DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Usta Karavancılar Lütfen Yardım...

'TEKNİK' forumunda sonmevsim tarafından 14 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu 217 kişi tarafından okunmuş, 5 cevap yazılmıştır

Bu Sayfayı Paylaş

1. sonmevsim

sonmevsim Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Elimde aşağıda fotolarını koyduğum mini buzdolabı ve invertör var.
    Fakat buzdolabını çalıştıramıyorum.
    İnvertör aküsünü söküp yerine 12 volt 60 amper araç aküsü bağlamama rağmen buzdolabını çalıştıramadım.
    İnvertör nedense 180 volt veriyor bir türlü anlamış değilim.lütfen tecrübelerinizi ve bilgilerinizi esirgemeyin.
    DSC_1037.JPG DSC_1037.JPG DSC_1035.JPG

Etiketler:

2. suleymancirit

suleymancirit Balıkçı, doğa sever, kampçı , kamper karavan

Alınan Beğeni:
    96
    1000 w başka bir invertör ile çalıştırmayı dene .

3. sonmevsim

sonmevsim Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Süleyman Bey buzdolabı anlık tüketimi 0.5 amper yani 110 watt, kalkış akımı bunun 5 katı olsa 2.5 amper yani 550 watt yapar.
    elimde invertör sanırım 650 watt.her halukarda çalışması lazım diye düşünüyorum ama olmuyor.
    Dediğiniz gibi 1000 watt denemek lazım ama bütçe sıkıntısı var.

4. bartek

bartek Zirve

Alınan Beğeni:
    118
    Anma akimi 0.5 amperden buyuk olabilir.
    Invertor gercekten 650 watt olmayabilir.
    Invertorde kayip %20 nin uzeri olabilir.
    Akunuz tam sarjli-saglam olmayabilir.

5. ince999

ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

Alınan Beğeni:
    363
    Dolap 220 volt ile de doğru çalışmıyor olabilir.Ayrıca Dolap birkaç saniyeliğine de olsa normal akımın 10 katı akım çeker ki böyle olunca 220X5=1100 watt yapar yani invertör pes eder.

6. fsirin

fsirin Karavan Yönetim

Alınan Beğeni:
    389
    Arkadaşların da dediği gibi sorun invertörden kaynaklanıyor. İnvertörlerin marka modele göre değişen bir demeraj dayanımı var. Bazı 600W invertörler kalkış akımına dayanabiliyor. Garanti olması açşısından 1000W daha rahat olacaktır. Daha önce de bahsedildiği gibi kalkışta nominal akımın 10 katına kadar demeraj akımı olabiliyor. Bazı motorlarda bu değar daha düşük olabilir ama 5 kat seviyesinde olacağını düşünmüyorum. Büyük bir invertör almak yerine dolaba 12V dönüşümü yaptırsanız akım tüketiminiz de azalacaktır.

Akdeniz45 bunu beğendi.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...