Uyku Tulumu Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mülteci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 135
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,392

Mülteci

Kiralık Ceset
Yer
Izmir
arkadaslar kısıtlı bır butceye sahıbım su an. bahar ve yaz aylarında kullanmak ıcın uyku tulumu arıyorum. su asagda lınkını vermıs oldugum uyku tulumu ısımı gorurmu acaba ?

http://www.weblebi.com/UrunDetaylari.aspx?Id=AxBeAHyWlM_ZjYH2gRvXsA

Etiketler
Ynt: Uyku Tulumu Seçimi

Mülteci' Alıntı:
arkadaslar kısıtlı bır butceye sahıbım su an. bahar ve yaz aylarında kullanmak ıcın uyku tulumu arıyorum. su asagda lınkını vermıs oldugum uyku tulumu ısımı gorurmu acaba ?

Nerede kullanacağınıza bağlı. Eğer bahar ayında dağlarda kullanacaksanız yeterli olmaz. Çünkü bu zamanlarda bile dağlarda ciddi soğuk olabiliyor. örneğin Aladağlarda veya Kaçkarlarda bu sıcaklık dğerlerine sahip bir tulum sıkıntı yaratabilir. Yaz aylarında ise yeterli olur. Yazın kampta kullanıcam derseniz -sahilde vs.- o zaman buna hiç gerek yok Migros vs.den 20-25 liraya alacağınız bir tulum bile işinizi çok fazlasıyla görür.

sevgili focus peki bu fiyat aralıgında bulabılecegım uyku tulumu varmı ıhtıyacımı karsılayacak ? sız ne onerırsınız ? model alabılırmıyım ?. lınkını verdıgım sıtede cok cesıt uyku tulumu var.

Marka veya modelden ziyade konfor derecesi -10 olan bir tulum rahatlıkla dağda, kampta -kış şartları hariç- işinizi görür. Piyasada o kadar çok marka var ki... Araştırmak lazım. Tabi tulumdan öte çadır-mat-tulum üçlüsünü bir arada değerlendirmek gerekir. İyi bir mat ve çadır tulumun eksilerini bir ölçüde kapatabilir, geceyi üşümeden geçirmenizi sağlar.

Sevgılı focus asagdakı lınktekı tulum ne kadar uygundur degerler dogrultusunda bılmıyorum ama kafamdakı fıyata yakın dıye sana danısmak ıstedım tekrar. nıspeten bu daha ıyı gıbı dıymı.

http://www.weblebi.com/UrunDetaylari.aspx?Id=bCT0W-6Q4eKMt8D2zr7dFA

Bu marka hakkında hiç bir fikrim yok açıkçası. Ama konfor derecesi -10 olan bir uyku tulumu seçerseniz daha iyi olur. Bu tulumun konforu -5, ekstremi -13. Yani, bu tulumun içinde -5'e kadar üşümeden rahat rahat yatarsınız. -5'ten sonra üşümeye başlarsınız, -13'ten sonra ise tulum hiçbir işe yaramaz, donarsınız. :smiley: Ama dediğim gibi sadece tulumu tek başına düşünmeyin. Bu tulumla iyi bir çadırda kaldığınızda ve altınızda iyi de bir mat varsa rahat rahat, üşümeden yatarsınız. Şöyle bir örnek vereyim, bundan 4 ya da 5 yıl önce nisan ayında gitmiş olduğum bir Aldağlar kampında gece hava açık olduğu için don yapmıştı. Arkadaşlarım konforu -11, ekstremi -18 olan Alpinist marka tulumlarında, altlarında sıradan bir matla geceyi dışarıda geçirip üşümezlerken, ben konforu -5, ekstremi -10 olan -en azından satın alırken bana ööle demişlerdi :smiley:- tulumumun içinde ve de çadırda sabahı zor ettim, dondum.

Şu da var konuyu biraz dağıttım. Örneğin bu mevsimde Abant'a veya Ankara'nın Işıkdağına gidecekseniz -tabi ben kendi tecrübelerime göre yardımcı olmaya çalışıyorum.- Linkini verdiğiniz tulum yeterli olur. Ama daha yüksek, koşulların sert olduğu dağlar için yeterli olmaz. :smiley:

cok tesekkur ederım yardımlarınız ıcın. cadır olarak 4 mevsım bır cadır dusunuyorum.umarım bu cadır kısın benı yarı yolda bırakmaz.

http://www.weblebi.com/UrunDetaylari.aspx?Id=G9bPzf4LkhtOEmEeLKw44Q

Genellikle 0 derece civarı max. -10 derecede çadır içinde kullanmak için aşağıdaki ürünler hakkında yorumlarınız ne olur?

Loap St.Moritz uyku tulumu...

http://www.everestoutdoors.com/index.php?page=urun_detay&kat=31&alt_kat_id=281&id=3952

Loap St.Laurent uyku tulumu...

http://www.everestoutdoors.com/index.php?page=urun_detay&kat=31&alt_kat_id=281&id=3953&isim=Loap-St.-Laurent-Uyku-Tulumu--20-C

Yakın fiyatlarda başka tavsiyelerede açığım ;)

Magnum”…kötü hava koşulları için gerçek bir yetenek “Magnum”, “Husky Outdoor” uyku tulumları serisinde, geniş outdoor faaliyetleriniz için bahar mevsiminden kış mevsimine kadar çok yönlü kullanım imkânı sunan en sıcak modeldir. Yüksek kalite dolgu yapısı, 4 kanallı “Hollowfibre” elyaf dokusu ile maksimum doluluğa ulaşarak şekillenmekte ve buna ilave olarak, nemi içine geçirmemektedir. Hava sıcaklığı 10 derecenin altına düşse bile, çok sıcak ve konforlu bir gece geçirme olanağını bu uyku tulumu modeli ile bulabileceksiniz. özel dış yapı malzemesi olarak kullanılan “Naylon Taffeta”, kötü hava koşullarında “Magnum” uyku tulumunu vazgeçilmez bir model yapan, su geçirmez bir katmanla kaplamaktadır.
Dış cep:“Husky” uyku tulumlarının genel konfor ve yararları, birçok detay sayesinde sizi çok daha mutlu edici bir sonuca ulaştırmaktadır. “Husky” ürünlerinde kullanılan her yapısal elementin bir sebebi ve mantığı vardır. Bunlardan bir tanesi, malzeme koymakta kullanılan ve her zaman el altında bulunması istenilen bir dış ceptir. Küçük boyutlu evraklarınız ve bir takım değerli eşyalarınız vb. için tasarlanmıştır.
“Husky” büyük cep:Outdoor faaliyetlerinizdeki memnuniyetinizi artıracak bir diğer incelikli detay ise, sözü edilen “Husky” büyük ceptir. Bu cep, doğrudan yerde yatan uyku tulumunuzun başlık parçasının altına yerleştirilmiştir. Geçici olarak bir yastık işlevi görecek olan bu parça, aynı zamanda size ve kıyafetlerinize kuru ve güvenli bir barınak ortamı sağlayacaktır. Resimde gösterildiği gibi, içine mat koyma imkânınız da olacaktır. Böylece, bu cep sayesinde siz uykudayken uyku tulumunuzun mat üstünden kaymasının da önüne geçilmiş olacaktır.
Ripstop” kaplama materyali:“Ripstop” kaplama materyali, sizi benzersiz mekanik dayanıklılıkta en yüksek dereceye ulaştırır. Yırtılma dayanıklılığı kaburgalı yapı sayesinde önemli ölçüde artış göstermektedir. Bununla beraber, materyal zarar görürse, “Ripstop” kaplama zararın kendi kendine artmasının önüne geçecektir.
Yalıtılmış (izoleli) iç yakalar:Yalıtılmış iç yakalar, kapitone uyku tulumları hariç, tüm “Husky” uyku tulumu modellerinde bulunması gereken bir zorunluluktur. Bu yakalar, soğuk havalarda kendi termal konforlarını artırmak için kullanılmaktadır. İşlemesi çok basittir. Bu yakalar, uyku tulumunu yatırdıktan sonra tek bir ayarlama dokunuşu ile omuzların etrafından bağlanabilir ve çok kolayca bir plastik mengene ile sıkıştırılabilirler.
Sıkıştırma kılıfı:paketlenmiş uyku tulumlarının boyut problemi, kılıf üzerindeki bir çift baskı bağlantı kayışı aracılığıyla büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır. Bu bağlantı kayışları, uyku tulumunuzun hacmini % 40 oranında azaltmanıza yardımcı olacaktır. Sıkıştırma kılıfı, sadece “Extrem” serisi uyku tulumlarında değil, aynı zamanda düzenli olarak “Outdoor” serisi uyku tulumlarında da kullanılmaktadır.
Fermuarlar ve fermuar kilitleri: Yüksek kalite, markalı ve çift yönlü fermuarlar kullanmak, “Husky” uyku tulumları için bir standarttır. “Anapurna” uyku tulumu hariç “Extrem” uyku tulumları serisi, doğal hareket hızının konforunu artıran anatomik köşeli fermuarlarla yapılandırılmıştır. Resimde gösterildiği gibi, bütün “Husky” uyku tulumları, siz uykudayken kendiliğinden veya isteğiniz dışındaki fermuar açılmalarına karşı koruma sağlayan bir teçhizat ile donatılmıştır.
Duble direnç bantları:“Husky Extrem” serisi uyku tulumlarının sağladığı faydaların değeri, yerde yatan uyku tulumu üzerinde parçalı olarak bulunan duble direnç bantları detayı sayesinde daha da artmıştır. Bu bantlar, uyku tulumunun matın üstünden kaymasına karşı koruma sağlayacaktır. Bununla birlikte bu bantlar, pürüzlü bir zeminde oluşabilecek uyku problemini kaldırmak açısından da gerçekten pratik bir detay teşkil etmektedir.
Başlık ve şekil: “Gizmo” ve “Gala” uyku tulumu modelleri hariç tutulursa, “Husky” uyku tulumları anatomik olarak “mumya” şeklinde tasarlanmıştır. Bu durum, benzersiz termal (ısı) kalitesini ve uyku tulumun açıkken kaplayacağı küçük boyutları korumasını sağlarken; omuz bölgesinde yüksek seviyede bir hareket konforuna sahip olmanızı temin edecektir. Resimde görüldüğü gibi, uyku tulumun kapak ağzının bağlanabilmesi, ısı kaybını en aza indirgeyecektir.
Materyaller:“Husky” uyku tulumları, meşhur üreticilerin markalı materyalleri ile donatılmaktadır. “Husky” “Extrem” serisindeki yalıtım, içi oyuk “Thermolite Extrem” veya “Thermolite Micro” doku yapısı içeren, 7 kanallı “Invista Quallofil” doku aracılığıyla sağlanmaktadır. 4 kanallı “Invista Hollowfibre” elyaf doku “Husky Outdoor” serisi uyku tulumlarında standart bir dolgu materyali olarak kullanılmaktadır.
DOLGU: 4 kanallı elyaf doku, Thermolite Supreme Loft - yüksek mağruriyet
YAPI: çift katman.
İç MATERYAL: Soft naylon, DuPont Tactel Ripstop
DIŞ MATERYAL: 70D 190T Naylon Taffeta
Ağırlık : 1870 g
Isı aralığı : -9/-15

bu benim seçtiyim uyku tulumu 4 mevsimlik fazla pahalı değil hesaplı öenemli olan neye göre uyku tulumu araıyorsunuz

Loap St. Moritz aldım, Lafuma LFT 1308 çadır ile birlikte Everest Outdoor.dan aldım, dün verdiğim sipariş bugün elime ulaştı...

Henüz denemedim, deneyince ilgili bölümlere yazarım yorumlarımı ;) Ancak Everestoutdoor.dan memnunum, siparişten sonre gerek maille gerekse telefonla arayıp bilgi veriyorlar, dün şirketteki arkadaşlar için bir kaç sipariş daha verdik. Adrenalin.de oldukça hızlı bir firma oradanda alışveriş yapıyorum.

Merhaba arakdaşlar , ben yeni başlangıç yaptığımdan ilk kamp denemelerim sadece sıcak havalarda olacak , muhtemel tarihte zate haziran .

Bunun için ne gibi bir ekipman beni rahat ettirir . Mat a gerek var mıdır ? Uyku tulumuna gerek var mıdır ?

şişme bir mat yeterli olur diye düşünüyorum ama yanılmış olabilirim .

Mevsimden bağımsız olarak çadırda kalacaksanız ısı yalıtımı sağlayacak bir şey mutlaka yanınızda olmalı. Hacim ve ağırlık sorununuz yok ise bu battaniye de olabilir ama tabi ki ideali bir uyku tulumu. Tulum seçerken tulumu kullanacağınız olası sıcaklıklara göre seçmeniz gerecektir. Konuyla ilgili http://www.adrenalin.com.tr/texts.asp?TextID=806 adresindeki uyku tulumu ve mat seçimi yazısını okumanızı öneririm.

Yerde uyuyacaksanız mat mutlaka gerekiyor. Temas ile olan ısı kaybı çok hızlı olduğundan mat kullanmaz iseniz tulumunuz çok iyi olsa da üşüyeceksinizdir. Kampçılık için üretilmişi şişme matlar tabi ki bu iş için uygun olur, köpük matlara göre daha pahalı olmalarına rağmen çok daha konforludurlar. Fakat aklınızda şişme yatak tarzı bir ürün var ise bunu sadece sıcak bir zemin üzerinde uyuyorsanız öneririm. (şişme matta ısı yalıtımını sağlayan durağan havadır, mat içinde havanın hareketini engelleyen bir dolgu malzemesi vardır. Şişme yataklarda ise zemine temas eden hava soğur ve yatak içinde rahat hareket edebildiği için vücudunuzdan hızlı bir ısı kaybına neden olur)

Başka bir sorunuz olursa buradan ya da özelden cevaplayabilirim.

O zaman şişme mat ve uyku tulumu bir olmazsa olmaz . Biraz daha masrafa girmek gerekecek herhalde ama tadını alınca değeceğine eminim .
Linki baştan sona okudum . İlk etapta bana şişme olmayan 10mm matlardan 2 tane yetecektir diye tahmşn ediyorum . Yada doğrudan 1 tane şişme mat . Linkteki şişme mat fiyat olarak uygun geldi mesela .

http://www.dickssportinggoods.com/product/index.jsp?productId=3122804

Listeme uyku tulumu ve matıda alayım . Teşekkürler .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,084
Kaydolan Son Üyemiz
muraska6105

Çevrimiçi üyeler

Geri