında ilk olarak kaçmaya çalışırlar. Eğer sıkıştırılırlarsa başlarını havaya kaldırarak tıslarlar ve kendilerini çok tehlikede hissederlerse saldırabilirler. Türkiye'de V. a. montandoni Boulenger 1904, V. a. meridionalis Boulenger 1904, V. a. transcacasica Boulenger 1904 olmak üzere üç tane alt türü bulunur.
   


 3. ayhancham

  ayhancham Ana Kamp

  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

  BARAN ENGEREĞİ (Vipera berus barani)

  Genel Özellikler: "Baran Engereği" denmesinin nedeni Prof. Dr. İbrahim Baran'dan (herpetolog) dolayı. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar bu türün sadece Türkiye'de bulunduğunu gösteriyor. Bu nedenle endemik bir tür. Sırt bölgesinin rengi genel olarak siyah ya da grimsi kahverengi. Kuyruk ucu sarımsı. Bazen sırt biraz açık renkli olur. Bu halde benekler zikzaklı olur. Genel olarak küçük kemiriciler, kertenkeleler ve çeşitli omurgasız hayvanlarla beslenirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Boyları 55 cm kadar olur.

  Habitat: Kısa boylu bitkilerin altında, taşlık yerlerde yaşarlar. Yüksekliği 400 metreye (bilinen) kadar olan yerlerde bulunabilirler.

  Türkiye'deki Dağılım: Sakarya'da, Torosların Silifke civarındaki yerlerde habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.

  Not: Zehirli olan bu tür çok fazla avlandığından ve dar bir alanda yayılış gösterdiklerinden için soyları tehlike altındadır.
   


 4. ayhancham

  ayhancham Ana Kamp

  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

  ÇAYIR ENGEREĞİ (Vipera ursinii)

  Engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesinin rengi genel olarak soluk kahverengi, grimsi, sarımsı ya da açık yeşil olan bir engerek türü.
  Sırtta baştan başlayıp kuyruğa kadar devam eden, zikzaklı ya da dalgalı koyu renkli bir şerit bulunur. bu şeridin kenarları iç taraflarına göre daha koyu renkli olur. Vücudun yan taraflarında da baştan kuyruğa kadar uzanan koyu benek sıraları bulunur. Baş kısmında iki tane büyük benek bulunur. Karın bölgesin sarımsı beyaz ve bunun üzerinde küçük siyah noktalar bulunur. En çok yedikleri besin çekirgedir. Bunun yanında diğer böcekleri ve az olarak da kertenkeleleri ve küçük kemiricileri de besin olarak alırlar. Kaya ve taş altlarında, kemirici hayvanların yuvalarında kış uykusuna yatarlar. Dişiler yazın sonlarına doğru (bir defada 10 kadar olmak üzere) doğururlar. Yeni doğan yavrular 13-14 cm kadar olur. Yetişkinlerin boyu 40-50 cm'dir, ama 63-80 cm uzunlukta olanları da bildirilmiştir.[2]
  Genel olarak açık yerlerin, taşlık ve otluk bölgelerinde yaşarlar. Ormanlık ve ağaçlık yerlerde az da olsa bulunabilirler. Yüksekliği 3000 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.
  Kuzeydoğu Anadolu'da ve Akdeniz Bölgesinde sadece Elmalı (Antalya) civarında habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.
   


 5. ayhancham

  ayhancham Ana Kamp

  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

  ŞERİTLİ ENGEREK (Vipera xanthina)

  Genel Özellikler: Sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverengi olur. Sırtta, baştan kuyruğa kadar uzanan siyah ya da koyu kahverengi büyük benekler bulunur. Bu benekler bazen birleşip baklava desenli, dalgalı ya da zikzaklı bir şerit oluşturur. Vücudun yan taraflarında da bir benek sırası bulunur. Başın üzerinde küçük siyah benekler ve arka kısmından yanlara doğru sarkan iki büyük siyah benek bulunur. Siyah renkli şakak bandı da açıkça görülür.


  Karın bölgesi sarımsı beyaz ve üzerinde küçük siyah noktalar bulunur. Genel olarak küçük kemiriciler, diğer yılanlar, kertenkeleler ve kuşlarla beslenirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Gündüzleri oyuklarda ve taş altlarında saklanan bu hayvanlar, avlanma işlerini gece yaparlar. Kendilerini koruma amaçlı saldırabilirler. Oldukça ağır hareket ederler ama saldırırken çok hızlı olabilirler. Boyları ortalama 70-80 cm (en fazla 100 cm) kadar olur.

  Habitat: Dağlarda, ormansız ve taşlık olan yerlerde yaşarlar. Yüksekliği 2000 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.

  Türkiye'deki Dağılım: Orta, Güney ve Batı Anadolu'da habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.

  Not: Zehirleri etkili olan bu türün, insanı ısırdığında ölümcül yaralar ya da tehlikeli zehirlenmeler yaptığı konusunda, yeterli bilgi henüz yoktur. Ayrıca avlandıklarından çok dar bir alanda yayılış gösterdiklerinden için soyları tehlike altındadır.
   


 6. ayhancham

  ayhancham Ana Kamp

  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

  AĞRI ENGEREĞİi (Vipera raddei)

  Engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverenkte olan bir engerek türü.
  Bu Türkiye'nin en zehirli engereklerinden biridir. Sırtta, baştan kuyruğa kadar iç sarımsı ya da tuğla renginde olan büyük benekler bulunur. Bu benekler bazen birleşip baklava desenli, dalgalı ya da zikzaklı bir şerit oluşturur. Vücudun yan taraflarında da bir benek sırası bulunur. Başın üzerinde küçük siyah benekler ve arka kısmından yanlara doğru sarkan iki büyük siyah benek bulunur. Siyah renkli şakak bandı da açıkça görülür. Karın bölgesi sarımsı beyaz ve üzerinde küçük siyah noktalar bulunur. Genel olarak küçük kemiriciler, diğer yılanlar, kertenkeleler ve kuşlarla beslenirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Gündüzleri oyuklarda ve taş altlarında saklanan bu hayvanlar, avlanma işlerini gece yaparlar. Kendilerini koruma amaçlı saldırabilirler. Oldukça ağır hareket ederler ama saldırırken çok hızlı olabilirler. Boyları ortalama 70-80 cm (en fazla 100 cm) kadar olur.
  Dağlarda, ormansız ve taşlık olan, az bitkili yerlerde yaşarlar. Yüksekliği 1000-3000 metre arasında olan yerlerde bulunabilirler.
  Doğu Anadolu'da Kars, Ağrı, Iğdır, Hakkari ve Van civarında habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.
   


 7. ayhancham

  ayhancham Ana Kamp

  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

  WAGNER ENGEREĞİi (Vipera wagneri)

  Engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverengi olan bir engerek türü.
  Sırtta, baştan kuyruğa kadar iç sarımsı ya da tuğla renginde olan büyük benekler bulunur. Bu benekler bazen birleşip baklava desenli, dalgalı ya da zikzaklı bir şerit oluşturur. Vücudun yan taraflarında da bir benek sırası bulunur. Başın üzerinde küçük siyah benekler ve arka kısmından yanlara doğru sarkan iki büyük siyah benek bulunur. Siyah renkli şakak bandı da açıkça görülür. Karın bölgesi sarımsı beyaz ve üzerinde küçük siyah noktalar bulunur. Genel olarak küçük kemiriciler, diğer yılanlar, kertenkeleler ve kuşlarla beslenirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Boyları ortalama 50-80 cm kadar olur.
  Dağlarda, ormansız ve taşlık olan, az bitkili yerlerde yaşarlar. Yüksekliği 1200-2000 metre arasında olan yerlerde bulunabilirler.
  Kars'ta habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.
   


 8. ayhancham

  ayhancham Ana Kamp

  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

  ÇORUH ENGEREĞİ (Vipera pontica)
  Bu tür hakkında bulabildiğim tek bilgi boylarının 50 cm civarında olması
   


 9. ayhancham

  ayhancham Ana Kamp

  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

  BOLKAR ENGEREĞİ (Vipera bulgardaghica)
  Güneydoğu Anadolu'da yaşarlar.
   


 10. ayhancham

  ayhancham Ana Kamp

  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

  İÇ ANADOLU ENGEREĞİ (Vipera albizona)beyaz bantlı dağ engereği
   


 11. son_kral_54

  son_kral_54 Gereği Düşünülür...

  Mesaj:
  2.518
  Alınan Beğeni:
  1
  Şehir:
  Ankara / Sakarya
  Ynt: Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

  bilgiler için teşekkür.severim kerataları :smiley:
   


 12. ayhancham

  ayhancham Ana Kamp

  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

  ŞERİTLİ ENGEREK (Vipera raddei Boettger,1890)


  Genel Özellikler: Sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverengi olur. Sırtta, baştan kuyruğa kadar iç sarımsı ya da tuğla renginde olan büyük benekler bulunur. Bu benekler bazen birleşip baklava desenli, dalgalı ya da zikzaklı bir şerit oluşturur. Vücudun yan taraflarında da bir benek sırası bulunur. Başın üzerinde küçük siyah benekler ve arka kısmından yanlara doğru sarkan iki büyük siyah benek bulunur. Siyah renkli şakak bandı da açıkça görülür. Karın bölgesi sarımsı beyaz ve üzerinde küçük siyah noktalar bulunur. Genel olarak küçük kemiriciler, diğer yılanlar, kertenkeleler ve kuşlarla beslenirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Gündüzleri oyuklarda ve taş altlarında saklanan bu hayvanlar, avlanma işlerini gece yaparlar. Kendilerini koruma amaçlı saldırabilirler. Oldukça ağır hareket ederler ama saldırırken çok hızlı olabilirler. Boyları ortalama 70-80 cm (en fazla 100 cm) kadar olur.

  Habitat: Dağlarda, ormansız ve taşlık olan, az bitkili yerlerde yaşarlar. Yüksekliği 1000-3000 metre arasında olan yerlerde bulunabilirler.

  Türkiye'deki Dağılım: Doğu Anadolu'da Kars, Ağrı, Iğdır, Hakkari ve Van civarında habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.

  Not: Zehirleri etkili olan bu türün, insanı ısırdığında ölümcül yaralar ya da tehlikeli zehirlenmeler yaptığı konusunda, yeterli bilgi henüz yoktur. Ayrıca avlandıklarından çok dar bir alanda yayılış gösterdiklerinden için soyları tehlike altındadır.
   


 13. isasoydan

  isasoydan Kamp II

  Mesaj:
  265
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  Viyana
  Ynt: Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

  Anlaşılan bizdeki tüm yılanlar Engerek ve kuzenleri :smiley:

  Paylaşım için teşekkürler...
   


 14. ayhancham

  ayhancham Ana Kamp

  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

  KAVKAS ENGEREĞİ (Vipera kaznakovi),
  Engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesinin rengi genel olarak siyah, gri, sarı ve kırmızı renkli bir engerek türü.
  Sırtın büyük bir bölümünü kaplayan ve baştan kuyruğa kadar uzanan zikzaklı bir şerit bulunur. Bu şerit bazen parçalı halde de olabilir. Vücudun yan tarafları küçük benekli ya da noktalı olur. Beyaz benekli olan karın bölgesinin rengi, siyah ve tonlarında olur. Genel olarak küçük kemiriciler, kertenkeleler ve çeşitli omurgasızlarla beslenirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Boyları genel olarak 50-60 cm kadar olur.
  Yağmur ormanılarının taşlık bölgelerinde yaşarlar. Rutubeti yüksek olan yerleri severler. Yüksekliği 2000 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.
  Türkiye'de sadece Hopa (Artvin) civarında yağmur ormanlarında habitatın uygun olduğu alanlarda yaşarlar.
   


 15. ayhancham

  ayhancham Ana Kamp

  Mesaj:
  94
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

  MISIR KOBRASI (Walterinnesia aegyptia Lataste 1887)

  Genel Özellikler: Hayvanın tüm vücudu siyah renk ve tonlarında. Zehirli olan bu hayvanın zehir dişleri çenenin önünde. Zehirleri engerek yılanlardan (hematoksik zehir etkisi) farklı olarak nörotoksik (sinirler üzerine zehirleyici) bir etki yapar. En küçük yavrular bile zehirleyebilir. Genel olarak, küçük kemiriciler, kuşlar, diğer sürüngen türleri ve çeşitli omurgasızlarla beslenirler. Avlarını zehirleyip öldürdükten sonra yerler. Gece aktiflik gösterirler. Boyları en fazla 200 cm kadar olabilir.
  15.09.2000
  Habitat: Bitki örtünsün az olduğu yerlerde, çöl ve yarı çöl özelliği gösteren yerlerde, kum içinde yaşarlar.
  Türkiye'deki Dağılım: Şanlıurfa ve civarında habitatın uygun olduğu alanlarda yaşarlar.
  Not: Zehirli olan bu türün ülkemizde var olduğuna ilişkin ilk bilimsel kayıt Eylül 2000'de (Dr. İsmail H. Uğurtaş tarafından) verilmiştir.
   


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. bozirik yılanı zehirli midir

  ,
 2. yesil yilan zehirlimidir

  ,
 3. dağ alacası yılanı zehirli midir

  ,
 4. boz yoruk yilani,
 5. boz yılan zehirli mi,
 6. yeşil yılan zehirli midir,
 7. dağ alası yılanı,
 8. boz yilan ze,
 9. Boz yılan,
 10. bozyörük yılanı,
 11. dağ alası yılanı zehirli midir,
 12. konyadaki yılan türleri,
 13. kırmızı yılan zehirli midir,
 14. akdeniz bolgesindeki boz yilanlar zehirlimi,
 15. kalın zehırlı yılan,
 16. dag alacasi yilani,
 17. yeşil yılanlar zehirli midir,
 18. bozyor,
 19. türkiye de yılan türleri,
 20. altı sarı yılan,
 21. dağlar alacası,
 22. yesil yi,
 23. turkiye de ki yilan ekolojisi,
 24. boz yilan ilgili,
 25. lcw dearl hunt,
 26. ustu gri alti yesil yilan,
 27. kucuk ve yesil yilan zehirli mi,
 28. siyah ince yilan zehirlimodir,
 29. bozdirek yılanı,
 30. gri yılan zehirli mi,
 31. Trakya da en kalın alaca yılan,
 32. trakya bölgesi yılan çeşitleri,
 33. dogu anadolu kızıl yılan,
 34. boz yilan zehirlimi,
 35. konya arazilerin deki yılan türleri,
 36. dağalası yılanı,
 37. türkiyede yaşayan yılan türleri,
 38. Güneydoğu zehirli yilan türü,
 39. konyadaki dağlar da yilan var mi,
 40. ege bolgesi yilan turleri,
 41. boz yılan zehirli midir,
 42. TÜRKİYEDE YILAN ÇEŞİTLERİ,
 43. Trakyanın yeşil sarı yılanı,
 44. boz yoruk yilani zehiri ölümcül mü,
 45. kahverengi yılan zehirli midir,
 46. bozirik zeğirlimi,
 47. boz yılan hakkında bilgi,
 48. tarlada kahverengi yilan zehirlimidir,
 49. boz yılan çeşitleri,
 50. sarı yılan zehirli midir,
 51. ic anadolu alaca yilan,
 52. ustu siyah alti sari yilan zehirlimidir,
 53. endemik sari bantli yilan,
 54. boz yoruk zehirli mi,
 55. kaya yılanları zehirlimidir,
 56. türkiyede zehirli yılan varmı,
 57. YILAN TÜRLERİ,
 58. dag alacası,
 59. alaca yılan zehirli midir

Yükleniyor...