Usta Karavancılar Lütfen Yardım...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sonmevsim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,641

sonmevsim

Yeni Üye
Elimde aşağıda fotolarını koyduğum mini buzdolabı ve invertör var.
Fakat buzdolabını çalıştıramıyorum.
İnvertör aküsünü söküp yerine 12 volt 60 amper araç aküsü bağlamama rağmen buzdolabını çalıştıramadım.
İnvertör nedense 180 volt veriyor bir türlü anlamış değilim.lütfen tecrübelerinizi ve bilgilerinizi esirgemeyin.
DSC 1037
DSC 1037
DSC 1035

Etiketler

1000 w başka bir invertör ile çalıştırmayı dene .
Süleyman Bey buzdolabı anlık tüketimi 0.5 amper yani 110 watt, kalkış akımı bunun 5 katı olsa 2.5 amper yani 550 watt yapar.
elimde invertör sanırım 650 watt.her halukarda çalışması lazım diye düşünüyorum ama olmuyor.
Dediğiniz gibi 1000 watt denemek lazım ama bütçe sıkıntısı var.

Anma akimi 0.5 amperden buyuk olabilir.
Invertor gercekten 650 watt olmayabilir.
Invertorde kayip %20 nin uzeri olabilir.
Akunuz tam sarjli-saglam olmayabilir.

Arkadaşların da dediği gibi sorun invertörden kaynaklanıyor. İnvertörlerin marka modele göre değişen bir demeraj dayanımı var. Bazı 600W invertörler kalkış akımına dayanabiliyor. Garanti olması açşısından 1000W daha rahat olacaktır. Daha önce de bahsedildiği gibi kalkışta nominal akımın 10 katına kadar demeraj akımı olabiliyor. Bazı motorlarda bu değar daha düşük olabilir ama 5 kat seviyesinde olacağını düşünmüyorum. Büyük bir invertör almak yerine dolaba 12V dönüşümü yaptırsanız akım tüketiminiz de azalacaktır.

Ben de ayni dertten muzdaribim ve beko 90 litre buzdolabimi 12V'a çevirtmeyi düsünüyorum. Istanbul'da bu isi garantili olarak yapabilecek güvenilir bir yer tavsiye edebilir misiniz?

Saygilar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri