Üniversite Ve Karavan (yardım)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan neco4545 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,204

neco4545

Yeni Üye
Merhaba sayın gezenbilir ailesi. Sitenizi yeni gördüm ve karavan hakkında bir kaç sorum vardı ve sormak istedim.

Bulunduğum okulda kiralar ve yurt ücretleri çok yüksek olduğu için karavan almaya karar verdim.

Öncelikle kullanım şekline geleyim;
Günün 2-4 saat arası uyanık bir şekilde karavanda geçireceğim. Uyanık kaldığım sürenin geri kalanını okulda ve kütüphanede geçireceğim.
Geri kalanında uyuyacağım.
Karavanda uyanık olduğum saatlerde 1 saat laptop kullanacağım sadece bu.
Duşu okulda spor salonunda çalıştığım için orada alacağım yani bu konuda sorunumda kalmıyor.

günlük 2 saat led lamba
1 saat laptop
24 saat minibar

bu kullanım ile 135 ah lik bir aküyü ne kadar sürede harcarım?
200W bir güneş paneli ile bu aküyü sorunsuz doldurabilir miyim?
Son olarak 135ah lik bir aküyü çalıştığım yerden priz çekerek doldurabilir miyim? Evet ise kaç saatte gerekli elektriğe ulaşabilirim.
2 adet 135 ah derseniz kendimi zorlayıp 2. yi bağlayabilirim.

Çok bilgisizim şu an araştırma aşamasındayım acemi sorularım için kusuruma bakmayın.

Etiketler
Merhaba Neco4545, bulunduğun ortam karavanla konaklamaya müsait mi? sana burada kalman için izin verecekler mi? Okuduğun şehirde yılın 12 ayı karavanda konaklayabilir misin? İklim şartlarına uygun bir karavan buldun mu? çekme karavan mı? motokaravan mı? hangisini düşünüyorsun?
Bu bilgiler dahilinde yardımcı olmaya çalışalım :smiley:

Merhaba Neco4545, bulunduğun ortam karavanla konaklamaya müsait mi? sana burada kalman için izin verecekler mi? Okuduğun şehirde yılın 12 ayı karavanda konaklayabilir misin? İklim şartlarına uygun bir karavan buldun mu? çekme karavan mı? motokaravan mı? hangisini düşünüyorsun?
Merhaba.
Okul şehir dışında yer problemim yok yani. Okul yönetimi ile konuşacağım olmadı etrafımda kamp alanları var.
Tuvaleti boşaltabileceğim kamp alanları var olmadı etraf dağlık bir çukur kazıp dökebilirim. İçerisine sadece yatmaya gideceğim için çok fazla tuvalet birikeceğini düşünmüyorum ancak haftada bir gitsem yeter sanırım. Şu an bile yurtta kaldığım süre 2 saat bile değil.

Motokaravan düşünüyorum 35.000 tl ye kadar bakacağım bir kaç tane buldum.
Okulum izmirde ancak karaburun bölgesinde.
İklim şartları şöyle aslında içerisinde çok uzun süre kalmayacağım ancak şöyle söyleyeyim. Bir çok kişinin tir tir titrediği yerde pike durabiliyor ve sadece yatmak için kullanacağım için uyku tulumu düşünüyorum -35 derece olanlardan ki içerisi minimum 0 derece falan olur diye tahmin ediyorum çünkü ev içerisi hiç ısıtıcı çalışmadığı halde 10 larda oluyor.

Uyumak dışında 2 saat için kullanabilme ihtimalim var. düşük ayarda bir klima koyacağım karavan için olanlardan. Üşüme sorunum olmuyor (kışın evde hiç bir ısıtıcı çalıştırmadan dolaştım ve yaşadım üşümedim).

Özet olarak;
İzmirin bir köyü sıcaklık min 5-10 arası
konaklayacak yer sıkıntım yok

Kalmayi dusundugun karavana elektrik alabilmen lazim. Yoksa en kotu yurdu mumla ararsin.

(Jel akuyu 220V ile sarj edebilirsin.
Hergun calistigin yere tasimak sıkıntılı olur.)

.

@neco4545 , :yum:

Tasarımınız; fiziksel, sosyal ve maddi açıdan pratikte, düşünebileceğinizden çok daha fazla sorunlu.

Forumda cevapları parça parça ve hatta bire bir bulabileceğiniz halde onu arama motoru gibi kullanmanız, forumu daha evvel yeteri özenle okumadığınız izlenimini veriyor. :confused:

Yine sıkıntılı bir nasihat gibi olacak ama, kısa cevap;
kaynak ve enerjinizi başka yerde harcamanız daha yerinde olurdu. :yum:

.

Son düzenleme:

Jel aküyü çalıştığım yerde şarj edebilir miyim en büyük sorularımdan biri bu.
Jel akü şarjı için uygun bir şarj cihazı alıp uzun bir kablo ile bir yerden 220 elektrik çekersen şarj edebilirsin
Yada 40 kilo akü ve şarj cihazını taşıyacaksın
Yada aracı elektrik olan yere götürüp şarja bağlayacaksın
Ancak şarjı saatler sürer
Ancak şunu belirteyim bu kapasitede akü ve solar panel ile klima çalıştıramazsın
Isınma için gazlı ısıtıcı yada mazotlu vebasto düşün
Serinleme için 12 v vantilatör kullanabilirsin

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Karavanda pratik yaşam genellikle iyi hava şartlarında ve sağlıklı olma durumunda mümkün. Kötü hava şartlarında ve en küçük sağlık sorunlarında tamamen aksi bir durum olur, ishal, soğuk algınlığı gibi.
Uzun süre aynı yerde kalınacağı için, karavanın durduğu yerde elektrik, wc, su musluğu, çöp konteyner ve yer sahibinin izni bence mutlaka gerekir. Yoksa karavancılar olarak bindiğimiz dalı keseriz.

Son düzenleme:

Üstatlarımızın cevabına ilaveten, 35000 lira bütçeye sıkıntılı bir motokaravan yerine sabit yerini ayarlayabilirsen, yani elektrik, su, wc gibi ihtiyaçlarını karşılayabilecek imkanın varsa küçük bir çekme karavanı tavsiye ederim. Nasıl olsa yerinde sabit kalacak ;)

Öncelikle herkesin güzel cevapları için teşekkürler.

Ne yazıkki dediğiniz gibi tüm siteyi araştıramadım nedeni bulunduğum bölgede bu yorumu göndermek için bile 10-15 kere denememdir. İnternet bağlantısı yok denecek kadar kötü sürekli kopuyor bir siteye girmek 2-3 dk sürebiliyor. Ama yinede yorumunuz için teşekkürler :smiley:

Karavanda pratik yaşam genellikle iyi hava şartlarında ve sağlıklı olma durumunda mümkün. Kötü hava şartlarında ve en küçük sağlık sorunlarında tamamen aksi bir durum olur, ishal, soğuk algınlığı gibi.
Uzun süre aynı yerde kalınacağı için, karavanın durduğu yerde elektrik, wc, su musluğu, çöp konteyner ve yer sahibinin izni bence mutlaka gerekir. Yoksa karavancılar olarak bindiğimiz dalı keseriz.

Kalacak yer için görüşmemi yaptım o konuda bir sıkıntım yok. Çöp zaten sabahları okula gideceğim arabayla akşamları kamping alanına döneceğim gerekirse okulda atabileceğim büyük konteyner mevcut. Sadece yatmak için kullanacaktım zaten günüm yurtta da kalsam kütüphanede geçiyor. Elektrik çalıştığım yer ile konuştum sıkıntı yok doldurabileceğim.

Üstatlarımızın cevabına ilaveten, 35000 lira bütçeye sıkıntılı bir motokaravan yerine sabit yerini ayarlayabilirsen, yani elektrik, su, wc gibi ihtiyaçlarını karşılayabilecek imkanın varsa küçük bir çekme karavanı tavsiye ederim. Nasıl olsa yerinde sabit kalacak ;)

Motokaravan olmak zorunda diğerinin güvenliğini sağlamam daha zor gibi duruyor ayrıyetten çekme karavan alınca ekstra bir de araba almam gerekecek gibi. Çok lüksüme düşkün biri değilimdir sadece yatacağım için çok iyi bir şey olmasına da gerek yok bir kaç peugeot boxer görmüştüm ancak önerileriniz olursa tabiki çok sevinirim.

Bir kere sabit yatak gerekli. 90 lık bir yatak yeter ama yatağını biriyle paylaşman durumunda dar gelebilir. Bence mutfak olayını iptal et. Sonuçte yurt odasında da mutfak yok. Buzdolabı yeter. Ocağı iptal et tek evye kalsın. Onuda tuvaletinde ortak evyesi yap. Önerim mutfaktan kazandığın alanı tuvalet ortamını genişlet. Tuvaletle şöför koltuğu arasındaki alanı yan olarak 130-140cmlik kanepe kullan. Önünede teleskopik küçük bir masa koy. Hem bilgisayar kullanabileceğin hem de indirip üzerine bir yastıkla ayağını uzatabileceğin bir yer olur belki karşınıa tv. Dolap konusunda kendine büyük bir kirli çekmecesi yap.
Bütçeni artırman lazım. Ucuza gördüğün araçlarda altından kalkamayacağın sorunlar olabilir. Birde kesinlikle uzun şasi olanlardan alman lazım sadece yatmak için olsada orası senin evin olacak.

Bir çekme karavana ve gerekli donanıma harcayacağın kaynaklarla yıllarca yurtta kalınır. Yok ille ben karavanda yaşayacağım dersen bu işin sonu sefalet olur.
Bir kamp yeriyle anlaşılsa ve kamp desteği olsa dahi bir karavanda tam zamanlı yaşamak zordur. Abi tavsiyesi dinle ve devletin sana sunduğu yurdunda kal. Mezun olunca da sadece keyfin için bir karavan al.
Senelerdir karavancılığın içinde olan ve üniversite okuyup yurtta da kalmış birisi olarak benim düşüncem budur.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

.

Sanırım konu gittikçe körlerin fili tarif etmesine benzemeye başladı. Geneline bakmak yerine herkez tek tek sorunların bildiğimiz çözümlerinden bahsediyor. Forum zaten bu cins cevaplarla dolu.

Tamam güzel de, önemli olan bütün bu münferit çözümlerin toplamda istenen sonuca değip değmeyeceği. Hangi karavancı tüm öğrenim yaşamını üstelik yarım donanımlı ve ideal konumdan uzak bir karavanda geçirdi ? Öğrenci yaşamının sosyal boyutuna uyumu ne kadar olanaklı ?

Amaç başta belirtildiği üzere karavanın ucuzluğu ise Yücel beyden başka nedense kimsenin konuya girmemesi tuhaf.
Neden başlığı açan dahil önce eline kalem alıp hesaplayan tek kişi bile yok ?
Maliyet açısından yerleşik yaşamla eşit olsa bile, çok daha fazla çaba gerektireceğine neden vurgu yapılmıyor ? Ev veya yurttan ayrılmak, sahibi olduğunuz bir karavandan ayrılmakla ayni mi ?

Karavan sorunlarını iştahla cevapladığımız doğru da buradaki durum bildiğimiz o yaşamın dışında. Üstelik forumda karavan tecrübeleri olmayanların bile severek konulara karıştığı bilinirken..

Tek tek çözümlerin bu özel durumun toptan geçerliliğine referans vermememesi bir yana, bence cevaplar böyle birşey düşünenlere de yanlış sinyal vermekte...

Kimsenin karavan sevgisine birşey söylemek istemiyorum, yeter ki sınırları bilinsin..;)

.

Son düzenleme:

Hepinize yorumlarınız için teşekkürler. 18 yaşında üniversiteye gelmiş bir öğrenci değilim bu işin zorluklarını tam olarak biliyorum demem de yanlış ama sosyallik bakımından herkes yurt demiş yurttada odana kimseyi getiremiyorsun. Ayrıyetten zaten ben her gün gece 12 ye kadar kütüphanedeyim gerek ortak alanda muhabbet sosyalleşme gerektiğinde bir mekana gidip sosyalleşme işlerini zaten yapan birisiyim. Şu an yurtta aylık 700 tl yıllık 7000tl veriyorum (ki bu fiyat her sene artacak - kyk çıkmıyor) ve sadece 8 saat uyuyorum başka yaptığım bir şey yok. En az 4 sene bu okulda olduğumu göz önünde bulundurduğumda karavan daha mantıklı gelmişti. Çalıştığım yer ile anlaşmıştım elektrik ve su konusunda yardımcı olacaklardı ücreti karşılığında.

Ama burada illa olmaz dediğiniz için yorumlarınıza saygı duyuyorum.

Aracın vizesi vergisi sigortası derken yıllık gene 2000TL yi bulursun. Ekonomik açıdan düşünüyorsan pek matıklı olmayabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri