Türkiye turu için ekipman tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cthulhu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,665

cthulhu

Yeni Üye
Yer
İzmir
Selamlar, aranıza yeni katıldım. Adım Onur 18 yaşımdayım ve 2 hafta sonra Türkiye turuna çıkıyorum.
Turun nasıl olacağının özetini geçeyim hemen.
Yolcuğumu çoğunlukla tren ve otostop ile yapacağım. Genelde çadırda konaklamayı düşünüyorum bunun dışında 3-4 günde bir pansiyon, öğretmen evleri ve otelleri kullanacağım. Açıkcası gezinin ne kadar süreceği ve rotası hakkında pek düşünmedim. Belki 20 gün sonra gezimi sonlandırırım belki 2 ay sonra. Doğaçlama olacak yani.

Soruma gelecek olursak özellikle çanta, uyku tulumu ve çadır tavsiyelerinize ihtiyacım var. (gezimle ilgili tavsiyelerede açığım)
Benim seçtiğim bir kaç ürün var aslında ama sizlerinde tavsiyesini almak istedim.

--Uyku tulumu--
http://www.atlaskamp.com/husky-anapurna-28-c-uyku-tulumu/
www.maceracumhuriyeti.com/Lafuma-Extreme-1500-Uyku-Tulumu_1838.html
www.maceracumhuriyeti.com/Lafuma-Lafuma-Trek-1400-Uyku-Tulumu_5334.html

ve mat
http://www.maceracumhuriyeti.com/Her-amac-icin-rahatlikla-kullanabileceginiz-dayanikli-ve-kullanisli-kapali-hucre-kopuk-mat_3845.html

--Çanta--
http://www.maceracumhuriyeti.com/Lafuma-Lafuma-Verdon-60-Sirt-cantasi_5748.html
http://www.maceracumhuriyeti.com/Lafuma-Lafuma-Kailas-60-10-Sirt-cantasi_3022.html

--Çadır--
www.maceracumhuriyeti.com/3-mevsim-kamp-cadiri_2069.html
http://www.everestoutdoors.com/index.php?page=urun_detay&kat=28&alt_kat_id=185&id=3088
http://www.atlaskamp.com/husky-cadir-bizam-4-mevsim-2-kisilik/

Bu ürünler arasından hangilerini önerirsiniz? veya onu alma bunu al dediğiniz ürünler var mı? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Türkiye turu için ekipman tavsiyesi

cthulhu' Alıntı:
Selamlar, aranıza yeni katıldım. Adım Onur 18 yaşımdayım ve 2 hafta sonra Türkiye turuna çıkıyorum.
Turun nasıl olacağının özetini geçeyim hemen.
Yolcuğumu çoğunlukla tren ve otostop ile yapacağım. Genelde çadırda konaklamayı düşünüyorum bunun dışında 3-4 günde bir pansiyon, öğretmen evleri ve otelleri kullanacağım. Açıkcası gezinin ne kadar süreceği ve rotası hakkında pek düşünmedim. Belki 20 gün sonra gezimi sonlandırırım belki 2 ay sonra. Doğaçlama olacak yani.

Soruma gelecek olursak özellikle çanta, uyku tulumu ve çadır tavsiyelerinize ihtiyacım var. (gezimle ilgili tavsiyelerede açığım)
Benim seçtiğim bir kaç ürün var aslında ama sizlerinde tavsiyesini almak istedim.

--Uyku tulumu--
http://www.atlaskamp.com/husky-anapurna-28-c-uyku-tulumu/
www.maceracumhuriyeti.com/Lafuma-Extreme-1500-Uyku-Tulumu_1838.html
www.maceracumhuriyeti.com/Lafuma-Lafuma-Trek-1400-Uyku-Tulumu_5334.html

ve mat
http://www.maceracumhuriyeti.com/Her-amac-icin-rahatlikla-kullanabileceginiz-dayanikli-ve-kullanisli-kapali-hucre-kopuk-mat_3845.html

--Çanta--
http://www.maceracumhuriyeti.com/Lafuma-Lafuma-Verdon-60-Sirt-cantasi_5748.html
http://www.maceracumhuriyeti.com/Lafuma-Lafuma-Kailas-60-10-Sirt-cantasi_3022.html

--Çadır--
www.maceracumhuriyeti.com/3-mevsim-kamp-cadiri_2069.html
http://www.everestoutdoors.com/index.php?page=urun_detay&kat=28&alt_kat_id=185&id=3088
http://www.atlaskamp.com/husky-cadir-bizam-4-mevsim-2-kisilik/

Bu ürünler arasından hangilerini önerirsiniz? veya onu alma bunu al dediğiniz ürünler var mı? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Onur merhaba, üzerime düşmeyebilir ama malzeme tedariğinden ve araştırmasından önce;

1. Böyle bir tura psikolojik, deneyim ve mantık olarak hazırmısın?!!!!!!!!! BU SORUYU DİKKATE ALMANI VE KENDİNE BUNUN CEVABINI VERMENİ ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM!!!!
2. Öncelikli olarak bu gezide hedeflediklerin, gezi rotası, çadır kurabileceğin yerler, bulabileceğin farklı konaklama çeşitleri, bulunacağın bölgelerin kültürel yapısı, hava şartları vs gibi durumları ciddi olarak incelemek gerek diye düşünüyorum.
3. Arkadaşlarına, torunlarına hikaye anlatmak yada kendine bişeyler ispatlamak istiyorsan hakkını vermeden yolculuğa çıkma derim, çünkü pek başarılı bir yolculuk olacağını düşünmüyorum.

Eğer inat eder illa çıkacağım bu tura dersen ( hazırlıklı yada hazırlıksız!!!! ) bursada birşeye ihtiyacın olursa yardımcı olurum...
İyi şanslar

mut' Alıntı:
Onur merhaba, üzerime düşmeyebilir ama malzeme tedariğinden ve araştırmasından önce;

1. Böyle bir tura psikolojik, deneyim ve mantık olarak hazırmısın?!!!!!!!!! BU SORUYU DİKKATE ALMANI VE KENDİNE BUNUN CEVABINI VERMENİ ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM!!!!
2. Öncelikli olarak bu gezide hedeflediklerin, gezi rotası, çadır kurabileceğin yerler, bulabileceğin farklı konaklama çeşitleri, bulunacağın bölgelerin kültürel yapısı, hava şartları vs gibi durumları ciddi olarak incelemek gerek diye düşünüyorum.
3. Arkadaşlarına, torunlarına hikaye anlatmak yada kendine bişeyler ispatlamak istiyorsan hakkını vermeden yolculuğa çıkma derim, çünkü pek başarılı bir yolculuk olacağını düşünmüyorum.

Eğer inat eder illa çıkacağım bu tura dersen ( hazırlıklı yada hazırlıksız!!!! ) bursada birşeye ihtiyacın olursa yardımcı olurum...
İyi şanslar

Evet 2 aydır araştırıyorum bunları. Plansızım derken rota ve süre konusunda kesin çizgiler çizmediğimi belirtmek istedim. Psikolojik olarak kendimi hazır hissediyorum ama bu konuda deneyimli değilim.
Daha önce benzer geziler yapan 2-3 kişinin bloglarını okudum, bu tarz geziler yapmış birkaç kişiyle irtibata geçip tavsiyelerini aldım, gezilerinde yaşadıkları olumsuz olayları öğrendim vs
"çadır kurabileceğin yerler, bulabileceğin farklı konaklama çeşitleri, bulunacağın bölgelerin kültürel yapısı, hava şartları" hepsini araştırdım ve notlar aldım. Başarılı bir yolculuk olacak mı? benim de şüphelerim var ama en azından denemek istiyorum. Yolcuğumu daha fazla devam ettiremeyeceğimi düşünürsem de gezimi noktalarım zaten.

"Eğer inat eder illa çıkacağım bu tura dersen ( hazırlıklı yada hazırlıksız!!!! ) bursada birşeye ihtiyacın olursa yardımcı olurum... İyi şanslar" teşekkür ederim, özel mesajla bir telefon numarası alsam iyi olur aslında :smiley:

cthulhu' Alıntı:
Evet 2 aydır araştırıyorum bunları. Plansızım derken rota ve süre konusunda kesin çizgiler çizmediğimi belirtmek istedim. Psikolojik olarak kendimi hazır hissediyorum ama bu konuda deneyimli değilim.
Daha önce benzer geziler yapan 2-3 kişinin bloglarını okudum, bu tarz geziler yapmış birkaç kişiyle irtibata geçip tavsiyelerini aldım, gezilerinde yaşadıkları olumsuz olayları öğrendim vs
"çadır kurabileceğin yerler, bulabileceğin farklı konaklama çeşitleri, bulunacağın bölgelerin kültürel yapısı, hava şartları" hepsini araştırdım ve notlar aldım. Başarılı bir yolculuk olacak mı? benim de şüphelerim var ama en azından denemek istiyorum. Yolcuğumu daha fazla devam ettiremeyeceğimi düşünürsem de gezimi noktalarım zaten.

"Eğer inat eder illa çıkacağım bu tura dersen ( hazırlıklı yada hazırlıksız!!!! ) bursada birşeye ihtiyacın olursa yardımcı olurum... İyi şanslar" teşekkür ederim, özel mesajla bir telefon numarası alsam iyi olur aslında :smiley:

Öncelikle seni tebrik ediyorum hele ki böyle bir geziye tek başına çıkıyorsan ayrıca tebrik ediyorum. Ama şunu söylemekte yarar var öncelikle hiç kamp yaptın mı deneyimin var mı? iki hafta sonra diyorsun ama önümüz kış ne yağmuru ne çamuru biter yolların böyle geziler yazın daha rahat olur kış mevsiminde yollarda tesislerin %60'ı kapalıdır sadece yazın açılır ayrıca yağmuru var karı var. Açıkçası çadır için çook uygun zamanlar değil kışın bunları düşünmeni isterim.

Yanlız başına yolculuk zordur meşakkatlidir eğer bu zorlukları göze alarak kışın ortasında çıkmak istiyorsan yolculuğa senin bileceğin iş bende 18 yaşındayım kamp, doğa yürüyüşü hakkında belirli bir tecrübem ev bilgim olmasına rağmen cesaret edemem böyle bir şeye bol şans....

Eğer çıkmayı her şartta düşünüyorsan bu yolculuğa therma-rest'in şu matını kış için öneririm sana çünkü tulum kadar matta çok öenmlidir yoksa kışın ortasında zeminden böbrekleri kaybedersin http://www.everestoutdoors.com/index.php?page=urun_detay&kat=33&alt_kat_id=200&id=3231

ve bu ekipmanların yanında iyi bir çakı yada kamp bıçağı alman ve yanında bulundurman da yararlı olacaktır.... Diğer malzeme tercihlerini de gösterdiklerin arasından husky'den yana kullanmanı öneririm....

İyi şanlar...

bence 1 gece doğada çadırda ve uyku tulumunda bir uyku denemesi yapın.
ya seversiniz yada nefret edersiniz.

Ben uzman degılım ancak secmiş oldugunuz canta benim konustugum dagcıların anlattıklarına gore ufak gelir.Sanki 85 litre lik bir canta daha iyi olurmus gıbıme geliyor.Cunku uzun sureli gezi icin cok sey tasımanız gerekli sanırım.
Umarım hayallerinizi gerceklestirirsiniz.Unutmayın hayatta keskelere yer yok.Yapın gitsin.

salserol' Alıntı:
bence 1 gece doğada çadırda ve uyku tulumunda bir uyku denemesi yapın.
ya seversiniz yada nefret edersiniz.

Evet... konuyu kısaca özetlemiş bu cümle............Tecrüben yoksa kışın yola çıkma......Varsayalım Ege sahillerinden başladın da kıyı kıyı güneye indin.......kıvrılıp Akdeniz'e döndün.......... kış mevsiminde sahillerdeki kamp alanlarında kimseyi bulamazsın........Gündüz nispeten katllanılabilir görünür ama gece çökünce ıssız kamp alanına........sabaha kadar uyuyamayacağını garanti ederim............
Sonuç: iki günde geri dönersin............ iklimle ilgili zorluklardan (yağmur, çamur, rüzgar,soğuk, ulaşım zorlukları...vs.vs.vs) bahsetmiyorum bile..........Üstelik çok da keyifsiz olur........... Kış kampçılığı çok daha fazla donanım ister.........Rüzgara dayanıklı benzin ocağından tut da.........giysilere varıncaya kadar......Yazın iki tişört bir şortla bir ay gezersin........kışın birkaç çeşit pantolon.......alt eşofman......üst ara katman polarlar......yağmura dayanıklı ceket, belki hafif bir kaztüyü mont.......yedek çoraplar, botlar......içlikler.........vs.vs...vs.......bu da en az 20 kg. sabit sırt çantası ağırlığı demektir......... yeme içme işine daha girmedik bile............... Bir de gündüz başka gece başka bir alem olan yerler vardır ki.......püüüühhhhh.... Allah bu tür yerlerden bütün kampçıları korusun............

Hevesini kırmak için söylemiyorum bunları... tam tersine yanlış zamanda yanlış bir projeye girişip de kötü tecrübeler neticesi belki de çok seveceğin ve uzun yıllar yapacağın bir etkinlikten erken yaşta gereksiz yere uzaklaşmaman için söylüyorum.......

Bence bu işi bilen abilerinin yanında birkaç kere doğada çadırda kal.......kış şartlarını bir ölç-tart....... derim........Soracağın bir şey olursa da çekinme mesaj at......Biz de ne öğrendi isek sorarak yaparak öğrendik neticede......
Selamlar......

Tavsiyeleriniz için hepinize teşekkür ederim. Yazdıklarınızı dikkate alarak gezimi en azından bahara kadar ertelemeye karar verdim. Ertelersem bu geziyi hiç gerçekleştiremeyeceğimden korktuğum için bir an önce yola çıkmak istiyordum ama böyle olursa da yapmış olduğum gezi bende pek iyi hatıralar bırakmayacak sanırım. Yinede o zamana kadar yapacağım 1'er haftalık iki ayrı gezi için çanta almam lazım ve ertelediğim gezi için ayrı çanta almak istemiyorum. 60 litre çanta işimi görür mü yoksa daha büyük boyutlardaki çantalara mı bakmalıyım? son olarak Lafuma Verdon 60 nasıldır?

Ertelemen bence iyi oldu....Yalnız mecbur kalmadıkça marka belirtmezsek forumu takip eden arkadaşlarda daha iyi bir izlenim bırakırız....mesela '60 lt.lik çanta işimi görür mü' demek daha uygun gibi.........)))))) araştırıp özelden yazarım.........

65+10 yada 85 işini daha iyi gorur gıbı cunku 1 hafta herseyını tasıyacagın bir cantan olmalı diye dusunuyorum .Markaya da cok takılma senın ergonomik yapına uygun olması cok daha onemli.Yuzun daglara donuk olsun.

gerçekten taktir ettim doğrusu .sadece güvenlik işini detaylı olarak düşün gerisi işin keyfidir .bende heyecanlandım şimdi:smiley:

Merhabalar,
Arkadaşların da daha önceden de yazdığı gibi, uzun süreli kamp gezilerinden önce kamp konusunda deneyimli 1-2 arkadaşınla 3-4 kere tek gecelik kamplara gitmeni tavsiye ederim.
60 lt 80 lt çanta diyorsunuz ancak 60 lt çantayı doldurduğunuzda oldukça ağır oluyor. Yani ıssız bir dağa ya da bir adaya gitmiyorsanız bu kadar büyük bir çantaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Zira sen gezilerinde medeniyetten pek uzaklaşmayı düşünmüyorsun sanırım.
Eğer 8-10 gününü şehirden uzak bir yerde kamp kuracaksan işin içine yemek ve içecek işi de giriyor.
her gün 1 lt su içmen gerekiyor bu da en azından 10 kg su demek. Eğer derelerden veya çeşmelerden su alıp kaynatmayacaksan,
yanında az miktarda bulundurup su kaynağı buldukça tazeleyeceksen...Ayrıca kaynatıp içmeni öneririm gezinin ortasında ishal olmak hiç güzel bir durum değildir.
Asıl konumuza geri dönelim. Kamp malzemelerini kullandıkça deneyim kazanacaksın ve yanına alacağın malzeme miktarı da azalacaktır.
yani ilk kampına 60 lt doldurup gideceksin ve belki kullanmadığın bir sürü malzeme olacak veya şunu yanımda getirseydim çok işime yarardı diyeceksin.
1-2 gün eksik malzeme ile idare edersin, ancak 10-20 gün idare etmek için oldukça uzun bir süre.

Çoğu doğacı ilk botu olarak 400TL lik bot olmaz.. 100TL ye aldığı botu parçalar ve daha sağlam ve kaliteli bota ihtiyacı olduğuna karar verir.
Tek başına kamp yapmak daha da zordur. Başına bir şey gelse yakınlarda sana yardım edecek birinin olması çok önemli.
Ben senelerdir kampa gidiyorum. hiç tek başıma gitmedim. yanında birinin olması süper güzel bir güvence.
Hem yükünü paylaşabiliyorsun. hem de gezi sırasında yaşadıklarını biri ile paylaşmış oluyorsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri