Türk Okçuluğu Yaydan Çıkmak İstiyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pesehodka Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,509
Ynt: Türk Okçuluğu Yaydan Çıkmak İstiyor

Agilewrist' Alıntı:
Merhaba,

Türkler japonlar kadar değil japonların çok üstünde kılıç kullanıyorlarmış :smiley: . Bu işler tamamen ne kadar para yatırdığınızla ilgili, işin içinde olmayanlar için, reklamına, tanıtımına en çok para yatırlılan o işin en iyisidir. Böyle bakmakta da haksız değiliz elbette, bize ne sunulursa onun içinden seçiyoruz. Japon kılıcı çok iyi bir örnek, savaşlardan sonra yarış, ticari ve kültür pazarına döndüğünde uzak doğu parasını spora, batı ise kültür ve sanata yatırdı, o yüzden bugün dövüş sanatı, kılıç, sopa değince çin, japonya, kültür sanat değince avrupa geliyor akla. Dünyayı kasıp kavuran japon kılıcı Katana ! . Gerçek tarihte japon kılıcının farklı bir kültüre karşı başarı gösterdiği bir tek savaşa sahip olmadığını biliyormuydunuz ? ! Kendi içlerinde aşiretler arasında, katana - katanaya karşı savaşmış, efsanevi kahramanlar doğmuş ama başarı bumudur. Türk kılıcı tarih boyunca bir çok farklı kültürden silahla karşılaşmış ve başarısını çok kez kanıtlamıştır, ateşli silahlar öncesi en çok toprak veren silahlar, roma kısa kılıcı ve türk kılıcıdır. Tarihler ilgili bir objeyi değerlendirirken yerinde ve zamanında değerlendirmek lazım. Ama bizde bu yok. Hayatı filmlerden öğrenen bir toplum olduk, atalarımızdan değil o nedenlede sahip olunan değerler çok az malesef..

Biz türk kılıcı çalışmalarına başladık fakat bunu tarih ve ateşli silahlar öncesi dönemlere olan ilgilimizden dolayı yapıyoruz. İnşallah bu çalışmalar sonunda bağımsız bir kılıç sistemimiz oluşucak..

Merhaba,
Öncelikle belirtmek isterim ki Cenk Sanatını destekleyip,geliştirmeye gayret etmenizi tebrik etmiştim,
'Tarihi Kılıç Kullanma Sanatı' Ülkemizde de Başladı- adlı konuyu takiben. Ama japon-türk kılıç sanatı ile yazdığım görüşte herhangi bir karşıt düşünce söylememe rağmen yazınızda bana karşı bir sitem hissettim ya da bana öyle geldi.Dediğiniz gibi pazarlama ile dünyada yer edinen millet japonlar,spor ise kendo oldu.Ama bunun yalnızca pazarlama ile olduğunu sanmıyorum.Bu insanların birer felsefesi ve kuralları var.Dediğiniz gibi Türk ve Romalılar gibi toprak kazanıp cihan hükümdarlığına oynamak gibi bir niyetleri olmadı bildiğim kadarıyla.Japonlar adalarında dediğiniz gibi kabileler arası savaşlar yapmışlardır ve orada hüküm süren milletlerle.Bu arada yanılmıyorsam Rus-Japon Savaşında Rusları mağlup etmişlerdi.20.yüzyılın başlarında olan bu savaşta kılıç kullanımı subaylar tarafından da olsa eminim ki kılıçta kullanılmıştır.Buradan kendi tarihime yüz çevirdiğim kesinlikle çıkarılmasın zira öyle bir düşünce yapısına da sahip değilim.Dediğim gibi umarım Cenk Sanatı da kendo gibi yerini alır ve gelişir.

Etiketler
Ynt: Türk Okçuluğu Yaydan Çıkmak İstiyor

Ankara civarında irtibata geçebileceğimiz yazdığınız şekilde atalarımızın tarzında atıcılık kursu var mı acaba?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri