Tuvaletli Minibüs

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ademmeral Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,021

ademmeral

Yeni Üye
Merhaba , bu yaz bir 413 CDI sprinter aldım.
Amacım bu linkteki gibi bir minibüs yapmak.
PLATINUM LINE MERCEDES SPRINTER VİP MİNİBÜS CityLine Vip Transfer

Ama hangi mühendisle konuşsam böyle bir şeyin olamayacağını söyledi.

Arabayı 9+1 e düşürüp (şu anda 14+1) arka tarafa projesiz banyo yapsam olur mu?
Ya da bu şekilde çizecek birini tavsiye eder misniz?
2001 Model olduğu için koltuklar da sorun değil.
Amacım içinde yaşamak değil. Toplu olarak bir yerlere gidip gezmek. Tuvalet istememin nedeni ise genelde gittiğimiz plajların tuvalet durumu.

Saygılar.

Etiketler

Mühendislerden umudu kesince direkt TSEyi aradım. Ordaki bayan da böyle bir sınıf yok dedi. Linkteki minibüsten bahsedince de o adamlar 100 tane falan yaptırmıştır dedi.

Bursada bir arkadaş sen 9+1e düşür gerisine karışmazlar dedi ama sanmıyorum.

Koktuğu düşürüp arttırmak proje ve ruhsata işletmeden yola çıkmak sıkıntılı olabilir
Tuvalet &banyo yapabilirsiniz ruhsatı karavan yada mobil buro ruhsatı alman lazım tuvaleti Minubus olmuyor
Karavan :yatağa dönüşen koltuk, masa,yemek pişirme yeri, saklama dolabı olması gerekiyor
Mobil buro da şart lardan emin değilim

Bir çözüm daha aklıma geldi
Araç arkasına mini römork içine tuvalet yaptırabilirsin yasal bir sıkıntı olmaz
Tabi remork kolu varsa yoksa remork kolu için ruhsata işletmek zorunlu

DOKTOR63, teşekkürler römork zor olur. Şu haliyle bile zor park yeri buluyorum zaten.
Ruhsatı ne yapacağım çok önemli değil aslında. Minibüs bıraktığım için zaten fazladan para ödüyorum, sigortaya. Mobil ofis ya da karavan yapsam daha az ödeyeceğim. Ama dediğim gibi amacım 7-8 kişi gezmek. Karavana çevirsem 2+1 oluyor ancak. Hadi Türkiyeyi gezsek bile Avrupaya zor gideriz.
9+1 e projeyle düşüreceğim zaten. Arkaya citylineın minibüsü gibi oda yapıp her muayenede sökmek çözüm olur mu bilmiyorum. Bursadan konuştuğum mühendis öyle söylemişti. Aslında tuvaleti de kendim kuracağım için söküp takmak problem olmaz. Ama çevirmede polisler ne der bilmiyorum.

Yapamazsam , çözüm sanırım otomobil sınıfında bir minibüs alıp, çekme karavan almak ama , bu da gereksiz külfet geliyor.

Wolkwagenin california xxl aracı var gördüyseniz. 1+1 ve arkada 2 koltuk daha. Yani 4 kişi olabiliyor. Niye Türkiyede olmasın diye düşünüyorum.

Saygılar.

Karavan için 1+1 2+1 den harici olmaz tabiri 2012 den itibaren değişti, 9+1 karavan yasal mevzuatta oluyor da 10 kişilik yatak sorarlar mı bilmiyorum
Mobil ofis te yatağı sormaya bilirler
tak çıkar sıkıntı olabilir, polis bağlayabilir aracı

Merhaba,
Olmayacak iş ve proje yoktur. Yeter ki proje ve test bedellerini ödeyin.
Ben şu anda 2007 model Mazda E 2200 minibüsümü 4x4 hale getiriyorum.
Bu işi tadilat yaptıkları ilanını veren kime sorduysam, bunların içinde iki yıl önce SAAB aracıma yeni sandık motor tadilatı yaptırdığım firma da var, hepsi mümkün değil deyip telefonu kapattılar. Daha sonra doğru firmayı buldum. Aktarma organları tadilatı testleri için 5.000,00 TL+KDV ödeyeceğim ve iş hallolacak.
İçine yerleştireceğim elektrikli 12 v tuvaleti ve 6Kw park dizel ısıtıcıyı da satın aldım, araç şu an Ankara'da tadilatta.
Tuvalet işini de (proje, beyan vs) çözdüğümde, size bilgi veririm.
İyi günler dilerim.
MK

MKaralar teşekkürler , bekliyorum sonucu.
Aslında ben 9+1 istemiyorum. Ondan düşüğü otomobil oluyor diye hiç bahsetmedim mühendislere.
Şoför+Yanında 2 zaten şu anda. Arkaya da şoför arkası 3 ters, araya masa , ve sonra 2 koltuk bana yeterli.
Yani 7+1. Sizin önerinizle bu şekilde de deneyeceğim. Yani 7+1 karavan da olabilir. Asma yatakla 7+1 lik yatak yapılabilir. Arkaya ve ortaya inip çıkan yatak yapabilirim. Borulara kurulan yatak da yapabilirim. Göstermelik olarak. Bir de böyle deneyeyim mühendisleri.

Saygılar.

MKaralar teşekkürler , bekliyorum sonucu.
Aslında ben 9+1 istemiyorum. Ondan düşüğü otomobil oluyor diye hiç bahsetmedim mühendislere.
Şoför+Yanında 2 zaten şu anda. Arkaya da şoför arkası 3 ters, araya masa , ve sonra 2 koltuk bana yeterli.
Yani 7+1. Sizin önerinizle bu şekilde de deneyeceğim. Yani 7+1 karavan da olabilir. Asma yatakla 7+1 lik yatak yapılabilir. Arkaya ve ortaya inip çıkan yatak yapabilirim. Borulara kurulan yatak da yapabilirim. Göstermelik olarak. Bir de böyle deneyeyim mühendisleri.

Saygılar.
Merhaba,
Bu anlattıklarınıza en uygun mobil ofis olarak kaydettirmek geliyor akla.
Kasım ayı başında TSE deki mühendisle görüşmeye gideceğim. Sizin konuyu da detaylı olarak görüşüp bilgi veririm.
Ancak denge hesabını yaptıktan sonra tuvalet ilave dilmesinin herhangi bir engeli yok diye biliyorum.
Saygılar,
MKARALAR

Merhaba tekrar ,
Bugün TSE ile görüştüm ve Mazda E2200 Panelvan aracıma, meskun mahaller dışında (dağda, arazide) ihtiyaç duyduğumdan dolayı oturma yeri kalkan koltuklardan birisinin altına bir elektrikli tuvalet koymak istediğimi, haliyle bu işlemin araç ağırlığını 100 kg kadar arttıracağını ve bunu yasal bir platformda yapmak istediğimi söyledim. Cevap olarak böyle bir tadilatın olmadığını söylediler.
Benim bunun bir ihtiyaç olduğu yönündeki açıklamalarım sonrasında önce muayene istasyonunda sorun yaşamaz isem bir sakıncası olmadığını düşündüklerini belirttiler.
Ben, muayene istasyonuna belgesiz gitmenin oradaki kontrol eden kişinin keyfiyetine kalacağını, bu işlemi yasal olarak yapmak istediğimi belirtince, bütün bu söylediklerini ve gerekçelerimi bir dilekçe ile Ulaşım ve Lojistik Sistemler Merkez Başkanlığına dilekçe vermemi ve komisyonda görüşülmesinin uygun olacağını belirttiler.
Ben dilekçeyi Kasım ayı başında Ankara'ya gidince vereceğim.
Siz de aracınızın sınıfını ve kategorisini değiştirmeden böyle bir uygulama yapmak istediğinizi belirten bir dilekçe ile başvurursanız, hatta bu tür aracına tuvalet koymak isteyenler dilekçe verir ve bu tür talepler artar ise, sonuç alınabilir diye düşünüyorum.
İyi günler dilerim.
MKARALAR

Teşekkürler, MKaralar.
Ben de citylinedan birine ulaşıp sormayı düşünüyorum. Telefonla rahatsız etmek istemiyorum. Bir yere ulaşırsam size de bildiririm.
Ben de kesinlike onaylı olmasını istiyorum çünkü arabayla yurtdışına da çıkacağım. Muayeneden çıkacağını düşünüyorum aslında çünkü içinde baktıkları koltuk sayısı. Beni esas korkutan trafik. Adam çevirip bağlarsa çek rezilliği.
Kolay Gelsin.
Saygılar.

Merhaba tekrar,
Dilekçe Ulaşım ve Lojistik Sistemler Merkez Başkanlığına verip beklenecek. Veya seyyar tuvalet kullanılacak. Başka çare yok.
Ben elektrikli tuvaleti satın aldığım için dilekçeyi verip cevabını bekleyeceğim.
Saygılar, iyi günler.
MKARALAR

Adem Meral merhaba,
14/11/2018 tarihinde TSE Araç Tadilat Merkezine vermiş olduğum dilekçeme ekteki cevap geldi.
Cevapta görüleceği üzere, minibüse elektrikli tuvalet konulması yönünde yapılacak tadilatın, AİTM Yönetmeliğinin EK-IV Madde-7 çerçevesinde yapılabileceği belirtiliyor.
EK-IV Madde-7 ise aynen "7- Yukarıda sayılan tadilatlar dışında da tadilat yapılabilir. Ancak, yapılacak tadilatla ilgili gerekli şartların onay kuruluşu veya onay kuruluşunun görevlendirdiği kuruluş tarafından belirlenmesi gerekir. Bu tadilat güvenliği, çevre korumasını etkilediği takdirde tadilatla ilgili konularda bu Yönetmelikte belirtilen bütün hükümlere uygun olması zorunluluğu vardır." şeklinde.
Gelecek hafta arasında veya bir sonraki hafta Ankara'ya gittiğimde, yetkililerden bu maddenin tam yorumlanmasını ve açıklanmasını talep edeceğim. Sanırım minibüsü karavana dönüştürmeden içine elektrikli ya da manuel sabit tuvalet yapabileceğiz.
İyi günler ve çalışmalar dilerim.
Mehmet KARALAR

Ekli dosyalar

• TSE_CEVABI_RED.pdf
    200.3 KB · Görüntüleme: 342

Mehmet bey teşekkürler.Ben de Ankara TSE den Ömer Faruk beye ulaşmaya çalıştım ama kendisine ulaşamadım. Ama aynı bölümde çalışan bir bayan bana 8+1e kadar motokaravan yapılabileceğini söyledi. Ben de mühendis arkadaşa söyledim. "Öyleyse öyledir" gibi bir şey söyledi. Istanbul TSEden birine ulaştım. O da bana fırça çekti. Bu araştırmayı mühendis yapmalı , sen bizi arama dedi.
Sizin yazıyı göstererek bir daha deneyeceğim, izin verirseniz.
Saygılar, Adem Meral.

Ek 4 Madde 7 şu.

7- Yukarıda sayılan tadilatlar dışında da tadilat yapılabilir. Ancak, yapılacak tadilatlarla ilgili gerekli şartların Bakanlık veya Bakanlığın yetki verdiği kuruluş tarafından belirlenmesi gerekir. Bu tadilatlar güvenliği, çevre korumasını etkilediği takdirde tadilatla ilgili konularda bu Yönetmelikte belirtilen bütün hükümlere uygun olması zorunluluğu vardır.

Düşününce, normal motokaravanlara tuvalet izini verdiklerine göre, karavan olmayanlara da izin vermeleri gerekir.

Saygılar, Adem Meral

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri