Türk Malı Arazi Aracı ( TURKAR)

mayıstosböce' Alıntı:
Aracın kalitesiz olduğuna da ne zaman karar verildi,kullanıp aracın kalitesiz olduğuna karar veren biriyle mi tanıştınız yada öngörü yapıyorsunuz,çirkinse kalitesizdir diyorsunuz yani.Ah Nietche ah büyük adamsın.

nerede yazıyor aracın kalitesiz olduğu hükmü?
Evet, Nietzsche büyük adamdır.

Etiketler
>> Çin'de yaşamıyoruz ..burada insanlar 50-75 tl maaş'a çalışmıyorlar ucuza mal etme acısından onları bu konuda tek gecerim..

>>U.S.A.'da yaşamıyoruz .! onlar dünyanın en iyi arazi araclarını senelerdir üretmiş konu hakkında bilgi ve tecrübelere sahip olmuşlar..

>>Japon + İngilizler içinde aynı şeyler gecerli.. ;)

>>Ford motorlu anadoldan sonra (devrim'i saymıyorum o dogmadan ölmüş..) ikinci yerli desek yeri var ..

>> sanırım üretebildiğimiz tek motorumuz pancar motor....tarlalarda sulama amaclı kullanılyor..kayıklarda kullanıldıgında tüm çivilerini yerinden oynatıyor.. ;D

>>biri cıksın yerli bir arac üretsin >>üreten jetfadılda olsa'' kişinin degil ülkemin başarısı..derim..

>>bu Eskişehirli firma bir şeyler yapabilmiş bu ekonomik krize ragmen kac senedir yaptıgını test diyor yamuk bozuk biryeri var ise düzeltip sorunsuz ca halkın kullanımına vermeyi düşünüyor besbelli.. :smiley:

adamlar dakar şampiyonu olabilicek dünyanın en iyi cip'ini yaptık mı demişler :smiley: ufak çapta az miktarda kamyonet üretmeyi planlayıp dünya devi olmayı filan düşünmüyorlar sanki..

bence herkes bi yüzünü yıkasın biz Türkiyede yaşıyoruz..tebrik edemiyorsakda yerde yere vurmıyalım..derim.. :smiley:

Bence bu araçta doğmadan ölecek...Ölmesinin sebebide buradaki insanların yorumları kötü söylemleri değildir.Herşey ortada dizaynı baştan aşağıya kötü.Görüntüsü bildiğimiz tırpıtör mü neydi? onun gibi birşey işte.Bu eleştirilerin sebebi Türk malı gavur malı kıyaslamasıda değil.Türk malları iyi olsaydıda hepimiz gururla kullansaydık.Bunun üstünde jeep yazsaydı ne olurdu? Yazmış arkadaşlarımız.Ben bu aracı bir JEEP katoloğunda görseydim.Golf arabasıda yapmışlar.Hadi be filan derdim.

Ben de katılıyorum. Tasarımı çok kötü, Zaten askeriyenin, köylünün felan araçlarında aradığı en önemli kriter çekici tasarımdır. Baktın mı insanın içi açılmalı. Tasarım kötüse zaten at çöpe. Mekanik rezalet, olmaz böyle şey... ben bunun geçtiği yerden torosla geçerim. motor berbat, çerokinin motor beş basar buna.

Bu işlerin uzmanı olan arkadaşlar bu araç doğmadan ölecek diye notunu vermişler zaten. O kadar yatırım falan yazık olmuş, boşuna çalışmış mühendisler. Zaten tasarım da kötü.

Akşam akşam güldürdünüz beni arkadaşlar sağolun

moonwalker_arc' Alıntı:
Bir arkadaşımız yerli malı yurdun malı diye yorum yapınca diğer arkadaşlarımızda dökülmüş hemen peşine siz ne anlarsınız, siz ne ürettiniz, siz mühendismisiniz diye.

60 liralık merkezi kilit kumandasının bir aracın satış katoloğunda opsiyonel olarak gösterilmesi ticari bir hatadır.Arabanın tipi, beğenilmemiş olabilir bunu anlamak için mühendis ya da tasarımcı olmaya gerek yok.

Burdaki herkes eminimki Bir Türk aracı yapılmasına sevinmiştir (Her ne kadar motoru Türk olmasada) ancak burdaki insanların eleştirileri olmadan bu araba daha iyi hale gelemez.

Demişsiniz fakat;

Koskoca VW 60 bin TL lik Golf VI'ya ''alüminyum alaşım görünümlü jant kapağını'' standart diye sitesinde yazıyor.

Ve hatta bununlada kalmayıp 58 bin TL fatura kesilen Golf VI araçta klima çıkmıyor.

Ve hatta paspas lar opsiyonel olarak sunuluyor. vs .. vs ..

Bunlara ne diyecekiniz ?

Bir şirketin stratejisini o şirketten daha iyi kimse bilemez diye düşünüyorum ben.

Adamlar yazdılarsa vardır bir bildikleri.

Hem bunu yazmak koskoca bir aracı yerden yere vurmak için bir bahane değildir diye düşünüyorum.

Bu arada size cephe aldığımı falan zannetmeyin, yazdıklarımı ''Tek eleştirdiğiniz noktanın bu olmadığı'' yazınızı okuduktan sonra yazdım.

mayıstosböce' Alıntı:
Aracın kalitesiz olduğuna da ne zaman karar verildi,kullanıp aracın kalitesiz olduğuna karar veren biriyle mi tanıştınız yada öngörü yapıyorsunuz,çirkinse kalitesizdir diyorsunuz yani.Ah Nietche ah büyük adamsın.

yerli yapım araç için müçadele ama atasözüne gelince niectche enteresan :smiley:)

oguz1134' Alıntı:
>> Çin'de yaşamıyoruz ..burada insanlar 50-75 tl maaş'a çalışmıyorlar ucuza mal etme acısından onları bu konuda tek gecerim..

>>U.S.A.'da yaşamıyoruz .! onlar dünyanın en iyi arazi araclarını senelerdir üretmiş konu hakkında bilgi ve tecrübelere sahip olmuşlar..

>>Japon + İngilizler içinde aynı şeyler gecerli.. ;)

>>Ford motorlu anadoldan sonra (devrim'i saymıyorum o dogmadan ölmüş..) ikinci yerli desek yeri var ..

>> sanırım üretebildiğimiz tek motorumuz pancar motor....tarlalarda sulama amaclı kullanılyor..kayıklarda kullanıldıgında tüm çivilerini yerinden oynatıyor.. ;D

>>biri cıksın yerli bir arac üretsin >>üreten jetfadılda olsa'' kişinin degil ülkemin başarısı..derim..

>>bu Eskişehirli firma bir şeyler yapabilmiş bu ekonomik krize ragmen kac senedir yaptıgını test diyor yamuk bozuk biryeri var ise düzeltip sorunsuz ca halkın kullanımına vermeyi düşünüyor besbelli.. :smiley:

adamlar dakar şampiyonu olabilicek dünyanın en iyi cip'ini yaptık mı demişler :smiley: ufak çapta az miktarda kamyonet üretmeyi planlayıp dünya devi olmayı filan düşünmüyorlar sanki..

bence herkes bi yüzünü yıkasın biz Türkiyede yaşıyoruz..tebrik edemiyorsakda yerde yere vurmıyalım..derim.. :smiley:

son s atıra istinaden yüzümüzü ykama konusu güzelde biz imal etmiyoruz montaj yapıyoruz bence d aha doğru olurdu :smiley:)

bu konuda önce öz eleştiri yapalım öncelikle araç montaj birkaç parcası harici z aten yurt dışından gelme ki ankarada birisi cıkıp ben araba yaptım demişdi aslında oda yurt dışından onaylı parcalrı getirdi sadece birleştirdi burda

bu aracada gelince ortada biz yaptık imal ettik güzel proje sadece masal olur sebebide benim bildiğim bu araç 10 sene öncede cıkacakdı piyasaya hala cıkacak isterimki yurt dışına bir araba fabrikasına gitmiş bir arkadaşımız ordaki fabrika nasıl nasıl araç üzretiliyo konusunu burda anlatır hemen birisi demesin bircok araç parcasını başka ülked e yaptırıyo diye onlar sadece fason yaptırıyolar yani ana ekip ana ekipmanları kendileri veriyor gene aynı kalitede cıkıyor değişen bişe yok :smiley:))

sonuç olarak ben bana göre herkesden cok şunu demek isterdim ön tampondan arka tampona kadar herşey benim ülkemde yapıldı bu aracın hee tipsiz olsun cok iş cıkarmasın hatta ama vidasından bloğuna kadar bu ülkede yapılsın kalkıpda şanzımanı d efransiyeli kupayı bağlayıp bunu ben yaptım demesin bir araç yapmak kolay değildir milyar dolarlık yatırımları fabrikalar boşuna yapmıyor )))

unal' Alıntı:
yerli yapım araç için müçadele ama atasözüne gelince niectche enteresan :smiley:)

''Ah Nietche ah Nietche'' ye benzer bir atasözü varsa söyleyin onu kullanayım :smiley:)) Allah Allah bu nasıl bir bakış açısı,siz nerde yaşıyorsunuz ,tekrar diyorum ki ah Nietche ah Nietche.Bir daha bu konuya yazmayacağım demiştim ama sayenizde bu sözü yemiş oldum .Keşke Nietche atasözü mertebesine terfi edildiğini bilseydi :smiley:))) kimin atasıysa.

ülkemizde çok çok daha güzelini yapabilecek kapasite varken neden buradan başlansın, çok daha ileriden ve iyisinden başlayabiliriz.
Yerli oranı zaten masal, komple motoru bir sayınca, yerli bijon somunu da bir, al sana yüzde elli yerli üretim.

Neyse ki ürettiğimiz araca bizden daha fazla değer veren birileri var.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/18092917.asp?gid=381

Türk malı Turkar ABD'li firma ile anlaştı

Eskişehir’de kurulu Hisarlar Grubu’nun TÜBİTAK’ın desteğiyle geliştirip yüzde 85 yerlilik oranıyla üretmeye başladığı yerli 4x4 hafif arazi kamyonu uluslararası arenaya çıkıyor. ABD'li savunma şirketi JWF Defense Systems, Hiscar Otomotiv ile 4x4 hafif arazi kamyonu “Turkar”ı geliştirmek için anlaşma imzaladı.Batı Pennsylvania'daki Johnstown merkezli savunma şirketi JWF Defense Systems'in Başkanı Bill Polacek yaptığı açıklamada, Türk şirketi Hiscar Otomotiv ile zırhlı araç üretimine yardımcı olmak amacıyla 5 yıl süreli 50 milyon dolarlık anlaşma imzaladıklarını söyledi.

JWF savunma şirketi, 4x4 hafif arazi kamyonu Turkar için zırh geliştirecek, iki şirket bu aracı uluslararası piyasada pazarlayacak ve ayrıca Turkar'ın askeri kullanım amaçlı versiyonunu geliştirecek.

JWF ayrıca, Hiscar'a şaselerin askeri araçlara uyarlanması konusunda yardımcı olacak.

Yüzde 100 değil yüzde 85 yerli

Hisarlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Fazlı Türker, daha önce yaptıüı açıklamada, “en büyük hayalim” dediği araç için şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bu araç otomobil, kamyonet ve traktörün birleşmesi. Yüzde 100 yerli tasarım ve yüzde 85 yerli üretimle (motor, şanzıman hariç) hayata geçirilen Turkar otomobil gibi konforlu, traktör gibi tarlaya giriyor ve 4x4 özelliğine sahip. Kamyonet kasası üç tarafa yük indiriyor."

Çalışmalara 2006 yılında başladıklarını söyleyen Türker, grubun mevcut tesisleri ve imkanlarından yararlanarak yüzde 85’i yerli bu aracı 5 milyon Euro’luk yatırımla geliştirdiklerini belirtti. Türker, “Normalde en az 30-40 milyon Euro yatırım gerektiren bu araç için sadece Ar-Ge fazının tasarım, analiz, test, yazılım ve donanım ekipmanları ile prototip araç üretim teçhizatı ve malzeme ihtiyaçlarını karşıladık” dedi.

bu iyi bir adım, 5 yıl sonra araç oldukça geliştirilecektir.
zırhlı araç üretimi Otokar ve yanlış bilmiyorsam Nurol tarafından yapılıyor zaten, neden böyle bir anlaşmaya gerek duydular tam anlayamadım.
Otokar'ın ürettiği zırhlı araçların designı tamamen Türk mühendisler tarafından yapılıyor, zırh sacı, kurşun geçirmez cam ve zırh sacını kesecek cihaz malesef yurtdışından ithal ediliyor, altyapı ise genelde Land Rover Defender.

http://www.otokar.com.tr/tr/urunler/urun_kategori.aspx?kategori=5

Bir çok arkadaş işin zarf kısmını eleştirmiş munzarfla ilgili pek bir bilgi ve eleştiri yok,
bir çogumuzun sahip oldugu veya olmak istedigi volvo otomobillerin kaçında volvoya ait motor var?
kare kasa GC ler tofaş kartaldan dizayn olarak çokmu estetik?
Defenderlerde sol cama yapışık araç kullanmak nedense kimseyi rahatsız etmiyor,
Motorlu araç kullananların zaman içinde hangisi motoruma şanzımanıma BOR POWER/ BOR SİLK kullansammı? düşüncesi içinde olmadı peki bu ürünü icat edip televizyonlarda gazetelerde anlatmaya çalışan buluşu ülkesinde kalsın diye kendini parçalayan üniversite hocamızı kim hatırlıyor?
45/50 yaşın üstünde olanlar çocukluklarında helikopterlerin nasıl sesli uçtugunu hatırlarlar askeri hava araç bakım kademelerinde çalışan bir astsubay televizyona çıkıp ben helikopterlerin sessiz uçuşunu saglayan bir sistem yarattım dedi kim yüzüne baktı,
Dr ziya özel zakkum ekstresiyle kanseri tedavi ediyorum dedi (bir kaç akıllı zakkumu kaynatıp içti ve öldü)adamı bir bakırköye kapatmadıgımız kaldı ziya özel şimdi amerikada zakkum ekstresinden elde ettigi kanser ilacının onaylarını aldı deneme süreci başarıyla sonuçlandı,
BİZDEN BİRİLERİ BİR ADIM İLERİYE GİTMESİN DÜŞÜNCESİNİ NE ZAMANA KADAR MUHAFAZA EDECEGİZ???

Poster l 31

DEVRİM OTOMOBİLi de beyenmedik.ama senelerce başkalrının peşinde elinde tuz,yalamadık ğıyar bırakılmadı.Adolu insanı boş değildir.yeterki gölge etmiyelim.Kim ki insanlık ve iyilik adına bir adım atarsa Allah ona yar ve yardımcı olsun.yolu açık olsun.

Günümüz Türkiye şartlarına göre gayet başarılı görünüyor. İlk üretim olduğundan eksikleri muhakkak olacaktır ama yerden yere vurmaya gerek yok.

Yapıcı eleştiriler olmaz ise bu işler tıkanır kalır eleştirileri yaparken yapıcı olmakta fayda var.

Az kaldı %100 yerli tek silindir motorlu otomobil geliyor. Aynı olumsuz yerindibine sokucu yorumların onada yapılacağından emimin. Otomobil sağlam gelecek yanlız. :smiley: Özellikle yakıt sarfiyatı konusunda çok başarılı ıolacak.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR