Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ayhancham Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 78,453

Etiketler
Ynt: Türkiyede'ki Zehirli Yılan Türleri

bilgiler için teşekürler.bu hayvanderisi ve renkleri bazen çok iyi görünsede hiç sevilecek ve sıcak bir tarafı yok.Tabiiki bu benim hissiyayım.iyi paylaşımlar.

HAZER YILANI (Dolichophis caspius Gmelin, 1789)
Trakya bölgesi ve balkanlarda bozirik,bozdirik gibi isimlerle anılan bir tür.Zehirli olmaması sebebiyle buraya almamıştım.Sıkıştıkları anlarda vücudunu kamçı gibi kullanarak vurduğunu duymuşluğum var.Zehirli olsalarda olmasalarda yılanlar sevimsiz hayvanlar,uzak durmakta fayda var.

Genel Özellikler: Sırt bölgesinin rengi genel olarak kahverengimsi gri ve gri rengin diğer tonlarında olabilir. Sırtta ayrıca koyu renkli benekler bulunur. Ayrıca sırttaki pulların kenarları beyaz renkli olur. Beneksiz olan karın bölgesi sarımsı beyaz renkte. Gündüzleri aktiflik gösterirler. Genel olarak küçük kemiriciler, kuş ve kuş yumurtaları, kertenkelelerle beslenirler.

Daha çok sabahleyin avlanırlar. Çok hızlı hareket edebilirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Dişiler bir defada 5-8 kadar yumurta bırakabilirler. Boyları 180 cm kadar olabilir.

Habitat: Dere kenarlarında, ovalarda, tarlalarda, bahçelerde, dağ yamaçlarında, bataklık yerlerde, ağaçlık alanlarda yaşarlar. Ağaçlara tırmanabilirler. Dinlenme zamanlarını taş altlarında ve kemirici yuvalarında geçirirler. Yüksekliği 2000 metre kadar olan yerlerde bulunabilirler.

Türkiye'deki Dağılım: Sinop'tan Mersin'e kadar olan hattın batısında kalan yerlerde habitatın uygun olduğu alanlarda yaşarlar.

Coluber

Coluber4

son karedeki Yasin tepe nin çektiği fotoğraf ta zalim gerilip atılmak üzere duruyor.aman hocam uzak dursun...iyi paylaşımlar.

pek sevmem kerataları ben onlara dokunmam onlar da bana dokunmaz gecinir gideriz paylaşım için tşk ler..

Viperidae (Engerek Yılanıgiller): 11 tür (Hepsi Zehirli)

Vipera ammodytes (Boynuzlu Engerek) Boyu: 100cm (Zehirli) (3 alt tür)
V. a. meridionalis
V. a. montandoni
V. a. transcaucasiana
Vipera barani (Baran Engereği) Boyu: 55cm (Zehirli) (Endemik)
Vipera pontica (Çoruh Engereği) Buyu: 50cm (Zehirli) (Endemik)
Vipera kaznakovi (Kafkas Engereği) Boyu: 60 -70cm (Zehirli)
Vipera ursinii (Küçük Engerek) Boyu: 50-60cm (Zehirli) (2 alt tür)
V. u. eriwanensis
V. u. anatolica
Montivipera albizona (Beyaz Bandlı Dağ Engereği) Boyu: 80cm (Endemik)
Montivipera bulgardaghica (Bolkar Engereği) Boyu: 60cm
Montivipera raddei (Ağrı Engereği) Boyu: 100cm (Zehirli) (2 alt tür)
V. r. raddei
V. r. Chighilica (?)
Montivipera wagneri (Vagner Engereği) Boyu 50-90cm (Zehirli)
Montivipera xanthina (Şeritli Engerek) Boyu: 100cm (Zehirli) (Endemik)
Macrovipera lebetina (Koca Engerek) Boyu: 180cm (Zehirli)

Ufuk bey rica ederim elimden geldiğince internetten toparlayıp buraya aktarmaya çalışıyorum.Umarım insanlara faydası dokunur.(bilgileri internetten toparlıyorum bu yüzden yanlışlıklar olabilir.yılan ısırmasına maruz kalındığında yapılacak en iyi şey bir sağlık kuruluşuna gitmektir.aman dikkat)

Paylasim icin tesekkurler...Gercekten cok iyi bir konu ve daga her ciktigimda engerekler ile karsilasiriz ama onlar sagolsun yollarini degistirir. Cok cirkin olmasamda kendimi rahatlatmak adina zehiri onun icin degerli harcamak istemiyor deyip kendimi avuturum.

Benim okudugum bir kac kaynakta belirtilirki Turkiye'de yasayan hicbir yilan 24 saat icerisinde saglikli olgun bir erkek veya kadini oldurmez...Bu dogrumudur, yoksa kaynaklarda eksik bir noktami var?..24 saat denilirken doktora gitme suresimi hesaba katilmis yoksa 25. saatte imam efendiyimi aramak gerekli?

Lutfen bilgisi olan arkadaslar paylasim yaparsa sevinirim.

Saygilarimla.

Türkiyemde de baya büyük ve vahşi yılanlar varmış baktıkça tüylerim diken diken oldu
paylaşım için tşkler
:eek:

merhabalar.
Okuduğum kaynaklarda Türkiye'de yılan ısırması sonucu ölüm ile sonuçlanan vaka bulunmamakta.Bu yılan tarafından ısırılan kişinini alerjik bir reaksiyon göstermeyeceği anlamına gelmemeli.Doktor veya sağlık uzmanı tabiki değilim ama kişi yılan tarafından ısırıldıktan sonra "aman zaten 24 saat vaktim var ben yinede bir denize gireyim yarın sabah hastaneye giderim" yapmaması taraftarıyım.Kişinin kendisininde bilmediği bir alerjisi olabilir,arı sokması sonucu alerjisi yüzünden ölen insanların olduğunu biliyoruz.Bana göre yapılması gereken ilk ve en önemli şey sağlık kuruluşuna gitmektir.Bildiğim başka bir şeyde yılan zehrinin emilerek çıkarmaya çalışılmaması bunun zehrin kana karışmasını hızlandırdığı söyleniyor.Isırık yerinin 6cm kadar alt ve üzerinden turnike yapılması gerekiyor.Zehirli veya zehirsiz bu sevimsiz yaratıkların hep uzağımızda olması tabi ki iyidir.Unutulmaması gereken başka bir şeyde bizim onların yaşam alanına girdiğimiz,bölgenin evssahiplerine daha saygılı davranmak ve onları öldürmemek lazım.

ayhancham' Alıntı:
merhabalar.
Okuduğum kaynaklarda Türkiye'de yılan ısırması sonucu ölüm ile sonuçlanan vaka bulunmamakta.Bu yılan tarafından ısırılan kişinini alerjik bir reaksiyon göstermeyeceği anlamına gelmemeli.Doktor veya sağlık uzmanı tabiki değilim ama kişi yılan tarafından ısırıldıktan sonra "aman zaten 24 saat vaktim var ben yinede bir denize gireyim yarın sabah hastaneye giderim" yapmaması taraftarıyım.Kişinin kendisininde bilmediği bir alerjisi olabilir,arı sokması sonucu alerjisi yüzünden ölen insanların olduğunu biliyoruz.Bana göre yapılması gereken ilk ve en önemli şey sağlık kuruluşuna gitmektir.Bildiğim başka bir şeyde yılan zehrinin emilerek çıkarmaya çalışılmaması bunun zehrin kana karışmasını hızlandırdığı söyleniyor.Isırık yerinin 6cm kadar alt ve üzerinden turnike yapılması gerekiyor.Zehirli veya zehirsiz bu sevimsiz yaratıkların hep uzağımızda olması tabi ki iyidir.Unutulmaması gereken başka bir şeyde bizim onların yaşam alanına girdiğimiz,bölgenin evssahiplerine daha saygılı davranmak ve onları öldürmemek lazım.

Evet Öldürmemek konusunda size katılıyorum

ayhancham' Alıntı:
merhabalar.

Üstadım söz konusu kaynakdaki bilgilerde bir eksik söz konusu olabilir. Şöyle ki yılan sokması sonucu ölümle sonuçlanan en az iki vaka ben biliyorum. Yılan sokunca ölüm nasıl olmuyor onu anlayamadım. Hatta dahası köpek balığı saldırısı sonucu iki ölümlü vakada var ülkemizde. Bu saldırılardan birinin 1965'li yıllarda olduğunu biliyorum. Ancak sorun şu ki ülkemizde doğru dürüst istatistik bilgisi tutulmuyor. Çoğu ölüm vakası iyi incelenmiyor geçiştirilip gidiyor. Daha düne kadar köy muhtarının üç sene önce bu adam öldü dediği kişi, nüfus kütüklerinden sorgusuz sualsiz siliniyordu ülkemizde.

O resimlerde olmayan eksik olan birde Ağrı Engereği var... Ülkemizdeki Engereklerden biri güçlü erişkin bir erkeği soksun ve hiç bir müdahale yapılmadan o kişi ölmesinde göreyim. Bu yılanın zehri önce otonom sinir sistemini felç ediyor. Daha sonra vucuttaki kan damarlarının çeperlerini patlatıyor. Zehir içindeki etken bir madde, parçalanan damarların kapanması için çalışan vücut mekanizmasını devre dışı bırakıyor. Çoğu vakada akciğerlere dolan kan nedeniyle kişi teknik olarak solunum yetmezliğinden ölüyor.

Yılan ısırığının olduğu yerin kesilmesi hakkında da eksik bilgilendirme olabilir. Yılan ısırığının olduğu bölge evet süratle turnikeye alınır. Böylece ısırılan bölge zehrin vücuda yayılmaması için karantinaya alınır. Ama turnike bir vücutta 20 dakika bağlı kalabilir. Bu süre sonunda turnikeyi açamazsanız, bağlanan bölge kangren olma riski taşır ve o uzuv kesilmek zorunda kalabilir. Peki 20 dakika içinde hastaneye ulaşmak mümkün müdür ? Bence bu süre yetersizdir. Doğru uygulama şudur. Turnikeye alma işlemi yapıldıktan sonra, sokma bölgesi steril bir bıçak yardımıyla çapraz kesilmek suretiyle olabildiğince içerdeki kan dışarı drenaj edilmelidir...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

SON KONULAR

Geri