Ustalardan Yardım Bekliyorum.2012 Dacia Logan Mcv 1.5dcı 750kg Ve Üstü Karavan Çeker Mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SaygınOzdemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,635

SaygınOzdemir

Kamp II
Yer
İzmir
Merhabalar karavan dünyasında daha çok yeniyim. Yardımınıza ihtiyacım var bu hafta sonu bi karavan alacağım
5.25 boyu 2012 model erba üretimi
750 kg altında olduğunu söyledi sahibi az değil mi diye düşündüm mobilyalı vs dolu karavan
erba 5.25 metre karavan 750 kg değildir 1100 den aşağıya olmaz dedi
Sonuç olarak sorma istedim 21.000 km de 1.5 DCI dacia logan sw 2012 model araç 750kg ve üstü karavan çeker mi ?
Sıkıntım olur mu ?
İzmir'de çeki demirini nereye taktırabilirim ?

Etiketler
Ynt: Ustalardan Yardım Bekliyorum.2012 Dacia Logan Mcv 1.5dcı 750kg Ve Üstü Karavan Çeker Mi?

Towcar.eu adresinde çekme karavanlar ile arac markasini yazip kaba bilgi sahibi olabiliyorsunuz lakin genelde ithal karavan bilgileri var erba yerine bir ithal karavani yazip karsilastirma yapabilirsiniz...

Ynt: Ustalardan Yardım Bekliyorum.2012 Dacia Logan Mcv 1.5dcı 750kg Ve Üstü Karavan Çeker Mi?

Aracınızın alacağınız karavanı çekip çekemeyeceğinden önce karavanınızın yasal belgelerinin tam ve eksiksiz olmasını düşünün.
5.25 bir karavan 1300 kg civarında olur. kim ki 750 kg diyorsa o kişi doğru söylemiyor demektir. Bu ağırlıkta bir karavanın "Tip Onay Belgesi" olması gerekir ve trafiğe tescili şarttır. Ayrı bir plaka ve D sınıfı ehliyet ile kullanmanız gerekir. Bir şey olmaz diye düşünmeyin eğer bir şey olduğunda eğer canınız sağ ise karşı tarafa verdiğiniz maddi sorumluluk ve yükün altından kalkmanız için Koç yada Sabancı ailesinden olmanız gerekir.
Ucuz etin yahnisi yavan olur. Hayallerinizi gerekirse bir miktar erteleyin ama ucuz etten kaçının.
Acele karar vermeyin almak kolay geri dönmek zor.
Belgesiz yada sahte ağırlık değerleriyle karavan almayın böyle karavan olacağına hiç olmasın daha iyi.
5 senedir bu işin içinde olan yaralı bir kuşun tavsiyelerine lütfen kulak verin.
Selam ve saygılarımla

SaygınOzdemir' Alıntı:
Merhabalar karavan dünyasında daha çok yeniyim. Yardımınıza ihtiyacım var bu hafta sonu bi karavan alacağım
5.25 boyu 2012 model erba üretimi
750 kg altında olduğunu söyledi sahibi az değil mi diye düşündüm mobilyalı vs dolu karavan
erba 5.25 metre karavan 750 kg değildir 1100 den aşağıya olmaz dedi
Sonuç olarak sorma istedim 21.000 km de 1.5 DCI dacia logan sw 2012 model araç 750kg ve üstü karavan çeker mi ?
Sıkıntım olur mu ?
İzmir'de çeki demirini nereye taktırabilirim ?
sevgili dostum, öncelikle karavan dünyasına hoşgeldin diyelim, almak istediğin karavan için moral bozucu olmak istemem ancak gerçekte o karavan 1350 kg geliyor, benim bir adet elimde var. ağırlık mevzuusu olunca aldıkta 7 ay sonra kantara girip tartı yaptırdım tip onay belgesi alabilmeniz içinde firmanın belgeyi vermesi içim ötv ödemesi gerekiyor bunlardan kaçmak ve ucuza satabilmek için vatandaşları kandırıyorlar. şu an için halihazırda pek kullanılan bir karavan kanunumuz çıkmadığı için karayollarında ulaştırma istasyonlarında sadece çeki demiri kontrolü yapılıyor,ancak yeni işe başlamış ve deneyimsiz memurlara denk gelirseniz avrupa da uygulanan ve bilgisi verilen ağırlık hükümlerini uygulamaya koyduğu zaman büyük sorunlar çıkıyor.
aracınız için ise teknik olarak düz asfalt yüzeylerinde fazla dik olmayan yollarda muhtemelen çekebilirsiniz ancak rampa iniş çıkışlarında sorunlar olur patika yollarda ise mümkün değil, çeken ve çekilen araç ağırlık uyumu yok. bu boyuttaki karavanlar duster veya muadili araçlarla uygun olur , siz herzaman asfaltta gitmeyeceksiniz koy gibi yerlere gitmek istediğinizde toprak yollarda tehlikeli olur, katar çok uzun oluyor

şu an için karayollarında ruhsat sıkıntısı yok ama ileride olabilir
saygılarımla

sevikilhan' Alıntı:
Towcar.eu adresinde çekme karavanlar ile arac markasini yazip kaba bilgi sahibi olabiliyorsunuz lakin genelde ithal karavan bilgileri var erba yerine bir ithal karavani yazip karsilastirma yapabilirsiniz...

Tifa' Alıntı:
Aracınızın alacağınız karavanı çekip çekemeyeceğinden önce karavanınızın yasal belgelerinin tam ve eksiksiz olmasını düşünün.
5.25 bir karavan 1300 kg civarında olur. kim ki 750 kg diyorsa o kişi doğru söylemiyor demektir. Bu ağırlıkta bir karavanın "Tip Onay Belgesi" olması gerekir ve trafiğe tescili şarttır. Ayrı bir plaka ve D sınıfı ehliyet ile kullanmanız gerekir. Bir şey olmaz diye düşünmeyin eğer bir şey olduğunda eğer canınız sağ ise karşı tarafa verdiğiniz maddi sorumluluk ve yükün altından kalkmanız için Koç yada Sabancı ailesinden olmanız gerekir.
Ucuz etin yahnisi yavan olur. Hayallerinizi gerekirse bir miktar erteleyin ama ucuz etten kaçının.
Acele karar vermeyin almak kolay geri dönmek zor.
Belgesiz yada sahte ağırlık değerleriyle karavan almayın böyle karavan olacağına hiç olmasın daha iyi.
5 senedir bu işin içinde olan yaralı bir kuşun tavsiyelerine lütfen kulak verin.
Selam ve saygılarımla

sabahgunesi' Alıntı:
sevgili dostum, öncelikle karavan dünyasına hoşgeldin diyelim, almak istediğin karavan için moral bozucu olmak istemem ancak gerçekte o karavan 1350 kg geliyor, benim bir adet elimde var. ağırlık mevzuusu olunca aldıkta 7 ay sonra kantara girip tartı yaptırdım tip onay belgesi alabilmeniz içinde firmanın belgeyi vermesi içim ötv ödemesi gerekiyor bunlardan kaçmak ve ucuza satabilmek için vatandaşları kandırıyorlar. şu an için halihazırda pek kullanılan bir karavan kanunumuz çıkmadığı için karayollarında ulaştırma istasyonlarında sadece çeki demiri kontrolü yapılıyor,ancak yeni işe başlamış ve deneyimsiz memurlara denk gelirseniz avrupa da uygulanan ve bilgisi verilen ağırlık hükümlerini uygulamaya koyduğu zaman büyük sorunlar çıkıyor.
aracınız için ise teknik olarak düz asfalt yüzeylerinde fazla dik olmayan yollarda muhtemelen çekebilirsiniz ancak rampa iniş çıkışlarında sorunlar olur patika yollarda ise mümkün değil, çeken ve çekilen araç ağırlık uyumu yok. bu boyuttaki karavanlar duster veya muadili araçlarla uygun olur , siz herzaman asfaltta gitmeyeceksiniz koy gibi yerlere gitmek istediğinizde toprak yollarda tehlikeli olur, katar çok uzun oluyor

şu an için karayollarında ruhsat sıkıntısı yok ama ileride olabilir
saygılarımla

Arkadaşlar ilginize çok teşekkür ederim ortada bi ötv den yırtmaya çalışan bi firma bunu bana 750 kg olarak satmaya çalışan satıcı var. Mais fabrika yetkilileri de aynı cevabı verdiler.Patika ve engebeli yollarda sıkıntı olabilir dediler.Çekme karavan ruhsat vergi ehliyet derken vazgeçtim almaktan.
Ucuz etin yahnisini çok iyi bildiğim için biraz bekleyip motokaravana yöneleceğim uzun bi sürece yayıldı olay tekrar teşekkürler konu kilitlenebilir :smiley:

Peki 750kg bir karavanın maxımum uzunluğu ne kadar olur?

aslan28' Alıntı:
Peki 750kg bir karavanın maxımum uzunluğu ne kadar olur?
maximum uzunluk değil ağırlık olarak düşünülebilir,çeken araç ve çekilen araç olarak hesap etmek gerekir.yokuş hallerinde arkadan itme ve arkadan çekme hesabı olmalı,siz 2.5 metrelik karavanı ağırlık olarak 1250 kg yaparsanız yine risk halindesiniz çünkü çeken araç 1000 kg , bu hesaplamalr düz sadece için değil patika ve toprak yol için önemli saygılarımla

slm bende o karavanın tam fulü vardı.13500 tl zorla sattım.2008 vw caddy le çektim.denildiği gibi düz yolda sorun olmaz.patikada problem çıkarır.

sabahgunesi' Alıntı:
maximum uzunluk değil ağırlık olarak düşünülebilir,çeken araç ve çekilen araç olarak hesap etmek gerekir.yokuş hallerinde arkadan itme ve arkadan çekme hesabı olmalı,siz 2.5 metrelik karavanı ağırlık olarak 1250 kg yaparsanız yine risk halindesiniz çünkü çeken araç 1000 kg , bu hesaplamalr düz sadece için değil patika ve toprak yol için önemli saygılarımla
Araçların önden çekiş ve arkadan çekişli olmaları karavan çekmelerini nasıl etkiler yollarda yada patikalarda ?

aslan28' Alıntı:
Araçların önden çekiş ve arkadan çekişli olmaları karavan çekmelerini nasıl etkiler yollarda yada patikalarda ?

slm arkadan çekiş her zaman avantajtır.dört çeker olursa çok iyi olur,tabiki.

Araçların önden çekiş ve arkadan çekişli olmaları karavan çekmelerini sürüş durumunua göre farklı avantaj ve dezavantajları vardır, gülceece nin dediği gibi 4X4 en klas olanıdır

Merhaba, bir araçla karavan çekmenin bildiğim bir temel kuralı var; aracınızın motor hacmini 70 ile çarpacaksınız.
Sizin aracınız 1500 cc ise çıkan sonuç 1050 kg. oluyor.

Selamlar, sevgiler.

slm.bence özellikle yüklü karavan çekeçekseniz,olmassa olazı dizel araç olması,torkununda yüksek olmasıdır.

Sevgili karavancı dostlarım,burada benzinli -dizel,önden-arkadan çekişli,bg gücü , o araç çeker veya çekmez vb yorumlardan ziyade en güvenli karavan nasıl çekilir , asfalttan değilse patikanın sorunlarını anlatılmalı , zaten olasılıkla her yeni başlayan dostlar karavan çekimi hususunda tamamen bilgisizce yola çıkıyoruz (ben dahil). Bu sebeble öncelikle güvenli karavan çekilmesi nasıldır , bunlar anlatılmalı , çekme karavan bolumunde bu hususa yer verilmiş ,bakılmasında fayda vardır.
En güvenli olanıda kendine fazla güvenmeden trafik kuralları ve fizik kurallarına uyarak yola devam etmektir.çeken araç daima çekilen araçtan ağır olmalıdır.

Aracın önden çekiş olması bence patikalarda agırlıgın arka tarafa baskı uygulamasında dolayı ön tekerlerin patinaja kalacagındandır.
4 çekerde bunu yaşamayız sanırım çünkü arka tekerler aracı toplamamıza yardımcı olur.
Dizel benzin olayı farklı bir olay bencede önemli olan motor gücü ve torku bence 750kg altı bir karav için 1.6 motor ideal bir motordur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri