Turkiye'de Karavan Donusumu Hk. Bilgi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tezcatcatl Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 219
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,788
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@ince999 araci aldigimda detayli fotograflari paylasacagim.

@EvliyaCelebi2
Detayli hesap paylasiminiz icin cok tesekkur ederim. Cok faydali bilgiler.
Basligi geriye dogru okuyacagim fakat Galen firsat bulamadim. Evin oteki arabasi nihayet elden cikti bugun. Durdugu yerde akusu bitmis vesaire ugras dur..

Araca gelince, 4-5 adet 200ah lithium ion koymak olur mu onu arastiriyorum.. 10kg civari, 200ah li ion. 800-1000ah, 40-50kglik bir rig olur arkada. Tek sorun surekli verebildigi max akim 300A dediler baktigim urunun. 3600 watt'a tekabul ediyor. Peak power da 10 saniyeligine 600A. 2000wattan fazla cekmemeye ozen gostermek gerekecek gibi gorunuyor. Arastirmaya devam kisacasi.

Etiketler

Arkada ornek fiyatlari paylasmis :smiley: Tesekkurler. Olacak gibi gorunuyor lityum iyon.
Asil mesele kablolamada. Helebi bir arabayi alalim da, dusecegim bu sistemin pesine.

Dalga gecme degil de mühendisligin temellerinden optimizasyonu size anlatmaya calismislar. Internetten tanimini soyle buldum;

Mühendislikte optimizasyon, bir sistemde var olan kaynakların (işgücü, zaman, kapital, süreçler, hammaddeler, kapasite, ekipman gibi) en verimli şekilde kullanılarak belirli amaçlara (maliyet en azaltılması, kâr en çoklanması, kapasite kullanımının en yükseltilmesi ve verimliliğin en çoklanması gibi) ulaşmayı sağlayan bir teknoloji olarak tanımlanmaktadır

Bence siz once arabayi bir alin, sonra tekrar kafa yorariz yapacaklariniza.

Bugune kadar hic kimse ile dalga gecmeyen forum uyesi sizdiniz sanirsam?
Bakın arkadaşım yaklaşık bir karavan fiyatına yakın paraya sadece akü alırım diyerek aslında siz ya bilerek yada bilmeyerek bizimle dalga geçiyorsunuz.Bir yanda 18 cm boyunda kablo hesaplayıp bir kaç metre biraz pahalıca kablodan kısıp yüz lira tasarruf ediyorsunuz olabilir ama öbür taraftan bizimle dalga geçip o tasarruf edeceğiniz kabloyu takmak için normalde alacağınız akünün belki 10 katı bedelde lityum akü alırım diyorsunuz.Böyle tutarsız durumları anlatmak için bir halk sözü vardır. BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU.
Evvela karavan için her konuda olmadık tutarsız değerler verip siz bizimle alay etmeyin BAYIM.Burada yazı yazan başlık açan bütün arkadaşlar eşittir hepsi saygıya layıktır sizde bu gurubun içindesiniz.Ben size değer verip verdiğiniz bazı uç değerlerin uygulanamaz olduğunu sadece hesap kitap ile anlatmaya çalışıyorum ama sizin bir kulağınızdan girip diğer kulağınızdan çıkıyor.Böyle davrandığınız için aslında sizi kendi başınıza bırakıp ne haliniz varsa görün dememiz lazım.Düşünüp yapacağınız hataların içinde boğulup aman deyince de KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZ cevabını vermek gerekecek ammmmma bu güne kadar gördüğüm ve öğrendiğim kural gereği yardım isteyene kesinlikle yardım etmek gerekir bundan dolayı sen burada oldukça her sorduğun şeyin cevabı yazıldıkça benimle alay ediyorsunuz diyerek hem bizi sinir edeceksin hemde işin doğrusunu sana anlatana kadar bizde sabır kalmayacak.Yani başımızda TATLI BELA olarak sabırlarımıza idman yaptıracaksın.
Haydi bu yazıyı da BENİMLE ALAY EDİYORSUNUZ sınıflandırmasına ilave et.

Bence artık tartışmalara ve atışmalara son verelim ve konunun özüne dönelim
900 ah akü ,bol miktarda panel ve mümkün olan en güçlü invertör ile uygun kalınlıkta kablo ile
Klima, ısıtıcı, çamaşır, bulaşık makinası,tv,bilgisayar,ocak vb. Tüm bu ihtiyaçlar halledilebilir mi?eğer cevap evetse karavanın maliyetinden daha fazla bir bütçeyi de buna ayırmak mı gerekir?
Bu sorunun cevabını arayalım
Klima ve ısınma işinin güneş enerjisinden gelecek enerji ile karşılanamayacağını kabul edersek
Diğer ihtiyaçlar için nasıl bir sistem olmalı
Maliyet uygun mu?
Yoksa gazlı ocak-şohben
Gazlı ısıtıcı-mazotlu ısıtıcı?
Serinlemek için jeneratör?
Konuya dönsek..

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@ince999
Benim aklimdaki butceyi kablodan kismak degil, cok kalin bir adet kablo kullanmaktansa paralel baglayarak fiziksel baglanti islemini kolaylastirmakti.
Ben kimse ile dalga gecmiyorum, boris none isimli uye birkac sayfa once neyin kime ve neye gore pahali oldugunu aciklayan bir mesaj yazmisti, onu bir daha okuyun lutfen.
Ayrica size gore bir karavan parasi olabilir, fakat burda durum biraz daha farkli.

Turkiye'de bir Renault Twingo almistim ogrenci iken, ilk aracimdi, fan forumlarinda yillarca yazdim, yedek parca tedarik ettim vesaire. O twingoyu 4800TL'ye almistim o zamanin parasi ile. Ben bu arabaya cam tavan istiyorum diyince sizin gibi gulmuslerdi. Git yenisini al demislerdi. Hollanda'ya gelince hurdaliktan bir twingonun uzerindeki komple cam tavani sokup, kargo ile Turkiye'ye yolladim. Turkiye'ye iki parca halinde geldi; testere ile ortadan ikiye ayirmak zorunda kalmistim cunku kargoya sigmasi icin. Turkiyede sanayide tamir ettirip, yine tek parca yaptirip, aracin tavan sacini kesip montaj yaptik. Elektrikli kontrol unitesi, tavan dosemeleri vesaire. Montaj yapildiktan sonra calismaz vesaire dediler, muayeneden gecmez dediler. Fistik gibi de oldu. Belki bana 4800TL'den fazlaya mal oldu, belki olmadi, bu kimi ilgilendirir? Ben simdi tum Twingo sahipleri ile dalga mi gecmis oldum?

Suanki aracimi aldigimda 100u gecmiyordu. Arabayi aldigim fiyattan daha fazla para harcadim. Fakat suan severek suruyorum. En ince detayina kadar neyi degisti neyi yeni sorunu neydi vesaire biliyorum. Evet belki daha ucuza eli yuzu duzgun bir arac alabilirdim. Belki ayni araci alabilirdim. Simdi BMW alemiyle alay mi etmis oluyorum?

Beyefendi, ben it gibi calisiyorum. Hepimiz calisiyoruz. Birakin alnimizin teriyle kazandigimizi gonlumuz istedigi sekilde kullanalim.

Karavan ile ilgili verdigim yanlis degerlere gelince, lutfen laflarimi carpitmayin. Benim yazdigim tum degerler "Arkadaslar, benim elektrik bilgim sifir, google kullanarak bu hesaplara geldim, dogru mu" seklinde yazilan degerlerdi. Lakin aciklamalar gelince ben de ogrendim, bilgim artti, ufkum genisledi, minnettar oldum. Suana kadar tek soyledigimde "Lutfen bana kanit sunmadan 'olmaz, yapamazsin' demeyin.".

Aciklamalar, hesaplar yapildi, ne yapilir, ne yapilmaz anlatildi, arkadaslar detaya inip sebebiyle anlatti, cok minnettarim. Simdi bu bilgiler isiginda ne yapabilecegime bakiyorum. Lityum iyon pil alacagim demem sizi neden bu kadar sinirlendirdi anlamis degilim. Fakat twingonun catisini kesecegim dedigimde de boyle tepkiler almistim, ayni durum olsa gerek.

Artik bu tartismaya devam etmeyecegim, siz de lutfen benim icin ne halin varsa gor diyin ve bu basliga artik yazmayin.

@omnitemporal
Cok tesekkur ederim. Turkiye'de durum ne bilmiyorum fakat, benim icin karavanin maliyetinin altinda olacagi kesin.

Isinma icin 300wattlik bir infrared isitici alip evin kucuk odasinda test ettim. 20 dereceden 23 dereceye cikardi fakat uzerine cikaramadi. Bir de evin yalitimi karavanin yalitimindan cok daha iyidir buyuk ihtimalle. :smiley:
300 wattlik infrared isiticiyi iade ettim, yarin oburgun 600 wattligi test edecegim.
Fiyat bakimindan biraz tuzlu aletler, fakat verimlikleri gercekten cok yuksek. Termostat da oldugu icin baya kullanisli.
600 wattlik kucuk odada cam hafif acik sekilde acikken basarili olursa, karavani alinca yola cikmadan kapinin onunde test edecegim. Lakin alet Wi-fi, baglanip ortam sicakligini telefondan gorebiliyorsunuz, ayarini artirip azaltabiliyorsunuz. Evden bakarim disari ara ara.. Gece burda cok soguk oluyor halen, gece 5-6 derece hava sicakligi varken karavani 19-20 derece tutabilirse benim icin yeterlidir. Bir de ufak bir alet var bende, prize takip tuketimi hesapliyorsunuz. Sabah uyandigimda gidip, toplamda o prizden ne kadar enerji cekilmis gorebilecegim.
600watt 8 saat acik kaldiginda, termostat kac saat kurtarmis belli olur.
Eger araliksiz 600w cekerse 800ah 16 saatte tamamen bosalir.. O yuzden soguk iklimlerde pek oluru yok gibi 800ah ile.
Fakat disarisi mesela 16 derece ise, iceriyi 20 derecede tutmak ne kadar tuketir orasini deneyimleyerek gormek gerek sanirim.. Bir de hibrit bir sistem yapilabilir. Hem gaz, hem elektrik seklinde. Belli bir miktar elektrik tuketilince gaza gecerim falan filan..
Klima konusu biraz zor evet. Baktigim bazi karavanlarda kabin klimasi var, neyle calisiyorlar bilmiyorum. :smiley: Onceki sayfalarda bir arkadas 1100 btuluk akulu mobil klima paylasmis onceki sayfalarda, ona da minnettarim. O aleti arastiriyorum bir yandan. Yorumlar cok olumlu, tuketimi de baya uygun.

Sofbene gelince, Tayland'da her yerde elektrikli sofbenler vardi. 2500 watt cekiyor, suyu acinca tuketiyor sadece. Boiler gibi degil. Onlardan var aklimda olursa..
Maliyetin oluru olmazi sanirim kisinin zevklerine, tercihlerine ve butcesine bagli nihayetinde..

Gökhan Erdem İspirli bey bu başlığa yazı yazma iznini sizden alacak değilim haddinizi bilin.
Burası Hollanda değil Türkiye; Hollanda şartlarını anlatıp bize burada ahkam kesmeyin.
İş idaresi okumuşsunuz ama öbür taraftan karşımıza geçip para benim değil mi istediğim gibi savururum diyorsunuz,tabi ki savurursunuz sadece aküye bir ton para harcarsınız ama bunu gelip burada binbir zorlukla para kazanıp bir sürü harcamadan kısıp karavanının ihtiyaçlarını güç bela yerine getirenlere söyleyip bizimle dalga geçmeyin.Eh nede olsa siz bitcoin satarak para kazandığınız için böyle bir derdiniz yok.
Siz neden Hollanda da yaptırmıyorsunuz karavanınızı ikide birde Hollandadan örnekler veriyorsunuz .Üstüne cam tavan yaptırdığınız Twingonuzu tavandan dışarıyı mı seyrederken devirip takla attınız acaba?
Bundan sonra burada önce Türkiye şartlarına uymadıktan sonra ve teknik sosyal ne bileyim her türlü olumsuz şeyde sizinle terbiye dairesi içinde hafife alma beğenmeme gibi sizin alay edilmek dediğiniz fiillerden kendimi alıkoymayacagım.
Buradaki ilk mesajınızda BİLGİSAYAR MÜHENDİSİYİM yazmışsınız ama yine başka sitelerde eğitiminiz İŞ İDARESİ gözüküyor bunun sebebi nedir?

Ince999 size izin alacaksiniz diyen olmadi. Hani demissiniz ya ne haliniz varsa gorun demek lazim diye, lutfen diyin ve isinize bakin.
Ben hollanda sartlarini anlatip size ahkam kesmiyorum. Araci Hollanda'dan alip Turkiyede yaptirma fikrim oldugu icin bu basligi acip yardim istedim.

Is idaresi okumadim, google size biraz yanlis bilgi vermis.
Ben parayi yolda bulmuyorum beyfendi, haddinizi bilin. Parami istedigim gibi savururum da demiyorum, sizin icin savurmak olan sey, benim icin oncelik, bu kadar. Fosil yakit kullanimimi mumkun oldugu kadar azaltmak istiyorum karavanda yasarken, bu benim icin oncelik, bu kadar. Bunun icinde yatirim yapmaya hazirim. Bu sizi neden bu kadar rahatsiz ediyor, gocunduruyor?

Hepimiz parayi binbir zorluklarla kazaniyoruz. Birkac bitcoin sitesinde mesajlarimi gormussunuz. Bitcoin satarak para kazaniyorsunuz demissiniz. Guluyorum sadece size. Evet, farkli yerlere, farkli marketlere, farkli teknolojilere yatirim yapiyorum. Madem para kazanmak bu kadar kolaydi, siz de yapin beyfendi? Parayi yerde mi bulduk da yatirim yapiyoruz saniyorsunuz?

Ayrica yine googledan belliki yaptigim kazayi ve fotograflarini bulmussunuz. Yanimda benim canim kardesim ile, bir serefsiz yuzunden olumun ucundan kil payi dondugumuz bir kazayi bu sekilde ti'ye alarak seviyenizi ve kisiliginizi ortaya koymussunuz zaten. Diyecek birsey yok.

Son düzenleme:

Konu nereden nereye geldi:(.Bu tartışmalar bana biraz orta çağda uçuk fikirlerle ortaya çıkan mucitlerin,kaşiflerin linç edilmelerini hatırlattı.

Seviyemi ve kişiliğimi bana öğrettiğiniz için teşekkür ederim.
google sizin egitiminizi kim koymuş acaba?hangi okulu bitirdiniz bir daha yazarmısınız hani bir kontrol edivereyim dedimde.
Burada Türkiyede belli bir konu için yapılan ortalama harcamaların üstünde harcama yapacağını bildirmeye ya havasını atıyor denir yada hesabını bilmiyor denir.Hele hele Gelir seviyesi daha yüksek bir ülkede yaşayıp ta böyle beyanlarda bulunmaya tepeden bakmak denir.Twingo lafını gereksiz yere siz açtınız eh bende cevap yazdım.Bize ne arkadaş senin twingona tavan camı yaptırmak için çiğnediğin kurallardan...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri