Üstadlar Defender Toplamak Istiyorum /2017/

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Saidhan Kalyoncu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,899

Saidhan Kalyoncu

Yeni Üye
Öncelikle merhaba abilerim.
Defender toplamak istiyorum forumda ki tüm defender başlıklarını okudum nerdeyse ama yeni, güncel olarak cok farkli şeyler gördüm açıkçası şu zamanda neler yapılması gerektiği hakkında biraz kafam karıştı çoğu konular bir kaç sene öncesinde yanitlanmişti.
Sizlere şöyle anlatayım üstadlar
Öncelikle henüz 20 yaşındayım ve bu araçlara aşırı ilgim meragim var ve guzel bir arac toplamak istiyorum. Genel de ne toplamak istiyosun diye sorulmuş. Ben 110 TD bir arac bulup fort puma motoru kullanmayi düşünüyorum okuduklarima göre 300 TDI ye en yakın ve kullanışlı araç puma. Hem arazi de hem günlük bile kullanmak istiyorum diyebilirim. 110 Td puma motorlu bir defenderin şu zamanin fiyatlarina göre ne kadar maliyeti olur? Kime gitmeliyim? Neye göre hareket edip neye önem vermeliyim? Açıkçası Üniversiteden önce ki boşluk zamanim da bir ustanın yanına çırak olarak gitmeyi bile düşünüyorum defender dilinden anlamak için
Ama sizlerden nasil hareket edecegime dair bilgi almak benim için çok önemli bu sevdaya ilk adımı bilen kisi tavsiyesiyle atmak istiyorum.

Yardimci olursaniz çok sevinirim...

Etiketler
Defender toplamak istiyorum forumda ki tüm defender başlıklarını okudum nerdeyse ama yeni, güncel olarak cok farkli şeyler gördüm açıkçası şu zamanda neler yapılması gerektiği hakkında biraz kafam karıştı çoğu konular bir kaç sene öncesinde yanitlanmişti.
Öncelikle henüz 20 yaşındayım ve bu araçlara aşırı ilgim meragim var ve guzel bir arac toplamak istiyorum. Genel de ne toplamak istiyosun diye sorulmuş. Ben 110 TD bir arac bulup fort puma motoru kullanmayi düşünüyorum okuduklarima göre 300 TDI ye en yakın ve kullanışlı araç puma. Hem arazi de hem günlük bile kullanmak istiyorum diyebilirim. 110 Td puma motorlu bir defenderin şu zamanin fiyatlarina göre ne kadar maliyeti olur? Kime gitmeliyim? Neye göre hareket edip neye önem vermeliyim? Açıkçası Üniversiteden önce ki boşluk zamanim da bir ustanın yanına çırak olarak gitmeyi bile düşünüyorum defender dilinden anlamak için
Ama sizlerden nasil hareket edecegime dair bilgi almak benim için çok önemli bu sevdaya ilk adımı bilen kisi tavsiyesiyle atmak istiyorum.

Merhabalar öncelikle görünüşü duruşu ile çok güzel araçlar olsa da kimi insanlar aldıktan sonra bu neymiş böyle diyip satabiliyor bulunduğunuz ilde böyle bir aracı olan biriyle biraz dolaşıp kararınızı ondan sonra verin.

Maliyet olarak kafadan 40 bin tl gibi bir rakamı çıkartmanız gerekir puma motor işçilik parça boya vs derken.

Hepsinden önce benim düşüncem hayatının şuan ki dönemi bu şekilde bir iş için çok müsait değil. Bu araçlar emek ve zaman istiyorlar. Aracımı 1 sene önce aldım fakat zamansızlıktan tabiri caizse bir çivi bile çakamadım. Okulun var derslerin var bir sosyal hayatın olacak üniversitede. Toplanmış bir araç alman daha mantıklı bir seçenek olacaktır şu aşamada. İleride işti evlilikti vs sabit bir hayata geçince toplama işine girişebilirsin.

Hocam yoru
Merhabalar öncelikle görünüşü duruşu ile çok güzel araçlar olsa da kimi insanlar aldıktan sonra bu neymiş böyle diyip satabiliyor bulunduğunuz ilde böyle bir aracı olan biriyle biraz dolaşıp kararınızı ondan sonra verin.

Maliyet olarak kafadan 40 bin tl gibi bir rakamı çıkartmanız gerekir puma motor işçilik parça boya vs derken.

Hepsinden önce benim düşüncem hayatının şuan ki dönemi bu şekilde bir iş için çok müsait değil. Bu araçlar emek ve zaman istiyorlar. Aracımı 1 sene önce aldım fakat zamansızlıktan tabiri caizse bir çivi bile çakamadım. Okulun var derslerin var bir sosyal hayatın olacak üniversitede. Toplanmış bir araç alman daha mantıklı bir seçenek olacaktır şu aşamada. İleride işti evlilikti vs sabit bir hayata geçince toplama işine girişebilirsin.

Hocam yorumunuz için çok teşekkür ederim aslında çok da haklısınız ama kendim topladığım da daha ucuza gelecegini ve kendim emek verdigim de daha iyi olacağını düşünüyodum sonuçta hayalleri mi toplayacaktım :smiley:

Puma motor td bir araç hazır almasi da biraz pahalıya kaçıyor aslında acaba önce düz dizel bir araç alıp binip kurcalamalimiyim diye düşünüyorum. Hem kendimi denerim hem defenderı hemde bunların fiyatı cok daha düşük

Peki hocam eğer oyleyse normal düz dizel defender da alacakken nelere dikkat etmeliyim sanayiden cikama ma ihtimalim var midir yardimci olursaniz cok sevinirim :smiley:

düz dizel alıp uygun fiyatlı

motor upgrade olayını sonraya bırakmak maliyeti ilk etapta biraz düşürebilir

aslında eski cevaplar ile yeni cevaplar çok farklı değil o yüzden eskimiş konular değil bilgilerin toplanmış hali olarak görün o konuları

düz dizel yürüyebilen bir araç alın yeterlidir daha önceki konulara olduğu gibi çok farklı kişiselleşen lego oyuncak gibi bir araçtır defender her sahibinde farklı yorumlar görürsünüz bir bakmışınız asi çocuk bir bakarsınız uysal uslu çocuk bu sahibinin defenderına (aracına yazmadım) bakışı ile değişir

Puma motor yapmayı planlıyorsan mümkün olduğunca yürüyeni iyi kondüsyonda en ucuz Defender'i almanda fayda var. Motor değişimini ruhsata işletebilmek için 2.5lt düz dizel yeterli. Kaporta ve döşemenin durumu da çok sorun değil, nasılsa toplatırken kaporta ve döşeme yenilenecek.

Kardeşimiz gibi ben de bir Defender almayı düşünüyorum. Ancak benim ki biraz farklı. Ben mevcut olan SW Focus aracımı satıp tek araç olarak böyle bir şey düşünüyorum. Uzun yol da yapmak, yaylalara çıkıp kamp da yapmak yani hepsini bir arada yapmayı düşünüyorum. Hal böyle iken, düz dizel bana çok ağır gelir. Yeğenimde 110 kasa kamyoneti var. Oldukça konforsuz. Konfor derken sürüş konforundan bahsediyorum. Araziye girip onca engebeli yerlerden geçerken aracın süspansiyonu kamyonet olmasına rağmen oldukça hoşuma gitti bu da ayrı.

Sorum şöyle olacak, tek araç ve uzun yol da yapacağı için, motor seçeneği ne olmalı? Şanzuman seçeneği ne olmalı? Yada kardeşim deli misin, defender alınır mı bu saydıkların için? Defender sadece haftasonu ormana dalıp kaybolmak için, uzun yol onun neyine mi dersiniz?

Merhabalar;

Bu araçların bir orijinal üretimi birde üretim lisansı adı altında otokar üretimi olanı var. İkisi arasında da hiç bir fark yok. Devlet dairelerinden ihale usulü ile alacağınız araçlar ya ülkemiz sınırlarında üretilmiş yada ithal gelmiş olacaktır. Esasen bütün araçlar için bu dediklerim geçerlidir. :smiley:

Üniversite öncesi oldukça güzel hayaller oluşturmuşsun fakat şu aşamada başlamanı pek önermem. Bunun başlıca sebepleri, ilgi ve odağını sadece iktisadi eğitimine vermen diğeri ise üniversitelerin çeşitli dağcılık kulüplerine üye olarak aracını kullanman ve kullanıma dayalı kaza/hasar durumu oluşturma ihtimalin olacaktır. Çünkü böyle bir aracı toparladıktan sonra üniversiteye giderken, gittiğinde kullanmak isteyeceksin diye tahmin ediyorum. :smiley:

Defender sevdası veya hevesi genel geçer de olabilir gerçekten kalıcı bir hissiyatta olabilir. Bana kalırsa öncelikle bu durumu iyice mukayese etmelisin. Çünkü aracımız her ne kadar havalı da olsa günlük kullanımlarda kişisel/şahsi otomobillerin vereceği konfor ve atikliği vermeyecektir. Dolayısıyla ilerleyen zamanlarda bu durumlar aracın satış nedeni haline gelebilir -ki böyle bir şey olsun istemeyiz.

Genel bakım ve tamir için herhangi bir ustanın yanına gitmene gerek yok. Periyodik bakımlarını ustanın yanında öğrensen bile alet ve mekan yetersizliğinden dolayı harici bir yerde yaptıracaksın diye düşünüyorum. Bunların haricinde kronik arıza grupları vardır;

>> Debriyaj üst merkez arızası
>> Debriyaj alt merkez arızası (Üst merkez arızasına göre daha az rastlanır.)

Grupsal olarak ayırmak yerine başlıca bir kaç madde yazayım dedim şayet istersen detaylıca konuşuruz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.