Turkiye'de Karavan Donusumu Hk. Bilgi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tezcatcatl Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 219
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,773
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
.....
4000 wattlik invertor almamin sebebi 8000 watt peak degerinde olmasi. Bu sayede ilk calistirmada yuksek enerji ceken bir alet kullanacak olursam, 8000 watt'a kadar sorun yasamamak istedim.......
Eger akulerden surekli olarak 4000 watt cekmek istiyor olsaydim onu ayrica sorardim, lakin kahve makinesi, camasir makinesi vesaire sordugum gibi. Ortadaki onemli nokta, hepsini bir arada calistiramayacak olusum. Bu konuda haklisiniz, zaten aksini iddia etmedim.

3.5mm kablo secerim diye dusundugum icin burada kalinlik yerine 3.5 yazdim, boylece uzunluk 36 cm cikti. Ikiye bol 18 + icin 18 - icin. Fakat standard kablo olcusu 2.5, yanlis hatirlamisim. Bu durumda 2.5mm kablo cok ince kalacagi icin 4mm'ye cikmak gerekir. O zamanda 18 yerine 20.5cm olur mesafemiz.

FAKAT

Bir arkadasimiz onceki sayfalarda kablodan gecebilecek maksimum amper degeri oldugunu belirtmis. Cok tesekkur ediyorum kendisine. Dedigim gibi, elektrik bilgim yok diyebiliriz ve cok sevindim bu bilgiyi edindigime. Kablodan gecebilecek maksimum akim degerini de goz onune katarsak, kablo kalinligimin 1.1cm2 olmasi gerektigini buldum. Bunun icin de ya 0.4mm2 lik 3 kabloyu paralel olarak, ya da 0.6mm2 lik 2 kabloyu paralel olarak kullanmam gerekecek sanirim.

0.4mm2 kullanirsam her biri en fazla 20.5cm olmali, 0.6mm2 kullanirsam her biri en fazla 30.90cm olmali gibi gorunuyor.

Kisitli elektrik bilgim, eski fizik kitaplari ve google yardimi ile ancak bu kadar yapabildim.
Varsa batirdigim biryer belirtirseniz sevinirim..........
Iyi aksamlar

4000 W inverter aldığınızda o yükün tamamamını kullansanızda kullanmasanızda maxsimum gücünüze göre kablo kesitini seçmeniz gerekir.

4000W karşılığında hangi akımı çekeceğinizi düşünüyorsunuzki ,hala 3 adet 0,4 mm2 gibi ilginç kablo kesitleri ve paralel kablo bağlantı çözümlerini buldunuz.
Akü ile inverter arasındaki kablo kesitiniz için;
4000 W/ 12 V= 333 A gibi bir akım çekecektir.
bu 333 A içinde kablo üreticilerin sitesinden bakarsanız, H 07 V-K kablo tipinde 120 mm2 lik kablonun akım taşıma değeri 342 A olduğu görülüyor.( kablo akım değerleri)
yani siz kablo kesit hesaplamanızda ciddi bir hata yapıyorsunuz.

Etiketler

bir önceki yazınızda birimi o zman yanlışlıkla yazdınız.

Kablodan gecebilecek maksimum akim degerini de goz onune katarsak, kablo kalinligimin 1.1cm2 olmasi gerektigini buldum. Bunun icin de ya 0.4mm2 lik 3 kabloyu paralel olarak, ya da 0.6mm2 lik 2 kabloyu paralel olarak kullanmam gerekecek sanirim.

[0.4mm2 kullanirsam her biri en fazla 20.5cm olmali, 0.6mm2 kullanirsam her biri en fazla 30.90cm olmali gibi gorünüyor....

Kablodan gecebilecek maksimum akim degerini de goz onune katarsak, kablo kalinligimin 1.1cm2 olmasi gerektigini buldum.

Bu durumda kablo kalınlığının en az 1 cm olması gerektiğini söyleyen arkadaşımıza ettiğiniz onca laf için, kendisine bir özür borçlusunuz sanırım.

Bu arada, yaptığınız hesap sonucu bulduğunuz kalınlığın, akım geçtiği andaki ASGARİ kalınlık olduğunu hatırlatayım. Yani ısınma, vb. kayıplar henüz ortada yok iken yapılmış teorik hesaptan söz ediyoruz.

Uzunluk meselesine gelince: Hayatınızda hiç akü bağladınız mı diye sormuştum. Bir akünün genişliği çoğunlukla 22cm civarında. Dilediğiniz kapasiteye ulaşabilmek için her halükarda bir kaç tanesini birbirine bağlamanız gerekecek. Yanyana koyduğunuz aküleri birbirine bağlamak için dahi (ucu ucuna bağladığınızı varsayarsak) en az 22 cm kablo gerekecek. Bir karıştan kısa bir kablo ile akü inverter bağlantısını nasıl yapacağınızı ise hala merak ediyorum.

Bu yüzden gelin siz celallenmeden, ille de hesap-kitap isterim diye tutturmadan önce insanların tecrübeleri sonucu söylediklerine kulak verin.

@kartalveat
Aynen, hatali yazim.

@TA2RX
1cm diyen arkadasimiza kotu bir laf soylemedim. Ne dusunuyorsam onu soyledim. Belli ki bir hesap yapip yazmis onu, fakat detaya inmeden 1cm olarak yazmasi benim tepki gosterdigim nokta. Diger arkadasimiz "kablodan gecebilecek akim miktari sinirlidir, kabloya gore degisir" diye aciklamis. Insanlara bilgiyi "ogreten", ve daha fazla ogrenmeye tesvik eden, yol acan, aradigim yaklasim bu. Amacim diger arkadasimizi kirmak, hakaret etmek falan degil. Siz egitimim hakkinda ve deneyimim hakkinda ne dusunuyorsaniz soyluyorsunuz ya, aynin durum.

Dogru dahi olsa 1cm kalinlik gerekir onun ucunu da invertera baglamak ayri dert diye baslarsak zaten baslamadan bitirmis oluyoruz mevzuyu.

Kendisi icin cok kolay hesaplar oldugu icin belki belirtme geregi duymadi detayini. Fakat kendisine ozur dilememi gerektiren bir "laf" ettiysem lutfen quotelayin, gercekten "laf' etmissem ozur de dilerim.

Merak ettiginiz tum konulari lutfen buraya yazmaya devam edin. Deneyip, basarili ya da basarisiz oldugum zaman burayi sonuclarla guncelleyecegim.

Lakin ben " yaparim, ederim, soyle olacak, boyle olacak " demiyorum. Sayilar ne gosteriyor, nasil gosteriyor diye soruyorum.
Bunun hesabini biri aciklamayip onca "laf" edilince de ben boyle hesapladim, hesap dogru mu diye soruyorum. Hesap dogru ise deneyip kendim deneyimlemek istiyorum.

Kendim deneyimlemek istemem neden hala bazi insanlari celallendiriyor anlamis degilim. Olmazsa olmaz, olursa olur, deneyip gorecegiz, hala neyi kanitlamaya calisiyorsunuz? Yok hayatinizda hic aku bagladiniz mi, yok nasil muhendissiniz siz, yok "aha da dedigimize geldiniz simdi ozur dileyin" tarzi mesajlar. Bu foruma gelen insanlari bu forumda tutmamak icin elinizden geleni yapiyorsunuz gibime gelmeye basladi.

Benden dostane bir uyari;
Bu forumda kurdugunuz bu ortam sizlerle sinirli kalacaktir bu tavrinizi surdururseniz. Dedigim gibi, yillarca farkli forumlarda bulundum, yazdim, cizdim, yonettim. Bilgi sahibi oldugunuzu kanitlamaniz forum icin bir deger ifade etmiyor. Bilgiyi paylasmaniz asil bir forum icin degerli olan. Bunca yildir yaziyorsunuz binlerce mesajiniz var, tabiki paylasmissinizdir bircok degerli bilgi ve deneyiminizi. Lutfen lafimi carpitip "siz hic kimseye yardim etmiyorsunuz" diyormusum gibi gostermeye calismayin. Bunu da yazma geregi duydum. Mutlaka yuzlerce kisiye bircok sekilde yardim edilmistir.

Bence benim ozur dilemem gerektigini falan soylerken kendi uslubunuza ve "laf" larimin nasil yanlis anlasildigina dikkat edin.

Sizinle daha fazla bu baslik altinda tartismayacagim. "Nasil olmaz" I da tartismak istemiyorum. Bana teknik olarak hesap yaparak yardimci olmak isteyen olursa sonsuz mimmettarim. Olur mu olmaz mi six ne derseniz deyin, hepsini goz onunde bulundurup, onemli nokta olarak kaydedip, pratikte ne olacaagini kendim deneyimlemek istiyorum.

Yukarida hesaplar yaptim. Bu hesaplarin dogrulugu, yanlisligi, eksikligi hakkinda yorum yapmak isteyenlere minnettar kalirim.

Bahsi gecen islemleri yazarken beni zorlayabilecek, yapamama ihtimalim olan, ozellikle diklat etmem gereken seyleri belirtmeniz de beni mutlu eder.

Fakat sizden ricam, "sen hic akuye cihaz bagladinmi, nasil muhendissin" yani ozetle "sen zerre kadar bilgi sahibi degilsin, ben dogrusunu biliyorum" tavrindan ziyade, sadece bilgi paylasimi. Forumun var olus amaci yani.
"22cm ile baglaman imkansiz kadar zor, cok kisa gelir", " kablo kalinligi en az 1cm olmali CUNKU..." vesaire...

Aku ve inverter baglantisi HK. Soyle bir resim buldum mesela.
HTB1ELGcedcnBKNjSZR0q6AFqFXa0 350x350

Tabi 0.4cm2 x3 kablonun oraya ayni sekilde sigamamasi muhtemelen, baglanti noktasi icin farkli bir cozum gerekebilir.

Son düzenleme:

Eh be arkadaşım neden böyle sivri dillisin bak en son yazdığını tıklamadan evvel yazılanı bir okusaydın ya.

Simdi gordum mesajinizi.
Afedersiniz, "size gore" nerede sivri dillilik yaptiysam ozur dilerim. Amacim sivri dillilik ya da birilerini kirmak degil. Sadece olani oldugu sekilde soyluyorum.
Bu basliktaki bir cok mesaj bana sivri dillilik gibi geldi, haklisiniz hos bir duygu degil.

.

Başlık inverter çamuruna saplı iken ağzımı açmaya kalkarsam şimdi bana muhakkak “İnternetin kadar konuş” diyeceksiniz ama yine de kendimi tutamadan hariçten gazel modunda aşağıdaki hesapları gönderiyorum. :yum:

Burada en fazla 30° C ortam sıcaklığında, makul direnç kaybı düşünülerek, uygun sigortası bağlı 20 cm (çift yollu) uzunlukta tek tel bakır kablo için gerekli kesit yüzeyinin 70 mm², yani ~1 cm (0,944cm) çapında olduğu hesaplanmakta. Çok telli kablolarda arada kalan boşluklar yüzünden çap %14 fazla düşünülmeliymiş.

Dikkat;
* 4000 W inverter için 333 A yerine, aslında sonuçta aküden çıkış değeri olarak 370 A alınması gerektiği yazılıyor.
* 70 mm² sayısının altındaki paragraf, neden 10,571 mm² yerine bu “yenilenmiş kablo kesiti değeri” nin alınmasını gerekçelendiriyor.
.
A92B0AB3 9730 41DA B5BC BCFB83BBA59E

.

CE3F38A4 6B4A 4CC6 9A31 3522204DD122

Cable configurator

20 cm ye odaklanmaya gerek yok, 70 mm² lik kablo bereket daha fazla uzunluğu da tolere edebiliyor.

Valla hesaplar yanlışsa bu benim interneti okuma kabiliyetimle ilgili olmalı.
Aslında cetveller, karavanı kullananın saç ve göz rengini bile gaile alacak hasasiyetde düzenlenmiş hissi veriyor..:yum:

Pratikte en doğrusu, burada tozu dumana katmak yerine, en yakındaki marin veya karavan shopların 2-3 senelik meslek okulu bilgisiyle kompetan satıcı elemanlarına danışmak olmalı.

Nihayetinde tavsiye olarak aşağıdaki malzemelerden bahsedilirse lütfen burada bildirin ki kaçan uykumun boşa gitmediğini anlayarak hiç olmazsa müsterih bir öğlen uykusu çekeyim. :yum:

.
14C74CD6 E329 439C 9167 86C88E599E9D

.

0F5FDED8 4595 42DF BFB9 FCD9CA50BA86

.

Son düzenleme:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri