Uydu Telefonları Hakkında Bilgisi Olan Var mı ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Marmara Off Road Team Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,943
Ynt: Uydu Telefonları Hakkında Bilgisi Olan Var mı ?

Umut memnun musun peki? Artılardan eksilerden bahsetsen kısaca..

Etiketler

Eren kontörlü ve faturalı ödeme seçeneği war.

Ben önce kotörlüı almıştım ama bildiğimiz kontörlü gibi çalışmıyor.

Diyelim 60 kontör aldınız konuşmadığınız harcamadınız zaman günde kulansanızda kullanmasanızda 1 kontör düşüyor.

Araçla seyir halindeyken görüşme kaliteli olmuyor.Hatta hiç olmuyor.

üstü açık araçta daha iyi netice veriyor :smiley:

Uydu telefonunu acil durum yatırımları içinde görmek gerekir.1 kere lazım olur tüm yaptığın yatırımı HAYATINI kurtarır.

Bataryası bekleme durumunda bile normal şartlarda 24 saat ancak dayanıyor.Araç şarjı şart

Selamlar,
ben 3 senedir kullanıyorum.. Butun uydu telefonları, calismak icin "uyduyu" görmek zorundadır. Bu nedenle araç içinde kullanmak istiyorsanız mutlaka araç kiti kullanmanız gerekiyor. Yıllık "kontur" devamı için yanılmıyorsam 90kontur düşülüyor (sanırım ayda 7 kontür karşılığı) ve her 6 ayda bir kez telefon konuşması yapmanız gerekiyor. iyi günler, reha

Uydu dizilimi açısından Türkiye için en iyiysi Thuraya. Thurya Ortadoğu merkezli. Glopstar daha ziyade Amerika Avrupa menzilli ama Türkiye'de de gayet başarılı. 1,5 yıl Irak'ta kullandım. Gayet iyi idi. Şimdi acil durumlar için saklıyorum. Türkiye'de birkez 2002'de Küre dağlarında kullandım. Gayet kör bir noktadan net bir görüşme yaptım. Ama arkadaşların dediği gibi batarya derdi çok kötü

herkese selamlar
acıklamalrınız cok acıklayıcı olmuş
fakat benım pek bilgiim yok
bende almak istiyodum ama biyerde yıllkık 1500 dolasr gibi bi paradan bahsediyolar
kontür olayı nasıl oluyo?
kac dkda bi kntr gidiyo?
faturalı olunca ücretlendirme nasıl oluo?
her ütrlü operatörü arayınca aynı tarifeden mi ücretlendiriliyo?
cihazlar kaca mal oluyo?
nerden temin edebilirim?
biraz fazla sorum var kusura bakmayın :smiley:

ben thuruya kullanıyorum.Thuruya türkiye diye netten aratırsanız bulursunuz.Adamlar devlette ve büyük şirketlerle çalıştığından kişileri pek dinlemiyorlar.

Selamlar,
sanırım Thuraya son zamanlarda el değiştirdi. Daha önce Dedeman grubunda idi., simdik Teknomobil olmuş.. En sağlıklısı bir telefon edip "ilk elden" bilgi almak bence .. bendeki numarası 0212 213 5555, web adresi: www.thuraya.com.tr/

Eğer sorularınızın cevabını bulamazsanız, tekrar yazın lütfen.. reha

Merhaba. Ben Vural Dikmen. A.B.D. menşeili uydu operatörü Globalstar firmasının Türkiye Temsilcisi Globalstar Avrasya A.Ş.'nin pazarlama ve satış sorumlusuyum. Konuya ilgi duyanlar için kısaca bilgilendirme yapmak isterim.

Yukarıda da bahsedildiği gibi tüm uydu telefonları ve modemleri iletişim sağlayabilmek için açık ve engellenmeyen bir görüşe sahip olmalıdır. Bu sebeple bina içinde, araç içinde ağaç ve saçak altlarında ve hatta yüksek yapıların diplerinde iletişim kurmak mümkün olmamaktadır. Bu açıdan sistem GPS bazlı tüm sistemlerle benzerlik gösterir. Uydu telefonları da GSM telefonlar gibi bir servis sağlayıcı üzerinden iletişim kurarlar ve doğal olarak bu servis sağlayıcıların kapsama alanlarında konuşma gerçekleşir.

Uydu telefonları servis sağlayıcılıarı bilindiği üzere uydu üzerinden çift yönlü ses ve data iletişimi yaparak hizmet verirler. Bu hizmet iki şekilde sağlanır. Birincisi GEO (G-Sycron earth Orbit) ile tabir edilen uzak yörünge ve sabit uydu sistemi üzerinden gerçekleşir. Bu sistemde bir ya da iki uydu dünyaya göre sabit bir konumda bulunur ve belli bir bölgeyi kapsama alanına alır. Bu uydular yaklaşık olarak yerden 36000 km. mesafede yerleşiktir. Diğer sistem ise LEO (Low Earth Orbit) olarak adlandırılan alçak yörünge uyduları üzerinden iletişim yapar. Bu sistemde çok sayıda (40-50 civarında) uydu dünya etrafında belli bir hızda dönerek iletişimi sağlarlar. Bu uydular yerden 1000 - 2000 km arasına yerleştirilir ve bu sayede belli bir bölge aynı anda birkaç uydu tarafından görülebilir.

Bu iki sistemi kıyaslamak için şöyle bir örnek verelim. Bir bölgeyi iki ışık kaynağıyla uzak bir mesafeden aydınlattığınızı düşünün bu durumda aydınlatılmak istenen bölgedeki ışık şiddeti az ve bölge üzerindeki yüzey şekillerine bağlı olarak da yükselti diplerinde ışık almayan yerler olacakdır. Bu birinci sistemin sağlayacağı hizmet kalitesidir. İkinci sistemi anlamak içinse gene aynı bölgenin daha yakından 3-4 ışık kaynağı ile aydınlatıldığını düşünelim. Hem ışık şiddeti çok hemde gölgede kalan alan azalacakdır. Burada ışık şiddeti konuşma kalitesini gölgede kalan alan da konuşmanın mümkün olmadığı alanı göstermektedir. Birinci sistemin ikinci sisteme olan üstünlüğü ise sistem maliyetinin düşüklüğüdür.

Globalstar sahip olduğu 48 uydu ile LEO Alçak Yörünge Haberleşme Hizmeti vermektedir. Bu sayede daha kaliteli bir iletişimi dünyada 120 ülkeden 375000 müşterisine ulaştırmaktadır. Türkiyenin de içinde bulunduğu Orta Doğu Bölgesi'ne hizmet veren yer istasyonu Globalstar Avrasya A.Ş.'ne aittir ve Ankarada bulunmaktadır. İstasyonun Türkiye sınırları içerisinde bulunmasından ötürü bölgede yapılan konuşmalardan roaming ücreti almayan tek operatördür ve bu sebeple konuşma ücretleri (0,50$ / dk.)bakımından da avantajlı konumdadır.

Konu ile ilgili olarak irtibata geçmek isterseniz bana 312 266 7979 numaralı telefondan veya vural.dikmen@globalstar.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Merhabalar,

Benimde bir sorum olabilir mi siz ustadlara?

Thuraya uydu telefonlarindan edinme dusuncesindeyim. Ileride servis saglayayici ile herhangi bir sorun yasanmasi durumunda ya da kapsama bolgesi degisikligi nedeniyle baska bir servis saglayicidan sadece SIM card i degistirmek sarti ile hizmet alabilmem mumkun mudur?

Saygilar
Hasan

Selamlar
bu telefonlar, "sağlayıcıya özel" imal ediliyor. Zaten sadece 2 sağlayıcı var topu topu ;-(
Dolayısı ile sorunuzun kısa cevabı "maalesef" kullanamazsınız. reha

Cok zaman gecmis konunun uzerinden, ama almak isteyenlere rehber olsun diye yaziyorum. Haftasonlari yaz/kis genelde daglarda kaliyorum. Dolayisiyla telefonuma cogu zaman ulasilamiyor. Kisa bir arastirma yapip, Thuraya, iridium, globalstar ve inmarsat'in Turkiye'deki bayi/temsilcilerinden bazilariyla gorustum ve teklif aldim. Anladigim kadariyla hic biri cihaz uretmiyor, birilerine urettiriyor. Cihazlar oldukca az sayida satiliyor. O yuzden uzun vadede samsung, apple, lg vb cep telefonlarindaki gibi parca bulmak ya da teknik destek almak cok olasi gorunmuyor. Aralik-2017 itibariyla durum sudur : iridium'un telefonlari saglam gorunuyor. Amazon kullanici yorumlari iyi. hem cihazlari, hem de tarifeleri yuksek fiyatli. Inmarsat'in cihazlari da saglam, kullanici yorumlari ayni sekilde gayet iyi. Sanirim denizcilerin en cok tercih ettigi marka oldugu icin kapsami alani en genis olan inmarsat. Kullanan denizci arkadaslardan fikir aldim. Sorun yasayan yok.Tarifeleri thuraya ile beraber en hesapli olan operator. Thuraya'nin cihaz fiyatlari hesapli. Tarifeler de oyle. Amerika kitasi kapsama alaninda olmadigi icin cok fazla kullanici yorumu yok. Var olan 2-3 olumsuz yorumda yazilanlar cok mantikli degil. Turkiye'de kullanan iki kisiyle gorustum. Ikisi de memnunlar. Globalstar aralarinda en belirsiz olani. Tarifeleri de cok hesapli degil. Herhangi iki operatoru kullanmis olup karsilastirabilecek kimseyi bulamadim.
Cihazlarin menuleri eski telefonlar gibi sade. Bataryalarinin dayanma sureleri oldukca kisa. Thuraya, iridium ve inmarsat'in wifi/bluetooth uzerinden baglandiginizda telefonunuzu uydu telefonuna ceviren birer cihazi mevcut. Thuraya'ninki sadece ses hizmetini saglarken, diger ikisininki veri transferini de mumkun kiliyor. Uygulamayi indirip akilli telefonunuzu modeme baglar gibi bagliyorsunuz. Iki ayri cihaz kullanimi kimi durumda avantaj, kimi durumda ise dezavantaj olabilir.
On odemeli ve faturali olmak uzere iki abonelik secenegi var. Faturali hat istiyorsaniz ayda en az 30 dolari gozden cikarmalisiniz. On odemeli tarifelerde kontorler, operatorden operatore degismekle beraber bir yil kadar gecerli. Gorusmenin dakika fiyati 1 dolardan basliyor. Sadece acil durumlarda kulanmayi planladigim icin on odemeli hat aklima yatti.
Ben hotspot yerine uydu telefonu satin aldim. inmarsatta karar kildim ve bir gundur kullaniyorum. Simdilik uydu bulamadigi, gorusme yapamadigim bir yer olmadi. Arabanin on camina yerlestirip uyduyu gormesini saglayabildim. Boylece arac kiti kullanmadan bluetooth uzerinden eller serbest gorusme yapabiliyorum.
Gorustugum firmalardan benimle en cok ilgilenen clicknet'ten mustafa ozdemir bey ve mobilkom'dan mehmet darmar bey oldu. Her ikisi de bikmadan sorularimi cevapladilar. Ben hizmeti mobilkom'dan almayi tercih ettim. Istanbul'dan Sim kartinin bana ulasmasi ve hattimin aktive edilmesi islemleri sadece 2 gun icinde halloldu.
Kullandikca yaziyi guncelleyecegim.

Son düzenleme:

Mahsuru yoksa maliyeti ( clhaz, hat aktivasyonu, sim kart ücreti vs) kalem kalem paylaşmanız mümkün mü?

Sent from my P027 using Tapatalk

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri